Σκύρος

Με pm παρακαλώ :),........
bafas

Re: ΣΚΥΡΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bafas » Σάβ 19 Μαρ 2011, 22:25

το ειδα αλλα περα απο την ξερα που την ψαρευει ο βλαχος δεν βλεπω κατι αλλο.

πανέξ ευχαριστω ..!!!

και π.μ παιδια :beg:

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Σάβ 19 Μαρ 2011, 22:45

Όλο το Ανατολικό κομμάτι όπου πάει ο δρόμος είναι τόπος,.......πήγαινε στα Γυρίσματα,στην Καρεφλού και στην Ασπού να πέσεις κάνει τόπο ,αρκεί να μην έχει Β.Α.

Στα Δυτικά οι περισσότεροι δρόμοι είναι στο Βοριά, .......Πεύκος,Ασπούς,Ατσίτσα,Αεροδρόμιο,όμως εδώ είναι εύκολο να πέσεις σε νεκρά κομμάτια ειδικά,.....πρέπει να ξέρεις τόπους και να έχεις σκάφος.
Στα Νότια θέλεις 4χ4 η ψηλό αυτοκίνητο και μάλλον έχεις λιγότερες πιθανότητες για "φόλα". :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

bafas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bafas » Κυρ 20 Μαρ 2011, 03:29

PanEx έγραψε:Όλο το Ανατολικό κομμάτι όπου πάει ο δρόμος είναι τόπος,.......πήγαινε στα Γυρίσματα,στην Καρεφλού και στην Ασπού να πέσεις κάνει τόπο ,αρκεί να μην έχει Β.Α.

Στα Δυτικά οι περισσότεροι δρόμοι είναι στο Βοριά, .......Πεύκος,Ασπούς,Ατσίτσα,Αεροδρόμιο,όμως εδώ είναι εύκολο να πέσεις σε νεκρά κομμάτια ειδικά,.....πρέπει να ξέρεις τόπους και να έχεις σκάφος.
Στα Νότια θέλεις 4χ4 η ψηλό αυτοκίνητο και μάλλον έχεις λιγότερες πιθανότητες για "φόλα". :)

να σαι καλα πανεξ ευχαριστω :good:

Giorgos L
Ονοματεπώνυμο: Giorgos L

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos L » Δευ 18 Απρ 2011, 14:34

Φίλε bafas ,έχοντας μείνει στο νησί για μερικόυς μήνες,μπορώ να σου πώ τα εξής: Πρώτα απ'όλα για το 4ήμερο που κανονίζεις πάρε καλή πρόγνωση καιρού. Οι βοριάδες στη Σκύρο είναι κολασμένοι και συνήθως τους κρατάει.Τότε αυτομάτως ξεχνάς οποιαδήποτε βουτιά σε μεγάλο κομμάτι του νησιού.. Απο την άλλη, με πολλές μέρες μπουνάτσα θα απολαύσεις μεν ωραία βουτιά σε κρυστάλλινα νερά με όμορφη διαμόρφωση βυθόυ,αλλά η κυκλοφορία ψαριών πιθανότατα να είναι απογοητευτική. Το κλειδί κατά τη γνώμη μου για να σου αποκαλύψει η Σκύρος τα ψάρια της είναι να βρεθέις στο νερό λίγο μετά το σπάσιμο του καιρού όταν η θάλασσα θα τείνει να ηρεμήσει...
Όσον αφορά τα μέρη,πήγαινε στη παραλία γυρίσματα και βούτα από εκεί. Ο τόπος θα σε οδηγήσει μόνος του...τα αντανακλαστικά σου σε απόλυτη ετοιμότητα γιατί ο βυθός έχει έντονες εξάρσεις και στις γωνίες των βράχων ακόμα και σε αστεία βάθυ μπορεί να καρτερεύουν ροφοί...Το παιχνίδι συμπληρώνουν σαργοί και παντελήδες. Αν ανοιχτείς κι άλλο να έχεις το νού σου για συναγρίδες. Άλλες ωραίες περιοχές στη δυτική Πλέον Σκύρο είναι ο Άγιος Φωκάς και ο Πευκός όπου θα κάνεις παιχνίδι με σαργομελάνουρα. Οι παραλίες της κολυμπάδας και της καλαμίτσας είναι επίσης όμορφα μέρη για κανένα ρηχοκάρτερο. Άν ανοιχτείς και εδώ προς τα μέσα θα βρείς μεγάλες εκτάσεις από φυκίαδες όπου δεν υπάρχει μεγάλη κίνηση από ψάρια.Σε περίπτωση που βρείς κανένα ξέφωτο στις φυκιάδες αυτές, κάνε κανένα καρτέρι και ίσως τα δείς όλα μαζι...

Άβαταρ μέλους
kouroupp
Ονοματεπώνυμο: Παναγιωτης Κουρουπακης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kouroupp » Δευ 18 Απρ 2011, 15:13

γιωργο συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου για τα γυρισματα!παρομοια νομιζω ειναι η εικονα κ πριν το ξεσπασμα του καιρου..διορθωσε με αν κανω λαθος!θα ηθελα να προσθεσω την παραλια στον αγιο πετρο που κανει εξαιρετικη ρηχοπατια!

synagrida

Re: Σκύρος....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από synagrida » Δευ 18 Απρ 2011, 15:49

Μάγκες επειδή είμαι απο Σκύρο ένα έχω να σας πω: πλέον τα μέρη που έχουν ψάρια είναι ψαχμενα κ βαθειά.Η Σκύρος δεν έχει καμία σχέση με τα ψάρια που είχε την προηγούμενη δεκαετία.
Παρ´ολα αυτά για τον φίλο που ρωτάει,το βόρειο κομμάτι της Σκύρου έχει άσπρα κ μέχρι 7-8μ. Αν πέσει σε καλή μέρα ίσως κάνει μια ικανοποιητική ψάρια...

Καλές αναδησεις σε ολους..

Giorgos L
Ονοματεπώνυμο: Giorgos L

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgos L » Δευ 18 Απρ 2011, 23:45

Σαφώς kouroup ! Και στο γέμισμα του καιρού δημιουργούναι εξαιρετικές προυποθέσεις για καλή ψαριά,απλά πιστεύω σε αυτή την περίπτωση έχεις πιο περιορισμένο χρόνο για ψάρεμα λόγω του οτι ο καιρός φρεσκάρει γρήγορα..

Άβαταρ μέλους
ftsamp
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΜΠΑΡΛΗΣ ΦΩΤΗΣ

Σκύρος!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsamp » Τετ 06 Ιούλ 2011, 13:27

Χαίρετε συνάδελφοι!

Το ΣΚ έχω ένα γάμο στη Σκύρο και λέω να φύγω από αύριο να προλάβουμε και καμμιά βουτιά!! :grin:

Καμμιά καλή ιδέα για κάνα ρηχό (0-10μ) ψαρεματάκι την Παρασκευή??? Σημειωτέον δίνει βοριά 4άρι με 5αρι!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :hello: :hello: :hello:
"Ψαρεύοντας έρχεται η θάλασσα"

Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 13
Ονοματεπώνυμο: dimitris karadonis

Re: Σκύρος!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 13 » Τετ 06 Ιούλ 2011, 15:24

Φιλε μου καλησπερα,πριν δυο χρονια ειχα παει διημερο με ενα φιλο απο κυμη,μειναμε κοντα σε ενα μερος που δεν ειμαι σιγουρος αλλα λεγετε καλη παναγια κατω παναγια καπως ετσι αν μπεις στο χαρτη θα το βρεις.εκει κοντα καναμε και δυο ψαρεματα τρειωρα,απο ψαρια δεν καναμε πολλα πραγματα(εξαιρεση μια καλη παλαμιδα) αλλα απο αστακους χορτασαμε .ειδα τοσους οσο δεν εχω δει οπου και αν εχω παει.πηραμε 7-8 πολυ καλους και βαρβατους,αφου πας πηγαινε κια μια βολτα προς τα εκει.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 13 ΙΛΙΟΝ

Άβαταρ μέλους
PanEx

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 06 Ιούλ 2011, 15:46

Δεν έχει ψάρια,να φύγετε,να πάτε αλλού.
1.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
ftsamp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsamp » Τετ 06 Ιούλ 2011, 15:54

@ Δημήτρης 13

Δημήτρη σ'ευχαριστώ πολύ. το εψαξα, νομίζω λέγεται κυρά παναγιά. Θα σου πω την Τρίτη πως πήγε!! :hello:

@ Panex

Πάνο μην ανησυχείς, εγω δεν πιάνω ψάρια! :)

Άβαταρ μέλους
PanEx

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:01

Φώτ,Να πάρεις,...... :)
Αν δεν σ'αφήσει ο καιρός να πέσεις Ανατολικά,πήγαινε Δυτικά,δεν είναι τρομερός ο τόπος αλλά όλο και κάτι θα δείς,εμείς που πάμε Αύγουστο κάτι βγάζουμε.
Η περιοχή με τους περισσότερους δρόμους είναι από Αεροδρόμιο και κάτω,Ατσίτσα,κυραΠαναγιά κλπ.
Από Πεύκο-Καλαμίτσα δεν έχει ιδιαίτερους τόπους,απο Καλαμίτσα και κάτω έχει ωραία μέρη αλλά είναι ελάχιστοι οι δρόμοι.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:09

Γεια χαρα.
Αν ειναι μεχρι 4αρι εχεις τρεις καλες επιλογες στα βορειοανατολικα του νησιου για ρηχο κολυμπητο.
Απο παραλια Παλαμαρι πεφτεις στην αριστερη πλευρα και συνεχιζεις αριστερα προς αεροδρομιο.Κανει τοπο απο πολυ ρηχα και ανοιγεται.
Απο παραλια Καριφλου πεφτεις κεντρο και ανοιγεσαι μεχρι να βρεις ωραιο βυθο.Μετα κολυμπας ειτε αριστερα ειτε δεξια.Αν ανοιχτεις και αλλο μετα το πρωτο κομματι και περασεις το κομματι με την αμμο,ξανακανει τοπο.
Απο παραλία Γυρισματα,βορεια και πολυ κοντα απο Μαγαζια Γιαλο και Μωλο πεφτεις και κολυμπας προς Γυρισματα η αριστερα.Οσο ανοιγεσαι κανει τοπο.Ψαξε και γυρω απο τα νησακια.
Αν εχει πανω απο 4αρι οι τοποι που ξερω νοτια και νοτιοδυτικα θελουν βαρκα.
Καλες βουτιες.
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
ftsamp

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsamp » Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:40

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Σας υπόσχομαι φωτογραφικό υλικό!!!

:hello: :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τετ 06 Ιούλ 2011, 16:48

Α ξεχασα να σου πω.
Με 2 οπλακια εισαι κομπλε.Ενα 90αρι για συρτο και ενα 60αρι για πολυ και εξαντλητικο ψαχτηρι.
Περιμενουμε φωτο με αγωνια :)
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”