Συμβατικα με φουσκωτό πάτωμα!!!

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Συμβατικα με φουσκωτό πάτωμα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 01 Σεπ 2022, 19:30

Παίδες έχει κανείς χρησιμοποιήσει τέτοιο φουσκωτάκι? Είχαμε ένα 3.5 μέτρα selva με πολυεστερική καρίνα με μια 10αρα δίχρονη αλλά πλέον σκόρπισε! Ξεκόλλησαν όλα οπότε λέω να πάρω κάτι να υπάρχει για 3-4 ψαρέματα το χρόνο! Δεν είμαστε για παραπάνω πλεον! Οπότε σκέφτομαι αυτά που υπόσχονται ευκολία! Υπάρχει τρέυλερ οπότε θα μένεις φουσκωμένο.
Θα κάνει δουλειά ή είναι μόνο για τέντερ να βγαίνουν απο τα ιστιοπλοικα οι τουρίστες?

Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Re: Συμβατικα με φουσκωτό πάτωμα!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Πέμ 01 Σεπ 2022, 20:18

Για 3-4 ψαρέματα τον χρόνο δύσκολο να σε βολέψει. Θα σου πρότεινα καλύτερα μια πολυεστερική βάρκα 4μετρη να την βάζεις μέσα μερικές μέρες να τελειώνεις.

Αυτά τα φουσκωτάκια υποφέρουν από τον καθρέπτη και από την αποθήκευση. Το πιο σωστό είναι να το έχεις ελαφρώς φουσκωμένο και εκτός τρέιλερ χωρίς μηχανή.
Αν το έχεις σε καμιά αποθήκη και μπουν τίποτα ποντίκια, κλάψ'το. Αν ντε και καλά θες να πάρεις όμως προτίμησε νεοπρεν από pvc γιατί τα pvc δεν κολλάνε με τίποτα αν ξεκολλήσουν.

Είχα παλιά ένα suzumar pvc που ξεκολλούσε ο καθρέπτης κάθε δεύτερο ψάρεμα, βαρέθηκα να το φτιάχνω και το παράτησα.
Φαντάσου πόσο αναξιόπιστο ήταν που προτίμησα τα κολυμπητά :D
Αν δεν έχεις κάτι να πεις, μην πεις τίποτα.

Άβαταρ μέλους
INTZ
Ονοματεπώνυμο: Κωστας Ιντζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INTZ » Πέμ 01 Σεπ 2022, 20:41

Καλησπέρα είχα για αρκετά χρόνια το zodiac fastroller 3.40
Με είχε βολεψει πολύ,το είχα με δεκαπενταρα δίχρονη, ζύγιζε το σκάφος 36 κιλά και η μηχανή 35,με τρόμπα που συνδεόταν στην μπαταρία του αυτοκινήτου σε 10 λεπτά ήταν έτοιμο.Το έριχνα και μόνος μου και με είχε πάει παντού.
Το μόνο που χρειάζεται είναι μεγάλο πορτπαγκαζ ή μπαγαζιερα.Εβγαζε με ένα άτομο 22knots και η κατανάλωση ήταν μηδαμινή.
Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους που να τους λένε να φέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί πάντα θα βρίσκουν τρόπους γύρω από τους νόμους.
Πλάτωνας

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 03 Σεπ 2022, 17:16

Είχα παλιά το zodiac fast roller κι εγώ, το 3,80. Ωραία πήγαινε με μία 25 που του είχα, πλανάραμε τέσσερεις μαντράχαλοι και βέβαια πολύ πρακτικό. Πλεύση επίσης ικανοποιητική. Το ερώτημα ωστόσο είναι αφού όπως λες έχεις τρεϊλερ γιατί να πάρεις με φουσκωτό πάτο και όχι κανονικό που όπως και να' χει είναι πολύ πιο αξιόπιστα?

Άβαταρ μέλους
miker

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Σάβ 03 Σεπ 2022, 18:06

Γιατί κάποιες φορές 'έχει σήκωμα για να πέσει από παραλία και εκεί την ακούμε πλέον!!!

Άβαταρ μέλους
mitsosub
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Φώτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Πέμ 08 Σεπ 2022, 13:26

έιχα και εγώ πολλα χρόνια ... είναι απιστευτο παίδεμα το λύσε δέσε αλλά αφου έχεις τρέιλερ εισαι οκ...
κοίτα και τα commando του escape 24 πολυ καλα...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Πέμ 10 Νοέμ 2022, 16:19

Καλησπερα,

ειμαι στο ιδιο μηκος κυματος αυτη τη περιοδο. Εχω μια πολυεστερικη Νικιτα 4.50 και παραμενει στο γκαραζ για χρονια ¨με τις ζελατινες" αφου δεν με βολευει για σπαστες διακοπες που κανω πχ 4ημερα καθε καλοκαιρι.

Σκεφτομαι λοιπον για την αγορα ενος honwave 3.10 με φουσκωτη V γαστρα και να του κοτσαρω επανω μια μακρυλαιμη Yamaha F6 που εχω βοηθητικη απο την Νικιτα.

Να μπουν 2 ροδες στο πισω μερος της αναδιπλουμενες και με συνολικο βαρος 37 κιλα διχως την μηχανη να μπορω μονος μου να το τραβολογαω μεσα στο νερο απο παραλιες διχως γλιστρες. Για τη μεταφορα της βαρκας σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μια μπαγκαζιερα που εχω αφου της τροποποιησω το καπακι. Το φουσκωτακι δηλαδη μετα το ψαρεμα θα τοποθετειται επανω στη μπαγκαζιερα που στο επανω μερος της σκεφτομαι να κατασκευαζω μια απλη βαση με 4 ραουλα πχ για να μην την ξεφουσκωνω καθε μερα. Την δενω με ιμαντες και την μεταφερω μεχρι το σπιτι πχ (και ας εξεχει στο πισω μερος της μπαγκαζιερας λογω μηκους.
Στο τελος των διακοπων λοιπον, θα ξεφουσκωνει και θα μπαινει μεσα στην μπαγκαζιερα μαζι με την μηχανη και κατοπιν θα αποθηκευεται μεσα στο γκαραζ με την Νικιτα, μισοφουσκωμενο για να κρατησει την φορμα του.

Γενικοτερα με κουραζει το κολυμπητο μεχρι να απομακρυνθώ λιγο απο τις πολυψαρεμενες παραλιες και η λυση ενος μικρου και ελαφριου φουσκωτου, δειχνει ιδανικη.

Δεν ξερω αν η μακρυλαιμη βοηθητικη επιρεαζει καπου την πλευση. Οι αποστασεις θα ειναι μικρες και σκεφτομαι να το τραβαω στηνπαραλιες κολπίσκων για πιο "σιγουρο" αγκυροβολιο μεχρι να ψαρεψω την περιοχη.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια? Διαβαζω πως η V φουσκωτη γαστρα κουραζει λιγο και πως σερνονται τα πραγματα μεσα της.

Καθε γνωμη κολοδεχουμενη.
Δημητρης

Άβαταρ μέλους
miker

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 10 Νοέμ 2022, 18:06

Φίλτατε μήπως είναι πιο βολικό να πάρεις ένα σκούτερ?

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 11 Νοέμ 2022, 09:43

Στα μικρά φουσκωτάκια συμβατικά μπαίνουν κοντόλαιμες, η μακρύλαιμη θα βγαίνει πολύ κάτω! Το βύθισμα είναι ελάχιστο.
Υπάρχει και η εύκολη λύση καγιάκ στην οροφή. Για 1-2 χιλ. αριστερά-δεξιά της παραλίας είναι αρκετό.

Άβαταρ μέλους
miker

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Παρ 11 Νοέμ 2022, 09:52

Με την 6αρα δεν πρόκειται να πλανάρει οπότε δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά είτε κοντή είτε μακρυά! Σαν βάρκα θα πηγαίνει εκτοπίσματος!

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Παρ 11 Νοέμ 2022, 09:58

brwmogazos έγραψε:
Πέμ 10 Νοέμ 2022, 16:19
Καλησπερα,

ειμαι στο ιδιο μηκος κυματος αυτη τη περιοδο. Εχω μια πολυεστερικη Νικιτα 4.50 και παραμενει στο γκαραζ για χρονια ¨με τις ζελατινες" αφου δεν με βολευει για σπαστες διακοπες που κανω πχ 4ημερα καθε καλοκαιρι.

Σκεφτομαι λοιπον για την αγορα ενος honwave 3.10 με φουσκωτη V γαστρα και να του κοτσαρω επανω μια μακρυλαιμη Yamaha F6 που εχω βοηθητικη απο την Νικιτα.

Να μπουν 2 ροδες στο πισω μερος της αναδιπλουμενες και με συνολικο βαρος 37 κιλα διχως την μηχανη να μπορω μονος μου να το τραβολογαω μεσα στο νερο απο παραλιες διχως γλιστρες. Για τη μεταφορα της βαρκας σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μια μπαγκαζιερα που εχω αφου της τροποποιησω το καπακι. Το φουσκωτακι δηλαδη μετα το ψαρεμα θα τοποθετειται επανω στη μπαγκαζιερα που στο επανω μερος της σκεφτομαι να κατασκευαζω μια απλη βαση με 4 ραουλα πχ για να μην την ξεφουσκωνω καθε μερα. Την δενω με ιμαντες και την μεταφερω μεχρι το σπιτι πχ (και ας εξεχει στο πισω μερος της μπαγκαζιερας λογω μηκους.
Στο τελος των διακοπων λοιπον, θα ξεφουσκωνει και θα μπαινει μεσα στην μπαγκαζιερα μαζι με την μηχανη και κατοπιν θα αποθηκευεται μεσα στο γκαραζ με την Νικιτα, μισοφουσκωμενο για να κρατησει την φορμα του.

Γενικοτερα με κουραζει το κολυμπητο μεχρι να απομακρυνθώ λιγο απο τις πολυψαρεμενες παραλιες και η λυση ενος μικρου και ελαφριου φουσκωτου, δειχνει ιδανικη.

Δεν ξερω αν η μακρυλαιμη βοηθητικη επιρεαζει καπου την πλευση. Οι αποστασεις θα ειναι μικρες και σκεφτομαι να το τραβαω στηνπαραλιες κολπίσκων για πιο "σιγουρο" αγκυροβολιο μεχρι να ψαρεψω την περιοχη.

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια? Διαβαζω πως η V φουσκωτη γαστρα κουραζει λιγο και πως σερνονται τα πραγματα μεσα της.

Καθε γνωμη κολοδεχουμενη.
Καλύτερα κοντόλαιμη. Παρόλα αυτά, αν τα κάνεις όλα αυτα που λες, σωστά όμως και με ασφάλεια, για τριήμερα και τετραήμερα χωρίς τρέιλερ, αλλα και ημερήσια ψαρέμαατα θα είσαι κομπλέ, ειδικά με πιο δυνατή μηχανή. Είναι μια χαρά λύση. Στα μέγιστα βάρη που δίνει ο κατασκευαστής στην οροφή του αυτοκινήτου να δώσεις βάση και στο νομικό πλαίσιο, γιατι εδώ είναι Ελλάντα και δεν ξέρω τι ζόρια μπορεί να τραβάει ο νομοθέτης.

Νότια Αγγλία και Ουαλία πάντως έχω δει κάποιους σε μικρές γλίστρες με honwave κιόλας να το έχουν κάνει αυτό όπως λες και να ρίχνουν σε 5 λεπτά. Σε σχάρα με ράουλα όμως και όχι τροποποιημένο καπάκι μπαγαζιέρας. Πολύ ωράια φάση, που το σκέφτομαι και εγώ όταν ευκαιρίσω.

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Παρ 11 Νοέμ 2022, 13:10

Παλικαρια ευχαριστω για τις απαντησεις.

Σκουτερ δεν εχω εμπειρια και να σας πω την αληθεια, το σκουτερ βαρκα δεν προκειται να γινει. Ενα τσαφ να γινει πως θα γυρισεις? Με την βαρκα απο κουπι μια χαρα τα παω...απο πιτσιρικος που ριχναμε διχτυ με τον πατερα μου αφου η τοτε seagull σε 4.5μετρη a hellas δεν ειχε ρεβερσα :cray:

Με 3.1 μετρα ισως χωραμε και 2 ατομα (ενα φιλος δηλαδη που βουταμε μερικες φορες μαζι). Δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις. Απλα ζοριζομαι με την πολυεστερική στο χρονικο κομματι που σημαινει σπαταλη χρονου καθε φορα για ετοιμασια + αγκυροβολιο κτλ κτλ...

Απο εξωλεμβιες εχω στη διαθεση μου ολες μακρυλαιμες ομως μια 4χρονη yamaha F6 (απο την Νικιτα οπως εγραψα), μια 2χρονη mercury 8hp (ηταν βοληθητικη σε ταχυπλοο) του πατερα μου που πουληθηκε (θα χριεαστει σερβις αφου εχει να παρει μπρος 15+ χρονια), μια evinrunde 4hp 2χρονη που μας χαρισαν.

Δεν εχει νοημα δηλαδη να πληρωσω για μια ακομη εξωλεμβια οταν εχω ηδη διαθεσιμες. Ουτε εχω σκοπο να ξυνω βραχια για να βγω στε μικρους κολπσικους οπου και σκοπευω να το βγαζω εξω και μετα να βουταω για ψαρεμα. Το θεμα βυθισμα δηλαδη δεν με απασχολει.

Στον τομεα της πλευσης υπαρχει προβλημα με την μακρυλαιμη? Βλεποντας βιντεο στο youtube με 6 ιππους το honwave που ειναι παναλαφρο λογω φουσκωτης γαστρας πλαναρει πανευκολα. Η ταχυτητα δεν σας κρυβω απο την αλλη δεν με απασχολει τρελλα. Και 5μιλια να πηγαινει δεν με πειραζει. 5 Μιλια βγαζει σε φουλ γκαζι η F6 στην Nikita με ενα σκασμο καυσιμα και 3 ατομα μεσα. Τι διατανο δεν θα μπορει να κινησει με αξιοπρεπεια ενα παναλαφρο βαρκακι?

Εμπειρια απο φουσκωτα δεν εχω και δεν σας κρυβω ποτε δεν τα συμπαθησα λογω των μπαλονιων. Καθαρα κομπλεξ βεβαια γιαυτο και εχω πολυεστερικη.

38 κιλα βαρος την δηλωνει η honwave επομενως επανω στην μπαγκαζιερα φουσκωμενο και με εξτρα ροδες στον καθρεπτη πιστευω ενα ατομο θα μπορω να το κουμανταρω σερνοντας το και σε παραλιες πχ. Τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι. Δεν σκοπευω να το σηκωνω επανω στο αμαξι σε σκαρες προς ο παρον. Θεωρω τα 40 κιλα του ισως αρκετα για να το κανω μονος μου. Εκτος και αν κανω λαθος.

Εχω δει και κανα 2-3 βιντεο στο youtube και δειχνει ευκολη υποθεση
phpBB [video]

phpBB [video]
Δημητρης

gnikolud
Ονοματεπώνυμο: G N

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gnikolud » Πέμ 17 Νοέμ 2022, 00:43

Είχα το honwave 3,8 ie δηλαδή με το φουσκωτό πάτωμα V. 15αρα τετράχρονη κοντολαιμη. Μόνο σε απόλυτη μπουνάτσα πλάναρε. Να το ανεβάσω σε σχάρα ούτε συζήτηση λόγω όγκου-βάρους. Αναγκάστηκα και πήρα ηλεκτρική τρόμπα. Η υψηλή πίεση του πατώματος την έκαψε.
Πήρα τρέιλερ. Το έβαζα και το έβγαζα μόνος μου με ρόδες. Ταλαιπωρία γαστρατου με μειονεκτήματα συμβατικού. Πάνω από 3 μποφόρ παρακαλάς τον Άι Νικόλα… έδωσα ένα σκασμό λεφτά μέχρι που την πούλησα. Αν το ξανακάνω, μόνο με γαστρατο πλέον. Προσωπικά πήρα ένα κανό για κοντινά…

Επιστροφή στο “Σκάφος καί μηχανή”