Κατανάλωση Προστατευόμενων Ειδών

Προσέχουμε για να έχουμε.
Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Μανούσης

Κατανάλωση Προστατευόμενων Ειδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Παρ 10 Ιουν 2022, 15:36

Ένα από τα πολύ καλά στοιχεία που έχει η Ερασιτεχνική Αλιεία είναι ότι μπορούμε να προσφέρουμε στους δικούς μας ανθρώπους και στον εαυτό μας ποιοτικά καλύτερα γεύματα.
Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, η όψη ενός μεγάλου ψαριού στο τραπέζι είναι εντυπωσιακή σε όλους όσους βρίσκονται σε αυτό, αλλά τα τελευταία χρόνια και σε όσους το βλέπουν από απόσταση.

Ενώ λοιπόν περνάμε μια περίοδο που ο "Νεοπλουτισμός" του Έλληνα γιγαντώνεται παρέα με το "εγώ" του (βλέπε pop culture) , οι Επιχειρήσεις τρέχουν να καλύψουν αυτές τις επιθυμίες για "ακριβό φαγητό".
Όχι πως δε το ξέραμε.
Για ποιό λόγο άλλωστε να υπάρχει η Υπεραλίευση, ο μπουκαλάκιας, ο έτσι , ο αλλιώς.
Η παρανομία λοιπόν για να κοπεί, πρέπει να μην υπάρχει η ανάγκη της.
Πρέπει το Ψάρι και το Θαλασσινό να "φθηνύνει" σε εκτιμώμενη αξία στα μάτια του καταναλωτή, όπως συνέβη με το χοιρινό κρέας τις τελευταίες δεκαετίες.
Θα μου πείς, και τι θα κάνουνε οι Επιχειρήσεις ρε μάγκα, κλέφτες θα γίνουνε; Οι Επαγγελματίες; Ο Τουρισμός;
Κλέφτης να μη γίνει κανείς.
Πέρα απο την Άδεια Αλιείας ,που πολύ σωστά κατα τη γνώμη μου προτείνει ο Γλαύκος, πρέπει να μπεί και κάπου μια επιμόρφωση.
Τα σχολεία αυτά μπορεί να τα διοργανώνει η Εκάστοτε Λιμενική αρχή με εκτενή σεμινάρια, πάντα με την βοήθεια των Αρμόδιων Φορέων Κρατικής ή/και μή Φύσεως.
Τα ονόματα λίγο πολύ τα ξέρετε.
Δέν πέρασες το σχολείο? Δεν βουτάς. Δεν μπορείς να ψωνίσεις ψαροντούφεκο η στολή ή οποιονδήποτε εξοπλισμό.
Εφόσον δεν υπάρχει έλεγχος, δε μπορούμε να θέλουμε να αλλάξουν πράγματα.
Αν πούμε, έλα μωρέ να το κάνουν οι επόμενοι, οι παραεπόμενοι, οι παραμεθεπόμενοι θα δούνε τα ψάρια μόνο στα βιβλία και στα μουσεία φυσικής ιστορίας (όπου υπάρχουν αυτά).

Παρακάτω σας παραθέτω ενα σχετικό άρθρο:
https://archipelago.gr/prostatevomena-i ... nes-pines/
Καλό Τριήμερο και με Μέτρο
:hello:
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.
~Φ. Νίτσε~

Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος

Re: Κατανάλωση Προστατευόμενων Ειδών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Παρ 10 Ιουν 2022, 15:39

"Σε ένα σύνολο 70 εστιατορίων τα οποία εν αγνοία τους συμμετείχαν στην έρευνα αυτή, το 80% είτε είχαν τα παραπάνω προστατευόμενα είδη στο μενού τους, ή δήλωσαν στους ερευνητές που τους προσέγγισαν ως πελάτες, ότι για σκοπούς μεγάλης παραγγελίας θα μπορούσαν να προμηθευτούν με διάφορα προστατευόμενα είδη, εάν έχουν περιθώριο λίγων ημερών. Πολλοί ήταν αυτοί που μας δήλωσαν ότι “με χαρά μπορούν να μας σερβίρουν οτιδήποτε βγαίνει από τη θάλασσα” (νόμιμο ή παράνομο). "
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.
~Φ. Νίτσε~

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Παρ 10 Ιουν 2022, 21:07

Φίλε Απρόθυμε είμαι πλέον πεπεισμένος ότι σε αυτή την χώρα δεν υπάρχει σωτηρία. Ζούμε στην χώρα που κανένας δεν ενδιαφέρεται για τίποτα και για κανέναν , μα ούτε και υπάρχει διάθεση για το ελάχιστο καλό.
Το να ενδιαφερόμαστε 100-200 άτομα και να είμαστε ευαισθητοποιημένοι για κάποια θέματα , είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Απλά κοίτα γύρω σου από τι κόσμο περιβάλλεσαι και θα καταλάβεις....
Είμαι από τους απαισιόδοξους για την τύχη αυτής της χώρας γιατί δυστυχώς βλέπω.
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Παρ 10 Ιουν 2022, 22:54

Έτσι όπως πάει η κατάσταση στον πλανήτη και στη χώρα μας βλέπω τους μισούς το χειμώνα νυχτερινούς μπουκαλάκηδες για να επιζήσουμε.

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 06:34

Εγω παλι νομιζω οτι για την προστασια των απειλουμενων ειδων, πρεπει να κανει ο καθενας μας το κουμαντο του εφοσον γνωριζουμε τι και πως.
Αν βαλουμε τους ασχετους (και πονηρους) που νομοθετουν πανω απο το κεφαλι μας πηγαινουμε προς Οργουελικες καταστασεις! Και σιγουρα θα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα, αντι να μπορει να βουτηξει καποιος να βγαλει ενα ψαρακι για την οικογενεια να εχει να τρεξει, αποδειξει, παρει εγκρισεις απο επιτροπες, υποεπιτροπες, αρμοδιους, συναρμοδιους, παρατρεχαμενους κλπ παρασιτα.
Δεν ειναι μακρυνα τα ευτραπελα της καραντινας για παραδειγμα!
Το ψαρι ειναι ακριβο γιατι απαιτει κοπο και εξοδα να ερθει στο πιατο απο τον επαγγελματια.
Ειμαστε ευλογημενοι να μπορουμε να το φερνουμε κι εμεις στο πιατο μας! Κι αυτη την ευλογια θελουμε να την παραχωρησουμε στις διαθεσεις του καθε βολευτη/βολεψακια;
Εγινε και φθηνο οπως το χοιρινο (που βρωμαει φυραμα και ειναι τιγκα στα αντιβιοτικα και τα φαρμακα)
Τσιπουρα κλουβισια τρωγεται ομως;
Κι αν τρωγεται τι επιπτωσεις εχει στην υγεια σε βαθος χρονου;
Τωρα για τις διαφορες μκο πιστευω πως ζουν παρασιτικα τροφοδοτουμενες απο κονδυλια. Το εχουν βρει το μελι

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 11 Ιουν 2022, 08:59

spearjgeo7 έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 06:34
Εγω παλι νομιζω οτι για την προστασια των απειλουμενων ειδων, πρεπει να κανει ο καθενας μας το κουμαντο του εφοσον γνωριζουμε τι και πως.
Αν βαλουμε τους ασχετους (και πονηρους) που νομοθετουν πανω απο το κεφαλι μας πηγαινουμε προς Οργουελικες καταστασεις! Και σιγουρα θα εχουμε αντιθετα αποτελεσματα, αντι να μπορει να βουτηξει καποιος να βγαλει ενα ψαρακι για την οικογενεια να εχει να τρεξει, αποδειξει, παρει εγκρισεις απο επιτροπες, υποεπιτροπες, αρμοδιους, συναρμοδιους, παρατρεχαμενους κλπ παρασιτα.
Το ψαρι ειναι ακριβο γιατι απαιτει κοπο και εξοδα να ερθει στο πιατο απο τον επαγγελματια.
Ειμαστε ευλογημενοι να μπορουμε να το φερνουμε κι εμεις στο πιατο μας! Κι αυτη την ευλογια θελουμε να την παραχωρησουμε στις διαθεσεις του καθε βολευτη/βολεψακια;
Εγινε και φθηνο οπως το χοιρινο (που βρωμαει φυραμα και ειναι τιγκα στα αντιβιοτικα και τα φαρμακα)
Τωρα για τις διαφορες μκο πιστευω πως ζουν παρασιτικα τροφοδοτουμενες απο κονδυλια. Το εχουν βρει το μελι
εδω Γιαννη μ' διαφωνω καθετως και οριζοντιως ! [-(
καυσιμα τζαμπα,σκαφος σχεδον τζαμπα και αν δεν <<βγανει>>,τοπουλαει σε μεγαλυτερη τιμη αν μπορει ,αλλιως το σπαει και παιρνει τα λεφτα του(τηνεπιδοτηση αγορασ δηλαδη) πισω !!! πρακτικα βαζει την εργασια μονο.τι κοστολογιο εχει δηλαδη?σιγουρα η τιμη που τα πουλαει δεν εχει καμια σχεση με την λιανικη,αλλα αυτο γινεται σε ολα τα προιοντα.ειδικα στα εντος παραγομενα!!
για το θεμα και γω συμφωνω οτι ολοι πρεπει να κανουμε οτι περνα απο το χερι μας.σαν καταναλωτες θα μπορουσαμε να κανουμε πολλα με την καταλληλη ενημερωση απο τους υπευθυνους ...........και δω χανεται η μπαλα !!! :rules:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 19:51

GoRaN έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 21:07
Φίλε Απρόθυμε είμαι πλέον πεπεισμένος ότι σε αυτή την χώρα δεν υπάρχει σωτηρία. Ζούμε στην χώρα που κανένας δεν ενδιαφέρεται για τίποτα και για κανέναν , μα ούτε και υπάρχει διάθεση για το ελάχιστο καλό.
Το να ενδιαφερόμαστε 100-200 άτομα και να είμαστε ευαισθητοποιημένοι για κάποια θέματα , είναι σταγόνα στον ωκεανό.
Εύγε goran

Αυτά περίπου γράφω και εγώ από το 2008 που είμαι στο φόρουμ ,σήμερα έχουμε 2022 :D και συζητάμε τα ίδια πράγματα και θα συζητάμε τα ίδια όσο ζούμε για αυτή τη χώρα με αυτούς τους πολίτες .Μετά έχουμε της κυβερνήσεις που μας αξίζουν και βέβαια ψηφίζουν νόμους ενώ ξέρουν ότι η μηχανισμοί που έχουν για έλεγχο απλά κοιμούνται η συμμετεχουν στο γλέντι .
Από την άλλη φίλε απροθυμε αντί να φτηνυνει το ψάρι (άλλοι ζηταγανε να δωθεί επαγγελματική άδεια ψαροτούφεκου διότι δεν μπορεί να ελεγχθεί η παρανομία ??????τραγελαφικές προτάσεις λέμε ?)δεν θα ήταν καλύτερα να ζητάμε να κάνει την δουλειά του για την οποία πληρώνετε πολύ καλά ο δημόσιος υπάλληλος (έναντι του ιδιωτικού) ώστε να σταματήσει αυτό το φαινόμενο και να ζήσουν τα ψαράκια που είναι προστατευόμενα είδη αλλά αλιεύονται αβερτα και κοσμούν τα ψαράδικα καταστήματα και φαγαδικα ελεύθερα με φωτό ελεύθερα στο διαδίκτυο και ουδείς ενδιαφέρεται?????την στιγμή που αν γίνονταν αυτά στους κουτοφραγκους που τρώγαν βελανιδιά όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες θα ήταν φυλακή άμεσα ,αλλα εδώ ????
Φίλε απροθυμε,είσαι νέος εδώ μέσα ,θα συνηθίσεις :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 11 Ιουν 2022, 19:56

spearjgeo7 έγραψε:
Σάβ 11 Ιουν 2022, 06:34
Συνονοματε ,επέτρεψε μού να απαντήσω ότι αυτή η χώρα πάει κατά διαόλου διότι ακριβώς κανέις δεν εφαρμόζει τους νόμους και κανείς δεν υπάρχει (παρότι πληρώνετε) για να ελέγχει αν τηρούνται η νόμοι.
Μήπως πρέπει κάποτε να αρχίζουμε να σκεπτόμαστε πως είναι δυνατόν να γίνονται σε ξένες χώρες αλλά όχι στην δικιά μας?????
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Κυρ 12 Ιουν 2022, 13:42

GoRaN έγραψε:
Παρ 10 Ιουν 2022, 21:07
Δεν σε αδικώ και καταλαβαίνω.
Η συνείδηση μου όμως μου απαγορεύει να αποδεχτώ την κατάσταση.
Οι σταγόνες είναι που φέρνουν την καταιγίδα.
Η τύχη αυτής της χώρας από εμάς εξαρτάται. Από τις σταγόνες στον ωκεανό.
~Φ. Νίτσε~

Επιστροφή στο “Περιβάλλον καί διαχείριση”