Κύθηρα

Με pm παρακαλώ :),........
Άβαταρ μέλους
Lefterakis

Re: Κύθηρα!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lefterakis » Δευ 27 Ιούλ 2009, 16:15

Τόσο πολύ; Για κολυμπητό δεν έχει τίποτα κοντά;
Όταν οι Eυρωπαίοι τρώγανε ρίζες, οι 'Έλληνες είχανε χοληστερίνη.

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Δευ 27 Ιούλ 2009, 16:44

Λάθος φίλε μου. Ήμουν εκεί πριν από 2 εβδομάδες. Το μόνο σημείο που απαγορεύετε το ψάρεμα είναι στον Αβλέμονα και τα 2 νησάκια μπροστά. Ρώτα και το λιμεναρχείο στο Καψάλι να στο επιβεβαιώσουν.
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Άβαταρ μέλους
paragas
Ονοματεπώνυμο: Γιαννηs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paragas » Δευ 27 Ιούλ 2009, 17:13

To μονο που απαγορευετε ειναι οι Δραγοναρες και ενα κομματι οπως βγαινουμε απο το Καψαλι δεξια.

Άβαταρ μέλους
nive-sub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nive-sub » Δευ 27 Ιούλ 2009, 17:31

Aν πας από Καλοκαιρινές μεριά,Λημνάρια,Λημνιώνα....είναι καλά.Έχει άγριους βυθούς και πιστεύω πως για κολυμπητό είναι πολύ καλά.Αν σ`αρέσει δε και το ψαχτήρι,ακόμη καλύτερα και μάλιστα σε λίγο νερό..4-10 μέτρα.Μεγάλη σημαδούρα και το νου σου γιατί ειδικά αν είσαι μόνος επί 2 η προσοχή σου.(έκανα και ρήμα)
Καλές και ασφαλείς βουτιές.
ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ....ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΌΧΙ ΜΑΣΑΖ!!!!

Άβαταρ μέλους
Lefterakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lefterakis » Δευ 27 Ιούλ 2009, 19:54

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.
Για Λιμνάρια-Λιμιώνα έχω ακούσει ότι έχει καλούς βυθούς, αλλά φίλος που υπηρετούσε πρίν 2-3 χρόνια στο εκει λιμεναρχείο μου είπε ότι δυτική πλευρά έχει φάει δυναμίτη με το τσουβάλι.... :-k
Δυστυχώς θα είμαι μόνος μου και για αυτό τον λόγο ψάχνω έναν ρηχό και όσο γίνεται ασφαλή βυθό...

Άβαταρ μέλους
nive-sub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nive-sub » Δευ 27 Ιούλ 2009, 23:45

Όπως και αν γράφονται αξίζει τον κόπο γιατί είναι τα ιδανικά μέρη γι`αυτό που ζητάς,δηλαδή ρηχό τόπο με ζωή.
Φίλος στο λιμεναρχείο πριν από 2-3 χρόνια...μμμμ...μπαρούτι μυρίζομαι,είχα τσακωθεί μ`έναν πιτσιρικά :P

Άβαταρ μέλους
paragas
Ονοματεπώνυμο: Γιαννηs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paragas » Δευ 27 Ιούλ 2009, 23:56

Εαν θες ρηχα,βρες τροπο να φτασεις στον Ρουτσουνα και πεσε!

Άβαταρ μέλους
Lefterakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lefterakis » Τρί 28 Ιούλ 2009, 09:46

nive-sub έγραψε:Όπως και αν γράφονται αξίζει τον κόπο γιατί είναι τα ιδανικά μέρη γι`αυτό που ζητάς,δηλαδή ρηχό τόπο με ζωή.
Φίλος στο λιμεναρχείο πριν από 2-3 χρόνια...μμμμ...μπαρούτι μυρίζομαι,είχα τσακωθεί μ`έναν πιτσιρικά :P
Καλά,για να μην σου κάνω και τον έξυπνο,είχα ανοιχτό τον χάρτη και τα έγραψα σωστά! :D :D
Υπάρχει τελικά κανείς που να μην έχει τσακωθεί με αυτούς;;Μπά! Ελπίζω μόνο επειδή είναι πολυσύχναστες(σχεδόν) οι παραλίες,μην φάω καμιά καρφωτή από κανέναν γεροντοπαράξενο (τα γνωστά,200 μετρα από τους λουόμενους κλπ)

Φίλε Paraga σε ευχαριστω πολύ, ήδη ψάχνω στον χάρτη το σημείο που μου είπες! :)

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Τρί 28 Ιούλ 2009, 09:57

ημουνα την κυριακη .
τα πιο ρηχα ψαρια που ειδα ηταν απο τα 22 και κατω.
βαθμους το νερο 28.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
Lefterakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lefterakis » Τρί 28 Ιούλ 2009, 09:59

christripoli έγραψε:ημουνα την κυριακη .
τα πιο ρηχα ψαρια που ειδα ηταν απο τα 22 και κατω.
βαθμους το νερο 28.
Τέτοια λέγε μου!!!! :-k

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 28 Ιούλ 2009, 17:14

Φίλε στα Κύθηρα Αύγουστο μήνα γίνεται πανικός από σημαδούρα. Φέτος λέμε να βάλουμε τροχονόμο στα σημεία αιχμής. Παρόλα αυτά επειδή έχουν ωραίους βυθούς, ψάρια υπάρχουν για 2 κατηγορίες ψαροκυνηγών:

1. αυτοί που κατεβαίνουν αποκλειστικά για ψάρεμα, είναι βαθείς και ξοδεύουν όλη τη μέρα στο νερό (ναι, βγάζουν παρά τη γκρίνια τους).
2. οι τουρίστες που κατεβαίνουν για διακοπές με παρέα ή κορίτσι ή γυναίκα και παιδιά και κινούνται λίγες ώρες στο νερό αλλά τις σωστές ώρες και με έξυπνο τρόπο, συνήθως πολύ ρηχά.

Εγώ πάω χρόνια στο νησί, δεν συγκρατώ ποτέ θαλάμια, ψαρεύω συνήθως αργά το απόγευμα - σπανίως ξημέρωμα - και το ψαράκι το επιούσιο δεν έλειψε ποτέ από το σπίτι. Φυσικά δεν μιλάω για ροφούς, πίγκες και μαγιάτικα αλλά για σαργούς ταψάκια, ούγενες γριές, σηκιούς τούκια, κανά μανάλι και καμιά δίκιλη - διομυσάρα αλητόστηρα. Αν σου φαίνονται λίγα μην συνεχίσεις την ανάγνωση.

Από κολυμπητούς τόπους μην φοβάσαι. Σχεδόν όλες οι κοσμικές παραλίες στα δεξιά ή αριστερά τους κάνουν τόπο, αρκεί να κινηθείς έξυπνα, πονηρά και τη σωστή ώρα. Πάρε το τουφέκι με το οποίο νοιώθεις εξοικείωση, τράβα στο νερό λίγο πριν σκάσει ο ήλιος και οι σαργοί θα είναι εκεί. Φυσικά όταν βγεις κατά τις 10 ίσως έχει κόσμο, αλλά εσύ θα είσαι ωραίος όταν θα καθαρίζεις τον σάργαρο και το συναγριδάκι, και όχι γραφικός αν πας στις 3 το μεσημέρι και αρχίσεις το ντύσιμο και τα κάρμπον ανάμεσα σε αστούς κοσμικούς. (τα έχω κάνει την εποχή των πολύωρων κολυμπητών, πλάκα έχει αλλά θέλει παρέα για να μοιραστείς το δούλεμα! :) Εξάλλου, όταν θα επιστρέψεις το σούρουπο δεν θα υπάρχουν παρά 2-3 ζευγαράκια.
Αν κινηθείς καμιά δυό ώρες πριν το σούρουπο είναι - περίπου - εξίσου καλά, αλλά το κορίτσι θα το φάνε τα κουνούπια!

Τόποι; Αντε: Μελιδόνι δεξιά, (αριστέρα τελειώνει γρήγορα), Καλάμι δεξιά, Χαλκός στους τοίχους δεξιά αλλά και αριστερά, Λυκοδήμου αριστερά, Αγιος Ελευθέριος δεξιά, Διακόφτι στις πλάκες ανάμεσα στην γέφυρα και το ξενεράκι που το σκεπάζει το κύμμα, και όσο πάει αριστερά. Δεξιά επίσης στις σπηλιές αλλά θέλει ώρα, Βρουλέα δεξιά αλλά και αριστερά, Κομπονάδα στα ρηχά κατρακύλια αριστερά, κακιά Λαγκάδα δεξιά.
Λιμνάρια έχει ωραίο βυθό αλλά εγώ έχω να δω 10 χρόνια σοβαρό ψάρι. Λιμιώνας έχει σαργούς στα δεξιά, αλλά δεν θα ξεχάσω ότι εκεί έχασε τη ζωή του ένα παλλικάρι ενώ το κορίτσι έξω περίμενε...

Γενικώς δεν μάς είπες αν θα έχεις παρέα. Αν κινηθείς μόνος τότε το νου σου. Τα διαυγέστατα νερά σε τραβάνε για πλάκα. Προσοχή πολύ στα ρέματα. Στον χαλκό πχ δεν αστειεύονται και αλλάζουν κατεύθυνση για πλάκα. Εγώ όταν πάω μόνος, κινούμαι από 2 έως 2,5 ώρες το πολύ από έως 2 - 5 μέτρα με συρτό, καρτέρι σε επιλεγμένα πόστα αλλά και το παλιό καλό ψαχτήρι.

Πρόσεχε. Οι "τόποι" που σου είπα είναι παραλίες που κάνει ο κόσμος μπάνιο. Όλες προσβάσιμες (προσοχή στον χωματόδρομο στο Μελιδόνι, είναι μεγάλος και έχει πούδρα). Κινήσου έξυπνα και νωρίς.

"Μυστικό": στα Κύθηρα μάλλον δεν θα πιάσεις τα ψάρια που θα δεις, αλλά θα πιάσεις αυτά που δεν θα δεις. Τα πιο αδιάφορα μονόπετρα, τα πιο ηλίθια χαράκια, που λες "δε βαριέσαι ας ψάξω", κρύβουν εκπλήξεις είτε σε μορφή σάργαρου είτε σε μορφή ροφόπουλου (3-4 κιλά), που έχει μάθει να ζει με τους δεκάδες κολυμβητές από πάνω του αλλά και τους μεσαίων βαθών ψαροτουφεκάδες που απαξιώνουν να ψάξουν "στα 3 μέτρα".

ΥΓ: αν διαβάσεις το ποστ του jimmy θα καταλάβεις πως ένας της συνομοταξίας μας ξέρει να ζει στο νησί και να τρώει κάθε μέρα ψαράκι.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
Lefterakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lefterakis » Τρί 28 Ιούλ 2009, 17:25

Φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Οφείλω να πώ ότι ήσουν κατατοπιστικότατος στα πάντα και μου έδωσες μια πολύ καθαρή εικόνα για το τι θα συναντήσω...και για το τί δεν θα συναντήσω :)
Δυστυχώς, για να σου απαντήσω σε αυτό που ρώτησες, θα είμαι μόνος μου μιας και προέκυψε το 5θημερο στα Κύθηρα τελείως αιφνιδιαστικά, οπότε όπως καταλαβαίνεις, θέλω να κινηθώ με την όσο γίνεται, πιο δυνατή ασφάλεια(το ξέρω,χωρίς ζευγάρι,τι να λέμε) στα πιο ρηχά και να κάνω μιά-δυό βουτιές σύντομες,πιο πολύ για την διασκέδαση και όχι για το αποτέλεσμα.
Νομίζω ότι θα εκτυπώσω αυτά που έγραψες και θα τα πάρω μαζί μου!! :D :)

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 28 Ιούλ 2009, 17:30

Ωπα! Μόλις είδα ότι θα είσαι μόνος. Λοιπόν άκυρο το Μελιδόνι και ο Χαλκός εκτός αν σου αρέσει το ψάρεμα σε τοίχους και χαράκια.

Επίσης αν έχεις τζιπάκι... ψάξε για μέρη που δεν πάει συμβατικό. Αγιος Νικόλαος πχ. Εγώ δεν έχω τζιπ, οπότε...
Χρήστος Παπαναστασίου

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 28 Ιούλ 2009, 17:43

Αν κινηθείς με σύνεση και ρηχά, το πιθανότερο είναι να μας έχεις ωραία νέα. Καλά να περάσεις.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
nive-sub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nive-sub » Τρί 28 Ιούλ 2009, 19:09

Lefterakis έγραψε:
nive-sub έγραψε:Όπως και αν γράφονται αξίζει τον κόπο γιατί είναι τα ιδανικά μέρη γι`αυτό που ζητάς,δηλαδή ρηχό τόπο με ζωή.
Καλά,για να μην σου κάνω και τον έξυπνο,είχα ανοιχτό τον χάρτη και τα έγραψα σωστά! :D :D
Υπάρχει τελικά κανείς που να μην έχει τσακωθεί με αυτούς;;Μπά! Ελπίζω μόνο επειδή είναι πολυσύχναστες(σχεδόν) οι παραλίες,μην φάω καμιά καρφωτή από κανέναν γεροντοπαράξενο (τα γνωστά,200 μετρα από τους λουόμενους κλπ)

Αν σου πω πως κάνω φυσικοθεραπείες σε μελλοντικούς λιμενοφύλακες-λιμενικούς στο φυσικοθεραπευτήριο του Ν.Β.ΚΑΝ τι θα μου πεις???? :-k Άτιμη θητεία λίγο έμεινε... :blackeye:

Επιστροφή στο “Ψαρότοποι”