Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Relax time.......off topic!!
Sarkovoro arni
Ονοματεπώνυμο: Kikos kikou

Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sarkovoro arni » Δευ 14 Δεκ 2020, 20:04

Καλησπέρα, πήρε το μάτι μου αυτό και είπα να το μοιραστώ μαζί σας στο χαλαρά :D , γιατί εκνευρίστηκα ](*,)
Στα σοβαρά πάντως θεωρώ πως τα λένε σωστά και τα δεδομένα που παρουσιάζονται βοηθάνε να προβληματιστούμε σε λογικά πλαίσια χωρίς θεωρίες συνωμοσίας...
https://youtu.be/ZkV4s8LspJg

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Re: Κορωνιός, κρατικά μέτρα πρόληψης και αποτελέσματα αντιμετώπισης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Δευ 14 Δεκ 2020, 21:16

Παντα η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση!
Προπαγανδα απο αριστερα η δεξια με εσανς ξενολαγνειας...
Οντως υποδειγματικη αντιμετωπιση και λογικες τακτικες καραντινας αντι για εξωφρενικα και εξοντωτικα προστιμα (λογικη μαστιγιου και καροτου)
Τον υπολοιπο καιρο δεν μας λεει το βιντεο πως ζουν οι Κουβανοι κι αν μπορει καποιος αξιος να προοδευσει χωρις να εγκλωβιζεται στο μεσο ορο.
Αυτο που μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειναι οτι υπομενουμε μια ηλιθια απαγορευση που εδραζεται ομως στην στρεβλη αντιληψη περι καπατσοσυνης που μας διακρινει ως λαο.
Ηλιθια απαγορευση/ευκολη λυση που προερχεται ομως απο τη σιγουρια οτι ο καθε ασχετος θα επαιρνε απο ενα καλαμι/ψαροτουφεκο/καραμπινα και θα οργωνε με την παρεα του πινοντας μπυρες/τσιπουρα παριστανοντας τον εξυπνο στους υπολοιπους.
Ετσι την παταμε κι εμεις οι μονιμοι κυνηγοι/ψαραδες.
Μαζι με τα ξερα!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 14 Δεκ 2020, 22:30

τι περιεργο ε?
ακομα και τωρα τα μετρα ειναι οτι ναναι !
νεα οδηγια για τις εκκλησιες!!
στους ναους απο 9 ατομα θα γινουν 25 και στις μητροπολεις απο 25 στα 50 ατομα!
ετσι ειναι στην ελλαδα!
οι εκκλησιες και οι μητροπολεις εχουν τις ιδιες διαστασεις !!! ](*,)
ουτε καν ακουσαν το πιο λογικο που ειπε καποιος ιερωμενος,δηλαδη να γινει αναλογα με τα τετραγωνικα!
τα κομμωτηρια θ'ανοιξουν για να καλωπισθουν οι γυναικες και ν'ανεβει η ψυχολογια τους !!!!(οπως δηλωνουν οι ιδιες)
εδω φυσικα δεν ειναι θεμα διασκεδασης ! [-X .....κρεβατομουρμουρας ειναι !!
ειπαμε ομως !η ευκολη λυση!ποναει χερι? κοβεις κεφαλι και δεν ποναει αλλο!!! :this: καοιες λυσεις δεν χρειαζεται νασαι Αινσταιν ,για να τις σκεφτεις!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

kostas-sub
Ονοματεπώνυμο: kostas kogios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas-sub » Τρί 15 Δεκ 2020, 21:57

Το βίντεο δείχνει την αλήθεια...
Λοιπόν την επέμβαση των Αμερικανών στον κόλπο των χοίρων την γνωρίζεις..? Οι Αμερικανοί πήραν τον πουλο... Τυχαίο δεν νομίζω...!!
Στην δυστυχισμένη κουβά.. Το σύστημα υγείας δεν αφήνει τίποτα στην τύχη...δεν υπάρχει κανένας ανασφάλιστος... Όπως εδώ που η υγεία είναι εμπόρευμα...!!
Έχεις ακούσει για τον ιατρικό τουρισμό... Ναι!! πάνε στην κουβά για θεραπεία...
Πεσμας αν υπάρχει ανεργία...!!! Αν κάνεις ζει στο δρόμο..!! Αν υπάρχουν κρατικές δομές για αθλητισμό πολιτισμό κτλ... Δωρεάν!!... Εδώ τα πληρώνεις...!! Ωραία τι άλλο θέλεις ρε φίλε για να είσαι ελεύθερος? Αυτό είναι ελευθερία.... Τα υπόλοιπα είναι κούφια λόγια κατά την γνώμη μου... Εδώ πανισχιρα κράτη.. Βλέπε ΗΠΑ.. Κ τους αφήνουν κ πεθαίνουν σαν τα κοτόπουλα...!!.. Η κουβά τους έβαλε πάλι τα γυαλιά και μπράβο...!!

kostas-sub
Ονοματεπώνυμο: kostas kogios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas-sub » Τρί 15 Δεκ 2020, 22:11

Τον υπόλοιπο καιρό φίλε όλοι έχουν μια δουλειά..
Όλοι είναι καλυμμένοι από κρατική ιατρό φαρμακευτική περίθαλψη..
Τον υπολοιπο καιρό όλοι χαίρονται τις κρατικές δομές σε αθλητισμό. Πολιτισμό ελεύθερο χρόνο... Εδώ είναι δωρεάν?
Τον υπόλοιπο καιρό δεν ανχωνονται αν το σχολείο που πάνε τα παιδιά τους θα ιδιωτικοποιηθει... Δεν ανχωνονται για τα φροντιστήρια που πληρώνεις εσύ για τα παιδιά σου...
Τον υπόλοιπο καιρό δεν ανχωνονται για το αν δεν έχουν να πληρώσουν το ενοίκιο κ τους βγάλει ο ιδιοκτήτης στο δρόμο... Γιατί κ το ζήτημα της κατοικίας είναι λυμένο.. Είναι όλα κρατικά...
Τι να την κάνουμε την ελευθερία που μας κοπανάς κ το επειχηρην.....!!
Ξέρεις τι έγινε στον κόλπο των χοίρων...?... Η μικρή κουβά το πρώην μπουρδελο της Αμερικής.. Απέτρεψε την εισβολή τότε των Αμερικανών... Η μικρή.. Κούβα.. Ο λαός της δηλαδή.. Αυτά. Μπράβο τους..

spearjgeo7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Τετ 16 Δεκ 2020, 10:10

kostas-sub έγραψε:
Τρί 15 Δεκ 2020, 22:11
Τον υπολοιπο καιρό όλοι χαίρονται τις κρατικές δομές σε αθλητισμό. Πολιτισμό ελεύθερο χρόνο... Εδώ είναι δωρεάν?
Τον υπόλοιπο καιρό δεν ανχωνονται αν το σχολείο που πάνε τα παιδιά τους θα ιδιωτικοποιηθει... Δεν ανχωνονται για τα φροντιστήρια που πληρώνεις εσύ για τα παιδιά σου...
Τον υπόλοιπο καιρό δεν ανχωνονται για το αν δεν έχουν να πληρώσουν το ενοίκιο κ τους βγάλει ο ιδιοκτήτης στο δρόμο... Γιατί κ το ζήτημα της κατοικίας είναι λυμένο.. Είναι όλα κρατικά...
Ξέρεις τι έγινε στον κόλπο των χοίρων...?... Η μικρή κουβά το πρώην μπουρδελο της Αμερικής.. Απέτρεψε την εισβολή τότε των Αμερικανών... Η μικρή.. Κούβα.. Ο λαός της δηλαδή.. Αυτά. Μπράβο τους..
Εχεις ζησει Κουβα και ξερεις απο πρωτο χερι;
Οχι να εχεις επισκευθει ή να διαβασες, να εχεις ζησει!
Εσεις οι ξενολαγνοι (κι αυτο ισχυει και για αλλες χωρες πχ Γερμανια) μου θυμιζετε την ατακα του Κωνστανταρα "ο Στεεεεφανος δεν θα το εκανε ποτε αυτοοοο"
Δεν θυμαμαι την ταινια....
Οσο για τον κολπο των χοιρων αν δεν εκαναν πισω ολοι ακομα πυρηνικο χειμωνα θα ειχαμε και θα τρωγαμε ιδεολογιες...

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 16 Δεκ 2020, 10:55

spearjgeo7 έγραψε:
Τετ 16 Δεκ 2020, 10:10
kostas-sub έγραψε:
Εσεις οι ξενολαγνοι (κι αυτο ισχυει και για αλλες χωρες πχ Γερμανια) μου θυμιζετε την ατακα του Κωνστανταρα "ο Στεεεεφανος δεν θα το εκανε ποτε αυτοοοο"
Οσο για τον κολπο των χοιρων αν δεν εκαναν πισω ολοι ακομα πυρηνικο χειμωνα θα ειχαμε και θα τρωγαμε ιδεολογιες...
Πεστα ρε Γιάνν...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 17 Δεκ 2020, 16:28

Απέχω μακράν από το να υιοθετήσω ψεκασμένες θεωρίες συνωμοσίας και να χαρακτηριστώ αρνητής του εμβολίου, ωστόσο προβληματίζομαι αρκετά. Όχι μόνο δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν έχω καν τις στοιχειώδεις γνώσεις για να επιχειρηματολογήσω επαρκώς ωστόσο παραθέτω σκόρπια κάποιες εύλογες ανησυχίες μου:

1. Ακούω και διαβάζω ότι πέραν των εμβολίων που έχουν πάρει έγκριση, υπάρχει παράλληλα και φαρμακευτική θεραπεία γεγονός που εδώ στην Ελλάδα δεν προβάλλεται ούτε κατ' ελάχιστον. Η δυνατότητα αυτή παρέχεται στο εξωτερικό και δεν βλέπω το λόγο να μην παρέχεται και στην Ελλάδα. Έχω διαβάσει αρκετά ξένα δημοσιεύματα που υποστηρίζεται και αυτή η άποψη.

2. Δεν είμαι αντίθετος με τον εμβολιασμό όταν βρισκόμαστε σε μία κατάσταση πανδημίας. Θα ήθελα ωστόσο να έχω ως πολίτης την δυνατότητα επιλογής του εμβολίου. Αυτή την στιγμή υπάρχουν αν δεν απατώμαι τέσσερα εμβόλια, δύο κλασσικά (περιέχοντα δηλαδή επεξεργασμένο τον ίδιο τον ιό) και δύο mrna. Θα ήθελα ιδανικά έστω και ιδίοις εξόδοις να μπορώ να επιλέξω το εμβόλιο που θα βάλω στο σώμα μου.

3. Έγκυροι επιστήμονες ως προς τα εμβόλια mrna έχουν επισημάνει το κίνδυνο των non neutralizing antibodies, δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά ο οργανισμός με την λήψη του εμβολίου παράγει αντισώματα για την καταπολέμηση - αδρανοποίηση του ιού, τα οποία όμως εν τέλει αντί να επιτελέσουν αυτό τον σκοπό καταλήγουν να κάνουν ακριβώς το αντίθετο με αποτέλεσμα, να επιτυγχάνεται και το αντίθετο αποτέλεσμα.

Όπως προείπα ειδικός δεν είμαι, αυτή η πανδημία έχει αλλάξει καταλυτικά τις ζωές μας και δεν ξέρω τι να πιστέψω απ' όλα όσα κυκλοφορούν και διαβάζω. Θα μ' ενδιέφερε η γνώμη άλλων συναδέλφων πιο σχετικών γιατί πολύ σύντομα νομίζω θα κληθούμε να αποφασίσουμε. Και κάτι τελευταίο που βρίσκεται στα χωράφια μου: Το εμβόλιο δεν θα είναι υποχρεωτικό ωστόσο ο Νόμος 4682/2020 προβλέπει την δυνατότητα έκδοσης σχετικής ΚΥΑ με το οποίο δυνητικά θα μπορεί να γίνει.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 17 Δεκ 2020, 18:53

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 17 Δεκ 2020, 16:28
Απέχω μακράν από το να υιοθετήσω ψεκασμένες θεωρίες συνωμοσίας και να χαρακτηριστώ αρνητής του εμβολίου, ωστόσο προβληματίζομαι αρκετά. Όχι μόνο δεν είμαι ειδικός, αλλά δεν έχω καν τις στοιχειώδεις γνώσεις για να επιχειρηματολογήσω επαρκώς ωστόσο παραθέτω σκόρπια κάποιες εύλογες ανησυχίες μου:

1. Ακούω και διαβάζω ότι πέραν των εμβολίων που έχουν πάρει έγκριση, υπάρχει παράλληλα και φαρμακευτική θεραπεία γεγονός που εδώ στην Ελλάδα δεν προβάλλεται ούτε κατ' ελάχιστον. Η δυνατότητα αυτή παρέχεται στο εξωτερικό και δεν βλέπω το λόγο να μην παρέχεται και στην Ελλάδα. Έχω διαβάσει αρκετά ξένα δημοσιεύματα που υποστηρίζεται και αυτή η άποψη.

2. Δεν είμαι αντίθετος με τον εμβολιασμό όταν βρισκόμαστε σε μία κατάσταση πανδημίας. Θα ήθελα ωστόσο να έχω ως πολίτης την δυνατότητα επιλογής του εμβολίου. Αυτή την στιγμή υπάρχουν αν δεν απατώμαι τέσσερα εμβόλια, δύο κλασσικά (περιέχοντα δηλαδή επεξεργασμένο τον ίδιο τον ιό) και δύο mrna. Θα ήθελα ιδανικά έστω και ιδίοις εξόδοις να μπορώ να επιλέξω το εμβόλιο που θα βάλω στο σώμα μου.

3. Έγκυροι επιστήμονες ως προς τα εμβόλια mrna έχουν επισημάνει το κίνδυνο των non neutralizing antibodies, δηλαδή αν έχω καταλάβει καλά ο οργανισμός με την λήψη του εμβολίου παράγει αντισώματα για την καταπολέμηση - αδρανοποίηση του ιού, τα οποία όμως εν τέλει αντί να επιτελέσουν αυτό τον σκοπό καταλήγουν να κάνουν ακριβώς το αντίθετο με αποτέλεσμα, να επιτυγχάνεται και το αντίθετο αποτέλεσμα.

Όπως προείπα ειδικός δεν είμαι, αυτή η πανδημία έχει αλλάξει καταλυτικά τις ζωές μας και δεν ξέρω τι να πιστέψω απ' όλα όσα κυκλοφορούν και διαβάζω. Θα μ' ενδιέφερε η γνώμη άλλων συναδέλφων πιο σχετικών γιατί πολύ σύντομα νομίζω θα κληθούμε να αποφασίσουμε. Και κάτι τελευταίο που βρίσκεται στα χωράφια μου: Το εμβόλιο δεν θα είναι υποχρεωτικό ωστόσο ο Νόμος 4682/2020 προβλέπει την δυνατότητα έκδοσης σχετικής ΚΥΑ με το οποίο δυνητικά θα μπορεί να γίνει.
Καλησπέρα.
Χωρίς να είμαι ο ειδικός που θα προτιμούσες να σχολιάσει, αναγκαστικά σχεδόν, έχω διαβάσει πολλά για τα εμβόλια σε εγχώριες και ξένες πηγές ή ΄΄πηγές΄΄.
Στα πολύ σωστά και λογικά που απαριθμείς, θα ήθελα απλά να προσθέσω τα εξής:

1. Πέραν των όποιων παρενεργειών του χ ή ψ εμβολίου, πέρασε μάλλον στα ΄΄ψιλά΄΄ ότι η κάλυψη που θεωρητικά προσφέρουν ΔΕΝ είναι για πάντα ή έστω για κάποια χρόνια αλλά για κάποιους μήνες στην καλύτερη περίπτωση.

2. Η απίστευτη πρεμούρα και η υπερεντατική προπαγάνδα υπέρ του εμβολιασμού με υπόνοιες επιπτώσεων/κυρώσεων και η επιβολή άλλων τιμωρητικών πρακτικών στους μη επιθυμούντες να εμβολιαστούν, σε συνδυασμό με την προκαταβολική ΄΄συναίνεση-αποποίηση ευθύνης΄΄ που θα καλείται (από όσα κυκλοφόρησαν έως σήμερα για τα σχετικά έντυπα) να υπογράψει όποιος επιθυμεί να εμβολιαστεί, σίγουρα σε βάζει σε σκέψεις και επ αυτού ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...

3. Για πολλούς λόγους, που θεωρώ όλοι κατανούμε, εάν άμεσα ή έμμεσα και δολίως καταστήσουν υποχρεωτικό τον εμβολιασμό, θα μπούν σε ουσιαστική δοκιμασία οι αντιστάσεις μας και η αποφασιστικότητά μας να υπερασπιστούμε το δικαίωμά μας να επιλέγουμε ελεύθερα και αβίαστα ότι έχει να κάνει με το σώμα και το μυαλό μας...

Τέλος, η απίστευτη προχειρότητα, η αποσπασματική και με μπρός -πίσω κινήσεις και με ημίμετρα αντιμετώπιση του θέματος ΄΄κορονοϊός΄΄ , έχει δείξει και αποδείξει ότι όταν σε ένα υγειονομικής φύσης πρόβλημα μπαίνουν και συντελεστές όπως η οικονομία, η οσφυοκαμψία στα έξω κέντρα αποφάσεων κλπ, καθίσταται -θεωρώ- αδύνατο να κάνει κανείς προβλέψεις για την πορεία/εξέλιξη και την τελική κατάληξη αυτής της υπόθεσης...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 17 Δεκ 2020, 21:59

Γενικά υπάρχει μία πολύ μεγάλη σύγχιση επί του θέματος, fake news στο διαδίκτυο, απόψεις επί απόψεων και αυτό δεν βοηθάει καθόλου. Δεν παραγνωρίζω το γεγονός ότι εξαιτίας των εμβολίων, ασθένειες που παλιά είχαν αφανίσει πληθυσμούς ολόκληρους, σήμερα δεν ασχολούμαστε καν. Με όσους φίλους μου γιατρούς έχω συζητήσει το θέμα, ακούω αντιφατικές απόψεις οπότε ειλικρινά δεν έχω καταλήξει κάπου. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, αργά ή γρήγορα θα το κολλήσουμε όλοι.., εκτός βέβαια αν αποφασίσουμε να την βγάλουμε σε κανένα ερημικό νησάκι που εδώ που τα λέμε δεν ακούγεται και άσχημο ως προοπτική!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 17 Δεκ 2020, 22:11

spearjgeo7 έγραψε:
kostas-sub έγραψε:
δεν ειναι θεμα ξενολαγνειας αλλα θεμα ποιοτητα ζωης του πολιτη ,και ναι ,δεν εχω ζησει στην κουβα (διαβαζω και εγω για τα συν και μειον και πιστευω οτι η μοιρα του κουβανεζικου λαου θα ηταν αλλιως αν δεν υπηρχαν τα καταραμενα εμπαργκο της υπερδυναμης αλλα αλλη ιστορια αυτη)αλλα μιας και ανεφερες την γερμανια να σε ρωτησω εγω αν εχεις ζησει εκει οχι αν εχεις παει η εχεις διαβασει η σου εχουν πει αλλα να εχεις ζησει εκει γιατι μαλλον η ατακα του κωστανταρα παει και εδω τωρα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 17 Δεκ 2020, 22:32

οπως ελεγε και ο λαος,κοντα στον νου και η γνωση !!!
απο την αρχη του προβληματος ακουω για εμβολιασμο και οχι για θεραπεια !
σε κανενα απο τα τσοντοκαναλα(ναι αυτα που πηραν τα εκατομυρια για την προβολη των σποτ για τον ιο,ενω στις αλλες χωρες ηταν υποχρεωτικη μεταδοση )δεν ακουσα καποιον ν'απευθυνει εστω την ερωτηση ,γιατι γινεται αναφορα μονο για εμβολιο και οχι για θεραπεια,αφου προεχει η θεραπεια και αργοτερα να γινει εμβολιασμος προληπτικα ?
η μονη λογικη εξηγηση δι'εμε ειναι οτι ......
η θεραπεια εχει πολυ λιγο κερδος ,γιατι οι ασθενεις ειναι λιγοι!
το εμβολια ομως θα το κανουν καποια δις ανθρωπων!για καντε το χ100 ε και βγαλτε αποτελεσμα!
αμα στη συνεχεια θα πρεπει να γινονται επαναληπτικοι εμβολιασμοι ,ξαναπολλαπλασιαστε με ποσες φορες και αμα καταφερετε να διαβασετε το αποτελεσμα ,να με φτυσετε!
αυτοι ομως τοχουν υπολογισει!!
τωρα τι θαχει μεσα?
για θυμηθειτε με το εμβολιο για τον Η1Ν1 !!!
τον ειχαν αγορασει ολα τα πολιτισμενα κρατη! και τελικα ηταν ο ιδιος ο ιος!
αλλα ευτυχως που κοσμος δεν πηγε να το κανει και γλυτωσε!
εμενα τωρα ποιος και με ποιο τροπο θα με πεισει οτι ειναι για καλο?
πριν λιγες μερες ειδα κατα τυχη μια εκπομπη του Τραγκα !εδειξε ενα βιντεο με μια γιατρο που θεραπευε με τρια τζαμπανταν φαρμακα τον κοσμο!
ωρυοταν και προκαλουσε το ιατρικο κατεστημενο των ΗΠΑ που την κατηγορουσε οτι λεει ψεματα ,να πανε εκει που δουλευει ,για να δουν μονοι τους οτι δεν εχει πεθανει κανεις με την θεραπεια που εφαρμοζουν!!!
σας θυμιζει κατι η περιπτωση?
ειναι πολλλλλα τα λεφτα!!!!!
και δω? μετα την τρομολαγνια των τσοντοκαναλων,ερχεται και η τρομοκρατια των κυρωσεων γι'αυτους που δεν θελουν να βαλουν στο σωμα τους οτι θελουν καποιοι!
ναι !δεν ειναι με το ζορι,λενε!
αλλα αυτος που δεν ειναι εμβολιασμενος δεν θα μπορει (οπως πχ αναφερθηκε)στο αεροπλανο!
ενω ενας εμβολιασμενος ενω ο ιδιος δεν θα παθει κατι (θεωρητικα)θα μπορει να μεταδωσει τον ιο στον αλλον που ειναι υγιης και δεν εχει κανει εμβολιο !!!!!!!!!
και φυσικα δεν θαχει ευθυνη οπως τωρα καποιος που μεταδιδει τον ιο !!!
τι δημοκρατικο! τι ιση μεταχειρηση πολιτη!τι ισα δικαιωματα!
εχουν αποθρασυνθει τελειως και λογικο,αφου δεν υπαρχει αντιδραση!
παντως ακουγοντας τους προσεκτικα και οχι οπως νομιζει ο καθεις ,μπορουμε να καταλαβουμε αρκετα πραγματα!
οχι βεβαια να καταλαβουμε τα αρωστημενα μυαλα αυτων που κινουν τα νηματα στην γη,αλλα εστω καποια !!
το μονο σιγουρο δι'εμε ειναι οτι δεν θελουν το καλο του κοσμακη !!
καλο βραδυ!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 17 Δεκ 2020, 22:56

Κώστα αυτό λέω κι εγώ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο είναι τόσο υποβαθμισμένη αυτή η πτυχή, ειδικά δε στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία αναφορά, λες και δεν υπάρχει. Δεν αφορίζω τα εμβόλια, αλλά και η παράλληλη δυνατότητα θεραπευτικής αγωγής θα μπορούσε να δώσει λύσεις. Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι κλονίζεται η εμπιστοσύνη του απλού κόσμου ως προς τις προθέσεις..

Εξ' ίσου σημαντικό είναι αυτό που έθιξε ο Ταϊτινός για την διάρκεια προστασίας που θα έχει κάποιος απ' το εμβόλιο. Αν είναι κάποιοι μήνες, και εντωματαξεί ο ιός έχει μεταλλαχθεί, καταλήγουμε δυστυχώς στο 'δώρον άδωρον'. Ο Θεός βοηθός

spearjgeo7

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Πέμ 17 Δεκ 2020, 23:12

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 17 Δεκ 2020, 22:11
spearjgeo7 έγραψε:
kostas-sub έγραψε:
δεν ειναι θεμα ξενολαγνειας αλλα θεμα ποιοτητα ζωης του πολιτη ,και ναι ,δεν εχω ζησει στην κουβα (διαβαζω και εγω για τα συν και μειον και πιστευω οτι η μοιρα του κουβανεζικου λαου θα ηταν αλλιως αν δεν υπηρχαν τα καταραμενα εμπαργκο της υπερδυναμης αλλα αλλη ιστορια αυτη)αλλα μιας και ανεφερες την γερμανια να σε ρωτησω εγω αν εχεις ζησει εκει οχι αν εχεις παει η εχεις διαβασει η σου εχουν πει αλλα να εχεις ζησει εκει γιατι μαλλον η ατακα του κωστανταρα παει και εδω τωρα :)
Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισω οτι δεν υποστηριζω πολιτικα κανεναν και τιποτα!
Δεν με πειραζει και δεν με ενδιαφερει πως ζουν (στη Γερμανια συγκεκριμενα αφου την εφερα ως παραδειγμα)
Αφου κυλανε ολα τοσο βουνταμπα εκει καλο δικο τους!
Προσωπικη μου ενσταση(για τη συγκεκριμενη χωρα) η προβατοποιηση και τυφλη προσκολληση σε ηγεσιες τους η οποια εξηγησε και τη μαζικη προσχωρηση του λαου τους οταν εμφανιστηκε ο ναζισμος.
Αυτο που με ξενιζει (στο Γερμανικο τροπο σκεψης παλι) ειναι η προσπαθεια να παρουσιαστει ο τροπος ζωης τους ως η μονη αληθεια και το φαρμακο δια πασαν νοσο και να επιβαλουν τις συνηθειες τους στους ξενους.
Αφηνοντας τωρα τη Γερμανια και μιλωντας γενικα για τις ξενες χωρες διακρινω εξιδανικευση!
Αυτο ειπα! :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 18 Δεκ 2020, 10:20

spearjgeo7 έγραψε:
Πέμ 17 Δεκ 2020, 23:12
thalassa50 έγραψε:
Πέμ 17 Δεκ 2020, 22:11
spearjgeo7 έγραψε:
kostas-sub έγραψε:
Πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισω οτι δεν υποστηριζω πολιτικα κανεναν και τιποτα!
εγω υποστιριζω αλλα μαρεσει (γιατι εχω το ελατωμα αυτο) να ειμαι και αντικειμενικος

Δεν με πειραζει και δεν με ενδιαφερει πως ζουν (στη Γερμανια συγκεκριμενα αφου την εφερα ως παραδειγμα)
Αφου κυλανε ολα τοσο βουνταμπα εκει καλο δικο τους!
Προσωπικη μου ενσταση(για τη συγκεκριμενη χωρα) η προβατοποιηση και τυφλη προσκολληση σε ηγεσιες τους η οποια εξηγησε και τη μαζικη προσχωρηση του λαου τους οταν εμφανιστηκε ο ναζισμος.
συνονόματε ,εχει εξηγηθει ιστορικα αυτο απο ειδικους και ειπώθηκε και σε εμας εδω παλι απο ειδικους οτι με τον ιδιο τροπο ανεβηκαν τα πσοσοστα της ναζιστικης οργανωσης χρυση αυγη στην ελλαδα μας στα χρονια αυτα της κρισης ,αρα υποθετω(παντα κατα τους ειδικους )οτι δεν ειναι θεμα λαου αλλα θεμα οικονομικης κρισης ενος λαου απο κακους χειρισμους κυβερνησεων που ειχε η γερμανια μετα τον WW1 και βεβαια τον νικητριων χωρων και εμας εδω βεβαια στα χρονια της κρισης μετα το 2009 και μεχρι σημερα και αυριο βεβαια .Απο την αλλη λαοι που ειναι προσκολλημενοι σε ηγεσιες τους προοδευουν σαν χωρες οπως εχει δειξει η ιστορια ακομα και μετα απο μεγαλες καταστροφες ,βλεπε ιαπωνια και γερμανια και αγγλια ολιγων (προσωπικες διαπιστωσεις -σκεψεις διχως να επικροτώ τιποτα )

Αυτο που με ξενιζει (στο Γερμανικο τροπο σκεψης παλι) ειναι η προσπαθεια να παρουσιαστει ο τροπος ζωης τους ως η μονη αληθεια και το φαρμακο δια πασαν νοσο και να επιβαλουν τις συνηθειες τους στους ξενους.
Εμενα παλι με ξενιζει ο τροπος σκεψης πολλων πολιτων της χωρας μου οτι ολη η γη γυρναει γυρω απο την ελλαδα και τους ελληνες και οτι ολοι η αλλοι λαοι ειναι υποχρεωμενοι να μας κανουν τα χατηρια και αν δεν ??τοτε ειναι η κακοι αυτοι και η αριστοι εμεις (μιας και μιλαμε για το τι μας ξενιζει )

Αφηνοντας τωρα τη Γερμανια και μιλωντας γενικα για τις ξενες χωρες διακρινω εξιδανικευση!

Θα συμφωνησω οτι αν δεν εχεις ζησει σε μια χωρα δεν μπορεις να εχεις αντικειμενικη αποψη
Αυτο ειναι σαφες και ισχυει για ολους ,και για αυτους που της φερνουν παραδειγμα αλλα και για αυτους που δεν της φερνουν παραδειγμα
Αυτη ειναι η αποψη μου

Αυτο ειπα! :hello:
Απλη συζητηση κανουμε σε μια χωρα οπου ο πολιτης αγοραζει ενα κουτι γαντια νιτριλιου με 8-9 ευρω τα 100 τεμαχια αλλα το υπουργιο προστασιας του πολιτη αγοραζει δεκαδες χιλιαδες κουτια τα ιδια γαντια και ποσοτητα ανα κουτι για 17.5 ευρω το κουτι ??και οπου το ιδιο υπουργειο αγοραζει παλι χιλιαδες κουτια με 11 ευρω τα απλα γαντια λατεξ και ο πολιτης τα πληρωνει 5-6 ευρω το ΕΝΑ κουτι
Η το η μασκες δεν κανουν καλο αν της φορα ο απλος πολιτης και την αλλη μερα σου επιβαλουν υποχρεωτικα να φορας μασκα ????η να εχεις τρεις βδομαδες λοκνταουν με εξαφανισμενο υπουργο υγειας στα ΜΜΕ και απλα να βλεπεις μονον την σκορδαλια ε χαρδαλια ηθελα να γραψω :rotfl:
Η το χειροτερο ακομα απο επισημα υπουργικα χειλη να ακους να σου λενε οτι η κοκκινες γραμμες της χωρας ειναι τα 6νμ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Μετα διαβαζεις για το ποσο χαλια ειναι στην κουβα ???(σωστα η οχι ΑΣΧΕΤΟ )κουβαλιτσα μια σταλια που εριξε κοτζαμ αμερικανους στην θαλασσα οχι τουρκαλακια αλλα αμερικανακια και η χωρα μου να βαζει της κοκκινες γραμμες στα 6νμ και ο τουρκος να αλωνιζει στα 6.1νμ :banghead:
Την καλημερα μου
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Χαλαρά”