Επιλογή καλοκαιρινής στολής 3-3.5mm

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Επιλογή καλοκαιρινής στολής 3-3.5mm

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 29 Μάιος 2022, 22:40

20+ σημαίνει 20 και κάτω ή μέχρι τα 20;
20- σημαίνει 20 και κάτω ή μέχρι τα 20;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.. .

Άβαταρ μέλους
xagoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xagoras » Τετ 01 Ιουν 2022, 00:39

Τελικά παρήγγειλα τη Salvimar από το DiveInn. Δεν έχω κατέβει ποτέ κάτω από 10μ, οπότε δε νομίζω ότι η επιλογή υλικού θα με επηρεάσει τόσο πολύ. Έχω την εντύπωση ότι κάπου διάβασα ότι αυτή είναι Seiko αλλά μπορεί να κάνω λάθος.
Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω...
Ν. Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
xagoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xagoras » Τρί 28 Ιουν 2022, 02:02

Αξιώθηκα μετά από 3 βδομάδες που την είχα να κρέμεται, να βάλω τη στολή για πρώτη φορά. Ερχόμενος από ένα απλό γιλεκάκι στην πρώτη ολόσωμη στολή, έπαθα πλάκα, όχι τόσο με το πόσο διαφορά έχει στη θερμοκρασία, όσο με το πόσο άνετη είναι.

Στην αρχή μου φανηκε λίγο περίεργη σαν αίσθηση, αλλά μόλις τη συνήθισα, ένοιωθα σαν να μη φορούσα.

Για την ιστορία, είμαι 1.70 και 72 κιλά. Παράγγειλα τη Medium σύμφωνα με το size chart της Salvimar. Λες και είναι ραμμένη πάνω μου. Εξαιρετική ελαστικότητα. Την έβαλα και την έβγαλα χωρίς σαπούνια, μόνο με λίγο νερό, αν και δυσκολεύομαι ακόμα λόγω του γονάτου. Γενικά πολύ τίμια επιλογή για κάποιον που δεν ψάχνει να δώσει πολλά για στολή.

Εικόνα
Ν’ αγαπάς την ευθύνη
θα σώσω τον κόσμο.
Ν. Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 28 Ιουν 2022, 13:42

Ωραίος! Μια χαρά σου πάει η στολή :hello:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.. .

Leontopsaros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leontopsaros » Παρ 01 Ιούλ 2022, 00:42

Το σακάκι 5,5. ακόμη και το καλοκαίρι.
Αν ζεσταθείς βάζεις λίγο νερό.
Το 5,5 θα αντέξει καλυτερα το ρηχό με τις επαφές με τα βράχια, θα σε κρατήσει στα βαθιά που η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή , θα σε κρατήσει στα μέρη που έχουν γλυκά νερά και μες το κατακαλόκαιρο έχει 18-22 βαθμούς θα σε κρατήσει στο πολύωρο κολυμπητό.
Τώρα που πήρες 3,5 το κρατάς μέχρι να το κάνεις γιλέκο χειμωνιάτκο.

Άβαταρ μέλους
xagoras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xagoras » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 02:38

Leontopsaros έγραψε:
Παρ 01 Ιούλ 2022, 00:42
Το 5,5 θα αντέξει καλυτερα το ρηχό με τις επαφές με τα βράχια, θα σε κρατήσει στα βαθιά που η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή , θα σε κρατήσει στα μέρη που έχουν γλυκά νερά και μες το κατακαλόκαιρο έχει 18-22 βαθμούς θα σε κρατήσει στο πολύωρο κολυμπητό.
Το σκεφτόμουν για 5.5, αλλά μετά από κουβέντες με φίλους πολύ πιο έμπειρους από μένα, κατέληξα ότι για τα νερά μας, εδώ Κρήτη, το 3.5 θα με βολέψει καλύτερα. Ούτως ή άλλως το ψάρεμα που κάνω δε δικαιολογεί 5.5αρα. Ούτε τα τρελά βάθη έχω, ούτε καρτέρια και συρτά. Μέχρι 10 μέτρα πάω και 2-3 ώρες κολυμπητό.

Αυτή τη βδομάδα τη δουλεύω κάθε μέρα, αρκετές ώρες νότια Κρήτη και δεν έχω νοιώσει ακόμα ότι θέλω να βγω εξαιτίας της στολής.
Ν’ αγαπάς την ευθύνη
θα σώσω τον κόσμο.
Ν. Καζαντζάκης

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 12:21

Η λεπτή στολή έχει άλλη αίσθηση και ελευθερία κινήσεων 2 κιλά λιγότερα στη μέση μέχρι τα 20 μέτρα άνετα έως τέλη Σεπτέμβρη ειδικά εκεί που ψαρεύεις

Leontopsaros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leontopsaros » Σάβ 02 Ιούλ 2022, 21:23

xagoras έγραψε:
Σάβ 02 Ιούλ 2022, 02:38
Leontopsaros έγραψε:
Παρ 01 Ιούλ 2022, 00:42
Το σκεφτόμουν για 5.5, αλλά μετά από κουβέντες με φίλους πολύ πιο έμπειρους από μένα, κατέληξα ότι για τα νερά μας, εδώ Κρήτη, το 3.5 θα με βολέψει καλύτερα. Ούτως ή άλλως το ψάρεμα που κάνω δε δικαιολογεί 5.5αρα. Ούτε τα τρελά βάθη έχω, ούτε καρτέρια και συρτά. Μέχρι 10 μέτρα πάω και 2-3 ώρες κολυμπητό.

Αυτή τη βδομάδα τη δουλεύω κάθε μέρα, αρκετές ώρες νότια Κρήτη και δεν έχω νοιώσει ακόμα ότι θέλω να βγω εξαιτίας της στολής.
Το καλοκαίρι νοτια και ρηχά και με μακρυμάνικο φανελάκι είσαι καλά.
Η αλήθεια είναι πως το μόνο μέρος που έχει χρειαστεί να βάλω νερό σε 5,5 για να δροσιστώ είναι η νότια Κρήτη τον Ιούλιο. Από την άλλη με την 3ρα τους αχινούς που σβάρναγα στα καρτέρια τους έκανα τατουάζ ενώ με την 5,5 σκουπίζεις και τελειώνεις.Καλές αναδύσεις να έχεις.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”