Εχω γίνει γεροπαράξενος???

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Εχω γίνει γεροπαράξενος???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 01 Δεκ 2022, 14:34

Η ερώτηση δεν είναι μόνο ρητορική, και ευθύς αμέσως θα εξηγήσω τους λόγους. Τυχαία έπεσα πάνω στο εξής εκπληκτικό βιντεάκι υπό τον τίτλο "Έλεγχος απο το λιμενικό, ήταν γουρλήδες βγάλαμε ψαρούκλα" : https://www.youtube.com/watch?v=akWJsGGRX2Q
Πρωταγωνιστές δύο νέα παιδιά με απίστευτες ικανότητες και υδροβιότητα, βουτιές κάτω απ' τα σαράντα μέτρα για πλάκα, φοβερά υποβρύχια, αλλά και επιφανειακά πλάνα, σκηνές εξωπραγματικές. Καλή διάθεση, πλάκες αστεία, συντροφικό ψάρεμα, εξωκοσμικές ψαρούκλες, όλα τέλεια ή .... σχεδόν τέλεια.
Στην αρχή του ψαρέματος οι τύποι βγάζουν δύο αξιολογότατες στήρες και διάφορα άλλα επίσης αξιόλογα λιανά ψάρια - σαργούς, σκορπίνα κλπ. Εν συνεχεία γινόμαστε μάρτυρες ελέγχου του λιμενικού που τα βρίσκει όλα καλά και αποχωρεί.
Το ψάρεμα συνεχίζεται και οι τύποι συνεχίζουν και βγάζουν άλλους δύο μεγάλους ροφούς, ο ένας επτά κιλά και ο άλλος ακόμα μεγαλύτερος. Μετά βλέπουμε τρεις λαπίνες που πιάσαν απ' τα ρηχά και εκεί ολοκληρώνεται το βίντεο. Είδα και επόμενο που ψήνανε τις λαπίνες κι έναν αστακό, η τύχη των υπολοίπων ψαριών αγνοείται, αλλά υποψιάζομαι τον τελικό τους προορισμό.
Το βίντεο είναι πραγματικό καθηλωτικό γιατί τέτοιες σκηνές είναι εξαιρετικά σπάνιο να δει κανείς. Επίσης τα παιδιά που πρωταγωνιστούν κατεβαίνουν εκεί κάτω με την ικανότητα τους και την μαγκιά τους.
Εμένα όμως κάτι με χάλασε. Πιάνεις δύο μεγάλες στήρες κι ένα σωρό άλλα ψάρια που ο μέσος ψαροντούφεκας τα βλέπει μόνο στα πιο άγρια όνειρα του. Έχεις ήδη πιάσει δύο μαύρα που είναι και το νόμιμο (δύο ψαροκυνηγοί) και έχεις υπερβεί και το όριο βάρους. Τους επόμενους δύο ροφούς γιατί δεν τους αφήνεις στην ησυχία τους?? Όταν αυτοί οι λιμενικοί δουν αυτό το βιντεάκι που ουσιαστικά γίνονται αντικείμενο χλευασμού, θα έχουν άδικο να ξετινάξουν το επόμενο άτυχο συνάδελφο που θα βρουν μπροστά τους?
Ίσως να είμαι υπερβολικός, ίσως να έχω γίνει γεροπαράξενος, ίσως και να ζηλεύω λίγο που δεν μπορώ να τα κάνω αυτά, όμως ένω ήταν τόσο εντυπωσιακό αυτό το βιντεάκι, εγώ χαλάστηκα...

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής

Re: Εχω γίνει γεροπαράξενος???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 01 Δεκ 2022, 14:45

Οχι, δεν εισαι διολου υπερβολικος, ουτε παράξενος ( το γερο- αφαιρεθηκε ως απαραδεκτο :mrgreen: )

Ακριβως αυτά τα αυτοδιατυμπανιζομενα κατορθωματα καποιων μας βάζουν ΟΛΟΥΣ, δικαιους και αδικους στη μπουκα και των επαγγελματιων και του Λιμενικου....

Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω αν προκειται για απλη ατοφια θρασυτητα και γραψαρχιδισμό " μαγκιας" ή μειγμα με ηλιθιοτητα...

Σε καθε περιπτωση, το ιδιο επιζημιες ειναι τετοιες ανοησιες για το χώρο μας και δινουν " πατήματα" για κακά μελλούμενα...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:01

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 01 Δεκ 2022, 14:45
Οχι, δεν εισαι διολου υπερβολικος, ουτε παράξενος ( το γερο- αφαιρεθηκε ως απαραδεκτο :mrgreen: )

Ακριβως αυτά τα αυτοδιατυμπανιζομενα κατορθωματα καποιων μας βάζουν ΟΛΟΥΣ, δικαιους και αδικους στη μπουκα και των επαγγελματιων και του Λιμενικου....

Ειλικρινά δεν μπορώ να κατανοήσω αν προκειται για απλη ατοφια θρασυτητα και γραψαρχιδισμό " μαγκιας" ή μειγμα με ηλιθιοτητα...

Σε καθε περιπτωση, το ιδιο επιζημιες ειναι τετοιες ανοησιες για το χώρο μας και δινουν " πατήματα" για κακά μελλούμενα...
Άρη τις ίδιες σκέψεις μοιραζόμαστε μάλλον είσαι κι εσύ ....παράξενος (το γερο παραλείπεται). Το μόνο που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι πως είναι δυνατόν κάποιος να προβάλει την παρανομία του δημοσίως και να μη σκέπτεται ότι μπορεί αυτή η προβολή να του δημιουργήσει πρόβλημα στο παρόν ή στο μέλλον. Πχ θα μπορούσαν να κόψουν το βίντεο στα δύο και στο ένα να βάλουν τις στήρες και στο δεύτερο τους ροφούς.. Λέω εγώ τώρα :-"

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:16

Μην ψάχνεις απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα. Είναι από διάθεση αυτοπροβολής και έπαρσης, μέχρι ηλιθιότητα. Τα έχουμε δει στο παρελθόν, τα βλέπουμε και τώρα, θα τα βλέπουμε και στο μέλλον.
Όσο μπορούμε, όσοι μπορούμε, να κατευθύνουμε κάποια άτομα προς μια καλύτερη σκέψη, αυτό είναι το νόημα.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:29

Panagpanag έγραψε:
Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:16
Μην ψάχνεις απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα. Είναι από διάθεση αυτοπροβολής και έπαρσης, μέχρι ηλιθιότητα. Τα έχουμε δει στο παρελθόν, τα βλέπουμε και τώρα, θα τα βλέπουμε και στο μέλλον.
Όσο μπορούμε, όσοι μπορούμε, να κατευθύνουμε κάποια άτομα προς μια καλύτερη σκέψη, αυτό είναι το νόημα.
H πλάκα είναι ότι μέσα στα δεκάδες αποθεωτικά σχόλια που βλέπεις απο κάτω υπάρχει και ένα του στυλ "παιδιά είστε ωραίοι, αλλά να κάνετε και σωστή διαχείρηση". Και η απάντηση: "Κάνουμε σωστή διαχείρηση κανένα πρόβλημα, αλλιώς τρώμε παντόφλα απ' τον βαρκάρη'. (Είναι αυτός που έκρυψε τα ψάρια, στον έλεγχο του λιμενικού)

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:54

Δες τι απάντησαν σε μένα, για να καταλάβεις..

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 01 Δεκ 2022, 16:23

Panagpanag έγραψε:
Πέμ 01 Δεκ 2022, 15:54
Δες τι απάντησαν σε μένα, για να καταλάβεις..
Πω πω φίλε απίστευτο, βάλανε και τον βαρκάρη μέσα στους υπολογισμούς, λες και ψάρευε κι αυτός :D !! Και να φανταστείς ότι απευθύνονται σε ψαροντουφεκά. Ειρωνία, έπαρση, αλλαζονεία, μετά όπως λέει κι ο Άρης έχουν άδκο να μας στοχοποιούν...

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 01 Δεκ 2022, 16:44

Η έπαρση είναι ιδιότητα της ηλικίας. Αν συνεχίζει μετά τον κορεσμό είναι δείγμα της βλακείας. Αν πεθάνει πριν τον κορεσμό είναι δείγμα της σοφίας. :hello:

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Πέμ 01 Δεκ 2022, 16:46

Καθόλου παράξενος, συμφωνώ με αυτά που έχουν γραφτεί νομίζω οτι το να προκαλούν είναι συνειδητή επιλογή για να έχουν πιο πολλές προβολές. Να προσθέσω οτι οι συγκεκριμένοι είναι η ομάδα της pathos, γνωστή εταιρία του χώρου ίσως παίρνουν πρίμ στην αμοιβή τους ανάλογα τις προβολές. Το βίντεο έχει 2 βουτιές και μισή ώρα πλάνα απο την βάρκα?! Προτιμώ τα υποβρύχια πλάνα :) Το άσχημο είναι οτι το προβάλουν οτι παρανομούν. Ένα άλλο δείγμα που μου χτυπάει άσχημα είναι ότι δείχνει οτι καπνίζει πριν απο την βουτιά. Προσωπικά αν κάπνιζα δεν θα το έδειχνα σε βίντεο θα το έβγαζα στο editing. Ψαροτουφεκάδικα βίντεο βλέπουν και παιδιά 14 χρονών γιατί να δίνουμε το κακό παράδειγμα... Τώρα εγώ γίνομαι γεροπαράξενος,σταματάω :lol:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

subzoulou
Ονοματεπώνυμο: Πρίφτης Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από subzoulou » Πέμ 01 Δεκ 2022, 17:53

Καλησπέρα , νεοπαράξενος προσωπικά , ήντα++ :) , χαλάστηκα και απλά αφαίρεσα την επιλογή του καναλιού από το σωλήνα. Αν απλά είχαν από ένα μαύρο και λιανά θα ήταν όλα καλά , αν και νομίζω επιτρέπεται ένα μαύρο ανά βάρκα ... :hello:

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Παρ 02 Δεκ 2022, 09:53

Εγώ πάντως έχω γίνει... και θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου !!!
"Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια" ;)

Άβαταρ μέλους
omerta
Ονοματεπώνυμο: koliatsos kostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omerta » Παρ 02 Δεκ 2022, 10:15

Η έπαρση και η αδρεναλίνη που σου προσφέρει το ψαροντούφεκο είναι επικίνδυνος συνδυασμός.
Όταν είσαι νέος αυτό δεν μπορείς να το διαχειριστείς, είσαι ''πολύ'' σε όλα σου άρα και σε αυτό!
Μεγαλώνοντας μακάρι να φτιάξουν!
Μακριά πολύ μακριά να ταξιδεύουμε
κι ο ήλιος πάντα μόνους να μας βρίσκει

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Παρ 02 Δεκ 2022, 10:58

Καλημέρα.
Χωρίς να έχω την διάθεση να δικαιολογήσω κανέναν θέλω να πω πως βλέποντας το βίντεο τα μαύρα ψάρια είναι τρία (δύο στήρες και ο βραχωμένος ροφός) οπότε σε αυτό το κομμάτι είναι νομότυποι (3 ψαράδες, 3 μαύρα). Ο 7κιλος ροφός είναι από παλαιότερη βουτιά όπως ακούγεται σε αυτό το σημείο. Για το όριο βάρους δεν έχω βέβαια να πω κάτι.
Φιλικά,

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 02 Δεκ 2022, 11:26

Για κοίτα βρε ???και νόμιζα ότι θα είμαι ο μόνος γεροπαραξενος εδώ μέσα :rotfl:
Να κάνουμε και λίγο χιούμορ
Καταρχήν θυμάμαι πριν χρόνια διάβασα νομίζω εδώ στο φόρουμ παρόμοιες ιστορίες όπου πρόσθεταν και τον βαρκάρη κάποιοι ,ενώ κάποιοι άλλοι είχαν και της κοπέλες τους μαζί και έβαζαν και αυτές στο κόλπο για την νομιμότητα τον αλιευμάτων,η μάλλον θα είναι σύνηθες φαινόμενο σε κάποιες παρέες ώστε είτε για απόθεμα είτε προς επιχειρην :)
Στο θέμα τώρα της παρανομίας με ανάρτηση βίντεο στο διαδίκτυο δίχως φόβο ?? Το θεωρώ κάτι απόλυτα φυσιολογικό διότι γνωρίζουν πάρα πολύ καλά ότι δεν θα έχουν καμία επίπτωση από τον νόμο διότι πολύ απλά ο νόμος δεν υπάρχει στο διαδυκτιο στην χώρα μας διότι αν υπήρχε ???δεν θα υπήρχαν και τα σχεδόν καθημερινα άρθρα στα ΜΜΕ περί αλιείας καρχαριοειδων με φωτό καρχαρίες κρεμασμένοι στα ιχθυοπωλια προς πώληση .Έτσι και αυτοί αναρτούν ελεύθερα δίχως φόβο και πάθος,το παράξενο είναι όμως ότι δεν τους αποτρέπει η εταιρεία στην οποίαν συμμετέχουν σαν ομάδα της εταιρίας αυτής όπως διαβάζω στην ανάρτηση του Χρίστου??και αυτό είναι το ποιο ανησυχητικό νομίζω .
Σίγουρα σαν νέοι όπου το αίμα βράζει αλλά ο εγκέφαλος όχι μάλλον έχουν το μυαλό τους στην αυτοπροβολή για της ικανότητες τους ,και ίσως δεν έχουν καν την ικανότητα να σκεφτούν της συνέπειες η γνωρίζουν όπως έγραψα ότι δεν θα υπάρξουν ,οπότε πάνε για τα λαικ .
Και τέλος θα γράψω ότι η απάντηση του φίλου panagpanag τα γράφει όλα .
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 02 Δεκ 2022, 13:28

Χωρίς να το έχω δει αν και μου το έχει πετάξει το youtube,αποφεύγω να βλέπω video με τίτλους που έχουν ιμότζις ή "απίστευτη ψαριά","καταπλητική μέρα" και λοιπά κλικ μπειτ
γιατί πολύ απλά φαίνεται τι τον ενδιαφέρει τον άνθρωπο που το έφτιαξε και έχουμε διαφορετική αντίληψη για το ψάρεμα.

Το έχω πει άπειρες φορές,ότι ανεβαίνει στα σόσιαλ θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί σαν αποδεικτικό στοιχείο αν φαίνεται να γίνεται αξιόποινη πράξη.
Αφού κοιτάμε το τι γίνεται στο εξωτερικό ας οικοποιηθούμε τέτοιες πρακτικές και όχι τα Χάλοουιν και τις χαζομάρες.

Θα σταματούσαν να το κάνουν βέβαια(οι μανάβηδες που το κάνουν επάγγελμα δεν φαίνονται πουθενά),οι υπόλοιποι που θέλουν να γίνουν ντίβες όταν θα τρώνε το προστιμάκι τους θα τους περνά ο καημός.

Όλα τα έχουμε αναγάγει σε μαγκιά και γαματοσύνη λες και ανακαλύψαμε την πανάκεια του ανθρώπινου θανάτου.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Χαλαρά”