Εγχείρηση ιγμορίτιδα.

faros

Εγχείρηση ιγμορίτιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από faros » Δευ 30 Μαρ 2020, 23:35

Καλησπέρα εδώ και ένα χρόνο έχω κρίσεις ιγμορίτιδας και πόνο στον δεξί μετωπιαίο.Απο επικοινωνία που είχα με εξειδικευμένο ΩΡλ μου είπε γ χειρουργείο αν και δεν έχω κάνει αξονική.(Φυσικα θα πρέπει να κάνω κ να την δει).Εχει υποβληθεί κανείς σε τέτοια εγχείρηση να μου πει την εμπειρία του;

KROMOS
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΝΤΣΗΣ

Re: Εγχείρηση ιγμορίτιδα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KROMOS » Τετ 01 Απρ 2020, 08:10

Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με τα ιγμορια κ μου ειπε ο εξειδικευμενος ΩΡΛ αφου ειδε την αξονικη οτι πρεπει να κανω επεμβαση αλλα μου ειπε κ το κοστος κ ακομη τρεχω η να μην πω πως αστο εγινα καλα με το νουμερο που ακουσα!

faros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από faros » Τετ 01 Απρ 2020, 13:24

KROMOS έγραψε:
Τετ 01 Απρ 2020, 08:10
Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με τα ιγμορια κ μου ειπε ο εξειδικευμενος ΩΡΛ αφου ειδε την αξονικη οτι πρεπει να κανω επεμβαση αλλα μου ειπε κ το κοστος κ ακομη τρεχω η να μην πω πως αστο εγινα καλα με το νουμερο που ακουσα!
Πόσο σου είπε; Εγώ δεν ρώτησα αλλά μου είπε ότι θα πρέπει να περάσουν 4 μήνες γ βουτιά.

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Τετ 01 Απρ 2020, 15:17

εγώ έχω κάνει διάφραγμα πολλά χρόνια πριν αλλά επειδή το έχω συζητήσει και με αρκετούς που επίσης έχουν κάνει αντίστοιχη επέμβαση, μετά από χρόνια ίσως χρειαστεί επαναληπτική για διάφορους λόγους. Ένας είναι η υπερτροφία των κογχών (κάτι σα σγουγγαράκια που τα καυτηριάζουν για να μικρύνουν σε μέγεθος) ή απλά γιατί όταν γίνεται η επέμβαση μπορεί να μη διορθωθεί (κοπεί το διάφραγμα όσο πρέπει) κλπ. Ό,τι και αν ακούσεις όμως από τον καθένα δεν αποτελεί αξίωμα, γιατί η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Μόνο με το γιατρό και πάρε και 2η και 3η γνώμη. Βελτίωση θα δεις πιθανότατα αλλά μπορεί να μην κρατήσει για πάντα, εκεί θέλω να καταλήξω.

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Πέμ 02 Απρ 2020, 10:16

Παιδιά ο κύριος Λουλούδης είναι ένας εξαιρετικός ΩΡΛ,καταδυικός ιατρός και δεινός ψαροντουφεκάς.
Μπορείτε να μιλήσετε μαζί του και για τις κόγχες. Κάνει μία εξειδικευμένη τεχνική κοπής των κογχών , οι οποίες δεν υποτροπιάζουν μετά από χρόνια.

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Πέμ 02 Απρ 2020, 19:49

παιδιά, άλλο το διάφραγμα, άλλο οι κόγχες, και άλλο τα ιγμόρεια!

Κόγχες έκανα πρόσφατα ως προετοιμασία για εγχείρηση στα ιγμόρεια, που όμως ακυρώθηκε λόγω κορονοϊού.
Μου έχει κάνει καλό.

Αν δεν κάνεις αξονική δεν μπορείς να ξέρεις αν θες χειρουργείο φίλε.
Σαν εγχείρηση πάντως δεν είναι κάτι τρομερό απ' ότι έμαθα εγώ, ενδοσκοπικά γίνεται από τη μύτη και φεύγεις για το σπίτι την ίδια μέρα, άντε την επόμενη...

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Πέμ 02 Απρ 2020, 20:45

Έκανα πριν 2 χρόνια ακριβώς, διάφραγμα. Ηταν στραβό . πάθαινα συχνά αλλεργίκες ρινίτιδες που Μ άφηναν μεγάλο διάστημα εκτός νερού... Είδα μεγάλη διαφορά μετά . Βέβαια τώρα ξαναεπαθα αλλεργική ρινίτιδα με παρόμοια συμπτώματα που μάλλον οδήγησε -λεω εγώ σε βαρότραυμα- δεν μπορώ να το δω ομως λόγω κορωνοιου. Μετά την εγχείρηση έμεινα μια μέρα νοσοκομείο. Την πρώτη εβδομάδα νοιωθεις λες και έχεις φάει πολύ γερό μπουκέτο στη μύτη. Μετά επανέρχεσαι σιγά σιγά. Για κατάδυση μου πε μετά από διμηνο που εγώ το μεταφρασα σε 40 μέρες... Πάντως για γιατρό ψαξτο θα δεις μεγάλη διαφορά σε τιμές. Σε αυτόν που πήγα εγώ είναι στρατιωτικος αλλά κάνει και έξω αρκετά καλός....
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Σάβ 23 Μάιος 2020, 11:02

Θα σας πω όσα μπορώ από την δικιά μου εμπειρία μετά από δυο χειρουργεία στο άνω αναπνευστικό .
Έχοντας και εγώ πόνους στους μετωπιαιους εκανα αξονική και έδειξε ότι είναι όλα μέσα φραγμένα στόμια ιγμόρειων μετωπιαιων όλα.
Αρχικά μεταξύ δυο γιατρών να σας πω ότι διάλεξα αυτόν που πρότεινε να ξεκινήσουμε με μια φαρμακευτική αγωγή και όχι κατευθείαν με μαχαίρι.ξεκιναμε από το Α και όχι κατευθείαν στο Ω.
Στη συνέχεια αφού δεν υπήρξε αποτέλεσμα αποφασίσαμε να κάνουμε το χειρουργείο.
Διάνοιξη στομιων και παροχέτευση από ιγμόρεια και μετωπιαιους - διάφραγμα και κόγχες με την ευκαιρία αφού θα μπαίναμε.
Το χειρουργείο αποφασίστηκε όχι μόνο λόγω κατάδυσης αλλά φυσικά και λόγω καλύτερης αναπνοής και επιστροφή στα παλιά καλά επίπεδα αναπνοής.κρατησε τρεις ώρες αν θυμάμαι καλά με γενική αναισθησία φυσικά.
έμεινα ένα βράδυ μέσα και επόμενη μέρα βγήκα.μετα από δυόμιση μήνες αποθεραπείας χωρίς να πάρω ούτε ένα παυσίπονο για πόνο ξαναβούτηξα και πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα.μετα από 7 μήνες όμως η αριστερή μεριά είχε μια τάση να είναι πιο σφιχτη εξαρχής ανατομικά και δημιούργησε μια στένωση πάλι με αποτέλεσμα επαναληπτικό χειρουργείο μόνο για αριστερά και διάνοιξη στο επόμενο level .Από τότε ενάμιση χρόνο τώρα όλα είναι μια χαρα και μέχρι και χθες που πήγα για ένα τσέκ όλα είναι όπως πρέπει χωρίς στενώσεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τότε πονούσα στα τρία μέτρα και τώρα κατεβαίνω στα τριάντα χωρίς ενοχλήσεις .
Όσο για το οικονομικό κομμάτι είχα ιδιωτική ασφάλεια και δεν έδωσα ούτε 1€.
Οποίος θέλει μπορεί να μου στείλει πμ και να μιλήσουμε τηλεφωνικά για ότι θέλετε.
Ελπίζω να βοήθησα.
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 24 Μάιος 2020, 22:17

Εγώ το έκανα το 1989 όταν ήμουν στο στρατό. Στραβό διάφραγμα, που μου δημιουργούσε προβλήματα μέσα κι έξω απ' το νερό. Σαν διαδικασία, αρκετά επώδυνο, αλλά είχα συνδιάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου γιατί έτσι πέραν της επίλυσης του προβλήματος, είχα εξασφαλίσει και μία σχετική λούφα. Όταν απολύθηκα, βουτούσα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία για αρκετά χρόνια. Τα τελευταία χρόνια μάξιμουμ έξι ώρες, μετά η εξίσωση είναι αδύνατη, όχι στην κατάδυση, αλλά στην ανάδυση. Σκέφτομαι να πάω στο κέντρο στον Ταύρο, αλλά με τίποτα δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία επέμβασης. Ελπίζω να βοήθησα.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 25 Μάιος 2020, 22:44

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 24 Μάιος 2020, 22:17
Εγώ το έκανα το 1989 όταν ήμουν στο στρατό. Στραβό διάφραγμα, που μου δημιουργούσε προβλήματα μέσα κι έξω απ' το νερό. Σαν διαδικασία, αρκετά επώδυνο, αλλά είχα συνδιάσει το τερπνόν μετά του ωφελίμου γιατί έτσι πέραν της επίλυσης του προβλήματος, είχα εξασφαλίσει και μία σχετική λούφα. Όταν απολύθηκα, βουτούσα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία για αρκετά χρόνια. Τα τελευταία χρόνια μάξιμουμ έξι ώρες, μετά η εξίσωση είναι αδύνατη, όχι στην κατάδυση, αλλά στην ανάδυση. Σκέφτομαι να πάω στο κέντρο στον Ταύρο, αλλά με τίποτα δεν ξαναμπαίνω στην διαδικασία επέμβασης. Ελπίζω να βοήθησα.
Μάλλον λάθος διατύπωση θα είναι το ότι εξισωνεις στην ανάδυση
Κάτι άλλο εννοείς

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 25 Μάιος 2020, 23:42

sparos έγραψε:
Δευ 25 Μάιος 2020, 22:44
dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 24 Μάιος 2020, 22:17
Μάλλον λάθος διατύπωση θα είναι το ότι εξισωνεις στην ανάδυση
Κάτι άλλο εννοείς
Όχι αυτό θέλω να πω, απλά η εξίσωση στην ανάδυση δηλαδή γίνεται αυτόματα χωρίς προσπάθεια από τον δύτη γιατί μεταβαίνουμε σε βάθη με μικρότερη πίεση. Αυτό για κάποιο λόγο όσο περνάει η ώρα που είμαι στην θάλασσα δεν επιτυγχάνεται σε μένα. Είναι το πιό ύπουλο γιατί είσαι ήδη στον βυθό όταν συμβαίνει και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, ή αναδύεσαι ή πνίγεσαι. Είναι να μην σου τύχει

Επιστροφή στο “Φυσιολογία”