Τα πέδιλα μου είναι μεγάλα....

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Sharkrider
Ονοματεπώνυμο: Anestis Kochilas

Τα πέδιλα μου είναι μεγάλα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 02:05

Γεια σας είχα πάρει τα mares razor και ενω πάνω γράφουν 42-43 είναι μεγαλύτερο νούμερο μάλλον 46. Για να μου είναι καλά βάζω δύο καλτσακια 3ρια. Σκέφτομαι να φτιάξω δύο πατους από καουτσούκ πχ απο σαμπρέλα η κανά πατάκι από αυτοκίνητο και νά τούς κολλήσω μέσα με κόλλα. Έχει κανείς κάποια ιδέα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Re: Τα πέδιλα μου είναι μεγάλα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 26 Ιουν 2020, 08:11

Όντως τα πέλματα Razor πέφτουν κάπως μεγάλα (όπως και τα Cressi Modular και ίσως και άλλα πέλματα). Ό,τι και να κανεις, για αρχη θα σου πρότεινα να μην κολλήσεις τίποτα, ώστε να μπορείς αν θελήσεις αργότερα να τα πουλήσεις. Εφόσον δεν έχεις δυνατότητα αλλαγής ή αγοράς άλλου με δοκιμή, υπάρχει ειδικός πάτος για πέλματα πτερυγίων κατάδυσης, ο οποίος λογικά θα δουλέψει καλύτερα από τις πατέντες.
Ο πάτος της Mares είναι αυτός: https://www.poseidonclub.gr/ypovrixio-p ... -gia-pelma
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 08:27

Ναι τον έχω δει από εκεί πήρα την ιδέα αλλά δεν το ψήνω να δώσω 20ρικο για πάτο.... Όντως είναι μεγάλα έχω δοκιμάσει άλλα πέδιλα ίδια σέ 42-43 και ήταν μια χαρά στο πόδι μου αυτά έχουν γίνει λάθος από το εργοστάσιο

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Παρ 26 Ιουν 2020, 08:55

Sharkrider έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 08:27
Ναι τον έχω δει από εκεί πήρα την ιδέα αλλά δεν το ψήνω να δώσω 20ρικο για πάτο.... Όντως είναι μεγάλα έχω δοκιμάσει άλλα πέδιλα ίδια σέ 42-43 και ήταν μια χαρά στο πόδι μου αυτά έχουν γίνει λάθος από το εργοστάσιο
Αν το νούμερο που γράφουν τα πέδιλα δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα,τότε να γυρίσεις πίσω στον επαγγελματία που τα πήρες και να δοκιμάσεις ένα άλλο εκείνη την ώρα μαζί με τον άνθρωπο.
Αν τα πέδιλα θα σου κάνουν τότε μιλάμε με σιγουριά για κατασκευαστικό λάθος από τη εταιρία και ο άνθρωπος που στα πούλησε κανονικά πρέπει να τα αντικαταστήσει.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:07

Ναι είναι σίγουρα κατασκευαστικό λάθος όμως τα έχω χρόνια και τα πήρα από πολύ γνωστό μαγαζί και ενώ μου φενοτουσταν μεγάλα μου τα πρότειναν... Τέλος πάντων δεν νομίζω νά βρω άκρη. Λέω νά προχωρήσω σε πατέντα

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:37

φαε και συ λιγο !!
:grin:

.....εγω εχω το 43-44 .
αθλητικο το ιδιο νουμερο.
ομως στο πελμα υπολογιζεται και καλτσα.ετσι σε μενα με 3χιλ.καλτσα ειναι χαλαρο.με 5 ειναι λιγο σφιχτο.
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:44

Δεν καταλαβαίνετε ρε παιδιά έχω δοκιμάσει άλλα φίλου ίδια μάρκα μοντέλο και μου ήταν όπως πρέπει λίγο μεγαλύτερο για νά τά βάλω με κάλτσα τά δικά μου είναι πολύ μεγάλα!!! Καμία σχέση τό νούμερο τό ένα με το άλλο . Έχει κανείς ιδέα? Τί κόλλα νά βάλω?

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 26 Ιουν 2020, 11:52

Sharkrider έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 11:44
Δεν καταλαβαίνετε ρε παιδιά έχω δοκιμάσει άλλα φίλου ίδια μάρκα μοντέλο και μου ήταν όπως πρέπει λίγο μεγαλύτερο για νά τά βάλω με κάλτσα τά δικά μου είναι πολύ μεγάλα!!! Καμία σχέση τό νούμερο τό ένα με το άλλο . Έχει κανείς ιδέα? Τί κόλλα νά βάλω?
Φιλε μου καλημερα.
Δεν γνωριζω πως θα βρεις λυση στο θεμα αντικαταστασης ή αγορας καινουργιου ,
απλα ωφειλω να σου πω οτι ενα πεδιλο το οποιο κολυμπαει και βασικα ΔΕΝ ειναι στο νουμερο σου ειναι ακρως επικίνδυνο για το χομπυ μας!

Δεν βουτας γιατι αν σου βγει ειτε στη καθοδο,ειτε στην ανοδο αυτοματα μπαινεις σε σε διαδικασια κινδυνου.
Δεν κολυμπας , γιατι αν εχεις ανοιχτει απο παραλια , ή εισαι σε κοφτα και σε πιασει καιρος, δεν θα εχεις πεδιλα να βγεις ( περιπτωση που του βγαινουν).

Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα βρες αλλα πεδιλα στο νουμερο σου φιλε μου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Παρ 26 Ιουν 2020, 12:13

Sharkrider έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 08:27
7,5 ευρώ το ζευγάρι κοστίζουν οι πάτοι, όχι 20. Κόλες πατέντες κλπ, μπορεί εύκολα να σου κοστίσουν το ίδιο ή και παραπάνω.
Αν έχεις κάποιο ρετάλι που κάνει για πάτος, δοκίμασέ το αλλά μην βάλεις κόλα. Γενικά δεν στο προτείνω.
Με 5άρι καλτσάκι εχεις δοκιμάσει, πώς είναι? Αν δεν κάθεται ουτε με 5άρι, δεν ξερω αν θα σε βοηθήσει ο πάτος.
Είναι και θέμα ασφαλείας.
xareas έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 08:55
Αν το νούμερο που γράφουν τα πέδιλα δεν αντιστοιχεί στη πραγματικότητα,τότε να γυρίσεις πίσω στον επαγγελματία που τα πήρες και να δοκιμάσεις ένα άλλο εκείνη την ώρα μαζί με τον άνθρωπο.
Αν τα πέδιλα θα σου κάνουν τότε μιλάμε με σιγουριά για κατασκευαστικό λάθος από τη εταιρία και ο άνθρωπος που στα πούλησε κανονικά πρέπει να τα αντικαταστήσει.
Sharkrider έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 11:07
Ναι είναι σίγουρα κατασκευαστικό λάθος όμως τα έχω χρόνια και τα πήρα από πολύ γνωστό μαγαζί και ενώ μου φενοτουσταν μεγάλα μου τα πρότειναν... Τέλος πάντων δεν νομίζω νά βρω άκρη. Λέω νά προχωρήσω σε πατέντα
Δηλαδή τα δοκιμάσατε κι όλας στο μαγαζί? Τί να πω, ακούγεται κακός επαγγελματίας ειδικά αν όταν τα φόρεσες ήταν μεγάλα. Αφού περάσαν χρόνια, πιθανότατα δεν θα βγάλεις άκρη.
Πάντως τελευταία φορά που αγόρασα, ευτυχως δεν άκουσα τον εξυπηρετικότατο πωλητή που μου πρότεινε τελείως άλλα νούμερα, τα δοκίμασα όλα και αγόρασα αυτό που ήμουν σίγουρος ότι μου κάνει όπως πρέπει στο πόδι.
matador23 έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 11:52
[...]
απλα ωφειλω να σου πω οτι ενα πεδιλο το οποιο κολυμπαει και βασικα ΔΕΝ ειναι στο νουμερο σου ειναι ακρως επικίνδυνο για το χομπυ μας!
Δεν βουτας γιατι αν σου βγει ειτε στη καθοδο,ειτε στην ανοδο αυτοματα μπαινεις σε σε διαδικασια κινδυνου.
Δεν κολυμπας , γιατι αν εχεις ανοιχτει απο παραλια , ή εισαι σε κοφτα και σε πιασει καιρος, δεν θα εχεις πεδιλα να βγεις ( περιπτωση που του βγαινουν).
Δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα βρες αλλα πεδιλα στο νουμερο σου φιλε μου να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :hello:
Πολύ σωστά! Την αλήθεια λες, καλύτερα να τρομάξει κάποιος και να πάει να αγοράσει το σωστό για το πόδι του πέλμα, παρά να διακινδυνέψει την ζωή του.
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 12:59

Φοράω 44 στα παπούτσια και εφόσον είδα 42-43 και μου τά προτείνει και ο τύπος σκέφτηκα πόσο ποίο μικρά.... Καί τα πήρα... Πάντως με ένα πάτο και κόλα σαμπρέλας σκέφτομαι με ένα 5ρι καλτσακι αν όχι 3ρι μια χαρά θά είναι. Αν δεν βρω ρεταλι θα πάρω τούς έτοιμους. Θά τό φτιάξω νά δούμε

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 13:01

Φοράω 44 στα παπούτσια και εφόσον είδα 42-43 και μου τά προτείνει και ο τύπος σκέφτηκα πόσο ποίο μικρά.... Καί τα πήρα... Πάντως με ένα πάτο και κόλα σαμπρέλας σκέφτομαι με ένα 5ρι καλτσακι αν όχι 3ρι μια χαρά θά είναι. Θά τό φτιάξω νά δούμε .

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Παρ 26 Ιουν 2020, 13:11

Ξέχασε τις πατέντες θα πάθεις ζημιά είναι επικίνδυνο, και σίγουρα θα χάνεις και σε απόδοση

Βρες μεταχειρισμένα πέλματα καλύτερα
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Sharkrider

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sharkrider » Παρ 26 Ιουν 2020, 13:42

nikws7 έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 13:11
Ξέχασε τις πατέντες θα πάθεις ζημιά είναι επικίνδυνο, και σίγουρα θα χάνεις και σε απόδοση

Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 26 Ιουν 2020, 13:49

Sharkrider έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 13:42
nikws7 έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 13:11

Μπορείς να επιχειρηματολογήσεις
Συγνωμη για την παρεμβαση , αλλα νομιζω οτι δε χρειαζεται καποια ιδιαιτερη επιχειρηματολογία.

Απλα αναρωτησου αν θα αγόραζες ενα παπούτσι 2 νουμερα μεγαλυτερο με τη λογικη να το φορας βαζοντας μεσα πατο-κολλες ή οτιδηποτε αλλο για να το γεμισεις.

Με την ιδια λογικη , σε ενα πεδιλο , γεμιζοντας τα κενα για να σφιξει το πελμα μεσα στο πεδιλο , πιεζεις τη τυχη σου πέρα απο θεμα ασφάλειας όπως σου εγραψα παραπανω , αλλα και σε θεματα οπως φουσκαλες-να σε χτυπησουν -καλους κτλ κτλ....

Νομιζω δεν αξιζει το κοπο ολη αυτη η ταλαιπωρια φιλε μου :hello:

Αν θες μπορεις να δοκιμασεις και στις αγγελιες καποια ανταλλαγη ή πωληση και αγορα νεου στο νουμερο σου. :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

nikws7
Ονοματεπώνυμο: Νίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikws7 » Παρ 26 Ιουν 2020, 14:22

Αν σε σχετικά οριακή ανάδυση που δεν έχεις πρόβλημα σου φύγει το πέδιλο καταλαβαίνεις σε τι κατάσταση μπορεί να βρεθείς?

Και ένα άλλο απλό θέμα να σκεφτείς αν σου φύγει σε θολά νερά και το χάσεις θα χαλάσεις την μέρα σου
Otan mpw sto nero Ksexnaw ta panta

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”