Γαστρική παλινδρόμηση στο ψαροντούφεκο

Άβαταρ μέλους
GALINIKOS
Ονοματεπώνυμο: Πέτρος Γαληνίκης

Re: Γαστρική παλινδρόμηση στο ψαροντούφεκο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GALINIKOS » Σάβ 29 Ιουν 2019, 16:43

Αγαπητοί φίλοι μετά από πολλά χρόνια προσπάθειας με δίαιτα δεν βρέθηκε λύση στο πρόβλημα μέσα στην θάλασσα και αυτό έχει να κάνει με την κάθετη θέση κατάδυσης και τα κατακόρυφα ψαχτήρια όταν δεν θέλουμε να φανερωθεί το σώμα μας και τρομάξουμε το ψάρι. Τα καυστικά στοματικά υγρά περνάνε σε αυτήν την περίπτωση στον οισοφάγο και αρχίζουν οι πρώτες ενοχλήσεις λόγο του ότι ο δαχτύλιος μυς μεταξύ στομάχου και οισοφάγου στην δικιά μου περίπτωση όσο και σε σε πόλους άλλους είναι χαλαρός, αυτό το πρόβλημα μπορεί να είναι και εκ γεννηθείς η να έχει δημιουργηθεί από την κατάχρηση σε αλκοολούχα και το πολύ φαγητό (μέχρις σκασμού που λέμε). Το Zandac 150 mg με βοήθησε αρκετά άλλα εδώ και δύο χρόνια μου σύστησε ένας φίλος φαρμακοποιός που έχει το ίδιο πρόβλημα το Esomeprazol 40 mg και μου είπε το εξής : όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες σε κάποιους και πρέπει να βρούμε αυτό που μας ταιριάζει, αλλά θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο καρκίνος του οισοφάγου μια από της χειρότερες μορφές καρκίνου και δεν γιατρευεται δυστυχώς. Λύση!? λαπαροσκοπικη επέμβαση θα λύσει το πρόβλημα ή κάποιο φάρμακο που ο οργανισμός μας θα δεχτεί και θα αισθανόμαστε άνετα στο ψαροντουφεκο. Φυσικά υπάρχει και η λύση της μαστίχας σε σκόνη αλλά σε ήπιες μορφές και για πειθαρχιμένους στο θέμα διατροφής και ποτού. ;)

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 02 Ιούλ 2019, 11:03

εχω το ιδιο θεμα αλλά μονο στον ύπνο, οποτε δε τρώω πια καθολου το βράδυ και σταματησα να πίνω το βόσπορο. εννοείται οτι εκοψα τις πολλές μπυρες και ανθρακουχα δεν επινα ποτέ. ΕΠίσης, η χαλαρη φόρμα αντικατέστησε το στενο μπλου τζην.
Στο ψάρεμα όμως δε με ενοχλεί πια.
Θα σου πρότεινα να τρώς σκέτο ψωμάκι 3 με 4 φέτες πρίν βουτήξεις.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

faros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από faros » Τετ 21 Απρ 2021, 15:31

Έχω δυνατό πόνο ψηλά στην πλάτη μόνο το χειμώνα κ ειδικά όταν η στολή είναι στενη.Εχθες φόρεσα μια στενή στολή με έπιασε μετά τις 3 ώρες ψαρέματος... νόμιζα ότι δεν θα βγω έξω...Με βαθιές εισπνοές στην επιφάνεια κατάφερα να το ελέγξω... Σήμερα πονάω ακόμη όταν πιω η φάω κάτι.Λετε να είναι παλινδρόμηση?

GIANNELO
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τετ 21 Απρ 2021, 16:09

mike_m έγραψε:
Τρί 02 Ιούλ 2019, 11:03
ΕΠίσης, η χαλαρη φόρμα αντικατέστησε το στενο μπλου τζην.
Αυτό τι σχέση έχει Μike?

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 27 Απρ 2021, 18:25

GIANNELO έγραψε:
Τετ 21 Απρ 2021, 16:09
mike_m έγραψε:
Τρί 02 Ιούλ 2019, 11:03
ΕΠίσης, η χαλαρη φόρμα αντικατέστησε το στενο μπλου τζην.
Αυτό τι σχέση έχει Μike?
Ό,τι χειρωτερο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου όταν έχεις ΓΕΠ (Γαστροεισοφαγική Παλινδρόμηση) είναι να φοράς στενό παντελόνι ή φαρδύ παντελόνι αλλά με στενή ζώνη.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το διάφραγμα να ανεβαίνει ποιο πάνω πιεζόμενο από τη ζώνη και να σπρώχνει τα γαστρικά υγρά προς τον εισοφάγο.
Το πρωτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός είναι το άνετο παντελόνι!
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”