Βουλωμένα αυτιά και εμβοές

ZTKostas

Βουλωμένα αυτιά και εμβοές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Τρί 30 Αύγ 2022, 20:24

Έκανα χθες μερικές βουτίτσες αναγνώρισης σε έναν νεο δυνητικό ψαρότοπο (χωρίς όπλο κλπ γιατί είχε λουόμενους τριγύρω) στα ρηχά (μαξ 15μ) . Δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα κάποιο θέμα στις εξισώσεις. Και βγαίνω απο τη θάλασσα και συνειδητοποιώ οτι οριακά ακούω τη γυναίκα μου κι αυτό από το υπερπέραν (not bad :taunt: ) . Λίγο αργότερα αρχίζουν και οι εμβοές , τόσα σφυρίγματα ούτε ο Καραγκούνης δεν είχε ακούσει. Δεν είχα πόνο ή τίποτα άλλο. Για να μην πολυλογώ , έπεσα κοιμήθηκα και ξύπνησα σχετικά καλά χωρίς εμβοές πλεον αλλά αισθάνομαι ακόμα τα αυτιά μου ελαφρώς βουλωμένα.Καλύτερα από χθες αλλά όχι τέλεια , σαν να είμαι ελαφρώς κρυωμένος ας πούμε. Μπορώ να εξισώσω αλλά όχι καλά , σαν να μένει εγκλωβισμένος αέρας. Γιατί μπορεί να συνέβη αυτό ; Και πώς θα μπορούσα να το προλάβω ; Πραγματικά δεν μου έχει ξανατύχει τόσα χρόνια - σε αντίθεση πχ με εξωτερικές ωτίτιδες .

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Re: Βουλωμένα αυτιά και εμβοές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 30 Αύγ 2022, 22:04

Το έχω πάθει 2-3 φορές στο παρελθόν μετά απο ψαρέματα που δεν εξίσωνα επαρκώς και ζορίζα το τύμπανο( υπάρχει περίπτωση να μην νιώθεις πόνο και να το ζορίζεις). Προσπάθησε να εξισώνεις λιγο παραπάνω και λίγο πιο νωρίς και απο εκεί και πέρα δώσε προσοχή στην εξίσωση στις λεπτές διαφορές και πόσο χρειάζεται να εξισώνεις κάθε φορά.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Τρί 30 Αύγ 2022, 22:35

--xristos-- έγραψε:
Τρί 30 Αύγ 2022, 22:04
Το έχω πάθει 2-3 φορές στο παρελθόν μετά απο ψαρέματα που δεν εξίσωνα επαρκώς και ζορίζα το τύμπανο( υπάρχει περίπτωση να μην νιώθεις πόνο και να το ζορίζεις). Προσπάθησε να εξισώνεις λιγο παραπάνω και λίγο πιο νωρίς και απο εκεί και πέρα δώσε προσοχή στην εξίσωση στις λεπτές διαφορές και πόσο χρειάζεται να εξισώνεις κάθε φορά.
Αυτό παίζει να συνέβη όντως. Συνήθως εξισώνω μηχανικά όταν αισθάνομαι την πίεση. Μάλλον πρέπει να το αλλάξω....

learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Τρί 30 Αύγ 2022, 22:37

Εχε τον νου σου για Αιφνιδια Απωλεια Ακοης. Αν ομως μαλλον παθαινες αυτο το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν θα ακουγες καθολου τουλαχιστον απο το ενα αυτι.
Σε τετοια περιπτωση αυτο θελει αμεσα Ωρυλα και απο οσο γνωριζω πας για ενδοφλεβια κορτιζονη γιατι αν δεν το προλαβεις ειδικα τα πρωτα δυο 24ωρα μετα παπαλα η ακοη.
Δεν πας για σιγουρια να το δεις;
Τα αυτια μια φορα τα εχουμε. Δεν εχει ανταλλακτικα για αυτα, τουλαχιστον προς το παρόν. Στο γραφω γιατι εχω "οικονομησει" και εγω εμβοες. Ολο το ιδιο τραγουδι θα ακους μετα :mrgreen: φσσσσσσσσσσ συνοδευομενο με ιιιιιιιιιιιιιι
:hello:

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Τρί 30 Αύγ 2022, 22:47

learner έγραψε:
Τρί 30 Αύγ 2022, 22:37
Εχε τον νου σου για Αιφνιδια Απωλεια Ακοης. Αν ομως μαλλον παθαινες αυτο το ποιο πιθανο ειναι οτι δεν θα ακουγες καθολου τουλαχιστον απο το ενα αυτι.
Σε τετοια περιπτωση αυτο θελει αμεσα Ωρυλα και απο οσο γνωριζω πας για ενδοφλεβια κορτιζονη γιατι αν δεν το προλαβεις ειδικα τα πρωτα δυο 24ωρα μετα παπαλα η ακοη.
Δεν πας για σιγουρια να το δεις;
Τα αυτια μια φορα τα εχουμε. Δεν εχει ανταλλακτικα για αυτα, τουλαχιστον προς το παρόν. Στο γραφω γιατι εχω "οικονομησει" και εγω εμβοες. Ολο το ιδιο τραγουδι θα ακους μετα :mrgreen: φσσσσσσσσσσ συνοδευομενο με ιιιιιιιιιιιιιι
:hello:
Μόνιμες εμβοές ; Τζιζους Κράιστ! Δε θα την παλέψω...!

Δεν έχω απώλεια ακοής , ακούω κανονικά. Θα πάω σε ΩΡΛ πάντως , μεθαύριο έκλεισα, να κάνω εναν καθαρισμό και να ρίξει μια ματιά.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Τρί 30 Αύγ 2022, 23:03

Να πας όσο πιο γρήγορα μπορείς στο γιατρό(κλεισε ραντεβού νωρίτερα), φιλικά το λέω καθώς είμαι παθών,,,δε χρειάζεται άγχος απλά ο χρόνος είναι σημαντικός .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 31 Αύγ 2022, 09:51

Οτι σου ειπαν και τα παιδια παραπάνω :)

Κατι τετοια θεματα δεν πρεπει να τα αφηνουμε. Τα αυτιά μας ( το ολο σύστημα) δεν εξυπηρετουν μονο την ακοή αλλα και την ισορροπία.
Πανικος κλπ εννοειται δεν χρειαζεται, αρκετά συνηθισμενα θεματα ειναι αυτα, απλα φρόντισε το με καποιον εμπειρο ωριλα :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Τετ 31 Αύγ 2022, 16:48

Ας κάνω ένα update , για όσους απάντησαν και όσους τύχει να αναζητήσουν το θέμα στο μέλλον , όπως έκανα κι εγώ με αντίστοιχα θρεντ.

Άκουσα τις παραινέσεις σας και πήγα σήμερα στον ΩΡΛ , εκτάκτως.

Λίγο πολύ ,άκουσα ο,τι είχα ήδη διαβάσει εδώ. Δυσλειτουργία ευσταχιανής σάλπιγγας (μάλλον παίζει ρόλο το οτι έχω διογκωμένες ρινικές κογχες) , δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό κλινικό εύρημα , έχω "χάσει" τις υψηλές συχνότητες στο αριστερό αυτί λόγω της πίεσης στο μέσο αυτί (δεν ακούω τα 8000hz κάτω απο 50 db) και από εκεί προκύπτουν οι εμβοές. Μου έγραψε αγωγή με medrol και κάτι άλλα μήπως και βελτιωθεί επειδή είναι πρόσφατο , αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο. Ειδάλλως μου είπε οτι θα πρέπει να συνηθίσω τις εμβοές. :banghead:

Υπομονή προς το παρόν και ο Ποσειδών μαζί μας. Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για τις εξισώσεις όταν επανέλθω στη θάλασσα (γιατί θα επανέλθω , δεν πτοούμαι ).

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 31 Αύγ 2022, 19:04

Φίλε δεν ξέρω σε τι ηλικία είσαι, υποθέτω αρκετά μικρότερος απο μένα (58). Εγώ λοιπόν απο τις συνεχείς βουτιές, βρίσκομαι σε μία κατάσταση απώλειας ακοής και στα δύο αυτιά γύρω στο 40%. Για υψηλές συνχότητες δεν συζητάμε γιατί δεν υπάρχουν για μένα, τουτέστιν σε μέρη με κόσμο και βαβούρα, απλά δεν ακούω τίποτα απολύτως. Εύκολο να το λες, δύσκολο να το ζεις, με δυσκολεύει τρομερά στην δουλειά μου και ώρες ώρες αισθάνομαι όχι μόνο αποκομμένος αλλά και ηλίθιος. Κοντολογίς είμαι σε απόλυτη εξάρτηση απο ακουστικά, που βέβαια δεν με βολεύουν καθόλου. Είναι το τίμημα που πληρώνω για αυτό το πάθος που έχω για την ελεύθερη κατάδυση. Είναι τίμημα εξαιρετικά ακριβό και αν συνεχίσεις, πρέπει να είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις.

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”