3 βδομάδες Κυκλάδες. Ιδέες?

Με pm παρακαλώ :),........
mpousoulas

3 βδομάδες Κυκλάδες. Ιδέες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpousoulas » Τρί 08 Μάιος 2018, 14:29

Γεια σας!

Τις πρώτες 3 βδομάδες του Ιούλη θα είμαι με οικογένεια ( σύζυγο και γιο 13 ετών) και εξοπλισμό Κυκλάδες.
Συγκεκριμένα, έχω κλείσει μόνο πτήσεις από Κύπρο για Σαντορίνη και πίσω.

Πέραν τούτου δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόγραμμα ούτε και έχουμε κλείσει διαμονές ή αυτοκίνητα κλπ.
Επίσης δεν θέλουμε να μείνουμε καθόλου Σαντορίνη καθώς την έχουμε ξαναεπισκεφθεί και παρόλο που είναι πολύ όμορφη είναι πολύ ακριβή και δεν έχει ωραία θάλασσα για τα γούστα μας.Οι απευθείας πτήσεις όμως από Κύπρο για Σαντορίνη είναι πολύ βολικές για να μπεις απευθείας στις Κυκλάδες.

Σκεφτόμαστε λοιπόν να επισκεφθούμε με καράβι κάποια νησιά των Κυκλάδων ( Οπως πχ. Φολέγανδρο, Σίφνο, Σέριφο, Μήλο, Πάρο, Νάξο. Αμοργό).

Οπόταν θα ήθελα τη βοήθεια σας για να καταλήξουμε σε ένα γενικό πλάνο το οποίο να συνδυάζει ψαροτούφεκο, ωραίες ταβέρνες και ωραία θάλασσα για μπάνιο. Αν βρούμε κάπου που να συνδυάζει όλα τα πιο πάνω και είναι και οικονομική λύση μπορεί να μείνουμε εκεί τις περισσότερες μέρες.

Οτι ιδέες έχετε παρακαλώ ρίξτε τες.

Ναστε καλά και καλή υπομονή . θα περάσει και αυτός ο Μάης. :hello:

Άβαταρ μέλους
sotospap

Re: 3 βδομάδες Κυκλάδες. Ιδέες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotospap » Τρί 08 Μάιος 2018, 18:33

Πήγαινε στη Μήλο ή αλλιώς Σίφνο. Εχει οτι ζητάς. Πολύ ομορφά και τα 2 νησία και εχουν και τα κομμάτια τους για κολύμπητο :hello:

Άβαταρ μέλους
xriman
Ονοματεπώνυμο: Μανωλας Χρηστος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xriman » Τρί 08 Μάιος 2018, 21:07

Καλησπέρα φίλε μου μπορώ ανεπιφύλαχτα να σου προτείνω τη ναξο και για ωραίες κ πολλές παραλίες και για πολύ καλό φαΐ σχετικά οικονομικά λόγω εποχής που λες το μόνο που δε ξέρω είναι να σου πω που έχει ψάρια.
Αν ξέρει κάποιος ας μας πει μήπως κ μάθω κ εγώ :D :D :D
Ένα συν ακόμα έχει ανταπόκριση κ με μικρές κυκλαδες για ωραία μονοημερα.

Όπου κ αν πατε πάντως καλά να περάσετε..
Πίνω μόνο μία μπύρα έτσι για το καλό....

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τρί 08 Μάιος 2018, 22:02

Φίλε καλησπέρα ..........................................

Από Σαντορίνη έχει να πας παντού και μάλιστα με γρήγορο τρόπο .....................................................

Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις να κάνεις ένα πρόγραμμα το που και πότε θα πας και να κοιτάξεις να βρείς δωμάτια γιατί οι Κυκλάδες πλέων δεν είναι όπως παλιά και είναι πολύ πιθανόν να τη βγάλεις σε κάνα παγκάκι ......................................

Πρόσεξε γιατί αυτό συμβαίνει συχνά αυτή την εποχή .......................................

Αν περάσεις από Μήλο η Κίμωλο μπορώ να σου πω ότι θέλεις ...............................................................

Θα στο ξαναπώ ..........................κάνε πρόγραμμα και κοίτα να δείς που και πως και να το κανονίσεις ..........................................

Εδώ είμαστε .................................

Νίκος ........................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
jimmy-ios
Ονοματεπώνυμο: κοντονικολης δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy-ios » Τρί 08 Μάιος 2018, 22:49

Αν και είμαι από Ίο αγαπάω εξίσου και την κιμωλο :) ψαράκια θα δεις και θα πάρεις νωρίς το πρωί αν ψαρευεις παράλληλα με την ακτογραμμή! Πάντα κρύβουν εκπλήξεις οι Κυκλάδες! Αν πάτε Ίο ότι πληροφορίες χρειαστείς και όχι μόνο για ψάρεμα! :hello:

mpousoulas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpousoulas » Τετ 09 Μάιος 2018, 11:57

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνήθως δεν βγάζουμε κάποιο πρόγραμμα ούτε και κλείνουμε διαμονές και δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα.
Βέβαια δεν το έχουμε κάνει ξανά αυτό στις Κυκλάδες.
Το έχουμε κάνει σε Σποράδες, Ιόνιο, Χαλκιδική, Πελοπόννησο κλπ.

Ετσι όπως τα λέτε όμως(φίλε κάρπεντερ) η προοπτική να τη βγάλουμε στο παγκάκι αν και δελεαστική, καλύτερα να την παρακάμψω.

Οπόταν αν θα βγάλω πρόγραμμα σημαίνει πρέπει να προαποφασίσω που και πότε θα πάμε.Να φροντίσω αυτό να συνάδει με τις γραμμές των καραβιών.Και να κρατήσω δωμάτια στον κάθε τόπο για συγκεκριμένο αριθμό ημερών.

Αυτό σημαίνει πλήρη οργάνωση και δέσμευση με τις προεπιλογές μου, καμία ευελιξία για τυχόν αλλαγές επιθυμούμε στην πορεία. :banghead:

Κάρπεντερ με αγχώνεις :unsure:

Καταλαμβαίνω όμως απόλυτα αυτό που λες και θα ήθελα τη βοήθεια σου/σας για να οργανωθώ(η οργάνωση δεν είναι στα ατού μου, προτιμώ τον αυτοσχεδιασμό :-" )

Λοιπόν ξεκινώ με κάποια σενάρια και πείτε τις απόψεις σας(παρακαλώ νοιώστε ελεύθερα να συντρίψετε τις ιδέες μου και να μου δόσετε τη δική σας άποψη):

1. Βρίσκω από το ιντερνετ ένα δωμάτιο στη χώρα της Νάξου στα 50-70 ευρώ τη βραδιά και μένουμε εκεί για 3 βδομάδες. Απο εκεί με λεοφωρεία, ταξί, πάμε παραλίες για μπάνιο και ψάρεμα. Το βράδυ στη χώρα για φαγητό/ποτό κλπ.Επίσης κάποιες μονοήμερες εκδρομές με καράβι στις μικρές κυκλάδες( 1 μέρα σε κάθε νησάκι ας πούμε). Μπορεί να νοικιάσω αυτοκίνητο για κάποιες μέρες.

2. Συνδυάζω Σίφνο, Σέριφο, Φολέγανδρο και Μήλο από 5 μέρες περίπου σε κάθε νησί και κλείνω από πριν τις διαμονές και πάλιν από το ιντερνετ. Μένω στη χώρα του κάθε νησιού και κινούμε και πάλι με λεοφωρεία και ταξί, ίσως και καίκια αν προσφέρονται για τις παραλίες.Θα πρέπει να κλείσω όλα τα εισιτήρια τον καραβιών από πριν σε αυτή τη περίπτωση και πάλι από ιντερνετ.( από που λέτε να κλείσω?)

3. Δεν πάω κυκλάδες και φεύγω για δωδεκάνησσα. Ισως Κάλυμνο, Σαμο. :confused:

Παρακαλώ για τη διαφώτιση σας.

Ευχαριστώ και πάλι!

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Τετ 09 Μάιος 2018, 19:14

πρεπει να νοικιασεις αμαξι στη Ναξο! Δεν κανεις δουλεια με τα λεωφορεια! Εχει και πολλα μερη εκτος χωρας για φαγητο. Μαλιστα την περιοδο που θα ερθεις καλυτερα εκτος χωρας/λιμανι. Για ψαρεμα μην περιμενεις και πολλα! Λογικα θα εχει βοριαδες τοτε οποτε καλυτερα να μαθεις wind surfing( εγω παντως απο περυσι μαθαινω)!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 09 Μάιος 2018, 21:35

Κανονικά σ όλα τα νησιά ένα αμάξι το θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου ............................................................

Κάνε πρόγραμμα όσο και να μην σ αρέσει για να γλυτώσεις ταλαιπωρία .................................

Θα στο ξαναπώ ............................. οι Κυκλάδες δεν είναι όπως ήταν .................................................

Εδώ είμαστε .........................................................

Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

mpousoulas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpousoulas » Δευ 02 Ιούλ 2018, 10:00

τελικά βρέθηκα στο κουφονήσι το οποίο είναι πανέμορφο.
αν υπάρχει κάποιος στο νησί μπορούμε να ψαρέψουμε παρέα.

datura72
Ονοματεπώνυμο: georgios kesaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από datura72 » Σάβ 27 Απρ 2019, 17:17

CARPENTER έγραψε:Κανονικά σ όλα τα νησιά ένα αμάξι το θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου ............................................................

Κάνε πρόγραμμα όσο και να μην σ αρέσει για να γλυτώσεις ταλαιπωρία .................................

Θα στο ξαναπώ ............................. οι Κυκλάδες δεν είναι όπως ήταν .................................................

Εδώ είμαστε .........................................................

Πες στον ανθρωπο μωρε δυο μερη αν ξερεις.Κουλτουρα κανεις?
be nice...or fuck off.

datura72
Ονοματεπώνυμο: georgios kesaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από datura72 » Σάβ 27 Απρ 2019, 17:18

mpousoulas έγραψε:τελικά βρέθηκα στο κουφονήσι το οποίο είναι πανέμορφο.
αν υπάρχει κάποιος στο νησί μπορούμε να ψαρέψουμε παρέα.
Οτι να ναι εισαι κι εσυ.....
be nice...or fuck off.

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”