Καρχαρίας αναγνώριση είδους

Απορίες, προτάσεις, κλπ πληροφορίες για τα θηράματα που μας ενδιαφέρουν.
Danidevito

Καρχαρίας αναγνώριση είδους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Danidevito » Τετ 28 Απρ 2021, 01:02

Screenshot_20210428_003709_com.facebook.orca.jpg
Screenshot_20210428_003701_com.facebook.orca.jpg
Πριν κάποια χρόνια στον αργολικο από ντόπιο ψαρά έχετε ιδέα τι είδος μπορεί να είναι?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

giaspyr
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης

Re: Καρχαρίας αναγνώριση είδους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giaspyr » Τετ 28 Απρ 2021, 08:35

Για λευκός μου φαίνεται, αν στην συνέχεια κατάληξε σε ψαράδικο σίγουρα έγινε γαλέος :D

orestis35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από orestis35 » Τετ 28 Απρ 2021, 09:30

ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑΥΡΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΔΥΤΗ ΚΩΣΤΑ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ 2019 ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΒΛΕΠΕ ΛΕΥΚΟΣ, ΜΑΚΟ, ΓΛΑΥΚΟΚΑΡΧΑΡΙΑΣ, ΤΑΥΡΟΣ, ΓΙΑ ΤΙΓΡΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΛΟΓΟΣ.

ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΛΕΟΝ? ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΣΚΙΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, ΣΥΝ ΤΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑ? ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΑΛΕΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΣΑΠΑΡΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΟΧΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑΣ Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ Η ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΛΩΝ , ΟΛΟ Κ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ. ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΠΛΕΟΝ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 28 Απρ 2021, 10:35

orestis35 έγραψε:
Τετ 28 Απρ 2021, 09:30
ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑΥΡΟΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ Η ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΔΥΤΗ ΚΩΣΤΑ ΘΩΚΤΑΡΙΔΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ 2019 ΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΞΕΔΩΣΕ ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΡΧΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΒΛΕΠΕ ΛΕΥΚΟΣ, ΜΑΚΟ, ΓΛΑΥΚΟΚΑΡΧΑΡΙΑΣ, ΤΑΥΡΟΣ, ΓΙΑ ΤΙΓΡΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΛΟΓΟΣ.

ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΠΛΕΟΝ? ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ Κ ΣΚΙΑΖΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, ΣΥΝ ΤΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΧΑ? ΕΧΩ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΑΛΕΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΣΑΠΑΡΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΟΧΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ. ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΙΑΣ Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ ΟΠΛΟ Η ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΛΩΝ , ΟΛΟ Κ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ. ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑ ΠΛΕΟΝ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.
καλήμερα!
Τα είδη που μπορεί να συναντήσει κανείς στην Ελλάδα είναι τα παρακάτω:
https://www.biodiversitygr.org/shark-species.html

Τωρα το κατα πόσο επικυνδυνο ειναι για το ψαροτουφεκα, θεωρω σχεδον καθόλου.
Ιστορικο επιθεσεων δεν υπαρχει τουλαχιστον για το χομπυ μας.

Μια επαφη μαζι τους μπορει να ειναι "τρομακτικη" , αλλα προσωπικα φοβαμαι τις επαφες με τους Αχινους περισσοτερο :mrgreen:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 28 Απρ 2021, 12:20

https://www.protothema.gr/greece/articl ... nas-video/
Στο Ναύπλιο, σημερινή είδηση!! Κι εγώ πάντως θεωρώ ότι ο κίνδυνος αν όχι ανύπαρκτος είναι μηδαμινός. Ελάχιστες οι πιθανότητες συνάντησης στα Ελληνικά νερά, αλλά ακόμα και αν σου τύχει, ελάχιστα από τα είδη αυτά επιτίθενται στον άνθρωπο, και αν ο άνθρωπος αντιδράσει σωστά και πάλι μπορεί να την βγάλει καθαρή. Όταν έχεις να σκεφτείς διερχόμενα σκάφη και υποξίες, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα μας είναι οι καρχαρίες. Πιο πολύ φοβάμαι τις σμέρνες!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 28 Απρ 2021, 13:05

Δημήτρη το είδα το βίντεο με το καρχαριοειδές στην Καρθώνα,λες να έβαλε καρχαρίες που θέλω να πέσω στην Παρασκευή; :rotfl:
Γενικά στον Αργολικό που δεν είναι και πολύ βαθύς σαν κόλπος έχουν βγει αρκετά ψάρια αυτής της οικογενείας.
karxarias.jpg
Η φωτογραφία αυτή είναι γύρω στο 96 και μας είχε αφηγηθεί την σύλληψη ο Μανώλης,νομίζω Μάκο ήταν το είδος και αυτός στον Αργολικό.
Χαρακτηριστικά είχε πει,πολύ κακό ψάρι,τον τσιμπούσαν με την βέργα αλλά αυτός επέμενε και τελικά του έριξαν.
Επίσης πέρσυ νομίζω έβγαλαν κοντά στα ιχθυοτροφεία που είναι στην Πλατειά έναν σκύλο κανά 3 μέτρα.
https://www.youtube.com/watch?v=GdI-nW0kM5Q
Γενικά και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν θα κινδυνεύσεις από το ψάρι,πιο πολύ από την λαχτάρα που θα φας μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται και τι είδος είναι(τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πεις).
Και άντε να σου κεφαλώσει στα θολά για λαβράκια...υπάρχει αντίστοιχο βίντεο που σκάει από τη θολούρα τρίγωνη μουτσούνα και σε πιάνει ένα ρίγος μόνο που το βλέπεις.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 28 Απρ 2021, 14:00

xareas έγραψε:
Τετ 28 Απρ 2021, 13:05
Δημήτρη το είδα το βίντεο με το καρχαριοειδές στην Καρθώνα,λες να έβαλε καρχαρίες που θέλω να πέσω στην Παρασκευή; :rotfl:
Γενικά στον Αργολικό που δεν είναι και πολύ βαθύς σαν κόλπος έχουν βγει αρκετά ψάρια αυτής της οικογενείας.
karxarias.jpg
Η φωτογραφία αυτή είναι γύρω στο 96 και μας είχε αφηγηθεί την σύλληψη ο Μανώλης,νομίζω Μάκο ήταν το είδος και αυτός στον Αργολικό.
Χαρακτηριστικά είχε πει,πολύ κακό ψάρι,τον τσιμπούσαν με την βέργα αλλά αυτός επέμενε και τελικά του έριξαν.
Επίσης πέρσυ νομίζω έβγαλαν κοντά στα ιχθυοτροφεία που είναι στην Πλατειά έναν σκύλο κανά 3 μέτρα.
https://www.youtube.com/watch?v=GdI-nW0kM5Q
Γενικά και εγώ αυτό πιστεύω ότι δεν θα κινδυνεύσεις από το ψάρι,πιο πολύ από την λαχτάρα που θα φας μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται και τι είδος είναι(τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πεις).
Και άντε να σου κεφαλώσει στα θολά για λαβράκια...υπάρχει αντίστοιχο βίντεο που σκάει από τη θολούρα τρίγωνη μουτσούνα και σε πιάνει ένα ρίγος μόνο που το βλέπεις.
αν θυμαμαι καλα αυτο βγηκε μια μερα πριν τους αγωνες ψαροτουφεκου τοτε εκει απο τους ζωνομεσηδες ,και μαλιστα πιαστηκε και μπουκαλακιας εκει απο το λιμενικο ο οποιος ειχε κρυψει της μπουκαλες στα βραχια του νησιου απο οτι εγραφε το αρθρο το ΥΚ νομιζω στο οποιο ακομα και σημερα οργιαζει η μπουκαλα εξου και δεν βρισκεις πια καλο ψαρι σε νορμαλ βαθος :)
Απο την αλλη ειναι εξωφρενικο και απαραδεκτο να βγαζουν -αλιευουν αυστηρα απαγορευμενα καρχαριοειδη που απαγορευεται και η πωληση αυτον και η παρουσια στο σκαφος και να τα βλεπεις να κρεμονται ελευθερα σε καταστηματα και να πωλουνται ελευθερα ,και φωτο στο διαδυκτιο και αρθρα στα ΜΜΕ κτλ.και ο κρατικος μηχανισμος να κοιμαται :evil:
Μηπως πρεπει να πιεσουμε και εμεις λιγο να αλλαξουν νοοτροπια εκει με ποιο πολλους και καθημερινους ελενχους στοχευμενα και βεβαια να τους κανουν και σεμηναρια ωστε να μαθουν ΚΑΙ αυτοι τι απαγορευεται και τι οχι ,μηπως μπει στης ενεργειες του σωματειου μας ????
Δεν γινεται να ειναι υποχρεωμενος ο ερασιτεχνης και επαγγελματιας να γνωριζει τους νομους αυτους και το κρατος με τους μηχανισμους του να ειναι ζαμαν φου ????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 28 Απρ 2021, 16:56

Ναι ειναι επικινδυνοι οι καρχαριες. Τη πεφτουν συνεχως στους ψαροντουφεκαδες.
Γι αυτο λοιπον προτινω (για την ασφαλεια μας κυριως ) να αραιωνουμε σιγα σιγα........ εχεχεχχεεχε
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

Χαρη μας βαζεις βιντεο του 2017 και το βαφτιζεις περσυνο ???? ρε σατανα.....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 28 Απρ 2021, 20:08

Χάρη αυτή την ιστορία του Ζωνομέση την έχω ακούσει από τον ίδιο (τον Βασίλη) και όχι μία φορά! Έχω την εντύπωση ότι του έχει μείνει τραυματική εμπειρία και δεν έχω αμφιβολία ότι το μετάνιωσε που τον χτύπησε. Εγώ χωρίς να είμαι και απολύτως σίγουρος μπορώ να γράψω για μία και μοναδική συνάντηση κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 70. Είχαμε πάει με τον πατέρα μου στον Δοκό ένα νησί μεταξύ Υδρας και Πελοποννήσου, στην ανατολική μεριά που βλέπει Υδρα. Γκρεμός έξω, και χειρότερος γκρεμός μέσα, το απόλυτο χάος. Εγώ δεν κρατούσα ψαροντούφεκο φορούσα κάτι πέδιλα της πλάκας, μάσκα και αναπνευστήρα. Ο πατέρας μου βουτούσε στα χαράκια του γκρεμού που πάντα κρατούσαν ψάρια και εγώ βέβαια είχα προπορευτεί καθώς το μόνο που έκανα ήταν να κολυμπάω. Ξαφνικά βλέπω σε απόσταση έναν τεράστιο όγκο γκρίζο - ασημί, να κολυμπάει αντίθετα και παράλληλα μ' εμένα. Το θέαμα ήταν τρομερό το θυμάμαι ακόμα. Πέρασε σε αρκετά μεγάλη απόσταση χωρίς ν' ανακόψει την πορεία του και χωρίς ν' ασχοληθεί καθόλου μαζί μου. Τότε δεν ήξερα τα ψάρια, πέραν των κλασικών που έπιανε ο πατέρας μου, αλλά αργότερα όταν μεγάλωσα αποκλείοντας τόνο, δελφίνι, μαγιάτικο, κατέληξα ότι ήταν σίγουρα κάποιο καρχαριδοειδές. Εκτοτε δεν έχω δει κανέναν άλλον αν και το κοντέρ πρέπει να έχει καταγράψει πολλές χιλιάδες ώρες...
Χάρη στην κατάσταση που είμαστε ακόμα και λευκός να γυαλώσει, την βουτιά εγώ δεν την στερούμαι με τίποτα!! Δηλαδή οι Αυστραλοί συνάδελφοι που κολυμπάνε αγκαζέ μαζί του τι να πούν?? Να πέσεις και να κάνεις και μιά βουτιά και για μας, είχαμε την απαγόρευση του covid και τώρα έχουμε την απαγόρευση του Μαϊου!!
Με τον Γιάννη κατά κόσμον "thalassa' συμφωνώ μέχρι κεραίας, λέξη προς λέξη. Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα, έτσι αισθάνομαι κι εγώ ακριβώς.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 29 Απρ 2021, 08:29

maimouth έγραψε:
Τετ 28 Απρ 2021, 16:56
Χαρη μας βαζεις βιντεο του 2017 και το βαφτιζεις περσυνο ???? ρε σατανα.....
Βρε χαβαλέ είπα νομίζω στην αρχή...αμέσως
Έπρεπε να πω φετινό να μην ζυγώσει κάνεις αλλά κύριος :rotfl:
dimitrikotz έγραψε:
Τετ 28 Απρ 2021, 20:08
Χάρη αυτή την ιστορία του Ζωνομέση την έχω ακούσει από τον ίδιο (τον Βασίλη) και όχι μία φορά! Έχω την εντύπωση ότι του έχει μείνει τραυματική εμπειρία και δεν έχω αμφιβολία ότι το μετάνιωσε που τον χτύπησε. Εγώ χωρίς να είμαι και απολύτως σίγουρος μπορώ να γράψω για μία και μοναδική συνάντηση κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 70. Είχαμε πάει με τον πατέρα μου στον Δοκό ένα νησί μεταξύ Υδρας και Πελοποννήσου, στην ανατολική μεριά που βλέπει Υδρα. Γκρεμός έξω, και χειρότερος γκρεμός μέσα, το απόλυτο χάος. Εγώ δεν κρατούσα ψαροντούφεκο φορούσα κάτι πέδιλα της πλάκας, μάσκα και αναπνευστήρα. Ο πατέρας μου βουτούσε στα χαράκια του γκρεμού που πάντα κρατούσαν ψάρια και εγώ βέβαια είχα προπορευτεί καθώς το μόνο που έκανα ήταν να κολυμπάω. Ξαφνικά βλέπω σε απόσταση έναν τεράστιο όγκο γκρίζο - ασημί, να κολυμπάει αντίθετα και παράλληλα μ' εμένα. Το θέαμα ήταν τρομερό το θυμάμαι ακόμα. Πέρασε σε αρκετά μεγάλη απόσταση χωρίς ν' ανακόψει την πορεία του και χωρίς ν' ασχοληθεί καθόλου μαζί μου. Τότε δεν ήξερα τα ψάρια, πέραν των κλασικών που έπιανε ο πατέρας μου, αλλά αργότερα όταν μεγάλωσα αποκλείοντας τόνο, δελφίνι, μαγιάτικο, κατέληξα ότι ήταν σίγουρα κάποιο καρχαριδοειδές. Εκτοτε δεν έχω δει κανέναν άλλον αν και το κοντέρ πρέπει να έχει καταγράψει πολλές χιλιάδες ώρες...
Χάρη στην κατάσταση που είμαστε ακόμα και λευκός να γυαλώσει, την βουτιά εγώ δεν την στερούμαι με τίποτα!! Δηλαδή οι Αυστραλοί συνάδελφοι που κολυμπάνε αγκαζέ μαζί του τι να πούν?? Να πέσεις και να κάνεις και μιά βουτιά και για μας, είχαμε την απαγόρευση του covid και τώρα έχουμε την απαγόρευση του Μαϊου!!
Με τον Γιάννη κατά κόσμον "thalassa' συμφωνώ μέχρι κεραίας, λέξη προς λέξη. Δεν θα μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα, έτσι αισθάνομαι κι εγώ ακριβώς.
Είμαι σίγουρος ότι αναγκάστηκαν και τον ντουφέκισαν γιατί μπορεί να είχαν άλλα.
Όσο για συναντήσεις έχω μόνο με δελφίνια ενώ ήμουν στην βάρκα και περάσανε δίπλα μας και ήταν τεράστια από αυτό που πίστευα.
Μέσα στο νερό με μια φώκια στα 5 μέτρα μακριά και ευτυχώς μπήκε σε σπηλία,το μυριστήκαμε και δε ζυγώσαμε.
Από ψάρια στα ανοιχτά προς Φωκιανό είχαμε δει στο βυθόμετρο κάτι πολύ πολύ μεγάλο,τώρα τι ήταν ποτέ δεν μάθαμε ήταν και στα 70 μέτρα και δεν είχαμε ανοίξει τόσο ακόμα. :rotfl:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Παρ 30 Απρ 2021, 22:59

Εχει και στη πετροθαλασσα μετα το πορτο χελι καρχαριοπουλα που βγαινουν στη παραλια. Μαλλον γεννανε τετοιες εποχες ...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 01 Μάιος 2021, 10:49

Κάπου είχα διαβάσει ότι της εποχές που γεννάνε βγαίνουν ρηχά για να ξηνουν της κοιλίες στα ρηχά βοηθώντας μάλλον να βγει το μικρό
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Danidevito

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Danidevito » Κυρ 02 Μάιος 2021, 01:13

maimouth έγραψε:
Παρ 30 Απρ 2021, 22:59
Εχει και στη πετροθαλασσα μετα το πορτο χελι καρχαριοπουλα που βγαινουν στη παραλια. Μαλλον γεννανε τετοιες εποχες ...
Εκεί κοντά έχει πιαστεί στο κουνούπι

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Δευ 03 Μάιος 2021, 11:48

Όλη η παραπληροφόρηση από άσχετους δεν ξέρω τι ψάρι είναι καρχαρίας πάντως με τίποτα μόνο και μόνο βλέποντας το πτερύγιο

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 7y&ampcf=1
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 03 Μάιος 2021, 19:28

Δεν είναι σίγουρα, από το πτερύγιο περισσότερο μου φαίνεται για ξιφίας..

Επιστροφή στο “Βιβλιοθήκη ψαριών”