Χίος,...

Με pm παρακαλώ :),........
Basil14
Ονοματεπώνυμο: basilis k

Re: Δυτική Χίος: O κόλπος της Ελύντας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Basil14 » Παρ 06 Ιουν 2014, 01:22

φίλε η ηρεμία σου είναι αφοπλιστική ..δεν πρέπει να έχεις τσακωθεί με κανέναν και ποτέ. μακάρι τα παιδιά μας να είχαν δάσκαλο σαν και εσένα εύγε :hello: όσο για του σκάρους είναι το τέλειο συνοδευτικό για την συναγρίδα ..

basilis papado
Ονοματεπώνυμο: basilis papadopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από basilis papado » Παρ 06 Ιουν 2014, 11:50

Φίλε Κώστα δεν σε γνωρίζω αλλά δηλώνω θαυμαστής σου….. .
Μακάρι ο κόσμος μας να απαρτιζόταν από ανθρώπους του είδους σου. (το είδος σπάνιο και προς εξαφάνιση.)

Χαίρομαι ιδιαίτερα που είσαι και δάσκαλος…… δώσε ότι μπορείς ….. και ίσως η μελλοντική κοινωνία από του μαθητές σου γίνει λήγω καλύτερη…..

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Re: Για Χιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Κυρ 17 Αύγ 2014, 18:31

Μπορει καποιο παιδι απο Χιο να μου πει τι θερμοκρασιες παιζουν στα εκει νερα γιατι προκειται να ερθω στο Νησι 4 Σεπτεμβρη?

ΓΙΑΝΝΗΣ24

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ24 » Κυρ 17 Αύγ 2014, 19:40

Αυτές τις μερες 25. 5αρι σακακι 3 αρι παντελονι...Καλη διαμονη!

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Κυρ 17 Αύγ 2014, 19:49

οκ ευχαριστώ :cool: :cool:

Άβαταρ μέλους
ΡΟΦΟΣ

Διακοπές στη Χίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΡΟΦΟΣ » Τρί 12 Ιούλ 2016, 12:15

καλημέρα σε όλους, κάποιος από Χίο, να μου πει για μέρος κατάλληλο για κολυμπιτο,και αν θέλει ας πάμε και παρέα για καμια βουτιά αρχές Αυγούστου θα είμαι στο νησί με όλο τον εξοπλισμό. :hello:

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Re: Διακοπές στη Χίο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Τρί 12 Ιούλ 2016, 22:25

ΡΟΦΟΣ έγραψε:καλημέρα σε όλους, κάποιος από Χίο, να μου πει για μέρος κατάλληλο για κολυμπιτο,και αν θέλει ας πάμε και παρέα για καμια βουτιά αρχές Αυγούστου θα είμαι στο νησί με όλο τον εξοπλισμό. :hello:
Καλό μέρος είναι η...Αποθήκα :lol: viewtopic.php?f=20&t=55953&p=639441#p639441 Αστειεύομαι... Γύρω από τα Μεστά-Ελάτα είναι καλά, αν ΔΕΝ φυσά βοριάς. :hello:

Άβαταρ μέλους
teman84
Ονοματεπώνυμο: te man

Re: Χίος,...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από teman84 » Σάβ 10 Δεκ 2016, 23:33

.jpg
Κάπου σπάσανε πάλι κλουβιά με λαυράκια στο νησί ή απέναντι δεν ξέρω. Όσοι είστε Χίο από Δασκαλόπετρα και πάνω έχει αρκετά κομμάτια αν και από ότι μου είπαν έχει μέρες που τα ψάχνουν. Εγώ πάντως πήγα μια βόλτα από Άγιο Ισίδωρο σήμερα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

CapetanThomas

Re: Χίος,...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:12

teman84 έγραψε:
.jpg
Κάπου σπάσανε πάλι κλουβιά με λαυράκια στο νησί ή απέναντι δεν ξέρω. Όσοι είστε Χίο από Δασκαλόπετρα και πάνω έχει αρκετά κομμάτια αν και από ότι μου είπαν έχει μέρες που τα ψάχνουν. Εγώ πάντως πήγα μια βόλτα από Άγιο Ισίδωρο σήμερα!

ΨΑΡΑΚΙΑ ΧΙΩΤΙΚΑ, όμορφα, λαχταριστά κι αστραφτερά...
Καλοφάγωτα Θοδωρή και πάντα τέτοιες Επιτυχίες...

Μπράβο σε Ολα...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

datura72
Ονοματεπώνυμο: georgios kesaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από datura72 » Κυρ 05 Μάιος 2019, 13:13

kostasprobonas έγραψε:"Κουβαλήτε μου να κτίζω.." λένε στη Χίο :D
Αγαπητοί Εταίροι του Spearfishingforum, κατόπιν των θερμών σχολίων που απέσπασε το οδοιπορικό στον Κάβο-Ουρά (σας ευχαριστώ εγκάρδια!), συνεχίζω με ένα ακόμη «selfie», ακόμη ένα επιπόλαια/ primavista γυρισμένο βιντεάκι, φτιαγμένο την επόμενη μέρα. Εκ βαθέων ευχαριστώ τη σύζυγό και τα πεθερικά μου που ανέλαβαν να προσέχουν το παιδί και επέτρεψαν την μεσοβδόμαδη απόδραση .
Η ενότητα όπου δημοσιεύεται αυτή η υβριδική δουλειά, μαζί και ταυτοχρόνως Ιστορία θαλάσσιων πληθυσμών/αλιευτικό οδοιπορικό/ταξιδιωτική μαρτυρία είναι παραδόξως ασυνήθιστη στη χώρα μας όπου πρυτανεύει η παραπλανητική μυστικοπάθεια («ψάρεψα Χίο» αλλά στην πραγματικότητα ήμουν στη μέση του Κεντρικού Αιγαίου, στην ξέρα του Σκώγιου ή στις Οινούσσες..) Αυτό που αποκαλώ τεκμηριωμένη αλιευτική ιστορία/ “evidence based”, μπορεί όμως να αποτελέσει ένα εργαλείο αλλά και όπλο των μαχόμενων ερασιτεχνών έναντι των συντεχνιών που απειλούν τη συνέχιση της ήπιας για το περιβάλλον δραστηριότητάς μας (δεν εξαιρούνται και όσοι από το συνάφι μας διεξάγουν καταχρηστική αλιεία με το αζημίωτο..) Κάποιοι από τους παραπάνω θα εγκαλούσαν τον διαχειριστή του Spearfishingforum να δημιουργήσει και μια ενότητα για μη-ψαρότοπους ή επιτέλους για μη- αποτελεσματικούς ψαράδες αλλά υπάρχουν αυξανόμενες ενδείξεις ότι σε λίγα χρόνια, αλλοίμονο, δεν θα έχει νόημα πια αυτή η διάκριση... Αλλά, μακριά από τον γράφοντα οι μελλοντολογικές προβλέψεις! Γιατί «μακροπρόθεσμα, όπως λέει κι ο κορυφαίος Οικονομολόγος, όλοι πεθαμένοι θα ήμαστε!»

Η Δυτική Χίος είναι ένα άλλο νησί. Στην Ανατολική Χίο, εξαιτίας της τρομερής πυκνότητας τούρκικων (μας πήρανε φαλάγγι πια οι Γείτονες, γεμίσαν τον κόλπο της Ερυθραίας απέναντι με κλουβιά..) και Ελληνικών ιχθυοκαλλιεργειών το βένθος υποφέρει, ειδικότερα η ποσειδωνία που μέχρι τον κάβο –Ουρά στη Νότια Χίο, είναι σκεπασμένα τα φύλλα της από ιζήματα. Παρότι οι διχτυάριδες θεωρούν μη αντιστρεπτή την καταστροφή της δραστηριότητάς τους, όσοι ψαροντούφεκάδες επιμένουν να βουτάνε στις νότιες παραλίες των Οινουσσών, χάρη στην αμείωτη επιφυλακή του λιμενικού που έχει ως παράπλευρο όφελος την αστυνόμευση για νυχτομπούκαλο, συνεχίζουν και βλέπουν μεγάλα αρπακτικά ψάρια, θαμώνες του μεγαλύτερου Ιχθυοτροφικού πάρκου στη Μεσόγειο. Καμιά απολύτως σχέση με τη Δυτική Χίο! Εδώ, η ποσειδωνία είναι θαλερή, πλην η υπεραλίευση έχει χτυπήσει εδώ και καιρό το καμπανάκι του συναγερμού.. Υπάρχει μια ιδιαιτερότητα. Ένα ολόκληρο χωριό, το Λιθί, που αποζεί α-πο-κλει-στι-κά από το ψάρεμα. Έχω παρατηρήσει ότι όσες παράκτιες περιοχές της πατρίδας μας έχουν χωριά τα οποία ΔΕΝ έχουν το προνόμιο της πολυσθένειας στους οικονομικούς πόρους (να έχουν δηλαδή ΚΑΙ αγροτικό εισόδημα ΚΑΙ βιοτεχνίες ΚΑΙ μεταναστευτικά εμβάσματα) και διαθέτουν ΜΟΝΟ την ψαροσύνη, οι βιοπεριοχές γρήγορα, σε διάστημα ελάχιστων δεκαετιών υποβαθμίζονται δραματικά. Παράδειγμα, και η γειτονική Μυτιλήνη με τα ψαροχώρια της..
Ο κόλπος της Ελύντας, ο πιο αγαπημένος για τους Χιώτες θιασώτες του ελεύθερου Camping, είναι πολύ κοντά στο Λιθί… Είναι ένα άκρως καλοκαιρινό ψαροτόπι με πολλούς εκτεταμένους μεσοπέλαγους υφάλους όπως η “Κουφή”, και η “ρηχαδιά του Σανιού” πλην πολλά παιδιά των κοντινών χωριών το έχουν ρίξει στο νυχτερινό ψάρεμα με μπουκάλες..
Στα δυόμισυ χιλιόμετρα της κολυμπητής πορείας, το συγκεκριμένο απόγευμα του Ιούνη δεν συνάντησα ούτε ένα αξιόλογο ψάρι. Όλα τα ροφαδάκια ήταν κάτω από μισό κιλό, όλοι οι σαργοί, μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού! Κανένας πάνω από μερίδα!
Η εξόρμηση όμως έκρυβε και μια ανακάλυψη, όπως όλες οι εξορμήσεις για βουτιά. Εντόπισα σε ορισμένες αποχές/τοίχους τα αγαπημένα μου αγριόστρειδα. Κάποτε οι φώκιες τα αποδεκάτιζαν αλλά έχω καιρό να τις δω. Όταν δεν έχει ψάρια μετακινούνται κι αυτές, την κάνουν γι’ αλλού..
Ωμοφαγία..! Διαβάζω από το κεφάλαιο «Το γυμνό και το ωμό» του ζουμερού βιβλίου «Στην ακροθαλασσιά»:
“ …Η κατάποση του ωμού φαντασιώνεται κατ’ αρχάς ως μια επιστροφή στο πρωταρχικό. Εάν το να φας πτηνό σε κάνει άστατο και εξ αιτίας αυτού απαγορεύεται σε ορισμένες αφρικανικές κοινωνίες, το να τρως ωμό σημαίνει να είσαι ωμός, με κάθε αθωότητα, δηλαδή φρέσκος, μη διεφθαρμένος, επομένως αγνός. Αυτή η «μαγική» ιδέα δεν είναι καινούργια. Είναι άραγε τυχαίο ότι οι πρώτοι φυσιολάτρες συνδύαζαν το γυμνό και το ωμό και, ως επί το πλείστον χορτοφάγοι, απολάμβαναν το δροσερό νερό, τα σαλατικά και τον άνεμο; Eδώ διαγράφεται ένας ολόκληρος διατροφικός παραδείσιος συμβολισμός, που εμπλουτίζεται πολύ γρήγορα από πολυάριθμα βοηθητικά συστατικά με παραπλήσια ψυχολογική αξία. «Εάν μου συμβεί να πιάσω μικρά ψαράκια ή αμμοδύτες», γράφει ο Paul Morand, «αντιγράφω τους Ιάπωνες και τα τρώω ωμά. Πιστεύω στις αρετές του πλαγκτού». Υπάρχουν επίσης, για λουόμενους τροφοσυλλέκτες, ανταποκρινόμενοι σε εκείνη την «παραθαλάσσια ενστικτώδη θεραπεία», τα στρείδια, οι αχινοί, τα μύδια, οι γαρίδες, οι πεταλίδες ή στο εστιατόριο, η ωμή σαρδέλα, η αντζούγια μαριναρισμένη σε πράσινο λεμόνι, το καρπάτσιο του σολωμού ή το ταρτάρ σκορπίνας.»
Πράγματι, δεν είναι τυχαίο που η ωμοφαγία, ακόμη κι αν είναι περισσότερο φανταστική παρά ασκούμενη, πιο μεταφορική παρά πραγματική, βρίσκεται στο κέντρο της παραθαλάσσιας παραθεριστικής διατροφής. «Πρόκειται ολοφάνερα για μια ονειρική κουζίνα της οποίας η διαφορά απαντά σε μια επιθυμία περιθωριοποίησης, όχι μόνον κοινωνικής αλλά και φυσικής. Ανατρέχοντας εδώ στη φημισμένη ανάλυση του Κλωντ Λεβι-Στρως, το ωμό αναφέρεται σε μια ιδανική κατάσταση της ουσίας, σε αντίθεση με το ψημένο και το σάπιο που καταλήγουν, αντιστοίχως, σε μια πολιτιστική ή φυσική υποβάθμιση.»
Τα παραπάνω, για να υποψιαστούμε τη συμβολική αξία της παραθαλάσσιας ωμοφαγίας και να καταλάβουμε καλύτερα τη λειτουργία που πληροί το ωμό στο παραθεριστικό φαντασιακό…
Αλλά τα αφιλότιμα, είναι ο καλύτερος μεζές για το ούζο..!
Αυτά τα «πεινάσματα», όπως τα έλεγε κι ο Φώτης ο Κόντογλου. Γιατί, όσο τα τρως, τόσο πεινάς! :lol:
Μη κλαις βρε...δεν θα ερθουμε χαχαχα....
be nice...or fuck off.

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”