Αναπνευστηρας

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Αναπνευστηρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τρί 03 Οκτ 2023, 09:09

Καλημέρα και καλό μήνα!!! Περναω τον αναπνευστήρα από το λουράκι και μετά τον περνάω πίσω που κάνει την σχισμή το λουρι της μάσκας στο κέντρο…. Το έχω συνηθίσει και με βολεύει πλέον παρά πολύ έτσι (έχω δοκιμάσει και απλά να το περνάω στο λουράκι χωρίς να το περνάω στην σχισμή πίσω αλλά δεν με βολεύει) Υπαρχει κάποια λύση ώστε όταν εχει κυματισμό να μην μπαίνει τόσο εύκολα νερο στον αναπνευστήρα; Καμία πατέντα λέω τώρα… :D

Panagpanag

Re: Αναπνευστηρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Τρί 03 Οκτ 2023, 10:24

Να μην μπορώ με τίποτα να τον συνηθίσω αυτόν τον τρόπο.... χαχα. Εγώ παραμένω κλασικός, με το κλιπακι στα πλάγια. Αλλά δεν βουτάω και βαθιά, οπότε για αυτό δεν με ενοχλεί τόσο πολύ φαντάζομαι. Θέλω να δω τι θα σου γράψουν και οι συνάδελφοι

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 03 Οκτ 2023, 10:44

Eγώ τον περνάω απ' το λουράκι, πάντα αριστερά και απλά όταν έχει κυματισμό φροντίζω να τον διατηρώ σε εντελώς όρθια (κάθετη) θέση σε σχέση με το κεφάλι. Δηλαδή να μην επιτρέπεις να γέρνει γιατί έτσι πάντα μπαίνουν νερά. Το μόνο που μπορώ να σου συστήσω αν πραγματικά έχεις πρόβλημα είναι να αγοράσεις έναν αναπνευστήρα με πιο μακρύ σωλήνα και πιο στενό σχετικά. Ο δικός μου είναι ένας spora, ήδη 12 ετών και δεν τον αλλάζω με τίποτα!

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALKIVIADIS » Τρί 03 Οκτ 2023, 10:48

fiesta1420 έγραψε:
Τρί 03 Οκτ 2023, 09:09
Καλημέρα και καλό μήνα!!! Περναω τον αναπνευστήρα από το λουράκι και μετά τον περνάω πίσω που κάνει την σχισμή το λουρι της μάσκας στο κέντρο…. Το έχω συνηθίσει και με βολεύει πλέον παρά πολύ έτσι (έχω δοκιμάσει και απλά να το περνάω στο λουράκι χωρίς να το περνάω στην σχισμή πίσω αλλά δεν με βολεύει) Υπαρχει κάποια λύση ώστε όταν εχει κυματισμό να μην μπαίνει τόσο εύκολα νερο στον αναπνευστήρα; Καμία πατέντα λέω τώρα… :D
οταν ψαρευεις ρηχα, με την υπερεκταση του κεφαλιου μπαινει περισσοτερο νερο απο τον κυματισμο οπως τον βαζεις. η λυση ειναι να τον περασεις απλα απο το πλαι και οχι απο την σχισμη στο λουρακι και να στριψεις τον σωληνα μπροστα. δοκιμασμενο παρα πολλα χρονια σε ρηχο κυματισμο.... ;)

xareas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 03 Οκτ 2023, 11:24

Πάντα τον περνάω από το λουράκι στο πλάι.
Μια φορά δοκίμασα να το κάνω έτσι όπως το βάζεις αλλά δε με βόλεψε καθόλου και πρέπει να ήπια και τον μισό Αργολικό.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

COURSAROS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από COURSAROS » Τρί 03 Οκτ 2023, 12:24

"Πάντα τον περνάω από το λουράκι στο πλάι."
Και πάντα από την δεξιά μεριά και εγώ . :hello:

ανθρωποκαινος
Ονοματεπώνυμο: Ιωαννης Αρματωλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ανθρωποκαινος » Τετ 04 Οκτ 2023, 03:29

Καλημέρα, όταν ψαρευεις στα ρηχά επειδή το κεφάλι το σηκώνεις για να κοιτάς οριζόντια με τον βυθό τον αναπνευστηρα απλά θα τον περνάς στο πλάι και οχι μεσα απο το διχαλο στο πίσω μέρος του κεφαλιού, αμα ψαρευεις βαθιά επειδή κοιτάς κάθετα στον βυθό και το πίσω μέρος του κεφαλιού ειναι αυτο που κοιτάει ουρανό εκεί θα περνάς και τον αναπνευστηρα στο διχαλο.

Άβαταρ μέλους
fiesta1420

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τετ 04 Οκτ 2023, 14:05

Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές! Θα τον βγάλω από το δυχαλο και θα τον περνάω απλα στο λουρι…. Θα δοκιμάσω και αυτό που είπε και ο Αλκιβιαδης που θεωρώ είναι συμαντικη λεπτομέρεια το να είναι στραμμένος μπροστά (η τρύπα ) όταν έχει κύμα.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”