Αντικατάσταση DEMKA VELOS 90

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
dmeint

Αντικατάσταση DEMKA VELOS 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dmeint » Δευ 14 Ιουν 2021, 17:46

Καλησπέρα σε όλους με πολύ πολύ υγεία

Μετά από 12 χρόνια θέλω να αντικαταστήσω το DEMKA VELOS 90 που αποκλειστικά χρησιμοποιούσα για τα ψαρέματα μου .

Οι μήνες ψαρέματος μου είναι από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο σε βάθος όχι πάνω από 10 μέτρα, με πιο πολύ επιφανειακό κολυμπητό και ρηχό ψαχτήρι .

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι κάτι μεγαλύτερο από 90αρι ή κάτι πάρα πολύ ακριβό( μέχρι 200€ , εκτός και είναι κάποιο που αξίζει την υπέρβαση ) , όμως να είναι ποιοτικότερο από το VELOS ώστε να καταλάβω την διαφορά .

Οπότε θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων του forum καθώς οι επιλογές πλέον είναι αρκετές και έχω χαθεί :cray: .

Ευχαριστώ εκ τω προτέρων σε όσους βοηθήσουν και καλά ψαρέματα :grin:

Φιλικά Δημήτρης

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Αντικατάσταση DEMKA VELOS 90

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Δευ 14 Ιουν 2021, 18:47

Οποιοδηποτε συμβατικο 90αρι και αν παρεις δεν θα σου δωσει απο βολη τπτ παραπανω. Αναλογα με το σεταρισμα ολα τα ιδιο βαρανε. Το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι το κρατημα της λαβης αν ειδικα εχεις μεγαλο χερι ( το βελος ειναι για μικρα και μεσαια χερια) η η αυτοματη σχινοπιαστρα ( αν το δικο σου φυσικα δεν εχει). Ο αναποδος μηχανισμος σκανδαλης απο την αλλη σε δυνατα 19αρια λαστιχα ειναι μαλλον προβλημα γιατι οπλιζει πολυ δυσκολα. Σε 17αρια φυσικα ο αναποδος πλεονεκτει, ομως οι διαφορες δεν ειναι κατι το σπουδαιο. Συνεπως ο μονος λογος που βλεπω για αλλαγη ειναι αν βαρεθηκες να το βλεπεις, οποτε παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο στο ματι και σου κστσει καλυτερα στο χερι.

dmeint

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dmeint » Τετ 16 Ιουν 2021, 08:27

tas έγραψε:
Δευ 14 Ιουν 2021, 18:47
Οποιοδηποτε συμβατικο 90αρι και αν παρεις δεν θα σου δωσει απο βολη τπτ παραπανω. Αναλογα με το σεταρισμα ολα τα ιδιο βαρανε. Το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι το κρατημα της λαβης αν ειδικα εχεις μεγαλο χερι ( το βελος ειναι για μικρα και μεσαια χερια) η η αυτοματη σχινοπιαστρα ( αν το δικο σου φυσικα δεν εχει). Ο αναποδος μηχανισμος σκανδαλης απο την αλλη σε δυνατα 19αρια λαστιχα ειναι μαλλον προβλημα γιατι οπλιζει πολυ δυσκολα. Σε 17αρια φυσικα ο αναποδος πλεονεκτει, ομως οι διαφορες δεν ειναι κατι το σπουδαιο. Συνεπως ο μονος λογος που βλεπω για αλλαγη ειναι αν βαρεθηκες να το βλεπεις, οποτε παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο στο ματι και σου κστσει καλυτερα στο χερι.
καλημέρα

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση και κάπως έτσι θα πορευτώ .

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 16 Ιουν 2021, 09:11

tas έγραψε:
Δευ 14 Ιουν 2021, 18:47
Καλημερα φιλε μου!

Οπως σου τα ειπε ο Τασος ακριβως! :hello:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”