ανεμβολίαστος με Covid

Relax time.......off topic!!
chrissfak

ανεμβολίαστος με Covid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 17:51

Καλησπέρα στο φόρουμ, το πρωί βγήκα θετικός στον covid, τώρα νιώθω αδυναμία, ζαλάδες, ο πυρετός στο 39.5. Δεν έχω εμβολιαστεί και ήθελα να μοιραστούν την εμπειρία τους όσοι το πέρασαν, άθικτοι ή όχι. Δυστυχώς η απελευθέρωση της μάσκας και η παράλειψή μου να τη φορέσω σε πολυσύχναστο εστιατόριο 4 μέρες πριν με έχει βάλει σε μπελάδες, προς το παρόν ακολουθώ οδηγίες γιατρού αλλά οι εμπειρίες σας είναι για μένα σημαντικές. Είμαι 36.

Άβαταρ μέλους
LENS_007
Ονοματεπώνυμο: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΡΟΥΠΗΣ

Re: ανεμβολίαστος με Covid

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LENS_007 » Πέμ 23 Ιουν 2022, 18:54

Αυτό που προέχει είναι να είσαι ήρεμος και ξεκούραστος και να έχεις επαφή με τον γιατρό σου.Δεν έχει κανένα νόημα να ρωτάς γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Αν θές όμως να παρηγορηθείς θα σου πώ ότι ο κουμπάρος μου το πέρασε δυο φορές χωρίς εμβόλιο με 1,5 μήνα διαφορά και είναι μια χάρα...
Περαστικά και προσοχή στην αποκατάσταση... :hello:
"Τίποτε δεν είναι πιό δυνατό από την ευγένεια,
τίποτε δεν είναι πιό ευγενές από την δύναμη"

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 23 Ιουν 2022, 19:17

chrissfak έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 17:51
Καλησπέρα στο φόρουμ, το πρωί βγήκα θετικός στον covid, τώρα νιώθω αδυναμία, ζαλάδες, ο πυρετός στο 39.5. Δεν έχω εμβολιαστεί και ήθελα να μοιραστούν την εμπειρία τους όσοι το πέρασαν, άθικτοι ή όχι. Δυστυχώς η απελευθέρωση της μάσκας και η παράλειψή μου να τη φορέσω σε πολυσύχναστο εστιατόριο 4 μέρες πριν με έχει βάλει σε μπελάδες, προς το παρόν ακολουθώ οδηγίες γιατρού αλλά οι εμπειρίες σας είναι για μένα σημαντικές. Είμαι 36.
Κατ'αρχάς περαστικά και γρήγορα :)

Αν και ξύνεις πληγές με τον τίτλο του ποστ, δεδομένου ότι πλέον υπάρχει πληθώρα στοιχείων για την όλη ΄΄εμβόλιάδα΄΄ (κτά το Ηλιάδα κλπ), και χωρίς να το παραχοντρύνω, το ΄΄ανεμβολίαστος΄΄μάλλον πλεονέκτημά σου είναι...

Στον φιλικό και επαγγελματικό μου περίγυρο, πολλοι εμβολιασμένοι νόσησαν και δεύτερη φορά κάποιοι ενώ μερικοι μερικοί :mrgreen: που δεν προέβησαν στο γκουχ γκουχ, χαιρουν άκρας υγείας σε πείσμα πολλών και διάφορων...

Στο προκειμενο τωρα, εχω δικους μου που νόσησαν, με διαφορετκά συμπτώματα ο καθένας αλλά σε όλες τις περιπτώσεις η ίαση ήταν πλήρης...
Πολύ προσοχή χρειάζεται το ΄΄σχήμα΄΄ της αγωγής που έδωσε ο γιατρός. Γενικεύσεις δεν χωράνε σε τέτοια θέματα, αλλά όσο πιο απλά γίνεται, συζήτησε και με άλλους γιατρούς το θέμα εάν σου ειναι ευκολο...

Τέλος, μην ριχνεις ευθυνες στον εαυτό σου για τη μάσκα. Η προστασία που προσφέρει σε αυτόν που την φοράει είναι μικρή ακόμη και αν χρησιμοποιείται σωστά, κάτι σπανιότατο. Ο εν λόγω ιός, όπως και κάθε ιός μπορεί να μας μεταδοθεί με πάρα πολλούς τρόπους και ειναι ουσιαστικά θέμα τύχης για τους περισσότερους* να μην κολλήσουν κάποια στιγμή...

*οι ΄΄άλλοι΄΄, οι λιγότεροι, που απο κάποιο γενετικό πλεονέκτημα ή ισχυρό ανοσοποιητικό η/και λόγω αντισωμάτων που ανέπτυξαν ως ασυμπτωματικοί νοσούντες, συνηθως δεν έχουν θέμα...

ΥΓ Βασικότατο, αυτό που γράφει ο LENS 007 παραπάνω. Χαλαρός και ήρεμος για να μην αποσυντονίζεσαι :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 19:46

LENS_007 έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 18:54
Αυτό που προέχει είναι να είσαι ήρεμος και ξεκούραστος και να έχεις επαφή με τον γιατρό σου.Δεν έχει κανένα νόημα να ρωτάς γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.Αν θές όμως να παρηγορηθείς θα σου πώ ότι ο κουμπάρος μου το πέρασε δυο φορές χωρίς εμβόλιο με 1,5 μήνα διαφορά και είναι μια χάρα...
Περαστικά και προσοχή στην αποκατάσταση... :hello:
Ευχαριστώ Κώστα, σίγουρα η αποκατασταση θελει προσοχή, χάνεις μεγάλο μέρος της φυσικής κατάστασης λόγω της έντονης πάλης του οργανισμού να αμυνθεί. Τουλάχιστον θα κάνω λίγο περπάτημα τα βράδια για να μην κάτσω τελείως

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 19:55

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 19:17

Κατ'αρχάς περαστικά και γρήγορα :)

Αν και ξύνεις πληγές με τον τίτλο του ποστ, δεδομένου ότι πλέον υπάρχει πληθώρα στοιχείων για την όλη ΄΄εμβόλιάδα΄΄ (κτά το Ηλιάδα κλπ), και χωρίς να το παραχοντρύνω, το ΄΄ανεμβολίαστος΄΄μάλλον πλεονέκτημά σου είναι...

Στον φιλικό και επαγγελματικό μου περίγυρο, πολλοι εμβολιασμένοι νόσησαν και δεύτερη φορά κάποιοι ενώ μερικοι μερικοί :mrgreen: που δεν προέβησαν στο γκουχ γκουχ, χαιρουν άκρας υγείας σε πείσμα πολλών και διάφορων...

Στο προκειμενο τωρα, εχω δικους μου που νόσησαν, με διαφορετκά συμπτώματα ο καθένας αλλά σε όλες τις περιπτώσεις η ίαση ήταν πλήρης...
Πολύ προσοχή χρειάζεται το ΄΄σχήμα΄΄ της αγωγής που έδωσε ο γιατρός. Γενικεύσεις δεν χωράνε σε τέτοια θέματα, αλλά όσο πιο απλά γίνεται, συζήτησε και με άλλους γιατρούς το θέμα εάν σου ειναι ευκολο...

Τέλος, μην ριχνεις ευθυνες στον εαυτό σου για τη μάσκα. Η προστασία που προσφέρει σε αυτόν που την φοράει είναι μικρή ακόμη και αν χρησιμοποιείται σωστά, κάτι σπανιότατο. Ο εν λόγω ιός, όπως και κάθε ιός μπορεί να μας μεταδοθεί με πάρα πολλούς τρόπους και ειναι ουσιαστικά θέμα τύχης για τους περισσότερους* να μην κολλήσουν κάποια στιγμή...

*οι ΄΄άλλοι΄΄, οι λιγότεροι, που απο κάποιο γενετικό πλεονέκτημα ή ισχυρό ανοσοποιητικό η/και λόγω αντισωμάτων που ανέπτυξαν ως ασυμπτωματικοί νοσούντες, συνηθως δεν έχουν θέμα...

ΥΓ Βασικότατο, αυτό που γράφει ο LENS 007 παραπάνω. Χαλαρός και ήρεμος για να μην αποσυντονίζεσαι :thumbsup:
Ευχαριστώ για τα καλά λόγια Άρη (αν δεν κάνω λάθος), είμαι σίγουρος ότι αρκετοί έχουν βρεθεί σε ανάλογη κατάσταση και σίγουρα δεν είναι ευχάριστο. Ο τίτλος ίσως ξύνει πληγές, άθελά μου όμως. Πιο πολύ τον έβαλα για να πάω απευθείας στο θέμα που αντιμετωπίζω και να ακούσω εμπειρίες από ανθρώπους που το έχουν περάσει

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 23 Ιουν 2022, 20:14

Όσον αφορά στη φυσική κατάσταση, μην στεναχωριέσαι...

Μειώνεται μεν γρήγορα σε φάση απραξίας, αλλά εάν είχε αποκτηθεί σε βάθος χρόνου και διατηρηθεί αρκετά, επανακτάται σχετικά συντομα οταν μπεις σε προπονησουλα :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

menelaos46
Ονοματεπώνυμο: ANTONAS MENELAOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από menelaos46 » Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:07

Φίλε είμαι 37 ανεμβολιαστος την πρώτη μέρα είχα 40 πυρετό και δεν πήρα τίποτα ούτε τη νύχτα την δεύτερη μέρα πήρα ντεπον και την τρίτη μέρα ήμουν οκ και έπειτα για δέκα μέρες βήχα και μπούκωμα που έφευγε σταδιακά.
Λίγη κούραση αλλά όλα οκ.
Την τρίτη μέρα έπαιξα και λίγο μπάλα.
Περαστικά. Καλή διατροφή λίγο ήλιο και ξεκούραση.

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:15

Καλησπέρα και περαστικά.
Εγώ το πέρασα πέρυσι τον Αύγουστο η καραντίνα τελείωσε 14 Αυγούστου.
Το πέρασα εντελώς ελαφρά με ένα 37.5 και το πρόβλημα που είχα ήταν ότι το νερό μου φαινόταν γλυκό και το φαγητό αλμυρό τίποτα άλλο απολύτως.
Την επόμενη μέρα της καραντίνας ήταν 15 Αύγουστος την επόμενη εβδομάδα στην δουλειά μια μικρή κούραση αλλά πιστεύω ότι ήταν οι 2 εβδομάδες στο κρεβάτι που έκατσα στο δωμάτιο με τα παιδιά μήπως το γλυτωνε και η γυναίκα εντέλει κόλλησε και αυτή.
Την επόμενη εβδομάδα πήγα κανονικά για ψάρεμα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα από ότι θυμάμαι.
Αλλά παίζει ρόλο πιστεύω και η ψυχολογία που θα έχεις εκείνη την ώρα.
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:24

Μια απ τα ίδια, κόλλησα απ τον μικρό και την πρώτη μέρα είχαμε πυρετό και οι δυο έως 39,,,την δεύτερη ΠΟΛΥ κούραση σε όλο το σώμα για 24ωρες(σκεψου σαν να έχεις κανει κολυμπτο 6ωρο με 60 + βουτιές και στο γυρισμό να έχει κόντρα ρεύμα).2 ντεπον πηρα την δεύτερη μέρα κ τσάι βουνου !!!.Την Τρίτη μέρα πυρετό μέχρι 38 και πολύ καλύτερα,,,4η μερα χαλαρά,,5η μέρα ρηχό 3ωρο για χταπόδια και όλα καλά. Αρνητικός την 6-7η μέρα .Ανεμβολιαστος.

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:27

Πίνε μεγάλες ποσότητες νερού, ακόμη και αν σου φέρνει εμετό. Πολύ βασικό μην το αμελήσεις. Το γιατί άσε διότι θα ανοίξουμε συζήτηση, αν θες ψάξτο.

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:08

menelaos46 έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:07
Φίλε είμαι 37 ανεμβολιαστος την πρώτη μέρα είχα 40 πυρετό και δεν πήρα τίποτα ούτε τη νύχτα την δεύτερη μέρα πήρα ντεπον και την τρίτη μέρα ήμουν οκ και έπειτα για δέκα μέρες βήχα και μπούκωμα που έφευγε σταδιακά.
Λίγη κούραση αλλά όλα οκ.
Την τρίτη μέρα έπαιξα και λίγο μπάλα.
Περαστικά. Καλή διατροφή λίγο ήλιο και ξεκούραση.
Τρένο το πήγες!

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:11

γιωργος 21 έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:15
Καλησπέρα και περαστικά.
Εγώ το πέρασα πέρυσι τον Αύγουστο η καραντίνα τελείωσε 14 Αυγούστου.
Το πέρασα εντελώς ελαφρά με ένα 37.5 και το πρόβλημα που είχα ήταν ότι το νερό μου φαινόταν γλυκό και το φαγητό αλμυρό τίποτα άλλο απολύτως.
Την επόμενη μέρα της καραντίνας ήταν 15 Αύγουστος την επόμενη εβδομάδα στην δουλειά μια μικρή κούραση αλλά πιστεύω ότι ήταν οι 2 εβδομάδες στο κρεβάτι που έκατσα στο δωμάτιο με τα παιδιά μήπως το γλυτωνε και η γυναίκα εντέλει κόλλησε και αυτή.
Την επόμενη εβδομάδα πήγα κανονικά για ψάρεμα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα από ότι θυμάμαι.
Αλλά παίζει ρόλο πιστεύω και η ψυχολογία που θα έχεις εκείνη την ώρα.
Πω πω, μέσα στις ζέστες με ιό πρέπει να ήταν ζόρικα, ειδικά με τα παιδιά...Ευχαριστώ για τις ευχές!

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:13

ARIS 1914 έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:24
Μια απ τα ίδια, κόλλησα απ τον μικρό και την πρώτη μέρα είχαμε πυρετό και οι δυο έως 39,,,την δεύτερη ΠΟΛΥ κούραση σε όλο το σώμα για 24ωρες(σκεψου σαν να έχεις κανει κολυμπτο 6ωρο με 60 + βουτιές και στο γυρισμό να έχει κόντρα ρεύμα).2 ντεπον πηρα την δεύτερη μέρα κ τσάι βουνου !!!.Την Τρίτη μέρα πυρετό μέχρι 38 και πολύ καλύτερα,,,4η μερα χαλαρά,,5η μέρα ρηχό 3ωρο για χταπόδια και όλα καλά. Αρνητικός την 6-7η μέρα .Ανεμβολιαστος.
Οντως πολύ κούραση, νιώθεις ανήμπορος σε ένα βαθμό. Πήρα 1 depon πριν και έπεσα 2 βαθμούς, αύριο θα φανεί

chrissfak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chrissfak » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:15

ichthyologist έγραψε:
Πέμ 23 Ιουν 2022, 22:27
Πίνε μεγάλες ποσότητες νερού, ακόμη και αν σου φέρνει εμετό. Πολύ βασικό μην το αμελήσεις. Το γιατί άσε διότι θα ανοίξουμε συζήτηση, αν θες ψάξτο.
Θα το τιμήσω το νερό τώρα :) , αν και γενικά πίνω λίγο

Άβαταρ μέλους
xagoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xagoras » Πέμ 23 Ιουν 2022, 23:26

Καταρχήν, περαστικά σου εύχομαι και γρήγορα να γυρίσεις στη φυσιολογική καθημερινότητα σου.

Το πέρασα πριν 2 μήνες περίπου, ανεμβολίαστος. Κόλλησε η κόρη από το σχολείο και μετά πήραμε σειρά ένας ένας στο σπίτι. Συμπτώματα θα ακούσεις πολλά και διάφορα. Αν ρωτήσεις 10 ανθρώπους, μπορεί να σου πουν 10 διαφορετικά πράγματα.

Σαν γενικό κανόνα να θυμάσαι να τσεκάρεις συχνά το οξυγόνο σου, με ένα αξιόπιστο οξύμετρο, όλο και κάποιος γνωστός θα έχει να σου δανείσει ένα. Είναι νορμάλ να κατέβει μέχρι το 94-95 όσο είσαι θετικός. Ίσως όμως και όχι. Εμένα δεν κατέβηκε ποτέ κάτω από 97. Στα παιδιά πήγε 93. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά ατμίζω, δεν καπνίζω.

3 μέρες είχα δέκατα. Την 4η μέρα έχασα προσωρινά γεύση-όσφρηση που επανήλθαν σταδιακά. Μετά την 5η μέρα είχα μια έντονη κόπωση, που δεν δικαιολογούταν από τις δραστηριότητες που έκανα. Συνέχισα να βγαίνω θετικός για 10 μέρες περίπου.

Από την πρώτη μέρα, πλακώθηκα στη βιταμίνη C. Όχι βοηθήματα, ταμπλέτες κτλ. Σπιτικές λεμονάδες, πιπεριές (φοβερή περιεκτικότητα σε βιταμίνη C), πολλά λαχανικά και φρούτα, πολλούς χυμούς και νερό. Γενικά, αν δεν το κάνεις ήδη, μια στροφή σε πιο υγιεινή διατροφή θα σε βοηθήσει πολύ.

Πέρα από την αδικαιολόγητη κόπωση, που κράτησε για μέρες μετά, δε μπορώ να πω ότι με φόβισε κάτι άλλο. Γενικά, όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, θέλει ψυχραιμία, καλή ψυχολογία, και ειδικά τώρα που ο καιρός είναι καλός βγαίνε καμιά βόλτα στην εξοχή, να ξεφεύγεις, να καθαρίζει το μυαλό.
Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω...
Ν. Καζαντζάκης

Επιστροφή στο “Χαλαρά”