Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Τι λέει ο νομοθέτης.
Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Re: Νομοθεσία Υποβρύχιας Αλιείας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Παρ 15 Μάιος 2020, 19:44

pillius έγραψε:
Παρ 15 Μάιος 2020, 18:44
mojo έγραψε:
Παρ 15 Μάιος 2020, 17:53

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Στη μεν Κοινοτική γράφει τι απαγορεύεται , στη δε Εθνική το τι επιτρέπεται.

Βεβαια , στην Ελλάδα είμαστε, τίποτα δε δένουμε κόμπο
αγαπητέ διαχειριστά, επιτρέψτε μου να διευκρινήσω ότι το δεύτερο κείμενο αναιρεί το πρώτο για δύο λόγους:
α) η Κοινοτική νομοθεσία υπερτερεί πάντοτε της εθνικής (ξέρω ότι δεν το γνωρίζουν πολλοί και ίσως να μας κακοφανεί, αλλά έτσι είναι)
β) ο νεώτερος νόμος υπερτερεί πάντοτε του παλαιότερου σε περίπτωση σύγκρουσης ή επικάλυψης

το Π.Δ. του 1985 επιτρέπει τα απλάδια, ενώ ο Κοινοτικός Κανονισμός τα απαγορεύει ρητά. Ο πιο πρόσφατος και ισχυρότερος νομικά Κοινοτικός Κανονισμός υπερτερεί, οπότε δίχτυα...γιοκ :)
Ναι , νομίζω πως έχεις δίκαιο Βασίλη. Η αναφορά για επιτρεπόμενο δίχτυ με μάτι ανω των 24 χιλ. , φαίνεται πως αφορά τα "απλάδια" τα οποία απαγόρεψε ο -μεταγενέστερος- κοινοτικός κανονισμός
=D>
ηθελα να ΄ξερα γιατι δε γράφουν απλά οτι απαγορεύεται η χρήση οποιουδήποτε είδους διχτυών απο ερασιτεχνες να τελιώνουνε...
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 15 Μάιος 2020, 22:44

ναι !
στην ε.ε. απαγορευονται οι τρατες,αλλα εδω επιτρεπονται !
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 15 Μάιος 2020, 22:53

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 15 Μάιος 2020, 22:44
ναι !
Φίλε μου η διαφορά είναι ότι, αλλού και στη προσπάθεια για αειφορική διαχείριση της θάλασσας, εισάγουν καινοτομίες. :)
Εμείς εδώ, έχουμε αναπτύξει μια καταπληκτική ικανότητα να αναπαράγουμε κενοτομίες :mad:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 15 Μάιος 2020, 23:17

KOSTAS STI έγραψε:
Παρ 15 Μάιος 2020, 22:44
ναι !
κλεισε και εσυ-εμεις το λιμανι του πειραια ,μπορεις -μπορουμε ??
αυτοι το εκλεισαν πριν λιγα χρονια και τρεχαν η αξιωματικοι του λιμενικου και η υπουργοι και τσουπ την επομενη μερα τα 2 μιλια γιναν 1- 1.5 απο την ακτη
Καπου εχω φωτος απο το κλεισιμο του λιμανιου μιας και περναγα τυχαια απο εκει
Ειναι πολλοι η ψηφοι απο οργανωμένες ομαδες και οχι σκορποχώρια οπως εμεις (βλεπε θερμαικο ,τρεις και ο κουκος (καμια 50αρια???)και η μισοι η επαγγελματιες του κλαδου προς τιμην τους )
Και τελος κωστα μου ,εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι (εμεις) τους ψηφιζουμε και ξαναψηφιζουμε
υγ.δικιο εχεις ,αλλα που να το βρεις
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 16 Μάιος 2020, 10:36

Ζητούμενο αποτελεί μεταξύ άλλων η συχνή καταστρατήγηση των ευρωπαϊκών οδηγιών. Ενδεικτικό είναι αν και το αλιευτικό εργαλείο, η βιντζότρατα, έχει απαγορευτεί σε πανευρωπαϊκό επίπεδο από το 2006, η Ελλάδα, είτε με το πρόσχημα ότι εκκρεμεί η επιστημονική έρευνα πάνω στο εργαλείο, είτε ότι λείπουν επαρκή στοιχεία τα οποία και θα πρέπει να συγκεντρωθούν κατάφερνε να παίρνει παρατάσεις μέχρι και το 2010. «Όλοι, όμως, ενώ ξέρουν ότι αυτό το εργαλείο, καλώς, καταργήθηκε, εμείς βρίσκουμε παραθυράκια και το επαναφέρουμε από το 2012».

Την ίδια ώρα αν και οι επιστήμονες συνιστούν να μειωθεί η αλιευτική δραστηριότητα κατά 15 μέρες το χρόνο το υπουργείο αποφασίζει να μειώσει την αλιευτική δραστηριότητα την περίοδο των… Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.
«Ποιός όμως ψαρεύει εκείνη την περίοδο;» αναρωτιέται ο κ. Τσίκληρας.

Από την άλλη ενώ μέχρι το 2014 οι ερασιτέχνες ψαράδες ήταν υποχρεωμένοι να κόβουν ένα παράβολο στο δημόσιο και να βγάζουν άδεια για να ψαρεύουν αυτό καταργήθηκε σε μία νύχτα το 2014 και έκτοτε δεν επανήλθε ποτέ. «Ο καθένας σήμερα μπορεί να πάρει ένα καλάμι και να ψαρέψει οπουδήποτε στην Ελλάδα χωρίς κανένα έλεγχο». Ελλιπής ήταν και οι έλεγχοι του λιμεναρχείου τη δεκαετία 2010-2020. «Δεν υπάρχει ψαράς που να μην έχει ψαρέψει παράνομα. Και οι έλεγχοι του λιμεναρχείου ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι για πρακτικούς λόγους

https://www.ethnos.gr/ellada/105575_i-k ... -25-hronia

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 17 Μάιος 2020, 10:25

Κι εγώ δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ως προς το μέλλον. Ακούω που οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν την τάση να ρίχνουν το ανάθεμα στους επαγγελματίες. Και ναι μεν οι επαγγελματίες έχουν τεράστιες ευθύνες, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί ως 'άλλοθι' και για τις δικές μας ευθύνες. Υποτίθεται ότι το ψαροντούφεκο είναι ο πιό 'οικολογικός' τρόπος ψαρέματος γιατί εφ' όσον υπάρχει οπτική επαφή, μπορείς να στοχεύσεις το συγκεκριμένο θήραμα και να μην μαζέψεις όλα τα υπόλοιπα που είναι άχρηστα, μη βρώσιμα, μικρά κλπ. Και για το χόμπυ μας ωστόσο υπάρχει νομοθεσία και συγκεκριμένοι κανόνες. Οι κανόνες αυτοί που είναι γνωστοί σε όλους όσους ασχολούνται διαρκώς παραβιάζονται. Δεν γνωρίζω πραγματικά κανένα -εμού συμπεριλαμβανομένου-, που όταν θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, θα περιοριστεί στα πέντε κιλά, ή στο ένα μαύρο. Αντιθέτως βλέπω να δημοσιεύονται φωτογραφίες που αποτελούν και απόδειξη της παραβίασης του νόμου, ικανοί ψαροντουφεκάδες με 5-6 μαύρα στην αρμαθιά. Επίσης μεγάλος αριθμός φτασμένων ψαροκηνυγών βιοπορίζονται παρανόμως από το ψαροντούφεκο, έχουν μάλιστα γίνει περιουσίες από αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι οι απλοί χομπίστες του καλοκαιριού που θα πιάσουν ένα μικρό ροφάκι, στηράκι, χταποδάκι, αλλά οι 'φτασμένοι' αθλητές των 40 μέτρων + που θα αδειάσουν τις βαθιές ζώνες που τροφοδοτούν και τις ρηχές. Για μένα είμαστε ήδη στο σημείο 0, αν δεν κάνουμε κάτι τώρα, τα παιδιά μας θα βουτάνε σε μία εντελώς διαφορετική θάλασσα.

Και όταν λέω να κάνουμε κάτι, εννοώ κάτι δραστικό, τόσο στην νομοθεσία, όσο και την εφαρμογή της. Τι έχω στο μυαλό μου? Ψάρεμα απολύτως ελεγχόμενο σε καταδυτικά πάρκα που θα υπάρχουν παντού. Όταν θα πηγαίνεις για ψάρεμα, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώνεις και στην επιστροφή να παρουσιάζεις τα αλιεύματα και να πληρώνεις κάποιο ποσό που θα καθοριστεί ανά είδος ψαριού. Η ιδέα βεβαίως δεν είναι πρωτότυπη, αλλά έχει δοκιμαστεί στο κυνήγι (στο εξωτερικό) και έχει αποδειχτεί αποτελεσματική. Ξέρω ότι κάτι τέτοιο θα είχε ένα σωρό πρακτικά και τεχνικά προβλήματα, δεδομένου ότι η ακτογραμμή μας είναι τεράστια και ως εκ τούτου εξαιρετικά δύσκολο να ελεγχθεί, ωστόσο δεν είναι και ανεδαφικό. Χρείαζεται πρωτίστως πολτική βούληση που δεν υπάρχει, νομοθετικές επιτροπές που να γνωρίζουν καλά το αντικείμενο, και προσωπικό στο λιμενικό καλά καταρτισμένο και επαρκές σε ανθρώπινο δυναμικό. Ως προς τους επαγγελματίες, εδώ έχουμε άλλο μεγάλο κεφάλαιο και ο thalassa το ανέλυσε πολύ καλά. Και εδώ χρειάζονται δραστικές νομοθετικές παρεμβάσεις, που είναι ακόμα πιό δύσκολο αν γίνουν γιατί προσκρούουν σε μία ισχυρή ομάδα συμφερόντων. Θυμάμαι παλαιότερα που είδα με τα μάτια μου κάποιους από ένα καϊκι να ψαρεύουν με ναργιλέ και μάλιστα νόμιμα. Ήταν οι παλιοί Καλύμνιοι σπογγαλιείς που η πολιτεία τους επέστρεψε να το γυρίσουν στο ψάρεμα. Για να φτάσουμε στην ταμπακιέρα, το σημείο δηλαδή που δεν μετράνε ούτε οι νόμοι, ούτε οι έλεγχοι, ούτε οι ποινές. Το σημείο που είμαστε κάπου μόνοι μας και μπορούμε να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε γιατί ξέρουμε ότι θα την βγάλουμε καθαρή. Είναι το σημείο της συνείδησης του καθενός, επαγγελματία ή ερασιτέχνη, εκεί που κανένας νόμος ή τιμωρία δεν μετράει, αλλά μόνο η παιδεία μας.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 17 Μάιος 2020, 11:32

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 10:25
Κι εγώ δεν είμαι πολύ αισιόδοξος ως προς το μέλλον. Ακούω που οι περισσότεροι συνάδελφοι έχουν την τάση να ρίχνουν το ανάθεμα στους επαγγελματίες. Και ναι μεν οι επαγγελματίες έχουν τεράστιες ευθύνες, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί ως 'άλλοθι' και για τις δικές μας ευθύνες. Υποτίθεται ότι το ψαροντούφεκο είναι ο πιό 'οικολογικός' τρόπος ψαρέματος γιατί εφ' όσον υπάρχει οπτική επαφή, μπορείς να στοχεύσεις το συγκεκριμένο θήραμα και να μην μαζέψεις όλα τα υπόλοιπα που είναι άχρηστα, μη βρώσιμα, μικρά κλπ. Και για το χόμπυ μας ωστόσο υπάρχει νομοθεσία και συγκεκριμένοι κανόνες. Οι κανόνες αυτοί που είναι γνωστοί σε όλους όσους ασχολούνται διαρκώς παραβιάζονται. Δεν γνωρίζω πραγματικά κανένα -εμού συμπεριλαμβανομένου-, που όταν θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες, θα περιοριστεί στα πέντε κιλά, ή στο ένα μαύρο. Αντιθέτως βλέπω να δημοσιεύονται φωτογραφίες που αποτελούν και απόδειξη της παραβίασης του νόμου, ικανοί ψαροντουφεκάδες με 5-6 μαύρα στην αρμαθιά. Επίσης μεγάλος αριθμός φτασμένων ψαροκηνυγών βιοπορίζονται παρανόμως από το ψαροντούφεκο, έχουν μάλιστα γίνει περιουσίες από αυτό. Το πρόβλημα δεν είναι οι απλοί χομπίστες του καλοκαιριού που θα πιάσουν ένα μικρό ροφάκι, στηράκι, χταποδάκι, αλλά οι 'φτασμένοι' αθλητές των 40 μέτρων + που θα αδειάσουν τις βαθιές ζώνες που τροφοδοτούν και τις ρηχές. Για μένα είμαστε ήδη στο σημείο 0, αν δεν κάνουμε κάτι τώρα, τα παιδιά μας θα βουτάνε σε μία εντελώς διαφορετική θάλασσα.

Και όταν λέω να κάνουμε κάτι, εννοώ κάτι δραστικό, τόσο στην νομοθεσία, όσο και την εφαρμογή της. Τι έχω στο μυαλό μου? Ψάρεμα απολύτως ελεγχόμενο σε καταδυτικά πάρκα που θα υπάρχουν παντού. Όταν θα πηγαίνεις για ψάρεμα, θα πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώνεις και στην επιστροφή να παρουσιάζεις τα αλιεύματα και να πληρώνεις κάποιο ποσό που θα καθοριστεί ανά είδος ψαριού. Η ιδέα βεβαίως δεν είναι πρωτότυπη, αλλά έχει δοκιμαστεί στο κυνήγι (στο εξωτερικό) και έχει αποδειχτεί αποτελεσματική. Ξέρω ότι κάτι τέτοιο θα είχε ένα σωρό πρακτικά και τεχνικά προβλήματα, δεδομένου ότι η ακτογραμμή μας είναι τεράστια και ως εκ τούτου εξαιρετικά δύσκολο να ελεγχθεί, ωστόσο δεν είναι και ανεδαφικό. Χρείαζεται πρωτίστως πολτική βούληση που δεν υπάρχει, νομοθετικές επιτροπές που να γνωρίζουν καλά το αντικείμενο, και προσωπικό στο λιμενικό καλά καταρτισμένο και επαρκές σε ανθρώπινο δυναμικό. Ως προς τους επαγγελματίες, εδώ έχουμε άλλο μεγάλο κεφάλαιο και ο thalassa το ανέλυσε πολύ καλά. Και εδώ χρειάζονται δραστικές νομοθετικές παρεμβάσεις, που είναι ακόμα πιό δύσκολο αν γίνουν γιατί προσκρούουν σε μία ισχυρή ομάδα συμφερόντων. Θυμάμαι παλαιότερα που είδα με τα μάτια μου κάποιους από ένα καϊκι να ψαρεύουν με ναργιλέ και μάλιστα νόμιμα. Ήταν οι παλιοί Καλύμνιοι σπογγαλιείς που η πολιτεία τους επέστρεψε να το γυρίσουν στο ψάρεμα. Για να φτάσουμε στην ταμπακιέρα, το σημείο δηλαδή που δεν μετράνε ούτε οι νόμοι, ούτε οι έλεγχοι, ούτε οι ποινές. Το σημείο που είμαστε κάπου μόνοι μας και μπορούμε να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε γιατί ξέρουμε ότι θα την βγάλουμε καθαρή. Είναι το σημείο της συνείδησης του καθενός, επαγγελματία ή ερασιτέχνη, εκεί που κανένας νόμος ή τιμωρία δεν μετράει, αλλά μόνο η παιδεία μας.
Καλημέρα.
Αναγνωρίζω την καλή πρόθεσή σου αλλά πριν διαμορφώσεις ΄΄προτάσεις΄΄ θα ήταν καλό να προσπαθήσεις να μιλήσεις (ιδανικά δια ζώσης) με ανθρώπους που έχουν ζήσει το χώρο πολλά χρόνια κι έχουν κάνει αγώνες σε πολλά μέτωπα για να αλλάξουν τα κακώς κείμενα...
Δυστυχώς το να βάζουμε ΄΄ιδέες΄΄ σε κάποιους που καραδοκούν για να μας πετάξουν τελικά, ουσιαστικά όλους έξω από τη θάλασσα, έχει αποδειχθεί επιζήμιο και καλό θα είναι να μην δίνουμε καύσιμο σε αυτές τις μηχανές...
Σαφώς, το μάντρωμα σε ΄΄ψαροκυνηγετικές ρεζέρβες΄΄ ή κατι τετοιο δεν ήταν ποτέ, δεν είναι και δεν θα ειναι ποτέ το ζητούμενο... Και δεν θα λυσει κανένα πρόβλημα όπως και καμία άλλη απαγόρευση διότι αυτές αφορούν μόνο τους νομοταγείς και ενσυνείδητους ψαροκυνηγούς/λάτριες της θάλασσας.. Οι δε ΄΄άλλοι΄΄ στους οποίους δεν πρέπει να χαριζόμαστε, και απλά θα εκμεταλευτούν την απουσία μας για να προβουν στα περαιτέρω :mad:
Εκεί που θα συμφωνήσω είναι οτι τελικά ειναι θέμα συνείδησης, ωριμότητας και παιδείας του καθενός μας...
Και στο μέτρο που μπορεί ο καθένας μας, πρέπει να διαφυλάξουμε το δικαίωμά μας στη θάλασσα, ως ιερή παρακαταθήκη για τις μελλοντικές γενιές,ας θυμηθούμε το ΄΄ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ΄΄ των προγόνων μας...(ειδικά εμείς που είμαστε κοντά στη ΄΄δύση΄΄ :grin: )
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 17 Μάιος 2020, 12:15

Η ποιο γρήγορη αλλά και κατά την ταπεινή μου άποψη λύση είναι μια
Αστυνομευση Αστυνομευση Αστυνομευση
Το ότι είναι η νούμερο ένα σωστή λύση το αποδεικνύει και η συμπεριφορά τον Ελλήνων οδηγών στους δρόμους με την ολική καταπατηση του ΚΟΚ σε όλες μα όλες της περιπτώσεις όπου δεν υπάρχει καμία μα καμία Αστυνομευση στους δρόμους με τα πολύ γνωστά αποτελέσματα
Έτσι και στης θάλασσες, και βέβαια η αλλαγή τον προστιμων με ακόμα ποιο μεγάλα πόσα τα οποία θα εισπρατονται εντός μηνός και όχι οπότε το θυμίζει η εφορία και αν. Δεν είναι δυνατόν το πρόστιμο ο παράνομος να το βγάζει δεν δύο τρεις η και μια βουτιά???θυμάμαι αυτούς στο ναυάγιο όπου ενώ την προηγούμενη βδομάδα έφαγαν 800 ευρώ πρόστιμο ????ξαναβουταγαν με μπουκάλες για μύδια ????
Ρεζουμε, αν η ελεγκτικοι μηχανισμοί του κράτους δεν αποκτήσουν η δεν βρεθεί ένας να τους επιβάλει τον επαγγελματικό τρόπο εργασίας τους όπως έξω δύσκολα θα αλλάξει κάτι, έτσι έρχεται και η παιδεία στον πολίτη όταν ξέρει ότι αν???? Τότε την εβαψε. Και βέβαια ποτέ δεν δέχτηκα η θα δεχτώ της απόψεις ότι δεν έχουμε πετρέλαιο η βενζίνη διότι έχουμε και πόδια διότι είμαστε κοντά σε ψαροσκαλες και υπάρχει και βενζίνη να πας λίγο ποιο κάτω

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 17 Μάιος 2020, 13:05

Το να παρουσιάζεσαι και να δείχνεις τα αλιεύματα,ιδίως το δεύτερο τελειως ανεδαφικό,μιας και άνετα μπορούν να κρυφτούν και να μη δηλωθούν,πάει κι έρχεται,το να πληρώνουμε ομως με το κομμάτι ΑΝΕΠΊΤΡΕΠΤΟ.
Τα ψάρια δεν ανήκουν πουθενά και δεν τα στερούμε από κανένα,εφόσον συνελήφθησαν με μέτρο και με αειφόρα πρακτική όπως είναι το ψαροντούφεκο,άρα είναι πρακτικά ΠΑΡΑΝΟΜΟ να τα πληρώνουμε.
Μη βάζουμε ιδέες χωρίς λόγο.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 17 Μάιος 2020, 13:50

stelarasA'MAK έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 13:05
Το να παρουσιάζεσαι και να δείχνεις τα αλιεύματα,ιδίως το δεύτερο τελειως ανεδαφικό,μιας και άνετα μπορούν να κρυφτούν και να μη δηλωθούν,πάει κι έρχεται,το να πληρώνουμε ομως με το κομμάτι ΑΝΕΠΊΤΡΕΠΤΟ.
Τα ψάρια δεν ανήκουν πουθενά και δεν τα στερούμε από κανένα,εφόσον συνελήφθησαν με μέτρο και με αειφόρα πρακτική όπως είναι το ψαροντούφεκο,άρα είναι πρακτικά ΠΑΡΑΝΟΜΟ να τα πληρώνουμε.
Ναι μωρέ, που να τρέχεις στις θάλασσες τώρα.... Στα πάρκα κάθε πόλης, στις λιμνούλες να φουντάρουν καναδύο καφάσια τσιπουρολάβρακα και με τη σειρά εμείς να βουτάμε να πάρουμε ας πουμε από ένα, να βγαίνουμε μετά και να μας ...επιθεωρεί ο παρκο-ψαρολιμνο-επιστάτης, να πληρώνουμε (τιμές ιχθυοτροφείου ή.. ταβέρνας;) και να γυρνάμε ευτυχείς στο σπίτιιιιιι. Άααα, και μερικές ημερόπαπιες εκτροφής για να ντουφεκάνε μωρέ και κάτι κεινοι οι φουκαράδες οι κυνηγοί! Άάάάάρχοντες :banghead:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 17 Μάιος 2020, 14:35

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 13:50
stelarasA'MAK έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 13:05
Ναι μωρέ, που να τρέχεις στις θάλασσες τώρα.... Στα πάρκα κάθε πόλης, στις λιμνούλες να φουντάρουν καναδύο καφάσια τσιπουρολάβρακα και με τη σειρά εμείς να βουτάμε να πάρουμε ας πουμε από ένα, να βγαίνουμε μετά και να μας ...επιθεωρεί ο παρκο-ψαρολιμνο-επιστάτης, να πληρώνουμε (τιμές ιχθυοτροφείου ή.. ταβέρνας;) και να γυρνάμε ευτυχείς στο σπίτιιιιιι. Άααα, και μερικές ημερόπαπιες εκτροφής για να ντουφεκάνε μωρέ και κάτι κεινοι οι φουκαράδες οι κυνηγοί! Άάάάάρχοντες :banghead:
Παράβολο για άδεια ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΤΟΥΣ ΕΊΝΑΙ.
Το παράβολο αυτό ,για να το χοντρυνω λίγο,θα συμβολίζει την απαίτηση μας για διαρκείς ελέγχους και αστυνόμευση...θα πηγαίνει δια νόμου ΟΛΟ για καύσιμα στα κατα τοπους λιμεναρχεία...
Εμείς τη δική μας δουλειά και αυτοί τη δική τους!!!!
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 17 Μάιος 2020, 20:27

Αγαπητοί φίλοι καταλαβαίνω τις ενστάσεις σας, γιατί κι εγώ ψαροντουφεκάς είμαι και ξέρω ότι η θάλασσα ίσον ελευθερία, είναι το απέραντο γαλάζιο χωρίς περιορισμούς και κανόνες. Αλλά και πάλι κάτι πρέπει να γίνει, δεν ξέρω τι και με το φτωχό μου το μυαλό απλά προβληματίζομαι. Εγώ όποτε έχω τύχει να ελεγχθώ από το λιμενικό, βλέπω ότι είναι πού θα πέσεις. Σε μερικές περιπτώσεις είναι ευγενέστατοι και κάνουν την δουλειά τους άψογα, και σε άλλες πάνε με σκοπό να σε γράψουν, και πάντα κάτι θα βρουν για να σε γράψουν. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, όσο να βλέπουμε ψάρια στις ελληνικές θάλασσες για πολλά ακόμα χρόνια, και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 18 Μάιος 2020, 10:37

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 17 Μάιος 2020, 20:27
..... Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, όσο να βλέπουμε ψάρια στις ελληνικές θάλασσες για πολλά ακόμα χρόνια, και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.
:-k ......σιγουρα εισαι ψ/τ ας ? :-k ........
εγω το ερμηνευω ετσι! θα πρεπει να ακριβωπληρωνουμε στους τραταδες τα κτυπημενα ψαρια που μας πασαρουν και οι πλουσιοι να μπορουν να κανουν το χομπυ τους ανενοχλητοι ,αφου αυτοι θα μπορουν να πληρωνουν οσο και να στοιχιζει !!!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 18 Μάιος 2020, 12:02

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 10:37
dimitrikotz έγραψε:
..... Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τόσο αυτό, όσο να βλέπουμε ψάρια στις ελληνικές θάλασσες για πολλά ακόμα χρόνια, και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.
εγω το ερμηνευω ετσι! θα πρεπει να ακριβωπληρωνουμε στους τραταδες τα κτυπημενα ψαρια που μας πασαρουν και οι πλουσιοι να μπορουν να κανουν το χομπυ τους ανενοχλητοι ,αφου αυτοι θα μπορουν να πληρωνουν οσο και να στοιχιζει !!!! :this:
Ισως και να' χεις δίκιο, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είμαι. Το σίγουρο είναι ότι μ' αρέσει να βουτάω και μ' αρέσει να βλέπω ζωντανούς βυθούς γεμάτους με ψάρια. Ως προς το αμιγώς ψαρευτικό κομμάτι έχω μία αμφιθυμία. Άπειρες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να διστάζει να πατήσει την σκανδάλη σ' ένα ροφό λουφαγμένο στην τρύπα του και να σε κοιτάει έντρομος περιμένοντας τα χειρότερα. "Απειρες φορές έχω αφήσει χταπόδια, απλά επειδή δεν βλέπω να έχουν καμία άμυνα, και προτιμώ να τους χαρίσω την ζωή. Ωστόσο ένα δύσκολο ψάρι, θα προσπαθήσω να το πιάσω, αλλά κι αυτό τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς! Εκεί μόνο εμφανίζεται ένα ψήγμα κυνηγετικού ενστίκτου. Για να σου πω την αλήθεια, είμαι από αυτούς (ίσως και ο μοναδικός εδώ πέρα) που πιστεύουν ότι το κυνήγι του ροφού πρέπει να απαγορευτεί εντελώς, και το λέω γνωρίζοντας ότι θα γίνω persona non grata στο φόρουμ. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν σωστά το επισημαίνεις, καταλαβαίνω κι εγώ ότι ίσως δεν ανήκω εδώ.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 18 Μάιος 2020, 12:16

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 12:02
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 18 Μάιος 2020, 10:37
dimitrikotz έγραψε:
Ισως και να' χεις δίκιο, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι είμαι. Το σίγουρο είναι ότι μ' αρέσει να βουτάω και μ' αρέσει να βλέπω ζωντανούς βυθούς γεμάτους με ψάρια. Ως προς το αμιγώς ψαρευτικό κοΆπειρες φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να διστάζει να πατήσει την σκανδάλη σ' ένα ροφό λουφαγμένο στην τρύπα του και να σε κοιτάει έντρομος περιμένοντας τα χειρότερα. "Απειρες φορές έχω αφήσει χταπόδια, απλά επειδή δεν βλέπω να έχουν καμία άμυνα, και προτιμώ να τους χαρίσω την ζωή. Ωστόσο ένα δύσκολο ψάρι, θα προσπαθήσω να το πιάσω,μμάτι έχω μία αμφιθυμία. αλλά κι αυτό τις περισσότερες φορές ανεπιτυχώς! Εκεί μόνο εμφανίζεται ένα ψήγμα κυνηγετικού ενστίκτου. Για να σου πω την αλήθεια, είμαι από αυτούς (ίσως και ο μοναδικός εδώ πέρα) που πιστεύουν ότι το κυνήγι του ροφού πρέπει να απαγορευτεί εντελώς, και το λέω γνωρίζοντας ότι θα γίνω persona non grata στο φόρουμ. Υπό αυτή την έννοια λοιπόν σωστά το επισημαίνεις, καταλαβαίνω κι εγώ ότι ίσως δεν ανήκω εδώ.
υπ'αυτη την εννοια δεν εχουμε προβλημα! αλλα απ'αυτην.......και αν το τίμημα είναι να πιάνουμε λιγότερα, είμαι διατεθειμένος να το πληρώσω.........!!!!
παραπεμπεις εμμεσως σε επαγγελματια που ζητα να σταματησει η ερασιτεχνικη αλιεια και ν'αγοραζουμε ολοι τα ψαρια απ'αυτους!
οπως λεει η εκφραση, βουτυρο στο ψωμι τους ! :this:
νομιζω οτι πρεπει να σταματησουμε να τους βαζουμε ιδεες! κατεβαζουν πολλες και απο μονοι τους !!! :evil:

Επιστροφή στο “Νομικά”