ΚΟΚΗΝΗΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

Άβαταρ μέλους
SARGOS
Ονοματεπώνυμο: ΑΧΛΙΟΠΤΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

ΚΟΚΗΝΗΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SARGOS » Κυρ 05 Ιουν 2022, 08:34

καλημερα μετα την βουτια της παρασκευης βγαζοντας την στολη εχω γεμησει στην πλατη με σπυρακια κοκινα ,ειχε καποιος παθη κατι αναλογο
το αφρολουτρο που βαζω στην στολη ειναι το ιδιο,το σαβατο πηγα σε τοπικο ιατρειο μου δωσανε κατι χαπια αλα δεν βλεπω και βελτιωση βεβαια εχει περασει μονο μια μερα,

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: ΚΟΚΗΝΗΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 05 Ιουν 2022, 08:57

Μου ειχε συμβει παλιοτερα στα ποδια. Κοκκινιλες και φοβερη φαγουρα αμεσως μολις εβγαζα τη στολη. Ηταν ομως διπλοφορδες τοτε και ειχαν αναπτησοντουσαν βακτηρια.
Εσενα μοιαζει περισοτερο με αλλεργια ή ξηροδερμια. Το καλυτερο λιπαντικο απο ολα ειναι τα παιδικα σαμπουαν γιατι εινσι υποαλλεργικα. Προτεινω μια καλη σπολυμανση ή πλυδιμο στο πλυντηριο και μετα το πιο απαλο παιδικο σαμπουαν, και βλεπεις πως θα παει το πραγμα.
Εγω παντως οταν μου συνεβη το πιο πανω γλυτωσα όταν αλλαξα στολη . Ηταν αλλωστε ηδη παλεια και τοτε , απο αγνωσια , κατουραγαμε μεσα στη στολη.

Άβαταρ μέλους
SARGOS
Ονοματεπώνυμο: ΑΧΛΙΟΠΤΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SARGOS » Κυρ 05 Ιουν 2022, 09:12

καλημερα δεν κατουραω μεσα απλα ηταν το πενταρι μου και ειχα να το βαλω πεντε μηνες βεβαια το εβαλα και την τεταρτη το πρωι χωρης κανενα προβλημα,η στολη ειναι τριων χρωνων

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Κυρ 05 Ιουν 2022, 12:46

Κοκκινίλα με δυο "κ" και "ι" , βλέπε "μήλο μου κόκκινο..." και -νίλα με "ι", βλέπε "ποδαρήλα", "βαρβατίλα" κλπ. :lol:

Έχω πάθει και εγώ τις κοκκινίλες (ακριβώς σαν σύγκαμα )σε μασχάλες, εσωτερικό αγκώνα και εσωτερικό γόνατου λόγω κατουρίματος σε ψαρέματα που κρατάνε 4+ ώρες και ξεχνάω να πλημμυρίσω την στολή . Το περιέργο είναι οτι παρόλο που κάνω τα ίδια πράγματα με τις δύο στολές με την μία δεν έχει συμβεί ποτέ. Νομίζω παίζει ρόλο και το υλικό.

Στην δική σου περίπτωση ακούγεται πολύ περίεργο ελπίζω να περάσει τάχιστα και να εντοπίσεις την αιτία, πριν την βουτιά δεν είχες κανένα σύμπτωμα, ήταν καθαρά τα νερά ?
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 05 Ιουν 2022, 18:09

--xristos-- έγραψε:
Κυρ 05 Ιουν 2022, 12:46
Κοκκινίλα με δυο "κ" και "ι" , βλέπε "μήλο μου κόκκινο..." και -νίλα με "ι", βλέπε "ποδαρήλα", "βαρβατίλα" κλπ. :lol:

Έχω πάθει και εγώ τις κοκκινίλες (ακριβώς σαν σύγκαμα )σε μασχάλες, εσωτερικό αγκώνα και εσωτερικό γόνατου λόγω κατουρίματος σε ψαρέματα που κρατάνε 4+ ώρες και ξεχνάω να πλημμυρίσω την στολή . Το περιέργο είναι οτι παρόλο που κάνω τα ίδια πράγματα με τις δύο στολές με την μία δεν έχει συμβεί ποτέ. Νομίζω παίζει ρόλο και το υλικό.

Στην δική σου περίπτωση ακούγεται πολύ περίεργο ελπίζω να περάσει τάχιστα και να εντοπίσεις την αιτία, πριν την βουτιά δεν είχες κανένα σύμπτωμα, ήταν καθαρά τα νερά ?
Καλησπέρα :)
Οι δικές σου κοκκινίλες είναι απο το τριψιμο. Ειδικά πίσω απ τα γόνατα, στους τένοντες μεχρι πλγή μπορεί να κάνει. Θα βάζεις και θα απλώνεις λοιπόν λίγη βαζελίνη πισω απο τα γόνατα οταν πας για πολύωρα ψαρέματα με τη στολή που σε΄΄χτυπάει΄΄ και θα ξενοιάσεις :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

GIANNELO
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Κυρ 05 Ιουν 2022, 20:53

tas έγραψε:
Κυρ 05 Ιουν 2022, 08:57
.....ή πλυδιμο στο πλυντηριο και μετα...
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ η στολή στο πλυντήριο
Εκτός εάν θες να την καταστρέψεις

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 05 Ιουν 2022, 21:27

Θελω να διασαφηνισω κατι σχετικα με το πλυντηριο. Υπαρχουν ειδικα προγραμματα για πολυ ευαισθητα που πλενουν στους 30 βαθμους για 20 εως 30-40 λεπτα. Προσθετοντας και ενα ποτηρι ξυδι στην πλυση κανεις απολυμανση. Το δοκιμαζω χρονια 1 ή 2 φορες καθε σαιζον και δεν υπαρχει προβλημα. Η πιο καινουργια στολη μου ειναι 5 χρονων. Ακομα το ζευγαρι μου χρησιμοποιει, με τον ιδιο τροπο, παλια χειμωνιατικη στολη δικη μου που το σακακι ειναι 10 και το παντελονι 12 ετων. Τη συγκεκριμενη θα τη χρησιμοποιουσα ακομα, αν δεν ειχε μπη απο το χρονο.

Άβαταρ μέλους
profil3r_
Ονοματεπώνυμο: Angelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από profil3r_ » Δευ 06 Ιουν 2022, 14:56

Dettol.... :good:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 06 Ιουν 2022, 15:03

tas έγραψε:
Κυρ 05 Ιουν 2022, 21:27
Θελω να διασαφηνισω κατι σχετικα με το πλυντηριο. Υπαρχουν ειδικα προγραμματα για πολυ ευαισθητα που πλενουν στους 30 βαθμους για 20 εως 30-40 λεπτα. Προσθετοντας και ενα ποτηρι ξυδι στην πλυση κανεις απολυμανση. Το δοκιμαζω χρονια 1 ή 2 φορες καθε σαιζον και δεν υπαρχει προβλημα. Η πιο καινουργια στολη μου ειναι 5 χρονων. Ακομα το ζευγαρι μου χρησιμοποιει, με τον ιδιο τροπο, παλια χειμωνιατικη στολη δικη μου που το σακακι ειναι 10 και το παντελονι 12 ετων. Τη συγκεκριμενη θα τη χρησιμοποιουσα ακομα, αν δεν ειχε μπη απο το χρονο.
Μπηκε απο το χρονο η πηραμε κανενα κιλακι ? αχαχχααχααχ :D
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 06 Ιουν 2022, 15:04

Βαζε που και που λιγο Dettol. Ενα καπακι στη λεκανη μεσα φτανει. Ισα ισα για απολυμανση.
Αυτο στη περιπτωση που δεν φταιει το σαμπουαν σου ..
Επισης οταν την αποθηκευεις βαζε απο μεσα Ταλκ.
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τρί 07 Ιουν 2022, 10:34

Θα συμφωνήσω με τον Τάσο, στολές που είναι εκ κατασκευής ανθεκτικές (π.χ Seico φόδρα - ξυρισμένη) μπορούμε μία στο τόσο να τις βάλουμε και στο πλυντήριο για ένα πραγματικό πλύσιμο. Αν βάλει κάποιος και Dettol μπορεί να προλάβει προβλήματα σαν αυτά που τραβάει ο Μάνος τώρα. Το πεντάρι και το τριάρι μου σακάκι έχουν πλυθεί πάαααρα πολύ φορές σε πλυντήριο και αποφάσισα φέτος πλέον να τα αλλάξω μετά από 10 χρόνια και βάλε...

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”