Η καταληξη ενος χταποδιου 😀

Γευστικές προτάσεις και τρόποι μαγειρέματος θηραμάτων
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Re: Η καταληξη ενος χταποδιου 😀

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 06 Απρ 2021, 13:43

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 05 Απρ 2021, 19:31
thalassa50 έγραψε:
Δευ 05 Απρ 2021, 19:02
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 05 Απρ 2021, 15:14
thalassa50 έγραψε:
Δευ 05 Απρ 2021, 10:13
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 04 Απρ 2021, 15:54
Μεγάλο κεφάλαιο το χταπόδι. Εδώ και και πολύ καιρό έχω εγκαταλήψει το παραδοσιακό χτύπημα και ξεγούλιασμα,
και εγω το ιδιο,μπαινει καταψυξη και μετα απο δεκα μερες και μετα ειναι οκ για μαγειρεμα

και απλά όταν βγαίνω το αφήνω εκεί που σκάει το κύμα -κυρίως σε παραλίες με βότσαλα- και ετοιμάζεται μόνο του. Στην κατσαρόλα βάζω ελάχιστο ξίδι και το αφήνω να βράσει με το ζουμί του. Το καλύτερο όμως είναι να το αφήσεις κάποια ώρα στον ήλιο να "λιάσει" και μετά κάρβουνο, η γεύση του έτσι είναι αξεπέραστη ιδίως αν συνοδεύτεται από τσίπουρο και όλα τα συναφή. Βεβαίως τα πιάνω όλα και λιγότερο πλέον, τα περισσότερα δεν τα βλέπω αλλά και αυτά που βλέπω έχω αρχίσει να τα λυπάμαι.. Ένα τόσο εκπληκτικό πλάσμα δεν αξίζει να το σκοτώνεις έστω και η γεύση του είναι κορυφαία. Αμφιταλεντεύομαι λοιπόν..
Η αληθεια ειναι οτι και αυτα τεινουν να εξαφανιστουν διοτι ουτε εγω πλεον βλεπω τους αριθμους που εβλεπα και δε απο 3 κιλα και ανω και αυτο το αποδειδω καθαρα στα γαιδουρια και καθικια που βουτανε με χλωρινες και γαλαζοπετρες και λοιπα χημικα και στους ιδιους γαιδαρους και καθικια που βγαζουν μωρα :hello:
Έτσι Γιάννη όπως τα γράφεις. Μιλούσα χτες με συνάδελφο και μου' λεγε για το πρώτο ψάρεμα που έκανε μετά την απαγόρευση. Ένα ροφάκι, κάποια άσπρα και επτά (7) ναι επτά χταπόδια!!! Γιατί επτά ρε φίλε του λέω, έπρεπε να τα ξεκληρίσεις, για να λάβω την γνωστή απάντηση "εκεί που ήταν, ούτως ή άλλως κάποιος θα τα έπιανε". Γιάννη είμαι από τις "παλιές σειρές" όπως κι εσύ, και δε σου κρύβω ότι μ' αυτά που ακούω και βλέπω έχω ξενερώσει σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά αναρωτιέμαι μήπως δεν μας αξίζει να ζούμε σ' αυτό τον τόπο, δεν μας αξίζει να βουτάμε σ' αυτή την θάλασσα, δεν μας αξίζει να να ψαρεύουμε. Παρ' ότι διατηρούμαι καλά, η μούρη μου έχει ρυτίδες αυτές που κάνει ο ήλιος και το αλάτι, πενήντα χρόνια συμπληρώνω σ' αυτή την διαρκή ερωτική σχέση με την θάλασσα. Ε, λοιπόν εύλογα θα πεις ότι περνάω κρίση ηλικίας, αλλά πλέον τα ψάρια που συνειδητά αφήνω είναι πολύ περισσότερα απ' αυτά που πιάνω, και αυτό δεν γίνεται από εγκράτεια ή μεγαλοψυχία αλλά πολύ περισσότερο από μελαγχολία. Είναι η συνειδητοποίηση του "τότε" με το "τώρα", ο παράδεισος που δεν έχει ακόμα χαθεί, αλλά που χάνεται μέρα με την μέρα και όλα αυτά μπροστά στα μάτια μας, μ' εμάς συνεργούς.
Δημητρη ,αυτο το μήπως δεν μας αξίζει να ζούμε σ' αυτό τον τόπο το ειπα περσι μετα απο 3 μηνες συνεχως γερμανια μετα απο 40 χρονια (που ειχα φυγει απο εκει )??? Μονο τοτε καταλαβα οτι 40 χρονια στην ελλαδα δεν εχει αλλαξει -σχεδον τιποτα απο το νοεμβρη του 1977 που γυρισα πατριδα,ισα ισα στα δεκα χρονια κρισης τα πραγματα χειροτερευσαν .
εδω και δεκαετιες ελεγα οτι οποιος φευγει απο την ελλαδα,γλυτωνει!
ξερω!θα πειτε γιατι δεν εφυγες?
τελευταια καλη ευκαιρια ηταν οταν παντρευτηκα,αλλα δεν ηθελε η συμβια!
μετα <<παγιδευτικα>> ,ηρθαν και τα παιδια ,μεγαλωσαν,τα πραμματα κατοπιν πηγαν κατα διαολου !
η ρευστοποιηση περιουσιας πλεον ειχε γινει σχεδον αδυνατη εκτος και την χαριζες! μαλλον κι'αυτο αδυνατον ,γιατι θαπρεπε να βρεις λεφτα για την εφορια !!! :evil:
ενα ξεχασμενο νησι του ειρηνικου θαταν η καλυτερη περιπτωση κατ'εμε !
τωρα ακουγομαι ρομαντικος ,αλλα δεν
ειμαι! πρακτικος ναι !
κωστη μου, συμφωνω απολυτα οτι ενα ξεχασμενο νησι του ειρηνικου θαταν η καλυτερη περιπτωση,αλλα ας σκεπτομαστε οτι ζουμε σε μια χωρα πανεμορφη και ας προσπαθουμε να αλλαξουμε οσο μπορουμε την κατασταση αντιδρωντας στα κακως κείμενα (αυτο τουλαχιστον ξερω οτι το κανεις :thumbsup: ) μπας φτιαξει αυτη η χωρα και πολιτες :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Μαγειρική - Συνταγές”