Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Relax time.......off topic!!
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 18 Δεκ 2020, 12:48

Καλά ρε Γιάννη,(Θάλασσα) αυτό το ότι η ...Κούβα πέταξε τους Αμερικανούς στη θάλασσα το λες και το ... πιστεύεις κι από πάνω????? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Α στο καλό,ευθυμησαμε μεσημεριατικα...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 18 Δεκ 2020, 16:16

stelarasA'MAK έγραψε:
Παρ 18 Δεκ 2020, 12:48
Καλά ρε Γιάννη,(Θάλασσα) αυτό το ότι η ...Κούβα πέταξε τους Αμερικανούς στη θάλασσα το λες και το ... πιστεύεις κι από πάνω????? :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Α στο καλό,ευθυμησαμε μεσημεριατικα...
για αυτο το εβαλα μπρε ,για να ευθυμησεις μεσημεριατικα :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 18 Δεκ 2020, 16:57

Κούβα, ωραία χώρα, και ωραίοι ανέμελοι άνθρωποι. Κάποτε πήγαινα αρκετά συχνά στην Νέα Υόρκη, και έτυχε να γνωριστώ με μία πανέμορφη νεαρή Κουβανή που ήταν βοηθός εισαγγελέα. Ετοιμόλογη όπως ήταν όταν συζητούσαμε για την Κούβα και το πως κατέληξε στις ΗΠΑ, μου εξιστόρησε όλη την περιπέτεια της και το πως ξεκίνησαν με μία σάπια βάρκα για να φτάσουν στις ακτές της Φλόριντα. Με διαβεβαίωσε μάλιστα ότι θα πήγαινε και κολυμπώντας για να γλιτώσει από τον ......κομμουνιστικό παράδεισο του Κάστρο. Περιπτώσεις σαν την δική της, άπειρες στην Αμερική.

Κάποια νοσηρά μυαλά στην Ελλάδα έχουν την εντελώς πεπλανημένη άποψη ότι πρόκειται πράγματι περί παραδείσου, αλλά μόνο παράδεισος δεν ήταν. Η φτώχια και η ανέχεια ήταν (όταν είχα πάει εγώ) τέτοια που η πορνεία ακόμα και στις ανήλικες ήταν απολύτως συνηθισμένη και αποδεκτή σαν πρακτική. Η αλήθεια είναι ότι την εποχή του εμπάργκο από τις ΗΠΑ πέρασαν ήταν πάρα πολύ ζόρικη για τον λαό τους. Υπήρχε τρομερή έλλειψη σε φάρμακα, σε τρόφιμα, σε ανταλλακτικά, στα πάντα. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε που κυκλοφορούσαν με κάτι αυτοκίνητα του 50' αντίκες και τα έφτιαχναν μόνοι τους με αυτοσχέδια ανταλλακτικά! Φάρμακα, το ίδιο. Αντιμετώπιζαν όμως την τραγική αυτή κατάσταση με μία φαινομενική ελαφρότητα, που στην πραγματικότητα ήταν περηφάνεια.

Τώρα αν για όλα αυτά φταίει ο καπιταλισμός, η δύση, το σύστημα, οι ΗΠΑ, ή δεν ξέρω εγώ ποίος ή κάποιοι δικτάτορες που βαφτίστηκαν "τζάμπα" επαναστάτες με τον λογαριασμό να τον πληρώνουν οι λαοί τους αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός. Και για την πρώην ΕΣΔΔ ακούω διάφορα ωραία ότι είχαν τουλάχιστον μία στέγη, ένα πιάτο φαϊ και μία δουλειά, αλλά φίλοι μου αν πάτε σε όλους του παλιούς που έζησαν σ' αυτά το καθεστώτα και τους ρωτήσετε, στην καλύτερη περίπτωση θα γελάσουν και θα σας πουν ότι αν είχαν την ευκαιρία θα την κοπανούσαν με κάθε κόστος, στην χειρότερη θα ρίξουν και δέκα φάσκελα. Όλοι ανεξαιρέτως οι αθλητές, σκακιστές επιστήμονες που πήγαιναν για κάποιο λόγο στο εξωτερικό συνοδεύονταν από πράκτορες για να μην ξεχαστούν και δεν γυρίσουν.... στον παράδεισο. Αλλά τους κρατούσαν και με τις οικογένειες τους που ήταν πίσω.. Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα, αλλά σταματάω γιατί είμαι εκτός θέματος, και να κοπεί στο σχόλιο μου, δικαιολογημένα θα κοπεί.

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Παρ 18 Δεκ 2020, 17:10

Καλησπέρα.

Επειδή προβλέπω πως το νήμα θα εξελιχθεί σε flaming thread μιας και έχουν αρχίσει οι αοριστολογίες και οι γενικεύσεις (προσωπική άποψη που δεν στρέφεται εναντίον κάποιου συγκεκριμένα) και επειδή ο σκοπός του ήταν ο προβληματισμός πάνω στην αντιμετώπιση του κορωνοϊού (πάλι προσωπική άποψη) παραθέτω ένα link με ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης της κρίσης και πως αυτός θα μπορούσε να έχει εφαρμοστεί στην Ελλάδα.

Φιλικά,

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Παρ 18 Δεκ 2020, 17:58

dimitrikotz έγραψε:
Παρ 18 Δεκ 2020, 16:57
Κούβα, ωραία χώρα, και ωραίοι ανέμελοι άνθρωποι. Κάποτε πήγαινα αρκετά συχνά στην Νέα Υόρκη, και έτυχε να γνωριστώ με μία πανέμορφη νεαρή Κουβανή που ήταν βοηθός εισαγγελέα. Ετοιμόλογη όπως ήταν όταν συζητούσαμε για την Κούβα και το πως κατέληξε στις ΗΠΑ, μου εξιστόρησε όλη την περιπέτεια της και το πως ξεκίνησαν με μία σάπια βάρκα για να φτάσουν στις ακτές της Φλόριντα. Με διαβεβαίωσε μάλιστα ότι θα πήγαινε και κολυμπώντας για να γλιτώσει από τον ......κομμουνιστικό παράδεισο του Κάστρο. Περιπτώσεις σαν την δική της, άπειρες στην Αμερική.

Κάποια νοσηρά μυαλά στην Ελλάδα έχουν την εντελώς πεπλανημένη άποψη ότι πρόκειται πράγματι περί παραδείσου, αλλά μόνο παράδεισος δεν ήταν. Η φτώχια και η ανέχεια ήταν (όταν είχα πάει εγώ) τέτοια που η πορνεία ακόμα και στις ανήλικες ήταν απολύτως συνηθισμένη και αποδεκτή σαν πρακτική. Η αλήθεια είναι ότι την εποχή του εμπάργκο από τις ΗΠΑ πέρασαν ήταν πάρα πολύ ζόρικη για τον λαό τους. Υπήρχε τρομερή έλλειψη σε φάρμακα, σε τρόφιμα, σε ανταλλακτικά, στα πάντα. Μου είχε κάνει εντύπωση τότε που κυκλοφορούσαν με κάτι αυτοκίνητα του 50' αντίκες και τα έφτιαχναν μόνοι τους με αυτοσχέδια ανταλλακτικά! Φάρμακα, το ίδιο. Αντιμετώπιζαν όμως την τραγική αυτή κατάσταση με μία φαινομενική ελαφρότητα, που στην πραγματικότητα ήταν περηφάνεια.

Τώρα αν για όλα αυτά φταίει ο καπιταλισμός, η δύση, το σύστημα, οι ΗΠΑ, ή δεν ξέρω εγώ ποίος ή κάποιοι δικτάτορες που βαφτίστηκαν "τζάμπα" επαναστάτες με τον λογαριασμό να τον πληρώνουν οι λαοί τους αυτό το αφήνω στην κρίση του καθενός. Και για την πρώην ΕΣΔΔ ακούω διάφορα ωραία ότι είχαν τουλάχιστον μία στέγη, ένα πιάτο φαϊ και μία δουλειά, αλλά φίλοι μου αν πάτε σε όλους του παλιούς που έζησαν σ' αυτά το καθεστώτα και τους ρωτήσετε, στην καλύτερη περίπτωση θα γελάσουν και θα σας πουν ότι αν είχαν την ευκαιρία θα την κοπανούσαν με κάθε κόστος, στην χειρότερη θα ρίξουν και δέκα φάσκελα. Όλοι ανεξαιρέτως οι αθλητές, σκακιστές επιστήμονες που πήγαιναν για κάποιο λόγο στο εξωτερικό συνοδεύονταν από πράκτορες για να μην ξεχαστούν και δεν γυρίσουν.... στον παράδεισο. Αλλά τους κρατούσαν και με τις οικογένειες τους που ήταν πίσω.. Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα, αλλά σταματάω γιατί είμαι εκτός θέματος, και να κοπεί στο σχόλιο μου, δικαιολογημένα θα κοπεί.
Πές τα (ρε) Δημήτρη , γιατί έχουν πολλοί λανθασμένη άποψη.
Όποιος έχει ταξιδέψει και ταξιδεύει με ανοικτά τα μάτια και τα αυτιά του βλέπει την πραγματική εικόνα των πραγμάτων!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Sarkovoro arni
Ονοματεπώνυμο: Kikos kikou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sarkovoro arni » Παρ 18 Δεκ 2020, 22:15

tankard έγραψε:
Παρ 18 Δεκ 2020, 17:10
Καλησπέρα.

Επειδή προβλέπω πως το νήμα θα εξελιχθεί σε flaming thread μιας και έχουν αρχίσει οι αοριστολογίες και οι γενικεύσεις (προσωπική άποψη που δεν στρέφεται εναντίον κάποιου συγκεκριμένα) και επειδή ο σκοπός του ήταν ο προβληματισμός πάνω στην αντιμετώπιση του κορωνοϊού (πάλι προσωπική άποψη) παραθέτω ένα link με ένα διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης της κρίσης και πως αυτός θα μπορούσε να έχει εφαρμοστεί στην Ελλάδα.

Φιλικά,
Ναι πράγματι αυτό με τα ραπίντ τεστς είναι κάτι που το βρίσκω πολύ λογικό

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 18 Δεκ 2020, 22:41

tankard έγραψε:
Καλησπέρα.

Φιλικά,
χα χα !!!
15 φορες φτηνοτερο κοστολογιο κρισης?
και περιμενετε να εφαρμοστει? :rotfl:
και τι θα γινει βρε η παγκοσμια εφευρεση της δημιουργικης λογιστικης? :sorry: :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

diver31
Ονοματεπώνυμο: Ξανθοπουλος Ζαχαριας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diver31 » Σάβ 19 Δεκ 2020, 08:32

Καλημερα κυριοι...θα πω κ εγω την λαλακια μου γιατι η καραντινα μας την εχει βαρεσει στο κεφαλι...κ δεν παλευεται...
Να σημειωσω οτι εχω την τυχη κ ατυχια να διαμενω σε ενα νησι που ευτυχως η δυστυχως καθε χρονο δεχεται μεγαλο αριθμο τουριστων με οτι αυτο συνεπαγεται.. Τα πραγματα λοιοον την τουριστικη σεζον ηταν τραγικα καθως ολοι κυκλοφορουσαν ανεξελεγκτοι χωρις καμια προφυλαξη χωρις ελεγχους σε αεροδρομιο κ λιμανι ενω τα ξενοδοχεια αναφορας ηταν γεματα...Δεν πηγαιναγια μπανιο καθως φοβομουν ποιος ειναι διπλα και δεν ηξερα τι κουβαλαει...κ δυστυχως η δουλεια μου ειναι να συνανστρεφομαι με κοσμο που δεν ηξερα που ηταν κ με ποιους ηταν επετεινε ολη αυτην την φοβια.Ωστοσο ολο αυτο που ζουμε τωρα ειναι μια παρανοια καθως μονο καραντινα δεν ειναι. Σ εμας εδω ολοι εξω ειναι κ κυκλοφορουν...δεν σας κρυβω οτι στην αρχη ημουν συμφωνος με την προτροπη να μην παμε για ψαρεμα αλλα κρινοντας απο το χαλι που υπαρχει στους δρομους θεωρω οτι εχουμε στοχοποιηθει αδικως.. Τωρα για να επιστρεψουμε στα περι εμβολιου σαφως κ εγω ειμαι επιφυλακτικος οτι το εμβολιο δεν ειναι η λυση στην ολη κατασταση αλλα ειναι σιγουρα μια αρχη... Δεν ειμαι υποστηρικτης των θεωριων συνομωσιας καθως ειναι παγκοσμιο αυτο κ οχι τοπικο.. Παρ ολα αυτα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι στην θεραπεια που υπαρχει για τον κορωνοιο προυποθετει οτι θα κολλησεις κ αρα αμα κολλησεις θα πρεπει να νοσηλευτεις..κ η χωρα λογω λαθος χειρισμων πολλων δεκατιων απο ολους τους κ ολους μας..δεν αντεχει να εχει τοσα κρεβατια σε νοσοκομεια...οποτε αυτο που κανουν δεν ειναι οτι ενδιαφερονται τοσο για την υγεια μας αλλα να κερδισουν χρονο ωστε κανοντας το εμβολιο να δημιουργησουν αφενος την ανοσια της αγελης, να ξεκινησουν την οικονομια ανοιγοντας εκ νεου τα συνορα εχοντας διαφυλαξει οτι αυτοι που θα ταξιδευουν θα εχουν κανει το εμβολιο κ τελευταιο να αποσυμφορισουν το συστημα υγειας καθως αν τωρα κολλησουμε ολοι δημιουργωντας ανοσια αγελης απλα θα πεθαινουμε αβοηθητοι στα σπιτια μας διχως να εχουμε τροπο να λαβουμε την θεραπεια.Ωστοσο οι φιλοδεξιες κυβερνησεις παντα ειχαν ως σκοπο να ενισχυουν την ιδιωτικη πρωτοβουλια κ γι αυτο βλεπουμε ολο αυτο το πραγμα που γινεται φετος με τα δανεια που δινονται στις επιχειρησεις που (καλως δινονται μην τρελαθουμε κι ολας)ομως δεν ισχυει το ιδιο τοσο για το κοινωνικο κρατος.Για να μην παρεξηγηθω δεν εχω επιχειρηση, υπαλληλος δουλευω ομως ετσι εστω μ αυτα τα δανεια τα οποια εμενα δεν με βρισκουν απολυτα συμφωνα, καποιο εργοδοτες δεν εχουν ακομη προχωρησει σε απολυσεις.....Αυτα σκεφτομαι κ πολλες φορες λεω την δουλεια μας την υγεια μας κ ας παμε για ψαρεμα 2 μηνες μετα(αν κ μεταξυ μας μετα τον Μαιο μας βλεπω)

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 20 Δεκ 2020, 10:57

ειναι κατι πρωτόγνωρο παγκοσμίως και ολοι η λαοι πειραματιζονται με κατι εντελως αγνωστο αλλα με κατι που (οπως λενε )δεν εχει θεραπεια μεχρι στιγμης παροτι το covid υπαρχει χρονια στην ζωη μας αλλα οχι το συγκεκριμενο,το καλο ειναι οτι βρηκαν το εμβολιο και θα αρχισουν η εμβολιασμοι συντομα
Το θεμα για εμενα ειναι οτι τα λιγα εκατομμυρια εμβολια που θα επερνε η ελλαδα γιναν 300 χιλιαδες και τωρα 150 χιλιαδες απο το οποια τα 110 χιλιαδες θα πανε στους γιατρους και νοσηλευτες (πολυ σωστο),αλλα why τοσα λιγα ????
Και το αλλο μεγαλο θεμα ειναι παντα κατα εμενα το πως με 100 νεκρους καθε μερα δεν παει ευρω στην υγεια και προσλήψεις και βεβαια γιατι δεν επιτασσουν τα ιδιωτικα ως εχουν δικαιωμα (αν δεν κανω λαθος )βαση συνταγματως παρα τα πληρωνουν αδρα και γιατι τοση σπουδη σε προσληψεις στα σωματα ασφαλειας και αγορες νεων περιπολικων και εξοπλισμο στα σωματα ασφαλειας αντι στην υγεια οταν εχεις 100 νεκρους την ημερα και χιλιαδες κρουσματα ???
Ξοδευεις ενα σορο εκατομμυρια εκει ποου δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αναγκαια τωρα αντι να πεσουν στην υγεια αυτα τα εκατομμυρια ???ποιος ο λογος ??υπαρχει λογος για αυτη τη βιασυνη ???
Τωρα που το καλοσκεφτομαι γιατι λιγες χιλιαδες εμβολια μονον ???μηπως διοτι αλλιως δεν θα μπορουσε να γινει -γινουν ολα τα παραπανω με τα σωματα ασφαλειας αν αγοραζαν αντι για μερικες χιλιαδες καποια εκατομμυρια εμβολια ??λεω τωρα ??
Καλες γιορτες
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 20 Δεκ 2020, 11:14

thalassa50 έγραψε:
Κυρ 20 Δεκ 2020, 10:57
ειναι κατι πρωτόγνωρο παγκοσμίως και ολοι η λαοι πειραματιζονται με κατι εντελως αγνωστο αλλα με κατι που (οπως λενε )δεν εχει θεραπεια μεχρι στιγμης παροτι το covid υπαρχει χρονια στην ζωη μας αλλα οχι το συγκεκριμενο,το καλο ειναι οτι βρηκαν το εμβολιο και θα αρχισουν η εμβολιασμοι συντομα
Το θεμα για εμενα ειναι οτι τα λιγα εκατομμυρια εμβολια που θα επερνε η ελλαδα γιναν 300 χιλιαδες και τωρα 150 χιλιαδες απο το οποια τα 110 χιλιαδες θα πανε στους γιατρους και νοσηλευτες (πολυ σωστο),αλλα why τοσα λιγα ????
Και το αλλο μεγαλο θεμα ειναι παντα κατα εμενα το πως με 100 νεκρους καθε μερα δεν παει ευρω στην υγεια και προσλήψεις και βεβαια γιατι δεν επιτασσουν τα ιδιωτικα ως εχουν δικαιωμα (αν δεν κανω λαθος )βαση συνταγματως παρα τα πληρωνουν αδρα και γιατι τοση σπουδη σε προσληψεις στα σωματα ασφαλειας και αγορες νεων περιπολικων και εξοπλισμο στα σωματα ασφαλειας αντι στην υγεια οταν εχεις 100 νεκρους την ημερα και χιλιαδες κρουσματα ???
Ξοδευεις ενα σορο εκατομμυρια εκει ποου δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ αναγκαια τωρα αντι να πεσουν στην υγεια αυτα τα εκατομμυρια ???ποιος ο λογος ??υπαρχει λογος για αυτη τη βιασυνη ???
Τωρα που το καλοσκεφτομαι γιατι λιγες χιλιαδες εμβολια μονον ???μηπως διοτι αλλιως δεν θα μπορουσε να γινει -γινουν ολα τα παραπανω με τα σωματα ασφαλειας αν αγοραζαν αντι για μερικες χιλιαδες καποια εκατομμυρια εμβολια ??λεω τωρα ??
Καλες γιορτες
Κοίταξε πως τα' χει φέρει η ζωή και αντί να μιλάμε για ροφούς και στήρες και ξέρες και κάβους, μιλάμε για ιούς και εμβόλια.. Γιάννη επ' αυτού διάβαζα ένα άρθρο στους new york times στο οποίο επικρίνονταν η ΕΕ γιατί από αμέλεια δεν φρόντισε ώστε οι χώρες μέλη της να εξασφαλίσουν τον ελάχιστον αριθμό εμβολίων με βάση των πληθυσμό τους. Πάμε μάλλον για παράταση καραντίνας μέχρι 20 Ιανουαρίου και πολύ φοβάμαι ότι μετά τις γιορτές θα έχουμε και τρίτο κύμα. Αν μας πάει έτσι και το 21 ζήτω που καήκαμε

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Κυρ 20 Δεκ 2020, 12:24

thalassa50 έγραψε:
Καλες γιορτες
Θεμα διευθυντηριου...
Οι ντοπιοι εκαστοτε τοποτηρητες το μεριδιο τους θα παρουν απο εμβολια και ειναι συγκεκριμενο...
Κεντρικη ειναι η συμφωνια με την Ε.Ε.

spearjgeo7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Κυρ 20 Δεκ 2020, 12:36

diver31 έγραψε:
Σάβ 19 Δεκ 2020, 08:32
Καλημερα κυριοι...θα πω κ εγω την λαλακια μου γιατι η καραντινα μας την εχει βαρεσει στο κεφαλι...κ δεν παλευεται...
Να σημειωσω οτι εχω την τυχη κ ατυχια να διαμενω σε ενα νησι που ευτυχως η δυστυχως καθε χρονο δεχεται μεγαλο αριθμο τουριστων με οτι αυτο συνεπαγεται.. Τα πραγματα λοιοον την τουριστικη σεζον ηταν τραγικα καθως ολοι κυκλοφορουσαν ανεξελεγκτοι χωρις καμια προφυλαξη χωρις ελεγχους σε αεροδρομιο κ λιμανι ενω τα ξενοδοχεια αναφορας ηταν γεματα...Δεν πηγαιναγια μπανιο καθως φοβομουν ποιος ειναι διπλα και δεν ηξερα τι κουβαλαει...κ δυστυχως η δουλεια μου ειναι να συνανστρεφομαι με κοσμο που δεν ηξερα που ηταν κ με ποιους ηταν επετεινε ολη αυτην την φοβια.Ωστοσο ολο αυτο που ζουμε τωρα ειναι μια παρανοια καθως μονο καραντινα δεν ειναι. Σ εμας εδω ολοι εξω ειναι κ κυκλοφορουν...δεν σας κρυβω οτι στην αρχη ημουν συμφωνος με την προτροπη να μην παμε για ψαρεμα αλλα κρινοντας απο το χαλι που υπαρχει στους δρομους θεωρω οτι εχουμε στοχοποιηθει αδικως.. Τωρα για να επιστρεψουμε στα περι εμβολιου σαφως κ εγω ειμαι επιφυλακτικος οτι το εμβολιο δεν ειναι η λυση στην ολη κατασταση αλλα ειναι σιγουρα μια αρχη... Δεν ειμαι υποστηρικτης των θεωριων συνομωσιας καθως ειναι παγκοσμιο αυτο κ οχι τοπικο.. Παρ ολα αυτα εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι στην θεραπεια που υπαρχει για τον κορωνοιο προυποθετει οτι θα κολλησεις κ αρα αμα κολλησεις θα πρεπει να νοσηλευτεις..κ η χωρα λογω λαθος χειρισμων πολλων δεκατιων απο ολους τους κ ολους μας..δεν αντεχει να εχει τοσα κρεβατια σε νοσοκομεια...οποτε αυτο που κανουν δεν ειναι οτι ενδιαφερονται τοσο για την υγεια μας αλλα να κερδισουν χρονο ωστε κανοντας το εμβολιο να δημιουργησουν αφενος την ανοσια της αγελης, να ξεκινησουν την οικονομια ανοιγοντας εκ νεου τα συνορα εχοντας διαφυλαξει οτι αυτοι που θα ταξιδευουν θα εχουν κανει το εμβολιο κ τελευταιο να αποσυμφορισουν το συστημα υγειας καθως αν τωρα κολλησουμε ολοι δημιουργωντας ανοσια αγελης απλα θα πεθαινουμε αβοηθητοι στα σπιτια μας διχως να εχουμε τροπο να λαβουμε την θεραπεια.Ωστοσο οι φιλοδεξιες κυβερνησεις παντα ειχαν ως σκοπο να ενισχυουν την ιδιωτικη πρωτοβουλια κ γι αυτο βλεπουμε ολο αυτο το πραγμα που γινεται φετος με τα δανεια που δινονται στις επιχειρησεις που (καλως δινονται μην τρελαθουμε κι ολας)ομως δεν ισχυει το ιδιο τοσο για το κοινωνικο κρατος.Για να μην παρεξηγηθω δεν εχω επιχειρηση, υπαλληλος δουλευω ομως ετσι εστω μ αυτα τα δανεια τα οποια εμενα δεν με βρισκουν απολυτα συμφωνα, καποιο εργοδοτες δεν εχουν ακομη προχωρησει σε απολυσεις.....Αυτα σκεφτομαι κ πολλες φορες λεω την δουλεια μας την υγεια μας κ ας παμε για ψαρεμα 2 μηνες μετα(αν κ μεταξυ μας μετα τον Μαιο μας βλεπω)
Καθολου λαθος!
Καταγραφεις την πραγματικοτητα φιλε μου!
Αυτο που τους εχει στοιχισει σε αξιοπιστια και απωλεια της εμπιστοσυνης ειναι αυτη η τακτικη του ακριβοι στα πιτουρα και φτηνοι στ αλευρια οπως για παραδειγμα με την απαγορευση του ψαρεματος.
Και πολλα αλλα πανε λαθος στην προσπαθεια να συγκερασουν τακτικες, αλλα αυτο ειναι που μας ενδιαφερει και μπορουμε να κατανοησουμε ως αμεσοι γνωστες.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 20 Δεκ 2020, 12:46

thalassa50 έγραψε:
Καλες γιορτες
Αν υπάρχει λόγος;
Εκατομμύρια! Τι λεω τώρα δισεκατομμύρια :banghead:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

spearjgeo7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Κυρ 20 Δεκ 2020, 12:47

tankard έγραψε:
Καλησπέρα.

Φιλικά,
Ενδεδειγμενη αντιμετωπιση!
Χτες διαβασα οτι στο θριασιο δεν παει κανεις να κανει τεστ ομως...
Αιτια; ελειψη εμπιστοσυνης και απωλεια αξιοπιστιας

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Κυρ 20 Δεκ 2020, 20:02

Διαβασα αρκετες αποψεις,
αλλα ρε παιδια το εμβολιο της γριπης δέν το κανουμε καθε χρονο ?

Δεν ειναι ολες οι ασθενειες το ιδιο.
Μην τσουβαλιαζουμε πχ το καρκινο με τον ιο της γριπης.
Τη λευχαιμια με τη πνευμονια .

Εχω πλεον αρκετους γνωστους-συναδελφους και γειτονες που ειναι θετικοι , και αρκετους που αναρρωσαν.

Θα μποροουσα να γραψω σελιδες , για το πως το περασαν οι περισσοτεροι, αλλα κανενας δέν μου ειπε το περασα χαλαρα σαν μια απλη ιωση.
Αρκετοι με αντιπικτητα για να αποφυγουν πνευμονικη εμβολη, αρκετοι με πολυημεροες πυρετους ανω του 39 και καπιοι που χρειαστηκαν οξυγονο και θεραπεια σε νοσοκομειο.

Ανθρωποι δικοι μου, οχι ξενοι ή ιστοριες που διαβασα στο ιντερνετ.

Αυτο οσων αφορα το κομματι , οτι ναι ειναι κατι καινουργιο σαν κορονοιος.
Ναι προφανως ειναι αρκετα μεταδοτικος!
και σιγουρα σε ταλαιπωρει περισσοτερο απο απλες κοινες ιωσεις εποχιακες!

Τωρα για τα εμβολια:

αφηνω αυτο εδω και πειτε μου για παρανεργειες φαρμακου το οποιο δινεται και σε μικρα παιδια

Προφυλάξεις και προειδοποιήσεις

Πρέπει να χορηγείται με προσοχή σε ασθενείς με ενεργό ή με ιστορικό γαστρικού ή δωδεκαδακτυλικού έλκους και σε ασθματικούς ασθενείς με ιστορικό βρογχόσπασμου ή βαριά αναπνευστική ανεπάρκεια ή ενεργό φυματίωση.

Κατά τη χρήση του φαρμάκου μπορεί να προκληθεί αύξηση του όγκου των ρευστοποιούμενων βρογχικών εκκρίσεων και αν δεν απομακρυνθούν με βήχα είναι προτιμότερο να διασωληνώνεται ο ασθενής ώστε να παραμείνει ανοικτή η αναπνευστική οδός.

Το φάρμακο δεν πρέπει να χορηγείται ταυτόχρονα με αντιβηχικά ή με φάρμακα που έχουν ατροπινική δράση.

Υπήρξαν αναφορές σοβαρών δερματικών αντιδράσεων όπως πολύμορφο ερύθημα, σύνδρομο Stevens-Johnson (SJS)/τοξική επιδερμική νεκρόλυση (ΤΕΝ) και οξεία γενικευμένη εξανθηματική φλυκταίνωση (AGEP) που σχετίζονται με τη χορήγηση υδροχλωρικής αμβροξόλης. Εάν υπάρχουν συμπτώματα ή σημεία ενός εξελισσόμενου δερματικού εξανθήματος (που ενίοτε σχετίζεται με φυσαλίδες ή βλάβες βλεννογόνων), η θεραπεία με υδροχλωρική αμβροξόλη θα πρέπει να διακοπεί αμέσως και να αναζητηθεί ιατρική συμβουλή.

Οι περισσότερες περιπτώσεις μπορούν να εξηγηθούν από τη σοβαρότητα άλλων υποκείμενων ασθενειών και/ή συγχορηγούμενης φαρμακευτικής αγωγής. Επιπρόσθετα, κατά την πρώιμη φάση του συνδρόμου Steven Johnson ή της τοξικής επιδερμικής νεκρόλυσης, ο ασθενής μπορεί να εμφανίσει αρχικά μη εξειδικευμένα πρόδρομα συμπτώματα που να προσομοιάζουν με γρίπη, όπως πυρετός, πόνοι στο σώμα, ρινίτιδα, βήχας και πονόλαιμος. Αυτά τα μη εξειδικευμένα πρόδρομα συμπτώματα που προσομοιάζουν με γρίπη είναι πιθανόν να οδηγήσουν παραπλανητικά στην έναρξη συμπτωματικής αγωγής για το βήχα και το κρυολόγημα.

Σε περίπτωση επηρεασμένης νεφρικής λειτουργίας ή σοβαρής ηπατοπάθειας το Mucosolvan μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μετά από ιατρική συμβουλή. Όπως με όλα τα φάρμακα που μεταβολίζονται από το ήπαρ και ακολουθεί νεφρική απέκκριση τους, ενδέχεται να εμφανιστεί συσσώρευση των μεταβολιτών της αμβροξόλης που σχηματίσθηκαν στο ήπαρ, όταν υπάρχει σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.

Ανεπιθύμητες ενέργειες

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες ταξινομούνται με βάση τη συχνότητα εμφάνισής τους ως ακολούθως:

Πολύ συχνές (≥1/10)
Συχνές (≥1/100 έως <1/10)
Όχι συχνές (≥1/1.000 έως <1/100)
Σπάνιες (≥1/10.000 έως <1/1.000)
Πολύ σπάνιες (<1/10.000)
Μη γνωστές (δεν μπορούν να εκτιμηθούν με βάση τα διαθέσιμα δεδομένα)
Διαταραχές του ανοσοποιητικού συστήματος

Σπάνιες: αντιδράσεις υπερευαισθησίας

Μη γνωστές: αναφυλακτικές αντιδράσεις, συμπεριλαμβανομένης αναφυλακτικής καταπληξίας, αγγειοοιδήματος και κνησμού
Διαταραχές του δέρματος και του υποδόριου ιστού

Σπάνιες: εξάνθημα, κνίδωση

Μη γνωστές: Σοβαρές δερματικές ανεπιθύμητες ενέργειες (συμπεριλαμβανομένου πολύμορφου ερυθήματος, συνδρόμου Stevens-Johnson/τοξικής επιδερμικής νεκρόλυσης και οξείας γενικευμένης εξανθηματικής φλυκταίνωσης).
Διαταραχές του νευρικού συστήματος

Συχνές: δυσγευσία (π.χ. αλλοιωμένη γεύση)
Διαταραχές του γαστρεντερικού συστήματος

Συχνές: ναυτία, στοματική υπαισθησία

Όχι συχνές: έμετος, διάρροια, δυσπεψία, κοιλιακός πόνος, ξηροστομία

Σπάνιες: στομαχικός καύσος, ξηρότητα φάρυγγα
Διαταραχές του αναπνευστικού συστήματος, του θώρακα και του μεσοθωράκιου

Συχνές: φαρυγγική υπαισθησία

Μη γνωστές: βρογχόσπασμος (ως σύμπτωμα αντίδρασης υπερευαισθησίας)

Πηγή: Γαληνός Οδηγός Φαρμάκων

όλα τα φαρμακα-εμβολια έχουν παρενεργειες σε καποιο βαθμο.
ΟΛΑ .

Αρα σαν Κωστας και θελοντας να το συζητησω πχ μαζι σας, στο κομματι το ιατρικο, υπαρχουν ειδικοι και προφανως ειναι ξεκαθαροι στο τί αντιμετωπιζουμε.
Στο κομματι το οικονομικο-κοινωνικο , NAI εκει ολοι βλεπουμε μια προχειροτητα !
Μεχρι ενα σημειο δικαιολογειτε γιατι οι καταστασεις ειναι πρωτογνωρες.

Τωρα, το οτι καποιοι θα εκμεταλευτουν θεματα υγειας προς οφελος τους, και αυτο ειναι γνωστο χρονια!
Σε μικροτερη κλιμακα στην Ελλαδα ειχαμε πχ τα φακελακια :P
Σε παγκοσμια κλιμακα τωρα, μπορει να λεγονται απο εργασιακα μέχρι στερηση καποιον ελευθεριων ( πχ ψαρεμα -κυνηγι ) , μιας και μας εππηρεαζει άμεσα.Αλλα δυστυχως όλα αυτα ειναι θεωριες και ετσι θα παραμεινουν.
Δέν θα μαθουμε ποτε ΑΝ ειναι αληθινες ή ΑΝ απλα ανηκουν στο φασμα hoax-fake news :mrgreen:

Θερμη παρακληση επισης:Μην αρχισετε βρισιες λοιπες εκφρασεις .Οπως ελεγε γνωστος coach :P

phpBB [video]
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Επιστροφή στο “Χαλαρά”