Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

left228a

Re: Aιφνίδια βαρηκοΐα ή αιφνίδια κώφωση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από left228a » Δευ 02 Δεκ 2019, 21:24

Και μένα στην αρχή μου είπαν δεν είναι από τις καταδύσεις. Στη συνέχεια όμως εξηγώντας το ιστορικό καταλήξαμε στο βαροτραυμα έσω ωτος. Μεγάλη προσοχή παιδιά δεν πιεζομαστε και αν δεν βγει η εξίσωση φεύγουμε για το σπίτι μας.. δεκαπενταυγουστο μου συνέβει εμένα.. κακή εκτίμηση δυνατοτήτων αρκεί για μια μόνιμη βλάβη..να σημειωθεί ότι κανω ψαρότο/κο 15 χρόνια... να ναι καλά στο Ιπποκράτειο από τα καλύτερα πανεπιστήμιακα στην ωρλ κλινική με μεγάλους και καλούς καθηγητές γιατρούς.. δυστυχώς με τα αυτιά δεν υπάρχει θεραπεία ακόμα και με την αλλαγή του καιρού καταλαβαίνω στην έμβοη διάφορα. Δοκίμασα τα πάντα χαπια και ενέσιμη κορτιζονη μεντρολ ενδοτυμπανικες έκανα μαγνητικές πήρα βιταμίνες μεμοβιγκορ κουτιά συμπελιους τα πάντα... Σταμάτησα πλέον να ασχολούμαι και να το σκέφτομαι.. πήγα και στον Λουλούδη πολύ καλός ώρλ αλλά δεν μου είπε κάτι παραπάνω από ότι στο νοσοκομείο...Μόνο με ιατρικό θαύμα θα επανέλθει μου είπε αυτό συγκράτησα... Καλή υπομονή και πάλι προσοχή γιατί δεν ξέρεις από πού θα σου ρθει..

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Τρί 09 Μαρ 2021, 20:55

5ωρο ψάρεμα με 60 βουτιές -μέχρι 14 μέτρα,,,στο τέλος, 2 χταπόδια μεγάλα, το 1 στα 9μ..+ 8βουτιές βγηκε,το δεύτερο στα 10 μ...1η βουτιά δεν εξισώνει το αριστερό απο τα 3 κ κάτω, ηρεμώ λίγο,,,,ξανά τα ίδια, εξισωνει τελικά και κατεβαίνω στα 7 κ τεντωμενος να βαρέσω το χταπόδι!Βγαίνω, ξαναπροσπαθω να βουτήξω τα ίδια, εξίσωση το αριστερό με το ζόρι ..το πιέζω πάλι ](*,).,μου κανει ενα ξεφυσιμα ΣΑΝ να εξισωσε κ σταματάει να πιέζει, κατεβαίνω τραβάω το χταπόδι δεν βγαίνει, ξεκιναω ανάδυση και (ακούω εσωτερικά)ενα τακ,μισο μετρο απο τον βυθό. Βγαίνω με λίγο ζάλη, το αριστερό μέρος όλου του κεφαλιού μουδιασμενο και καταλαβαίνω άμεσα οτι δεν ακούω απο αριστερά, απλά κάνω μέχρι τα 5-6 πιάνω το ψαροντουφεκο και βγαίνω εξω,..Αλλαζω κ ανεβαίνω 25 σκαλιά με βαρος ολα τα συμπράγκαλα. Ίλιγγος ζαλη ελάχιστος ,πιο πολύ μουδιασμενο το κεφάλι αριστερά( 4η μερα σήμερα ακόμα έτσι είναι),γυριζω οδηγώ 1 ώρα.αριστερο αυτι ακούει με γρεζι μόνο το ηχείο του κινητού ακριβώς δίπλα του,(μικρή δοκιμή).Επόμενη μέρα ωρλ,μεντρολ και στο δεύτερο ακοογραμμα αισθητή βελτίωση.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Τετ 10 Μαρ 2021, 16:47

6η μέρα κορτιζόνη, 3ο ακοογραμμα καμία βελτιωση, παμε για αξονική μαγνητική.

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τετ 10 Μαρ 2021, 17:08

Είχα για σχεδόν μια βδομάδα έντονο βουητό και σταμάτησε μόνο του. Από τότε προσέχω δίπλα με την πρώτη υπόνοια πόνου στο τύμπανο στροφή. Το γράφω για να μην διαβάζει κάποιος μόνο τις περιπτώσεις που δεν βελτιώνεται και απελπίζεται.
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Τετ 10 Μαρ 2021, 21:53

ARIS 1914 έγραψε:
Τετ 10 Μαρ 2021, 16:47
6η μέρα κορτιζόνη, 3ο ακοογραμμα καμία βελτιωση, παμε για αξονική μαγνητική.
Θάλαμο υπερβαρικου οξυγόνου μην αφησεις ουτε μια μερα ακομη.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Τετ 10 Μαρ 2021, 22:05

Ναι είναι στο (πρόγραμμα )Το πρότεινε κ ο γιατρός. Σε 4 μέρες, πρωτα να δουμε αξονική μαγνητική και μετά..

psylo_thess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από psylo_thess » Κυρ 11 Απρ 2021, 19:26

Καλησπέρα.Αυριο θα κλείσω και εγώ 2 εβδομάδες από εκείνο το πρωινό που ξύπνησα με μπούκωμα,εμβοες και κώφωση στο ένα αυτί.Χωρις άγχος στρες συγκεκριμένο,χωρίς ίωση,χωρίς έντονο θόρυβο..Από την επόμενη μέρα έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο και για 9 ημέρες ενδοφλέβια κορτιζόνη.Τα ακουογραμματα δείχνουν υψηλή απώλεια σχεδόν 90%.Μετα την ενδοφλέβια μου ξεκίνησαν ενδοτυμπανικες ενεσεις..Έχω ήδη κάνει 2 και αύριο Δευτέρα θα κάνω την 3η.Επισης από αύριο έχω ραντεβού στον Αγ.Παυλο Θεσσαλονίκης για να ξεκινήσω και στον υπερβαρικό θάλαμο οξυγόνου μαζί με τις ενδοτυμπανικες.Το κακό είναι ότι μετά από τόσες μέρες και τόσο κορτιζόνη δεν έχω δει καθόλου διαφορά και αυτό με κάνει λίγο απαισιοδοξο..

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Κυρ 11 Απρ 2021, 19:37

psylo_thess έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 19:26
Καλησπέρα.Αυριο θα κλείσω και εγώ 2 εβδομάδες από εκείνο το πρωινό που ξύπνησα με μπούκωμα,εμβοες και κώφωση στο ένα αυτί.Χωρις άγχος στρες συγκεκριμένο,χωρίς ίωση,χωρίς έντονο θόρυβο..Από την επόμενη μέρα έκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο και για 9 ημέρες ενδοφλέβια κορτιζόνη.Τα ακουογραμματα δείχνουν υψηλή απώλεια σχεδόν 90%.Μετα την ενδοφλέβια μου ξεκίνησαν ενδοτυμπανικες ενεσεις..Έχω ήδη κάνει 2 και αύριο Δευτέρα θα κάνω την 3η.Επισης από αύριο έχω ραντεβού στον Αγ.Παυλο Θεσσαλονίκης για να ξεκινήσω και στον υπερβαρικό θάλαμο οξυγόνου μαζί με τις ενδοτυμπανικες.Το κακό είναι ότι μετά από τόσες μέρες και τόσο κορτιζόνη δεν έχω δει καθόλου διαφορά και αυτό με κάνει λίγο απαισιοδοξο..
Καλησπέρα και Περαστικα !!
Μακάρι να δεις διαφορά .

Με εμβοες έχω μάθει να ζω και εγώ και με μιΑ μικρή απώλεια υψηλών συχνοτήτων .

Αν θες πες μας λιγάκι πως προέκυψε το πρόβλημα ;
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

psylo_thess

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από psylo_thess » Κυρ 11 Απρ 2021, 20:01

matador23 έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 19:37
psylo_thess έγραψε:
Μακάρι να δεις διαφορά .

Ευχαριστώ πολύ.
Το πρόβλημα προέκυψε εντελως στα καλά καθούμενα.Ξυπνησα,πήγα δουλειά και ξαφνικά πάνω στον καφέ ένιωσα βουλωμα στο αυτί.Αρχισα να κάνω κάποιες κινήσεις μπας και ξεβουλωσει αλλά παρέμενε.Ενα πεντάλεπτο μετά άρχισα να νιώθω και εμβοες και λίγο αργότερα προσπαθώντας να μιλήσω στο κινητό κατάλαβα ότι είχα και απώλεια ακοής..
Δεν έχω σχέση με ψαροντούφεκο.
Εργαζομαι σε στρατιωτικό εργοστάσιο που υπάρχει μεν αρκετός θόρυβος αλλά όχι πιστεύω τόσο ώστε να δικαιολογηθεί.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Κυρ 11 Απρ 2021, 21:32

Την 8η μέρα το αυτί επανήλθε ...βεβαια εχω χάσει τις 2 (τελευταιες)συχνότητες,,,Εκανα μονο αγωγη με κορτιζόνη χάπια...τωρα έχει περάσει 1 μηνας.Δυστυχως για μένα έπρεπε να επιστρεψω στο χώρο εργασίας μου που έχει θορυβο αρκετό, Το κραταω οσο μπορώ με διπλή ωτασπιδα κλειστό για να μην το κουρασω περισσότερο, όμως ακομα το καταλαβαίνω αδύναμο εσωτερικά.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Κυρ 11 Απρ 2021, 22:53

psylo_thess έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 20:01
matador23 έγραψε:
Κυρ 11 Απρ 2021, 19:37
psylo_thess έγραψε:
Μακάρι να δεις διαφορά .

Ευχαριστώ πολύ.
Το πρόβλημα προέκυψε εντελως στα καλά καθούμενα.Ξυπνησα,πήγα δουλειά και ξαφνικά πάνω στον καφέ ένιωσα βουλωμα στο αυτί.Αρχισα να κάνω κάποιες κινήσεις μπας και ξεβουλωσει αλλά παρέμενε.Ενα πεντάλεπτο μετά άρχισα να νιώθω και εμβοες και λίγο αργότερα προσπαθώντας να μιλήσω στο κινητό κατάλαβα ότι είχα και απώλεια ακοής..
Δεν έχω σχέση με ψαροντούφεκο.
Εργαζομαι σε στρατιωτικό εργοστάσιο που υπάρχει μεν αρκετός θόρυβος αλλά όχι πιστεύω τόσο ώστε να δικαιολογηθεί.
Άλλο πάλι και τούτο !
Απίστευτο !
Μακάρι να βγάλεις άκρη .
Εφόσον δεν το έχεις τραυματίσει σε κάποια βουτιά και δεν το έχεις επιβαρύνει με έντονους θορύβους πιστεύω θα βγάλεις άκρη !

Μακάρι να γίνεις καλά !
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 12 Απρ 2021, 09:13

Τις εποχές που ήμουν αρκετά χαζός ώστε να μην μπορώ να μπορώ να σταματήσω ακόμα και όταν επιβάλονταν, επέμενα να βουτάω ακόμα και όταν δεν μπορούσα να εξισώσω ή εξίσωνα με δυσκολία. Σε δύο περιπώσεις που είχα εξισώσει με τα χίλια ζόρια όταν ανέβηκα στην βάρκα, πέρα απ΄ την κουφαμάρα και τον αφόρητο πόνο διαπίστωσα ότι δεν μπορούσα να μιλήσω και το στόμα μου ήταν στραβό. Κλασικά εγγεφαλικά επεισόδια προφανώς κάποια αγγεία είχαν φράξει. Και στις δύο περιπτώσεις επανήλθα μετά από λίγο, αλλά παρόλα αυτά είναι πλέον αδύνατο να πιάσω υψηλές συχνότητες ενώ η ακοή μου είναι 40% κάτω του κανονικού. Τώρα είμαι πολύ πιο συνετός και όταν μετά από 4-5 ώρες η εξίσωση αρχίζει να δυσκολεύει είτε βγαίνω, είτε περιορίζομαι σε επιφανειακά καρτέρια.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Δευ 12 Απρ 2021, 12:51

Η αλήθεια είναι πώς κ εγω έτσι νιώθω, σαν εγκεφαλικό. Η αριστερή πλευρά του κεφαλιού μου είναι ακόμα μουδιασμενη μετά από 1 μήνα,,,,,στον ωρλ το είπα πολλές φορές πως πιστεύω όπως νιώθω οτι είναι λογο έλλειψης οξυγόνου (βλέπε 5ωρες κολυμπι,80 + βουτιες,και στο τέλος συνεχομενες όπως εχω προγραψει)...αυτος επιμένει οτι δεν έχει σχέση και είναι η αίσθηση αυτη λογο του βαροτραυματος εσωτερικά στο αυτι...

edge
Ονοματεπώνυμο: efthimiou nikos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από edge » Σάβ 05 Ιουν 2021, 11:51

Είμαι παθών πριν 5 χρόνια..με λίγα λόγια
α)48 ώρες περιθώριο για αγωγή ή νοσοκομείο για να επανέλθεις ας πούμε 100%
β) κορτιζόνη αγωγή με χάπια αλλά για πολύ καλύτερα αποτελέσματα εισαγωγή νοσοκομείο και χορήγηση ενδοφλέβια κορτιζόνη με όρο.. :hello: :hello:

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Σάβ 05 Ιουν 2021, 17:45

Τελικά μετά από 3μήνες ξαναμπηκα θάλασσα, για αρχή επιφανειακά, στο δεύτερο ψάρεμα μέχρι 2 μέτρα, στο τρίτο εξισωσα κανονικά αλλά δε ζορισα βουτιές, το αριστερό αυτι που είχα το θέμα παντως έχει χασει 40% την ακοή και έχει μείνει σταθερά εκεί. Δυστυχώς, οι πολλές ώρες χωρίς καλή ενυδάτωση και οι συνεχόμενες βουτιές με κακη εξισωση ήταν το πρόβλημα.προσοχή παιδιά

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”