Πέδιλα ???

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
COURSAROS

Πέδιλα ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Τετ 11 Οκτ 2023, 11:32

Πέδιλα ???
Είμαι ανάμεσα σε :C4 FAST 400 (25) – BLUE tec LAVRAX (S/MS) - MEISTER SPORT (S/MS) με μια βουτιά από 15-20μ ,επί το πλείστων πολύωρο κολυμπιτό και… τα γεροντάματα στο κατώφλι μου !!! :cry:
ΔΕΝ μπορώ να διαθέσω πάνω από κάνα ~250ευρο και τα πέδιλα που χρησιμοποιώ είναι XXone CARBON (M/S) πάνω από 10ετιας
Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποια από τα παραπάνω και μπορεί να με βοηθήσει στην επιλογή , πολύ θα το εκτιμούσα !

Ευχαριστώ
Δημήτρης

Panagpanag

Re: Πέδιλα ???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Τετ 11 Οκτ 2023, 11:57

Καλημέρα,
Καταλαβαίνω ότι υπερβαίνει το budget σου αλλά θα σου πω την δική μου προσωπική εμπειρία. Κάτοχος από το 2021 ενός ζευγαριού Meister Evo MS με παπουτσάκι Pathos Fireblade. Απόλυτα ευχαριστημένος απο αποψη ποιοτητας, αποδοσης και εξυπηρετησης. Κακία κραμπα ή ενόχληση ακόμα και μετά από 5ωρο κολυμπητο. Βέβαια λιγότερα μέτρα από τα δικά σου, πηγαίνω μέχρι 8-9 μέτρα max.

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 11 Οκτ 2023, 13:36

Το μόνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι τα lavrax είναι πιο κοντά και δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αποδοτικά και ασφαλή για το βάθος που βουτάς.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 11 Οκτ 2023, 19:04

Καλησπέρα :)

Δεν έχω δοκιμάσει τα ΄΄υποψήφια΄΄ πέδιλα αλλά για τα μέτρα που προορίζονται, πολλά χρόνια δουλεύαμε τα απλά μακρυά πλαστικά χωρίς κανένα...παράπονο :mrgreen: .

Με τα Gara LD και τα κολυμπητά για ώρες ήταν απροβλημάτιστα, ενώ όταν πέρασα στα ΑΝΑΧ, (παλιά όταν τα πήρα και έχοντάς τα άλλα 8 χρόνια), συμπεραίνω ότι δύσκολα θα απογοητευτείς από κάποιο carbon νέας γενιάς και απλά θα πρέπει να προσέξεις τα παπουτσάκια να ταιριάζουν στην ανατομία των ποδιών σου... :)

Για τα Labrax θα συμφωνήσω με το Χάρη, όχι τοσο στο θέμα της ασφάλειας αφού τα μέτρα σου δεν ειναι πολλά, αλλά απλά στην άνεση που θα σε βγάζουν πάνω...

ΥΓ Υπάρχει και η λύση των μεταχειρισμένων, στα οποία υπάρχει και αρκετή προσφορά αλλά και σχετική ασφάλεια στο να τα πάρεις από κάποιο συμφορουμίτη...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Σάβ 14 Οκτ 2023, 11:02

Δεν υπάρχει περίπτωση να υπερβώ τα 250ε οπότε και δεν κοιτάζω τα "καλύτερα". [-X
Θα συμβιβαστώ με ότι μπορώ …
Ναι ,αυτό με τα "κοντά" lavrax τώρα το είδα ,οπότε και τα απορρίπτω.
Ένταξη... δυο τρία ζευγάρια πλαστικά , έχω σπάσει από την πολλή χρήση, τότε του ήμουν 20-30ετων (sporasub - apnea) τώρα στα γεροντάματα (58) δεν μπορώ να γυρίσω εκεί… :grin:
Εδώ ένα ζευγάρι black team picasso που φοράω το καλοκαίρι με "ελαφρωμένα πλαϊνά" με το μαγιό, στο μπάνιο της οικογένειας για καμιά ρηχή βουτιά και μου φαίνονται σανίδια στα πόδια…
Μεταχειρισμένα ??? ναι αν βρω κάτι που να αξίζει ,αλλά πάλι λέω τα "τελευταία" μου πέδιλα να είναι καινούρια …
Να μην το κρύψω ,έχω γείρει στα c4 fast 400 σε 25 η σε 30 σκληρότητα ???
Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σας , ΚΑΙ ΚΑΛΈΣ ΑΝΑΔΎΣΕΙΣ !!!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”