Λεοντόψαρα: Ανάγκη τροποποίησης της νομοθεσίας περί ερασιτεχνικής υποβρύχιας αλιείας.

Τι λέει ο νομοθέτης.
HAL9000
Ονοματεπώνυμο: Ανδρέας Μπαρδάκης

Re: Λεοντόψαρα: Ανάγκη τροποποίησης της νομοθεσίας περί ερασιτεχνικής υποβρύχιας αλιείας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HAL9000 » Παρ 10 Ιουν 2022, 16:28

xareas έγραψε:
Πέμ 09 Ιουν 2022, 19:23
Το θαλάμι/τρύπα να θεωρηθεί άσυλο όπως θεωρείται το δικό μας σπίτι γιατί μας προσφέρει ασφάλεια.
Αυτό είναι ατυχές παράδειγμα και όχι το αυτοκίνητο με τα φώτα στη στοά. Το άσυλο δεν το παραβιάζεις είτε έχεις φακό είτε όχι...

Οικολογική παιδεία χρειαζόμαστε,
διαφορετικά θα έρθει εκείνη η μέρα που θα μας επιτρέπεται να κυνηγάμε μόνο λεοντόψαρα και δεν θα έχουμε συνειδητοποίησει το γιατί...

Σ' αυτό μάλλον συμφωνούμε απ' ό,τι κατάλαβα. :)
Ελεύθερος δύτης και υποβρύχιος αλιέας,
με σεβασμό πάντα προς το περιβάλλον.

xareas
Συντονιστής

Re: Λεοντόψαρα: Ανάγκη τροποποίησης της νομοθεσίας περί ερασιτεχνικής υποβρύχιας αλιείας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 10 Ιουν 2022, 16:36

HAL9000 έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 16:21
xareas έγραψε:
Τι εννοείς με αυτό;
Εννοώ ότι υπάρχουν άπειρα βίντεο που δείχνουν τα ψάρια να μην ενοχλούνται από το φως.
Τα ψάρια εννοείται ότι ενοχλούνται από το φως αλλά τι να κάνουν,δε μπορούν αν φύγουν από την τρύπα.
Εκεί καταλήγει το θέμα οτί δεν δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικά,απλά περιμένουν να φάνε την βέργα στα μάτια.

Αυτή είναι ακόμα μια αλλαγή που πρέπει να κάνουμε σαν ψαροντουφεκάδες για τους λόγους που σου ανέφερα στη προηγούμενη απάντηση μου.
Κάποια πράγματα δεν χρειάζεται να νομοθετηθούν για να αλλάξουν και ευτυχώς υπάρχουν συμφορουμίτες που σταμάτησαν την χρήση του φακού ή τη μείωσαν.

Μια προέκταση της επιλεκτικότητας είναι και αυτό.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 10 Ιουν 2022, 16:39

HAL9000 έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 16:28
xareas έγραψε:
Το θαλάμι/τρύπα να θεωρηθεί άσυλο όπως θεωρείται το δικό μας σπίτι γιατί μας προσφέρει ασφάλεια.
Αυτό είναι ατυχές παράδειγμα και όχι το αυτοκίνητο με τα φώτα στη στοά. Το άσυλο δεν το παραβιάζεις είτε έχεις φακό είτε όχι...

Οικολογική παιδεία χρειαζόμαστε,
διαφορετικά θα έρθει εκείνη η μέρα που θα μας επιτρέπεται να κυνηγάμε μόνο λεοντόψαρα και δεν θα έχουμε συνειδητοποίησει το γιατί...

Σ' αυτό μάλλον συμφωνούμε απ' ό,τι κατάλαβα. :)
Δεν μπορώ να καταλάβω που διαφωνούμε σε βάθος,σχετικά κοντά είμαστε.
Άρα γιατί να έχεις φακό για να δεις σε χαράκι ή σε τρύπα;
Δηλαδή αν κάνεις καρτέρι και έχει βράχο πριν πιαστείς στο βράχο θα φέξεις να δεις αν έχει σμέρνα κτλ κτλ;
Κάτι χάνω.

Για την παιδεία συμφωνεί ολόκληρο το φόρουμ πιστεύω,θαλάσσινός λαός με τόσα χιλιόμετρα ακτρογραμμή και είμαστε σαν να κατεβήκαμε από τον Καύκασο.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Παρ 10 Ιουν 2022, 19:14

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η άγνοια μετά η έλλειψη προετοιμασίας σωματικής και ψυχικής και συνέπεια όλων αυτών η υποτίμηση της δυσκολίας του να κινείσαι με μια ανάσα σε ένα διαρκώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον οικείο και ξένο συνάμα βάζω και τον εαυτό μου μέσα.Ο φακός σωστά είπαν οι περισσότεροι δεν προσφέρει καμμία ασφάλεια το αντίθετο οδηγεί σε κινδύνους.Ειδικα στο ψάρεμα χωρίς σκάφος ποια η πιθανότητα να νυκτωθεις στη θάλασσα!Με το φακό ο αρχάριος θα δει το ροφακι στο θαλαμι σαν ψαρουκλα... ο πλεονέκτης θα πει αν όχι εγώ ο επόμενος ιδιότητα του είδους μας ο άλλος θα ψάξει για τη σούπα του παιδιού της θείας της γιαγιάς όσο για τον προβληματισμό της πολιτείας για τη θάλασσα ποια ποινή επιβλήθηκε για την τεράστια ρύπανση του σαρωνικου πριν λίγα χρόνια αν θυμάστε

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 11 Ιουν 2022, 12:53

Γειά σου Ανδρέα. Μ αρέσει η συζήτηση που αναπτύξατε και την παρακολουθώ με ενδιαφερον.
Εξαιρώντας κάποια πράγματα που δυστυχώς δε καταλαβαίνω.
Όπως πχ την υποτιθέμενη ασφάλεια που παρέχει ο φακός στον υ/α, την αγανάκτηση του Χάρη επειδή κάποιος πολίτης κάνει χρήση του δικαιώματος της επικοινωνίας με το υπουργείο (?)

Επισης ας αποσαφηνισουμε πως η χρήση υποβρυχιου φωτός απαγορεύεται μεν αλλά στον υ/α.
Δεν απαγορεύεται γενικώς ο φακός. Ούτε η εμπορία του φυσικά. Αν θέλει ένας ελεύθερος δύτης να μπαίνει σε σχισμές, σε σπηλιές, να χαζεύει τα ψάρια στα θαλαμια τους και να κινείται σε σκοτεινά βάθη, φυσικά κάνεις δε του απαγορεύει το υποβρύχιο φως.

Προσωπικά θα συμφωνήσω απόλυτα με όλες τις τοποθετήσεις του αγαπητού ακούραστου χλωμου συντονιστή μας.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

GIANNELO
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Σάβ 11 Ιουν 2022, 20:43

maimouth έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 15:07
dimitrikotz έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 14:22
Φίλε μου χωρίς να αμφισβητώ τις αγαθές σου προθέσεις, μου φαίνεται ότι αυτά που γράφεις περί φακού και ασφάλειας είναι "προφάσεις εν αμαρτίαις". Αφήνω έξω το νόμιμο και το ηθικό γιατί στην περίπτωση του φακού ούτε νόμιμο είναι, ούτε και ηθικό. Ως προς την ασφάλεια πραγματικά αδυνατώ να παρακολουθήσω την λογική σου. Οι σμέρνες, τα λεοντόψαρα, οι τροπικοί αχινοί και όλα τα εν δυνάμει "επικίνδυνα είδη", ακόμα και όταν βρίσκονται σε σχιμές, ή χαράκια, ή τρύπες, ούτε θα σου επιτεθούν, ούτε θα σε κατασπαράξουν. Σε διαβεβαιώ δε ότι όταν βάλεις το κεφάλι σου σε μία σκοτεινή τρύπα, μετά από λίγο το μάτι σου προσαρμόζεται στο φως και είσαι σε θέση να αντιληφθείς όλους τους εν δυνάμει κινδύνους. Πάμπολες φορές έχω βρεθεί πρόσωπο με πρόσωπο, σε απόσταση εκατοστών με σμέρνα, αλλά ποτέ δεν έχω δεχτεί επίθεση. Επίσης εσχάτως καταδύομαι σε βυθούς γεμάτους με λεοντάψαρα και μάλιστα στο τελευταίο ψάρεμα προσγειώθηκα πάνω σε κάποιο απ' αυτά. Το μόνο που κάνουν είναι να μετακινηθούν λίγο πάρα πέρα. Τα περί χρήσης φακού λοιπόν για λόγους ασφαλείας εγώ τ' ακούω βερεσέ. Κι εγώ που σου γράφω όλα αυτά παλεύω να αποτινάξω αυτή την "κακιά" συνήθεια, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να διαγράψεις τις παθογένειες σου. Το μόνο που θα συμφωνήσω είναι να υπάρχει οπωσδήποτε στην βάρκα ένας φακός, σε περίπτωση που μας πιάσει η νύχτα (σε μικρά φουσκωτά κλπ)

Πάντως το πρόβλημα με τα λεοντόψαρα έχει αρχίσει ν' αποκτάει πολύ ενοχλητικές διαστάσεις. Στο τελευταίο μου ψάρεμα, ήταν τόσο πολλά και μου προκαλούσαν τέτοιο εκευρισμό και άγχος που με αποσυντόνιζαν εντελώς από το ψάρεμα. Ο μόνος τρόπος είναι ν' αποκτήσουν κάποια οικονομική αξία ώστε να υπάρχει κίνητρο για την αλιεύση τους. Τουτέστιν εφ' όσον το ψάρι αυτό είναι βρώσιμο και έχει κάποια συγγένεια με τα σκορποειδή, αν οι ταβέρνες καταφέρουν να το σερβίρουν ως ένα εύγεστο ψάρι με εξειδικευμένες συνταγές, οι θάλασσες ευελπιστώ ότι θ' αρχίσουν να αδειάζουν και από αυτό...
Κυνηγα τα Δημητρη. Κυνηγα τα γιατι ολοι λενε οτι ειναι νοστιμα. Ετσι μονο θα περιοριστουν. Απο εμας!!!
Εγω παλι ο καυμμενος ολο σε συναγριδες σαργους τσιπουρες λαβρακια μπαφες λουτσους στηρες σηκιους ροφους και τετοια πεφτω.
Ουτε ενα δεν εχω δει ... Αδικια... χααχχαχααχαχ
ΥΓ - Τωρα θελω να δω κανενα γοφαρι μιας και ειναι η εποχη τους ...
Να μια ευκαιρία να κάνουμε ένα πείραμα, που εάν το στίσουμε όμορφα, μπορεί να μας δώσει πολύ σοβαρά αποτελέσματα.

Προτείνω, λοιπόν, να αρχίσουμε ΟΛΟΙ μας να χτυπάμε λεοντόψαρα, όλων των μεγεθών.
Στη διάρκεια του χρόνου μπορούμε να δούμε εάν πράγματι η υποβρύχια αλιεία είναι ικανή να περιορίσει / εξαφανίσει ένα είδος.
Αντίστοιχα μπορούμε να καταλάβουμε τι προκαλούμε στα υπόλοιπα είδη που αλιεύουμε συνήθως.
Έτσι θα μπορούσαμε ,για παράδειγμα, να "απαγορεύουμε" την αλίευση του ροφού για ένα χρόνο. Τον επόμενο χρόνο κάποιο άλλο είδος.
Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσαμε ΜΟΝΟΙ μας να διαχειριζόμαστε τα πλούτη που μας προσφέρει η θάλασσα.

Τώρα για τον φακό και λοιπά...
...με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και η τρύπα ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΛΟ για το ψάρι. Απλά πράγματα :grin:

HAL9000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HAL9000 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:34

xareas έγραψε:
Δηλαδή αν κάνεις καρτέρι και έχει βράχο πριν πιαστείς στο βράχο θα φέξεις να δεις αν έχει σμέρνα κτλ κτλ;
Κάτι χάνω.

Για την παιδεία συμφωνεί ολόκληρο το φόρουμ πιστεύω,θαλάσσινός λαός με τόσα χιλιόμετρα ακτρογραμμή και είμαστε σαν να κατεβήκαμε από τον Καύκασο.
Είναι δικό μου το λάθος επειδή δεν έχω βρει χρόνο να το αναλύσω στο κοινό, ίσως επειδή εγώ μπορεί να το θεωρώ αυτονόητο, αλλά τελικά τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται αυτονόητο.

Λοιπόν, τα λεοντόψαρα κατά τη διάρκεια της ημέρας συνήθως κρύβονται στις σχισμές των βράχων. Βγαίνουν το απόγευμα επειδή κυνηγούν κυρίως το βράδυ. Αν θέλουμε να τα κυνηγήσουμε, την ημέρα λογικά, θα πρέπει να τα ψάχνουμε μέσα στις σχισμές, και μάλιστα συνηθίζουν να είναι σε σχισμές που βρίσκονται και οι σμέρνες (και τα μουγκριά) και οι δηλητηριώδης αχινοί. Στα ρηχά και λίγο μεσαία βάθη αναφέρομαι, σε ακτογραμμή με βράχους. Για πιο βαθιά ενδεχομένως να μην υπάρχουν σμέρνες, δεν το γνωρίζω με σιγουριά.

Ο φακός είναι απαραίτητος προκειμένου να εργαστούμε με επαρκή φωτισμό. Μου κάνει εντύπωση που υποτιμάται ο φωτισμός στο θέμα ασφάλεια, προσωπικά μου φαίνεται παράλογη η άποψη έως υπερβολικά ανώριμη, αλλά τέλος πάντων, οφείλω να σέβομαι κάθε άτομο που την εκφράζει κι ας μην συμφωνώ.
Στην πραγματικότητα, δεν με ενδιαφέρει ο φακός για το κυνήγι άλλων ψαριών, αλλά καλό είναι να υπάρχει για λόγους ασφάλειας και μόνο αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως σινιάλο SOS.
Ίσως έπρεπε να το ξεκαθαρίσω από την πρώτη στιγμή, λάθος μου που δεν το έκανα, αλλά ποτέ δεν είναι αργά και θέλω να πιστεύω ότι τώρα το έχω κάνει απολύτως κατανοητό.

HAL9000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HAL9000 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:41

mojo έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 12:53
Γειά σου Ανδρέα. Μ αρέσει η συζήτηση που αναπτύξατε και την παρακολουθώ με ενδιαφερον.
Γεια σου και σένα, Ζάχο!
mojo έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 12:53
Δεν απαγορεύεται γενικώς ο φακός. Ούτε η εμπορία του φυσικά. Αν θέλει ένας ελεύθερος δύτης να μπαίνει σε σχισμές, σε σπηλιές, να χαζεύει τα ψάρια στα θαλαμια τους και να κινείται σε σκοτεινά βάθη, φυσικά κάνεις δε του απαγορεύει το υποβρύχιο φως.
Αν θέλει όμως να κυνηγήσει με ασφάλεια τα λεοντόψαρα μέσα στις σχισμές που κρύβονται κατά τη διάρκεια της ημέρας τότε η χρήση του φακού απαγορεύεται επειδή θεωρείται ότι γίνεται για αλίευση.

HAL9000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από HAL9000 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:47

GIANNELO έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 20:43
Προτείνω, λοιπόν, να αρχίσουμε ΟΛΟΙ μας να χτυπάμε λεοντόψαρα, όλων των μεγεθών.
Στη διάρκεια του χρόνου μπορούμε να δούμε εάν πράγματι η υποβρύχια αλιεία είναι ικανή να περιορίσει / εξαφανίσει ένα είδος.
Αντίστοιχα μπορούμε να καταλάβουμε τι προκαλούμε στα υπόλοιπα είδη που αλιεύουμε συνήθως.
Έτσι θα μπορούσαμε ,για παράδειγμα, να "απαγορεύουμε" την αλίευση του ροφού για ένα χρόνο. Τον επόμενο χρόνο κάποιο άλλο είδος.
Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσαμε ΜΟΝΟΙ μας να διαχειριζόμαστε τα πλούτη που μας προσφέρει η θάλασσα.
Συμφωνώ με το πείραμα.
Τώρα για τον φακό και λοιπά...
...με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ και η τρύπα ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΛΟ για το ψάρι. Απλά πράγματα :grin:
Όπως έγραψα και προηγουμένως σ' έναν φίλο: 'Ενα "ΑΣΥΛΟ" δεν πρέπει να το παραβιάζεις είτε κάνεις χρήση φακού είτε όχι.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 13 Ιουν 2022, 12:49

Απο τι στιγμη που θα "οπλισεις" το χερι του αλλου με τον φακο , δε θα μεινει ψαρι ορθιο. εδω γραφουν τα παντα τη στιγμη που απαγορευεται .
ΕΙναι γλυκο το μελι και σχεδον ολοι βουτανε το χερακι τους μεσα.
Απλα με τη νομιμοποιηση και οι ελαχιστοι που φοβουνται θα βγουνε αυτοματως στο σεργιανι....
Οπως σου ειπαν και οι προηγουμενοι δεν χρειαζεται ο φακος για καμμια ασφαλεια απο σμερνες και τα σχετικα.
Υπαρχουν πολλων ειδων θαλαμια. Αυτα που ψαρευονται στο προθαλαμο .. αυτα που βλεπεις κ χωρις φακο (απλα περιμενοντας να ανοιξει το ματι σου) αυτα που θελουν φακο .. και αυτα που και φακο να εχεις δε θα δεις τιποτα μεσα
γιατι ειναι τουνελ.
Μπορεις να επικεντρωθεις στα πρωτα δυο. Δε χρειαζεται να παρεις ψαρια απ ολα . Επισης καποιες ωρες μερες και εποχες τα ψαρια αυτα κυκλοφορουν και εξω απο το θαλαμι.
Να τις μαθεις και να προπαθησεις να τα παρεις εκει . Θα ανεβει και η ψαροσυνη σου ετσι .
Βλεπω ομως μια επιμονη να κυνηγας στις τρυπες και δε μου αρεσει ...
Επισης για το αλλο θεμα ασφαλειας με το σινιαλο ... bollocks με το συμπαθειο..
Καλυτερα να παρεις μια στεγανη θηκουλα και να βαλεις το κινητο σου μεσα . Κ μπορεις να κανεις και σινιαλο. ΕΙδες λοιπον που σου εχω λυση για ολα ?
Αντιθετως κατσε και σκεψου τι θα γινει αν απελευθερωθει ο φακος....
Οτι και στο Τεξας με τα οπλα.... Απλα θα γινει η χρηση του με καθε κοστος ....
:hello:
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 13 Ιουν 2022, 13:19

HAL9000 έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:34
xareas έγραψε:
Κάτι χάνω.

Είναι δικό μου το λάθος επειδή δεν έχω βρει χρόνο να το αναλύσω στο κοινό, ίσως επειδή εγώ μπορεί να το θεωρώ αυτονόητο, αλλά τελικά τίποτα δεν πρέπει να θεωρείται αυτονόητο.

Λοιπόν, τα λεοντόψαρα κατά τη διάρκεια της ημέρας συνήθως κρύβονται στις σχισμές των βράχων. Βγαίνουν το απόγευμα επειδή κυνηγούν κυρίως το βράδυ. Αν θέλουμε να τα κυνηγήσουμε, την ημέρα λογικά, θα πρέπει να τα ψάχνουμε μέσα στις σχισμές, και μάλιστα συνηθίζουν να είναι σε σχισμές που βρίσκονται και οι σμέρνες (και τα μουγκριά) και οι δηλητηριώδης αχινοί. Στα ρηχά και λίγο μεσαία βάθη αναφέρομαι, σε ακτογραμμή με βράχους. Για πιο βαθιά ενδεχομένως να μην υπάρχουν σμέρνες, δεν το γνωρίζω με σιγουριά.

Ο φακός είναι απαραίτητος προκειμένου να εργαστούμε με επαρκή φωτισμό. Μου κάνει εντύπωση που υποτιμάται ο φωτισμός στο θέμα ασφάλεια, προσωπικά μου φαίνεται παράλογη η άποψη έως υπερβολικά ανώριμη, αλλά τέλος πάντων, οφείλω να σέβομαι κάθε άτομο που την εκφράζει κι ας μην συμφωνώ.
Στην πραγματικότητα, δεν με ενδιαφέρει ο φακός για το κυνήγι άλλων ψαριών, αλλά καλό είναι να υπάρχει για λόγους ασφάλειας και μόνο αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως σινιάλο SOS.
Ίσως έπρεπε να το ξεκαθαρίσω από την πρώτη στιγμή, λάθος μου που δεν το έκανα, αλλά ποτέ δεν είναι αργά και θέλω να πιστεύω ότι τώρα το έχω κάνει απολύτως κατανοητό.
Καλημέρα Ανδρέα,
κατάλαβα ότι τον φακό τον αναφέρεις μόνο για την αλιεία του λεοντόψαρου αν γίνει κάτι τέτοιο από το υπουργείο.
Εκεί να πω ότι οκ το καταλαβαίνω,αν και έχω δει πολλά βίντεο από το εξωτερικό που τα λεοντόψαρα και τη μέρα κάθονται εκτός τρύπας αλλά μπορεί εδώ να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

Όσο για το σήμα SOS ένας αδιάβροχος φακός κάνει,δεμένος στη σημαδούρα.
Δεν χρειάζεται να είναι στεγανός.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιουν 2022, 17:10

xareas έγραψε:
Δευ 13 Ιουν 2022, 13:19
HAL9000 έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 22:34
xareas έγραψε:
Κάτι χάνω.

Καλημέρα Ανδρέα,
κατάλαβα ότι τον φακό τον αναφέρεις μόνο για την αλιεία του λεοντόψαρου αν γίνει κάτι τέτοιο από το υπουργείο.
Εκεί να πω ότι οκ το καταλαβαίνω,αν και έχω δει πολλά βίντεο από το εξωτερικό που τα λεοντόψαρα και τη μέρα κάθονται εκτός τρύπας αλλά μπορεί εδώ να μην ισχύει κάτι τέτοιο.

Όσο για το σήμα SOS ένας αδιάβροχος φακός κάνει,δεμένος στη σημαδούρα.
Δεν χρειάζεται να είναι στεγανός.
απολυτα σωστος ,ΑΛΛΑ ????ποιος εγγυαται οτι το λιμενικο δεν θα γραψει αυτον που εχει στην σημαδουρα εναν απλο αδιαβροχο ΜΗ καταδυτικο φακο?????
Ειναι ενα κατ εμε σοβαροτατο ερωτημα μιας και εγω τουλαχιστον εχω καποια παραδειγματα ασχετοσυνης τον λιμενικων οργανων που θα επρεπε να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας διοτι αυτοι που επρεπε να γνωριζουν ειχαν παντελη αγνοια :)
Οποτε ,καλυτερα ενα κινητο με καλο φακο σε αδιαβροχη θηκη για να εχει καποιος το κεφαλακι του ησυχο(λεμε τωρα μιας και αναφερθεικε το θεμα )
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Νομικά”