Ο σκάρος.....

Γευστικές προτάσεις και τρόποι μαγειρέματος θηραμάτων
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Ο σκάρος.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 30 Ιουν 2020, 16:45

Το αγαπημένο μου "μικρό"...
Τον λατρεύω γιατί σηματοδοτεί τις περιοχές που αγαπώ να ψαρεύω:καθαρά , βαθιά,πολύ ρεματικά νερά,ο βυθός κατρακυλι ή γκρεμι,και εννοείται,όλα τα τοπ θηράματα μπορεί να παίζουν εκεί τριγύρω.Εννοειται λοιπόν ότι ο μεγάλος σκάρος θα είναι η τελευταία επιλογή,και έστω ότι την ... επιλέξαμε.
Δύο είναι οι βασικοι τρόποι,βραστος(κάνει ΤΟΠ ψαρόσουπα) και ψητός.Το τελευταίο θέλω να περιγράψω λίγο, γιατί ακούω και διαβάζω ένα σωρό ανακρίβειες.
Το βασικότερο από όλα είναι να μην μας στεγνώσει στο ψήσιμο.Για ιδανικό ψήσιμο ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΛΕΠΙΑΖΟΥΜΕ,και ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΊΖΟΥΜΕ.
Τα λέπια λειτουργούν ως λαδόκολλα και το κρέας βράζει κυριολεκτικά στο ζουμί του.Αφου τον ψήσουμε, ζεστό ακόμα,τραβάμε απαλά το δέρμα και φεύγει ενιαίο μαζί με τα λέπια.
Δεν τον καθαρίζουμε για το λόγο ότι δεν θέλουμε να κάνουμε τομές,που θα επιτρέψουν στα υγρά να φύγουν.
Τα σπαραχνα και τα έντερα όχι μόνο δε μυρίζουν και είναι πεντακάθαρα, οπότε δεν θα μας τον χαλάσουν,αλλά τα έντερα και τα λοιπά εντόσθια,αποτελούν εκλεκτό μεζέ για αρκετούς ψαγμενους ψαροφαγους.
Αν δεν θέλουμε να τα φάμε απλώς τα αγνοούμε και τρώμε μόνο το ψαχνό,που όσοι δεν τον έχετε φτιάξει έτσι,και τον φτιάξετε τώρα,ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΊΤΕ σχετικά με το πόσο νοστιμοτερο θα το βρείτε.Να πω εδώ ότι..ούτε κι εγώ τρώω τα εντόσθια.. :)
Για βραστό εννοείται το καθαρίζουμε από εντόσθια και σπαραχνα,εδώ δεν έχει νόημα να τα αφήσουμε.
Θηλυκά, αρσενικά,δεν έχω διαπιστώσει διαφορά στη γεύση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

dimitrikotz

Re: Ο σκάρος.....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 30 Ιουν 2020, 17:00

Πολύ υποτιμημένο ψάρι, νόστιμο και εύκολο και όμως οι περισσότεροι από εμάς δεν το καταδεχόμαστε.. Προσωπικά το προτιμώ από τον σαργό που μπορεί να σου βγεί ή του ύψους ή του βάθους (συχνότατα έχω πέσει σε περιπτώσεις αγνού αχύρου), ενώ ο σκάρος είναι σταθερή αξία ως προς την γεύση. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι υπάρχουν τόποι που συναντάς πραγματικά μεγάλους σκάρους (συνήθως στα βαθιά) και άλλοι που κρατάνε μέτρια ψάρια. Στα βορειότερα (Σποράδες και πάνω) ελλείπει για κάποιο λόγο τελείως. Όποιος από τους γνωστούς μου το έχει φάει και δεν το ξέρει, ενθουσιάζεται! Εγώ πιάνω αποκλειστικά τους πιό μεγάλους αρσενικούς (γκρίζους) και αφήνω τους θηλυκούς, δεδομένου ότι έχω μία αδυναμία στο συγκεκριμένο φύλλο! Συμφωνώ με τους τρόπους ψησίματος, απλά για να φας και τα εντόσθια νομίζω ότι πρέπει να αφαιρείς την χολής (αυτή την πράσινη κλωστή). Ο σκάρος μπορεί να αποδειχτεί πραγματικά σωτήρας των άγονων ψαροεξορμήσεων μας!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 30 Ιουν 2020, 17:10

Γνωρίζω μόνο τη Σκόπελο από τις Σποράδες,και πρέπει να σου πω ότι έξω έξω, ρηχά,που τα νερά είναι ζεστά, γιατί βαθιά η Σκόπελος είναι όλο το χρόνο... ψυγείο και δεν τους αρέσει,συναντάμε χοντρά κομμάτια.Απο Αγνώντα μέχρι Δρακοντοσχισμα,αλλά και έξω από το λιμάνι,από βράχο Χαδούλα και αριστερά όσο πάει προς Γλιστερι έχει αρκετούς.
Χολή δεν έχω καθαρίσει ποτε και δεν μου έχει χαλάσει ποτέ ψάρι.
Για τους σαργούς θα συμφωνήσω,μάλιστα έχει τύχει να πετάξω κιόλας γιατί βρωμαγαν απαίσια...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Taran!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Taran! » Τρί 30 Ιουν 2020, 18:25

Θα συμφωνησω για τους σκαρους. Εμενα εχει γινει ενα απ τα αγαπημενα μ ψαρια. Το προτιμο τηγανιτο και θεωρω το κρεας του απιστευτα νοστιμο. Περα απ αυτο ειναι κ "ευκολο" θηραμα για μας τους μετριους!
Καληνυχτα Κεμαλ,
αυτος ο κοσμος δε θ αλλαξει ποτε

Γιώργος Χ.
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Χαλκιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιώργος Χ. » Τρί 30 Ιουν 2020, 22:41

Σκάρος, απλά ένα πολύ νόστιμο ψαράκι!
Για τα εντόσθια επιφυλάσσομαι, αλλά θα το δοκιμάσω

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 30 Ιουν 2020, 22:51

Ομορφο κι ενδιαφέρον Θέμα έχεις φτιάξει Φίλε μου Στέλιο...
Μακάρι νά ήμουν κοντά να δοκίμαζα απο αυτά τα Ψητά που κάνεις...
Εδώ πάνω δέν το έχω γνωρίσει ποτέ αυτό το Ψάρι,
κι έτσι δέν μπορώ να εκφέρω καμία Γνώμη...
Για να λές όμως Εσύ καλά Λόγια, βασίζομαι στην Αποψή σου...
Να είσαι πάντα καλά
και πάντα φορτωμένος με όσα Ψάρια θέλεις κι αγαπάς...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τρί 30 Ιουν 2020, 22:53

Τοπ ψαρι. Ασε ακομα να μη το ξερουν πολλοι και εξαφανιστει και αυτο. Δυστυχως ειναι και λιγο ευκολος στο πιασιμο του (πελοποννησο που ευδοκιμει λογω ζεστων νερων)
Επισης και Κρητη .
Αττικη εχει ελαχιστους πλεον και ειναι πιο αγριοι απο τις συναγριδες! χαχαχαχ
Οι σαργοι ειναι ρισκο γιατι παιζει ρολο η τροφη τους.
Οι σκαροι απο οσο ξερω αλλαζουν φυλο στη πορεια της ζωης τους. Οποτε λογικα το ιδιο ψαρι ειναι και μετα τις πλαστικες την ιδια γευση θα εχει !!!
αχαχαχαχχααχα
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 01 Ιούλ 2020, 09:42

Μπράβο Στέλιο :good:

Νόστιμο ψάρι ο Σκάρος όντως και τρυφερό.
Τώρα για τα εντοστια κλπ πρέπει να είναι κάποιος τολμηρός να το δοκιμάσει.

Παντως σύμφωνα με τη λαϊκή σοφία, η γνωστη παροιμία λεει:

"Φάε του σκάρου το σκ@τό,
της Συναγρίδας μεση,
και το κεφάλι από ροφό,
να δούμε ποιο σ αρέσει"
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 01 Ιούλ 2020, 11:35

Ωραιος ο Στελιος!!!
Δυστυχως στα μερη μου σπανιζουν οι σκαροι....
ψαρευτικα δεν εχει καποιο ενδιαφερον , αλλα οπως βλεπω εχει ενδιαφερον γευστικα.

Ελπιζω αν συναντησω να στο αμεσο μελλον να τον τιμησω με το τροπο που περιγραφεις!

(Για τα εντόσθια ουτε λογος, τα μονα που τρωω ειναι σε σουβλα και το ονομαζουμε κοκορετσι :mrgreen: )
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

ΠανΠαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠανΠαν » Τετ 01 Ιούλ 2020, 11:55

Η παροιμία ισχύει αλλά για τους πρωινούς, "νηστικούς" δυχτιάρικους σκαρους, των οποίων πράγματι τρογωνται τα εντόσθια και είναι νόστιμα.

Αυτοί που πιάνουμε εμείς έχουν φάει τον περίδρομο και είναι τίγκα στο σκατό.

Απορώ δλδ, Στελαρα Α Μακ εσύ δε καθαρίζεις ούτε τα στομάχια τους? Ή πηγαίνεις για ψτφ αξημέρωτος ή έχεις άσχημα γούστα φιλαράκι :D

ΠανΠαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠανΠαν » Τετ 01 Ιούλ 2020, 12:00

Σημειωτέον έχω πιάσει κ φάει άπειρους. Πλέον θα πιάσω μόνο κάποιον μεγάλο και δε θα επικεντρωθώ σε αυτούς.

Αναφορικά στη ψαρόσουπα, πλέον δε τους βάζω μέσα, μου βγάζουν μία ψαρίλα που την υποβιβάζει.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 01 Ιούλ 2020, 13:07

ΠανΠαν έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 11:55
Η παροιμία ισχύει αλλά για τους πρωινούς, "νηστικούς" δυχτιάρικους σκαρους, των οποίων πράγματι τρογωνται τα εντόσθια και είναι νόστιμα.

Αυτοί που πιάνουμε εμείς έχουν φάει τον περίδρομο και είναι τίγκα στο σκατό.

Απορώ δλδ, Στελαρα Α Μακ εσύ δε καθαρίζεις ούτε τα στομάχια τους? Ή πηγαίνεις για ψτφ αξημέρωτος ή έχεις άσχημα γούστα φιλαράκι :D
Είναι εμφανές ότι δεν διάβασες το κείμενό μου,παρά μόνο μέσες άκρες. :)

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 01 Ιούλ 2020, 13:08

ΠανΠαν έγραψε:
Τετ 01 Ιούλ 2020, 12:00
Σημειωτέον έχω πιάσει κ φάει άπειρους. Πλέον θα πιάσω μόνο κάποιον μεγάλο και δε θα επικεντρωθώ σε αυτούς.

Αναφορικά στη ψαρόσουπα, πλέον δε τους βάζω μέσα, μου βγάζουν μία ψαρίλα που την υποβιβάζει.
Και αυτό το ποστ δείχνει πως δεν με διάβασες πριν απαντήσεις. :)

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 01 Ιούλ 2020, 18:25

Πιο παλιά μπορεί να ντουφεκούσα κανέναν μεγάλο αλλά πλέον αν δεν έχει ο τόπος τα ψάρια που πάω να κυνηγήσω σχεδόν ποτέ δεν ντουφεκάω "λιανά" ή άλλο ψάρι.
Το κρέας του τηγανητό είναι πεντανόστιμο.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τετ 01 Ιούλ 2020, 19:17

Εξαιρετικος .Να προσθεσω οτι εδω στην Κρητη τον κανουν στο τηγανι και κοκκινη σαλτα . :hello:
Follow me in

Επιστροφή στο “Μαγειρική - Συνταγές”