Για 20 ευρώ

Relax time.......off topic!!
mobys
Ονοματεπώνυμο: Γιωργος Μητσοπουλος

Για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Τετ 22 Ιουν 2022, 10:16

Καλημέρες
Πάντα έλεγα ότι χρειάζεται ένα δεύτερο ψαροντούφεκο
στη σημαδούρα.
Έτσι πήρα εξαρτήματα από διάφορα και έφτιαξα ένα 90αρι.
Το ψαροντούφεκο έτοιμο από καιρό αλλά ποτέ μαζί μου.
Χθές λοιπόν με μεγάλη μου χαρά πήρα έναν φίλο μου να ξεκινήσει ψαροντούφεκο.Του έδωσα ότι είχα για να μη τα πάρει όλα από την αρχή,σε περίπτωση που δε του αρέσει μη τα βάζουμε για πούλημα.Ετσι λοιπόν του έδωσα και το ψαροντούφεκο.
Μπαίνουμε στο νερό οπλιζουμε και μετά από κάτι δευτερόλεπτα βλέπω μια βέργα να περνάει από δίπλα μου.
Βγάζω το κεφάλι και ξεκινάω να βριζοκοπαω.Ρε μα..κα μου λεει,δεν έριξα εγώ,μόνη της έφυγε.Παιρνω οπλιζω και βλέπω την βέργα να χαιρετάει.Αφου αποφύγαμε τα χειρότερα,συνεχίσαμε το ψάρεμα μας και όλα καλά.
Πάω σπίτι το βράδυ,δοκιμάζω άλλες 3 βέργες και τραβώντας με δύναμη και λίγο προς τα πάνω,οι βέργες ξεκουμπωναν.
Δε με πείραξαν τα 20 ευρώ που πήρα κάτι δείχνοντας εμπιστοσύνη σε ένα άτομο.Με πείραξε ότι το άτομο είναι του χώρου και γνώριζε τους κινδύνους που μπορούσαν να προκληθούν.
Η αγγελία είχε μπει από μέλος του φόρουμ που μάλλον
είχε πολύ ανάγκη από ένα 20αρικο.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου Littlejohn.Μου άρεσε που έγραψες πως ήταν και για πολύ φόρτωμα,πως δεν έχει ανάγκη.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Για 20 ευρώ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 22 Ιουν 2022, 11:22

Καλημέρα :)

Τραγικό κσι δυσαρεστο απο πολλες αποψεις αυτό που εγινε...
Πάλι καλα που δεν εγινε κανένα κακο...

Οσον αφορα στους μηχσνισμους τωρα, δυστυχως, ειδικα των συμβατικών οταν φορτώνονται τακτικά με πολλά λάστιχα ( το πολλά ειναι σχετικο μιας και 2 λαστιχα ειναι ηδη πολλά για καποιους μηχανισμους), μπορει να μας προδώσουν ανα πασα στιγμη... Το εχω πάθει 3-4 φορες με διαφορετικους μηχανισμούς

Στο δικο σου συμβαν, δεν ξερω βεβαια αν φταιει αυτος που σου τον πούλησε αλλά το γεγονος ειναι οτι περιοδικα πρέπει να " τεστάρουμε" τη συγκράτηση της βεργας, κουμπωνοντας, οπλιζοντας φουλ και ταρακουνώντας γερα το οπλο, με μερικα χτυπηματσ σε βραχια κλπ ωστε αν υπαρχει θεμα να φσνει σε ελεγχομενες συνθηκες...

Απο την αλλη, επειδη η αστοχια υλικου κλπ μπορει να συμβεί ...οποτε, δεν πρεπει να θεωρουμε ποτέ το οπλο ασφαλες αρκετά ωστε να μην αποφευγουμε αυστηρά να το στρεφουμε προς αλλον
Και φυσικά, η ασφάλεια του οπλου μας, θεωρώ πρεπει να αφαιρειται καθως το πολυ πολυ νσ χασουμε καποια ψαρια οταν αλλα Μερφυ, " μπει" κατα λαθος, ενω δεν προσφερει ΚΑΜΙΑ ασφάλεια σε περιπτωση αστοχιας του μηχανισμου σκανδαλης... Η υπαρξή της απλα δινει μια απατηλή εντυπωση που μονο κακο μπορει νσ προκαλέσει...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τετ 22 Ιουν 2022, 11:36

Καλημέρα! Αρχικά μην προδικάζουμε κάποιον όταν δεν έχουμε αποκλείσει όλες τις παραμέτρους και εξηγούμε…. Οι βέργες που δοκίμασες ήταν της ίδιας μάρκας; Το λέω γιατί κάθε κατασκευαστείς έχει άλλο αυλάκι και βάθος στην ουρα όπου αγκιστρώνει στον μηχανισμό…. Ο οδηγός έχεις ελέγξει εαν είναι στο σωστο ύψος του μηχανισμού; Μήπως σηκώνει την βέργα και γίνετε απαγκίστρωση; Εχεις σφίξει όλες τις βιδες καλά η ότι έχει; Φαντασου σε ένα Seac sting που είχα λόγο ότι δεν είχα σφίξει καλά μια βίδα έιχα το ιδιο θέμα…. Όπως και να έχει τεράστια προσοχή!!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

mobys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Τετ 22 Ιουν 2022, 14:08

Ο μηχανισμός είναι μεταλλικός μάρκας merou,όχι ότι δεν χαλάνε,απλά είναι καλύτεροι.του έχω βάλει ένα 18αρι xdive στο 2.7 συντελεστή,ψιλοχαλαρα.
Βέργες δοκίμασα πάθος,μπουκανερο και άλλες 2 παλιές που δεν θυμάμαι μάρκα καθόλου.
Ο μηχανισμός είναι πάνω στη σκανδάλη με πείρους,οι οποίοι είναι όλοι στην θέση τους.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 22 Ιουν 2022, 14:14

mobys έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 14:08
Ο μηχανισμός είναι μεταλλικός μάρκας merou,όχι ότι δεν χαλάνε,απλά είναι καλύτεροι.του έχω βάλει ένα 18αρι xdive στο 2.7 συντελεστή,ψιλοχαλαρα.
Βέργες δοκίμασα πάθος,μπουκανερο και άλλες 2 παλιές που δεν θυμάμαι μάρκα καθόλου.
Ο μηχανισμός είναι πάνω στη σκανδάλη με πείρους,οι οποίοι είναι όλοι στην θέση τους.
Το οτι ειναι μεταλλικος ο μηχανισμος δεν λεει και πολλά απο μονο του...
Εφοσον το λαστιχο που γραφεις με 2,7 δεν ειναι τιποτε βαρυ, προφανως ο μηχανισμος φορτωνοταν απο τον προξγουμενο ιδιοκτητη...
Αν και τον συγκεκριμενο μηχανισμο δεν τον εχω δει απο κοντα, σε άλλους, το προβλημα εντοπιζεται πχ στα ραγιο, σε πίρο 4mm αν θυμαμαι καλα, που αλλαζει πολυ ευκολα. Γενικα, αν " πιάνουν" λιγο τα χερια σου και λυνεται ο μηχανισμος, θα δεις που εχει σημαδια φθοράς και αν παιρνει φτιαξιμο... :)

ΥΓ Ενα τηλ. στον Ρομπερτο ισως βοηθουσε :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

mobys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Τετ 22 Ιουν 2022, 14:31

Το πρόβλημα μάλλον εντοπίστηκε.
Το ελατήριο είναι χαλαρό και όταν η βέργα σπρώχνει να φύγει με την παραμικρή κίνηση ο μηχανισμός απελευθερώνει. Έκοψα κάνα 2 σπείρες αλλά τίποτα.
Πρέπει να βρω ένα ελατήριο ίδιων διαστάσεων σκληρό
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
andrianblue
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andrianblue » Τετ 22 Ιουν 2022, 15:11

Φιλε θεωρω οτι δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να φταιει το ελατηριο για το οτι φευγει η βεργα. Απο τη στιγμη που θα οπλιστει το λαστιχο και μετα, αυτο το ελατηριο δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο. Δεν τον ξερω τον μηχανισμο αλλα δες για φθορα στα σημεια που υπαρχει τριβη κατα το τραβηγμα της σκανδαλης.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 22 Ιουν 2022, 17:56

fiesta1420 έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 11:36
Καλημέρα! Αρχικά μην προδικάζουμε κάποιον όταν δεν έχουμε αποκλείσει όλες τις παραμέτρους και εξηγούμε…. Οι βέργες που δοκίμασες ήταν της ίδιας μάρκας; Το λέω γιατί κάθε κατασκευαστείς έχει άλλο αυλάκι και βάθος στην ουρα όπου αγκιστρώνει στον μηχανισμό…. Ο οδηγός έχεις ελέγξει εαν είναι στο σωστο ύψος του μηχανισμού; Μήπως σηκώνει την βέργα και γίνετε απαγκίστρωση; Εχεις σφίξει όλες τις βιδες καλά η ότι έχει; Φαντασου σε ένα Seac sting που είχα λόγο ότι δεν είχα σφίξει καλά μια βίδα έιχα το ιδιο θέμα…. Όπως και να έχει τεράστια προσοχή!!!!
Χα χα χα αααα, ρε συ τι μας λες!
Εσένα σου κόπηκε το λουράκι του μαχαιριού και η πετονιά απ το όπλο, κάτι που σημαίνει ότι έλεγχο εξοπλισμού κάνεις κάθε 29 Φλεβάρη και του λες του ανθρώπου να ελέγξει όλα αυτά;
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.. .

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τετ 22 Ιουν 2022, 19:29

Μπορεί το χιούμορ του χάρη να είναι εύστοχο αλλά δεν μπόρεσα να γελάσω... Τι να πω πάλι καλά που δεν είχαμε χειρότερα.....Κάποιες φορές το μοναχικό είναι πιο ασφαλές, λέμε τώρα.
Μου φαίνεται κυνικό-εγκληματικό αυτός που στο πούλησε να το ήξερε.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 22 Ιουν 2022, 19:46

andrianblue έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 15:11
Φιλε θεωρω οτι δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να φταιει το ελατηριο για το οτι φευγει η βεργα. Απο τη στιγμη που θα οπλιστει το λαστιχο και μετα, αυτο το ελατηριο δεν παιζει κανεναν απολυτως ρολο. Δεν τον ξερω τον μηχανισμο αλλα δες για φθορα στα σημεια που υπαρχει τριβη κατα το τραβηγμα της σκανδαλης.
Έτσι :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

mobys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Τετ 22 Ιουν 2022, 20:51

Θα το προσπαθήσω λιγάκι και αν δε πετύχει πέταμα και
στη θέση του αλλος

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Τετ 22 Ιουν 2022, 21:21

Φίλε μου, από ενδιαφέρον και μόνο, εγώ προτείνω πέταμα από τώρα. Δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο να κάνουνε πειράματα με αυτά τα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 23 Ιουν 2022, 00:42

Ο τίτλος σου τα λέει όλα....
Για 20 ευρώ δεν αξίζει ρε φίλε, διάβασε τον μύθο "Η αλεπού γιατρός" και πήγαινε αγόρασε κάτι ολοκληρωμένο

mobys

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mobys » Πέμ 23 Ιουν 2022, 13:19

Έχετε δίκιο. Πέταμα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Πέμ 23 Ιουν 2022, 18:58

hariska έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 17:56
fiesta1420 έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 11:36
Χα χα χα αααα, ρε συ τι μας λες!
Εσένα σου κόπηκε το λουράκι του μαχαιριού και η πετονιά απ το όπλο, κάτι που σημαίνει ότι έλεγχο εξοπλισμού κάνεις κάθε 29 Φλεβάρη και του λες του ανθρώπου να ελέγξει όλα αυτά;
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Ναι αλλα δεν έστησα στον τοίχο κανέναν…….και άλλο να πετάει μια βέργα στα καλά καθούμενα και άλλο ένα κομμένο λουράκι… Και όσο για το λουράκι και την συντήρηση του εξοπλισμού μου…..που είσαι…..ούτε που το άλλαξα το έκανα πατέντα το έκαψα έλιωσε έκανε κεφάλι και πάλι το ίδιο….σαν καινούργιο… 29 Φλεβάρη παλι :P
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Επιστροφή στο “Χαλαρά”