Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Re: Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 20 Δεκ 2020, 20:31

Φλιλε Κώστα, καλησπέρες :)
Σε όσα γράφεις, έχεις δίκιο. Ενα απλό αντιβηχικό σιροπάκι να πάρεις και να διαβάσεις τα ...μικροσκοπικά γραμματάκια με τις -πιθανές- παρενέργειες θα φρίξεις.
Και γαι το θέμα της ασθένειας από τον ρημαδοϊό, επίσης δεν χωράει συζήτηση απλά επειδή κανεις δεν ειναι σίγουρος ότι ως ΄΄οργανισμάρα΄΄ θα το περάσει στο ντουκου κι ελαφρά...

Το μεγάλο θέμα γεννάται ως προς την προτεραιοποίηση του εμβολίου έναντι των φαρμάκων και την απίστευτη πρεμούρα να πείσουν/τρομοκρατήσουν, αναγκάσουν(;) τον κόσμο να το κάνει άμεσα.

Το παραπάνω σιροπάκι, κανεις δεν θα μας πιάσει από το σβέρκο να το πάρουμε και να το πιούμε. Το εμβόλιο όμως, υφέρπει μια αόρατη απειλή του στυλ ΄΄τολμήστε να αρνηθείτε τον εμβολιασμό και θα υποφέρετε΄΄ κλπ ΑΥΤΟ είναι το μεγάλο απαράδεκτο και αντιτιθεται στο δικαίιωμα της αυτοδιάθεσης του καθενός μας...

Και, όχι, δεν κάναμε όλοι τα αντιγριπικά εμβόλια. Επίσης εχω στο κοντινο μου περιβάλλον δυο περιπτώσεις που από εμβόλιο είχαν σοβαρές επιπτώσεις (στη μια περίπτωση πριν πολλά χρόνια μόνιμη αναπηρία και στην άλλη, σχετικά πρόσφατα από αντιγριπικό, προσωρινή ημιπαράλυση ή κατι τετοιο). Με αυτά, δεν θέλω να δαιμονοποιήσω το κάθε εμβόλιο. Όμως, μια συζήτηση με φίλους γιατρούς για πολύ γνωστά εμβόλια όπως το hpv θα καταδείξει το μεγεθος της γενικής διχογνωμίας που υπάρχει για το θέμα...

Εν κατακλείδι:
Οποιος θέλει ας είναι ελεύθερος να το κάνει.
Οποιος δεν θέλει ας εχει το δικαίωμα να μην το κάνει.
Αφού περάσουν τουλάχιστον 5 και τελικά 10 χρόνια από τη φάση των μαζικών εμβολιασμών, και ΑΝ αφεθεί να φτάσει σε μας η πραγματική στατιστική πληροφορία των αποτελεσμάτων/προβλημάτων και μακροχρόνιων επιδράσεων/παρενεργειών, μόνον τότε θα μπορούμε να πουμε αν ήταν καλό ή κακό, σωτήριο ή εγκληματικό αυτό που πάει να γίνει τώρα...
Ουγκ :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Κυρ 20 Δεκ 2020, 20:41

τωρα το βραδυ σε καναλι συστημικο(ειδατε εκφραση? :D ),εχουν πνευμονολογο απο το Παπανικολαου που ειπε καθαρα οτι δυστυχως λειπει η θεραπεια που επρεπε να προηγειτε και μετα το εμβολιο!!!
αυτο λεω και γω απο την αρχη του πανηγυριου !! μια κοινη λογικη !!!
εμμεσως ειπε οτι δεν τους δινουν φαρμακα για την καταπολεμηση,οποτε η μονη αντιμετωπιση που μενει ειναι η αποφυγη επαφων!
τα φαρμακα ειναι για λιγους!!
τα εμβολια για τον κοσμακη ! δηλαδη για τα υπολοιπα δις !!!
ας κανει ενας μαθηματικος τον πολλαπλασιασμο και να μας διαβασει το νουμερο ρε παιδια!
εγω δεν ξερω να το διαβασω! :hello: :hello: #-o
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 21 Δεκ 2020, 08:32

phpBB [video]
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 21 Δεκ 2020, 17:18

Θυμάμαι στις αρχές όλης αυτής της περιπέτειας, οι αρνητές του ιού έκαναν την κοινή ερώτηση "ξέρεις κανένα που να τον κόλλησε, γιατί εγώ δεν ξέρω". Την εποχή εκείνη η αλήθεια είναι ότι η ερώτηση αυτή έδινε βάση στο επιχείρημα περί ανυπαρξίας του ιού γιατί ήταν εντελώς αδύνατο να επικαλεστώ κάποιο κρούσμα από το περιβάλλον μου. Τώρα βέβαια που τα κρούσματα είναι πολλά και αδιαμφισβήτητα, η άρνηση έχει μετατοπιστεί από το ίδιο το ιό στο εμβόλιο. Η αμφισβήτηση των πάντων είναι ίδιον του λαού μας, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να αποδοθεί πρωτίστως στην εύλογη δυσπιστία που έχουμε στους θεσμούς. Οι θεσμοί πράγματι δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε και δίνουν πάτημα για την ανάπτυξη κάθε πιθανής και απίθανης θεωρίας.

Θάνατοι από άλλες αιτίες που αποδίδονται ψευδώς στον κορονοϊό, οικονομικά συμφέροντα πίσω από τα εμβόλια, πρόσχημα για καταστρατήγηση των δικαιωμάτων των εργαζομένων, απόπειρα αλλοίωσης της γενετικής μας ταυτότητας και πολλές άλλες θεωρίες που κινούνται στις παρυφές της γραφικότητας. Και όμως ο πολύς κόσμος τα ακούει, τα ενστερνίζεται και εν τέλει τα υιοθετεί, όπως ακούει και υιοθετεί αυτόν το απίθανο Σώρρα που θα σώσει την Ελλάδα με τα 600 δις!! Όλες αυτές οι θεωρίες νομίζω ότι αποδυναμώνονται εάν αναζητήσουμε ένα κίνητρο. Λογικά λοιπόν εάν όλη αυτή η αναστάτωση έχει προκληθεί σκόπιμα από κάποια σκοτεινά κέντρα αποφάσεων, ο σκοπός λογικά θα είναι η απόκτηση ελέγχου και η επίτευξη κέρδους. Εγώ βλέπω να γίνεται το εντελώς αντίθετο και μάλιστα παγκοσμίως χάνονται εκτός από εκατομμύρια ζωές, και δισεκατομμύρια δολάρια, κλείνουν επιχειρήσεις, τουρισμός, κρουαζιέρα, εστίαση, υπηρεσίες, καταρρέουν, τα κράτη χάνουν φόρους και αναγκάζονται να επιδοτούν τις υπερχρεωμένες επιχειρήσεις, επομένως όλο αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει σκόπιμα.

Νομίζω λοιπόν ότι όλοι θα πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάποια βασικά: Ο ιός υπάρχει, δεν είναι μία απλή "γριπούλα", μεταδίδεται με τρομερή ευκολία και ταχύτητα, και πέραν των θανάτων βρισκόμαστε ακόμα σ' ένα καθεστώς πλήρους αβεβαιότητας ως προς το τι μακροχρόνιες επιπτώσεις μπορεί να έχει στον οργανισμό των κρουσμάτων που ανέπτυξαν ανοσία. Γεγονός είναι επίσης ότι τα εμβόλια κυκλοφόρησαν σε πραγματικά χρόνο ρεκόρ, αλλά έχουν εγκριθεί και πιστοποιηθεί από τις αρχές και τους οργανισμούς που έχουν αυτή την αρμοδιότητα. Τέλος είναι μαθηματικά σίγουρο ότι αν η κατάσταση παραμείνει ως έχει και δεν εμβολιαστούμε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην τον κολλήσουμε αργά ή γρήγορα.

Και φτάνουμε στο "δια ταύτα", το κάνεις ή δεν το κάνεις? Ενώ είμαι άνθρωπος με εξαιρετικά ορθολογική σκέψη, ακόμα σίγουρη απάντηση δεν μπορώ να δώσω για τον εαυτό μου. Είμαι δυνατός και γερός και έτσι θέλω να παραμείνω εγώ και οι δικοί μου. Θέλω επίσης οι πνεύμονες μου να μπορούν να μου εξασφαλίζουν την άσκηση του αγαπημένου μου χόμπυ. Και εδώ έρχονται αμείλικτα τα διάφορα "αν". Αν το εμβόλιο προκαλέσει αλλεργική αντίδραση και κάνει κακό παρά καλό? Αν η μετάλλαξη του ιού καταστήσει το εμβόλιο άχρηστο? Αν η προστασία διαρκέσει λίγους μόνους μήνες, μετά τι? Αν υπάρχει θεραπεία γιατί την αποσιωπούν? Αν δεν το κάνω και το κολλήσω δεν θα είναι χειρότερα? Πάρα πολλά αν για κάποιον σαν και μένα που δεν έχω τις στοιχειώδεις γνώσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι Τσουκαλάς και προκειμένου να δω τον Ολυμπιακό να δεχτώ να βάλω στον οργανισμό μου οτιδήποτε. Από νομική άποψη είμαι πεπεισμένος ότι δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να εμβολιαστείς, άρα η απόφαση είναι καθαρά δική μας. Η λογική μου λέει ότι θα πρέπει να το κάνω, αλλά από την άλλη κάτι μου λέει "κάτσε στα αυγά σου". Δύσκολοι οι καιροί αυτοί που ζούμε...

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Δευ 21 Δεκ 2020, 22:07

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 21 Δεκ 2020, 17:18
.....

Και φτάνουμε στο "δια ταύτα", το κάνεις ή δεν το κάνεις? Ενώ είμαι άνθρωπος με εξαιρετικά ορθολογική σκέψη, ακόμα σίγουρη απάντηση δεν μπορώ να δώσω για τον εαυτό μου. Είμαι δυνατός και γερός και έτσι θέλω να παραμείνω εγώ και οι δικοί μου. Θέλω επίσης οι πνεύμονες μου να μπορούν να μου εξασφαλίζουν την άσκηση του αγαπημένου μου χόμπυ. Και εδώ έρχονται αμείλικτα τα διάφορα "αν". Αν το εμβόλιο προκαλέσει αλλεργική αντίδραση και κάνει κακό παρά καλό? Αν η μετάλλαξη του ιού καταστήσει το εμβόλιο άχρηστο? Αν η προστασία διαρκέσει λίγους μόνους μήνες, μετά τι? Αν υπάρχει θεραπεία γιατί την αποσιωπούν? Αν δεν το κάνω και το κολλήσω δεν θα είναι χειρότερα? Πάρα πολλά αν για κάποιον σαν και μένα που δεν έχω τις στοιχειώδεις γνώσεις. Δυστυχώς εγώ δεν είμαι Τσουκαλάς και προκειμένου να δω τον Ολυμπιακό να δεχτώ να βάλω στον οργανισμό μου οτιδήποτε. Από νομική άποψη είμαι πεπεισμένος ότι δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να εμβολιαστείς, άρα η απόφαση είναι καθαρά δική μας. Η λογική μου λέει ότι θα πρέπει να το κάνω, αλλά από την άλλη κάτι μου λέει "κάτσε στα αυγά σου". Δύσκολοι οι καιροί αυτοί που ζούμε...
Πολύ ωραία διατυπωμένες σκέψεις Δημήτρη. Πράγματι η λήψη αποφάσεων γενικότερα αυτή την περίοδο είναι πολύ δύσκολη υπόθεση. Ας κάνει ο καθένας μια ανάλυση ρίσκου για τον εαυτό του και με βάση τα δικά του πιστεύω και απόψεις που όμως καλό είναι να φιλτράρει και μέσα από μια έγκυρη (δύσκολο αυτό) πληροφόρηση για το θέμα των εμβολίων. Φυσικά και εγώ έχω αντίστοιχο προβληματισμό για το εμβόλιο, αλλά προσωπικά η ανάλυση ρίσκου όπως την κάνω για τον εαυτό μου βγάζει σαν κίνηση χαμηλότερου ρίσκου τον εμβολιασμό και έχει ένα σημαντικό προβάδισμα από την επιλογή του μη εμβολιασμού και τη στάση αναμονής για ασφαλέστερα συμπεράσματα - βελτιωμένα εμβόλια ή θεραπείες. Βέβαια να σημειώσουμε ότι όσοι δεν ανήκουν σε ευπαθής ομάδες καλό Πάσχα και ίσως καλό καλοκαίρι για να εμβολιαστούν. Αρνητική εντύπωση επίσης μου έκανε ότι δεν δίνεται στον πολίτη η δυνατότητα να επιλέξει το εμβόλιο που θα κάνει, έστω και με δική του οικονομική επιβάρυνση. Για το θέμα της αλλεργικής αντίδρασης που αναφέρεις με κάποια επιφύλαξη γιατί δεν είμαι ειδικός αν η αλλεργική κρίση/σοκ αντιμετωπιστεί εγκαίρως αφενός δεν οδηγεί στον θάνατο και αφετέρου δεν αφήνει μελλοντικά κουσούρια, σε αντίθεση με τον κορονοϊο που εκεί δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει ο οργανισμός του καθενός μας.

ΥΓ Κάνοντας αντίστοιχη ανάλυση ρίσκου και για το φλέγον θέμα του ψαροντούφεκου εν μέσω απαγόρευσης λόγω πανδημίας κατέληξα ότι το διακύβευμα της απώλειας της ψυχικής μου υγείας και ευεξίας είναι μεγαλύτερο από την απειλή χρηματικού προστίμου και προσωπικά ψαρεύω τον τελευταίο καιρό κανονικά με την σημαδούρα μου απλά επιλέγω απόμερα σημεία, μέχρι τώρα πάει καλά, κάνω ένα ψάρεμα την εβδομάδα, κάθε Κυριακή συνήθως και έχω πιάσει μερικές συναγρίδες που πάντα έχουν πολύ έντονη παρουσία αυτή την εποχή στα Χανιά. Μάλιστα αυτό την Κυριακή δεν μπόρεσα να ψαρέψω το σήμειο που ήθελα καθώς υπήρχαν άλλοι συνάδελφοι και δεν ήθελα να τους ενοχλήσω.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 21 Δεκ 2020, 22:21

=D =D> =D> >
Το νου σου στους ρουφιάνους -κομπλεξαρες....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 21 Δεκ 2020, 22:21

stelarasA'MAK έγραψε:
Δευ 21 Δεκ 2020, 22:21
=D> =D> >
Το νου σου στους ρουφιάνους -κομπλεξαρες....
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 21 Δεκ 2020, 22:23

Μπερδεύτηκα γμτ.. τεσπά :D

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 22 Δεκ 2020, 00:25

Γιατί φίλε gpet78 μας το κάνεις αυτό, ενώ έχουμε τα στερητικά μας σύνδρομα?

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 09 Ιαν 2021, 18:24

ετσι κανουν τα σοβαρα κρατη ρε!!! :rules:
ξεκινανε και κατα πως θα ξυπνησουν το πρωι ,παιρνουν και τα απαραιτητα μετρα!!!

σιγα μη δωσουμε σημασια στο σχεδιο της σλοβακιας η της κουβας !! [-( κρατη ειναι αυτα?
με τοσο μικρα κονδυλια πως θα βγει χοντρη μιζα? :rules:
εμεις μονο ακριβα πραγματα αγοραζουμε!
λεφτα υπαρχουν !!!.............(οι μ@λ@κες πληρωνουν) !!!

.......παντως κανενα τσοντοκαναλο δεν εχει αναφερει κατι !!!
ουτε καν αναφορα για το επιτευγμα της σλοβακιας!
καλα για κουβα δεν το συζηταμε!
αυτοι ειναι κομουνιστες !!! [-(
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 10 Ιαν 2021, 10:10

KOSTAS STI έγραψε:
Σάβ 09 Ιαν 2021, 18:24
ετσι κανουν τα σοβαρα κρατη ρε!!! :rules:
ξεκινανε και κατα πως θα ξυπνησουν το πρωι ,παιρνουν και τα απαραιτητα μετρα!!!

σιγα μη δωσουμε σημασια στο σχεδιο της σλοβακιας η της κουβας !! [-( κρατη ειναι αυτα?
με τοσο μικρα κονδυλια πως θα βγει χοντρη μιζα? :rules:
εμεις μονο ακριβα πραγματα αγοραζουμε!
λεφτα υπαρχουν !!!.............(οι μ@λ@κες πληρωνουν) !!!

.......παντως κανενα τσοντοκαναλο δεν εχει αναφερει κατι !!!
ουτε καν αναφορα για το επιτευγμα της σλοβακιας!
καλα για κουβα δεν το συζηταμε!
αυτοι ειναι κομουνιστες !!! [-(
20+18 :D ουτε εγω θα ελεγα ετσι

σημερινο αρθρο στο εθνος αφου περασαν η γιορτες
Παράταση lockdown: Μοντέλο ακορντεόν - Ανά εβδομάδα αποφάσεις για μέτρα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Sarkovoro arni
Ονοματεπώνυμο: Kikos kikou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sarkovoro arni » Κυρ 10 Ιαν 2021, 23:07

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν κολλάει στα ΜΜΜ...

Γιατί δε χωράει μπουαχαχαχ
https://youtu.be/qR72TRYnuww

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 11 Ιαν 2021, 10:24

Sarkovoro arni έγραψε:
Κυρ 10 Ιαν 2021, 23:07
Τώρα κατάλαβα γιατί δεν κολλάει στα ΜΜΜ...

Γιατί δε χωράει μπουαχαχαχ
https://youtu.be/qR72TRYnuww

:rotfl: :rotfl: :rotfl:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Sarkovoro arni
Ονοματεπώνυμο: Kikos kikou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sarkovoro arni » Πέμ 14 Ιαν 2021, 17:58

Πάμε άλλο ένα...
https://youtu.be/WNMEjyM_Uaw

Επιστροφή στο “Χαλαρά”