Επιλογη ψαροντουφεκου

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Arvan
Ονοματεπώνυμο: Aris Chriss

Επιλογη ψαροντουφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Τρί 23 Ιουν 2020, 02:25

Γεια χαρα σε ολους. :wave:
Ειμαι νεος στον χωρο -και το χομπι- και θα ηθελα λιγη βοηθεια για επιλογη οπλου.

Eχω ενα seac sting 75 που μου εκαναν δωρο και μετα απο πολλες βουτιες αποφασισα να ασχοληθω με το ψαροντουφεκο πιο σοβαρα...
Θελω να παρω ενα αλλο κυριο οπλο, να κανει λιγο για ολα κ εψαξα καποια μεταχειρισμενα κ θα ηθελα τη γνωμη σας εαν ειναι εφικτο..

Εχω βρει τα εξης εντως του budget μου: Omer HF 90, OMER MASTER 86, Salvimar Voodoo Rail Open 95 η 85 και ενα Deep Master Elan 105 μετατροπη ρολλερ (Ολα εχουν μουλινε, παραπανω λεπτομερειες δεν γνωριζω εκτος απο καποια παχη βεργας).

Ψαρευω κυριως ασπρα, μιας και μαυρα δεν βρισκω εδω που ειμαι και οι βουτιες μου περιοριζονται σε λιγα μετρα λογω απνοιας προς το παρων αλλα εχω σκοπο να "εξελιχθω" και θελω ενα οπλο να με καλυψει και για το μελλον ωστε να μη παιρνω παλι αλλο.

Η αληθεια ειναι το ρολλερ μου αρεσει και πιστευω (με βαση οσα εχω διαβασει) οτι η βολη σε πολλαπλα μηκη του οπλου και η ευστοχια του σε συνδυασμο με τη δυναμη βολης του ισως με βοηθησει να βαλω πιο πολλα ψαρια στη ψαροβελονα μου μιας και εχω λιγη δυσκολια να τα πλησιασω. Διαβασα επισης οτι η οπλιση του ειναι λιγο πιο δυσκολη λογω μηκων με το σχοινακι, ισχυει? ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα με συμβατικο?
Καταλαβαινω βεβαια οτι ενα καλο οπλο δεν θα κανει θαυματα και θα πρεπει να γινω και εγω καλυτερος οποτε και δεν αποκλειω και τις αλλες επιλογες.

Ο τοπος που ψαρευω ειναι βραχωδες (Σαρωνικος) και δεν ασχολουμαι πολυ με τρυπες εκτος κ αν δω καποιο αξιο ψαρι να βραχωνει γιατι προς το παρων δεν εχω στολη και δεν νιωθω ανετα να χωνομαι στις πετρες, οποτε σαν τεχνικες που χρησιμοποιω πιο πολυ ειναι το πλαναρισμα, επιφανειακο καρτερι και κανονικο καρτερι ελαχιστης διαρκειας :lol: .

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο, δοκιμασα να ειμαι οσο πιο περιεκτικος μπορω και να σας δωσω οσες πιο πολλες πληροφοριες μπορω.

Ευχαριστω εκ των προταιρων. :hello:

Oriana
Ονοματεπώνυμο: Ουρανια Αρσενιαδου

Re: Επιλογη ψαροντουφεκου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Oriana » Τρί 23 Ιουν 2020, 07:58

Για μενα ως πρώτο "σοβαρό" όπλο μην πάρεις ρόλερ.Τα ρόλερ τα παίρνεις όταν θες το κάτι παραπάνω που τώρα δεν χρειάζεται.Παρε ένα 90-95αρι που είναι al around όπλο και είναι ιδανικό για αυτά που ζητάς νομίζω.Παρε οποίο σου κάνει στο χέρι δε χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο τώρα Απλά να σου κάθεται η λαβή καλά στο χέρι.Τωρα για τη στολή πιστεύω χωρίς αυτήν δεν θα ευχαριστηθεις ψάρεμα γιατί όπως είπες ψιλοδισταζεις να σωθείς σε διάφορα σημεία και άσε που κρυώνεις και γρήγορα οπότε στολή απαραίτητη
Ελπίζω να σε βοηθησα
Φιλικά
ΝΑΙ ΡΕ είμαι γυναίκα ψαρεύω και μ'αρεσει

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 23 Ιουν 2020, 09:10

Αρη καλημερα και καλως ηρθες στη παρεα!!

Αν θες να μας πεις και την ηλικια σου μας βοηθουσε πολυ να σου πουμε στοχευμενες πληροφοριες .
Αν ξεκινησες τωρα τωρα...( δηλαδη φετος το καλοκαιρι) , το 75αρι ειναι αρκετο για να ψαρευψεις και να εξοικιωθεις με το χομπυ.
Μή βιαζεσαι να παρεις καινουργιο οπλο πριν μαθεις τα βασικα .

Αν περασει το καλοκαιρι και νοιωσεις οτι σου αρεσει , τοτε μπαινεις σε μια διαδικασια με συνεπεια και προσοχη να αγορασεις τον βασικο σου εξοπλισμο.
Οπωσδηποτε μια σημαδουρα .Ειτε ρηχα ειτε βαθεια...ειναι υποχρεωτικο για την ασφαλεια σου πρωτιστως!
Καλοκαιρι και η θαλασσα εχει αρκετη κινηση απο σκαφη-jetski και οτι αλλο φανταστεις !

Αν δεν διαθετεις για στολη, δοκιμασε να φορας μια μπλουζα τωρα το καλοκαιρι για να μήν σε καιει ο ηλιος και να γλιτωνεις ασχημες επαφες με τιποτα κοφτα βραχια - ανεμωνες ή οτιδηποτε αλλο ( σε επαφη με αχινους οκ..εκει θα σε τρυπησουν απλα προσεχε :D )

Για όλα τα υπολοιπα τωρα..εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Τρί 23 Ιουν 2020, 10:38

κατά την ταπεινή μου άποψη η στολή είναι πολύ μεγαλύτερη προτεραιότητα από το δεύτερο ψαροτούφεκο.
Εγώ με 75άρι κάνω καρτέρια πάνω από τον μισό χρόνο, μια χαρά μήκος είναι, ιδίως αφού δεν κάνεις ακόμα πολλά καρτέρια.

Αν παρολαυτά επιμείνεις να πάρεις όπλο, μην πάρεις 85-86 μήκος, δεν θα έχει τεράστια διαφορά από το 75 σου, πήγαινε σε 90-95, αλλά μην περιμένεις ότι θα αλλάξει πολλά στην αποτελεσματικότητά σου το μεγαλύτερο όπλο...

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Τρί 23 Ιουν 2020, 13:21

Αρχικα σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας.
Oriana έγραψε:
Τρί 23 Ιουν 2020, 07:58
Για μενα ως πρώτο "σοβαρό" όπλο μην πάρεις ρόλερ.Τα ρόλερ τα παίρνεις όταν θες το κάτι παραπάνω που τώρα δεν χρειάζεται.Παρε ένα 90-95αρι που είναι al around όπλο και είναι ιδανικό για αυτά που ζητάς νομίζω.Παρε οποίο σου κάνει στο χέρι δε χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο τώρα Απλά να σου κάθεται η λαβή καλά στο χέρι.Τωρα για τη στολή πιστεύω χωρίς αυτήν δεν θα ευχαριστηθεις ψάρεμα γιατί όπως είπες ψιλοδισταζεις να σωθείς σε διάφορα σημεία και άσε που κρυώνεις και γρήγορα οπότε στολή απαραίτητη
Ελπίζω να σε βοηθησα
Φιλικά

Η αληθεια ειναι το φανταζομουν οτι ισως ειναι "πολυ" για μενα το ρολλερ στα σταδια που βρισκομαι. Απλα ελεγα μηηηηηπως... :lol:
matador23 έγραψε:
Τρί 23 Ιουν 2020, 09:10
Αρη καλημερα και καλως ηρθες στη παρεα!!

Αν θες να μας πεις και την ηλικια σου μας βοηθουσε πολυ να σου πουμε στοχευμενες πληροφοριες .
Αν ξεκινησες τωρα τωρα...( δηλαδη φετος το καλοκαιρι) , το 75αρι ειναι αρκετο για να ψαρευψεις και να εξοικιωθεις με το χομπυ.
Μή βιαζεσαι να παρεις καινουργιο οπλο πριν μαθεις τα βασικα .

Αν περασει το καλοκαιρι και νοιωσεις οτι σου αρεσει , τοτε μπαινεις σε μια διαδικασια με συνεπεια και προσοχη να αγορασεις τον βασικο σου εξοπλισμο.
Οπωσδηποτε μια σημαδουρα .Ειτε ρηχα ειτε βαθεια...ειναι υποχρεωτικο για την ασφαλεια σου πρωτιστως!
Καλοκαιρι και η θαλασσα εχει αρκετη κινηση απο σκαφη-jetski και οτι αλλο φανταστεις !

Αν δεν διαθετεις για στολη, δοκιμασε να φορας μια μπλουζα τωρα το καλοκαιρι για να μήν σε καιει ο ηλιος και να γλιτωνεις ασχημες επαφες με τιποτα κοφτα βραχια - ανεμωνες ή οτιδηποτε αλλο ( σε επαφη με αχινους οκ..εκει θα σε τρυπησουν απλα προσεχε :D )

Για όλα τα υπολοιπα τωρα..εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε σε οτι χρειαστεις :hello:
Καλως σας βρηκα! Ειμαι 28 και υψος 1,77 περιπου. Το "κακο" με το συγκεκριμενο 75αρι ειναι οτι νομιζω βαση εμπειριων που εκανα θα χρειαστει επενδυσεις, πραγμα το οποιο με παροτρυνει στο απλα να παρω κατι καλυτερο. Για να σας δωσω καποιο παραδειγμα, η ευθυβολια του καταρχας ειναι τζοκερ. Εχω βαρεσει πολλες φορες με τον ιδιο τροπο στοχευοντας το ιδιο σημειο και πολλες φορες η βεργα δεν πηγαινε εκει που επρεπε (οι δοκιμες γινανε σε κομματια φελιζολ, στερεωμενα στο βυθο για σκοποβολη) και η ταχυτητα της βεργας δεν ειναι ευχαριστη ουτε η αποσταση βολης. Το κυριοτερο και χειροτερο που επαθα ηταν προχτες που εριξα σε ενα μικρο λαβρακι του κιλου περιπου στα 6μ βαθος-+, αναγκαστηκα να κανω αναδυση λογω απνοιας και το λαβρακι ωντας μαχιμο και επειδη δεν εχω μουλινε, στη μαχη του επανω πιαστηκε η μισινεζα (100αρα) καπου κ κοπηκε γιατι δεν χω μουλινε για να δωσω μετρα και ενα bungee που ηθελα να βαλω δεν χωραει στη προκαθορισμενη τρυπουλα που εχει. Ημουν τυχερος στην ατυχια μου και το βρηκα βραχωμενο με την βεργα οποτε αυτη τη φορα δεν εχασα κατι εκτος απ το να παω σπιτι πιο νωρις μιας και δεν κουβαλαω ανταλλακτικα μαζι μου ακομα. Αλλα λεω να μη ξαναπαθω κατι αναλογο... Σημαδουρα, μαχαιρι κτλ υπαρχουν μιας και ειναι οντως γεματο σκαφοι εδω και τα παραγαδια δεν λειπουν.
pillius έγραψε:
Τρί 23 Ιουν 2020, 10:38
κατά την ταπεινή μου άποψη η στολή είναι πολύ μεγαλύτερη προτεραιότητα από το δεύτερο ψαροτούφεκο.
Εγώ με 75άρι κάνω καρτέρια πάνω από τον μισό χρόνο, μια χαρά μήκος είναι, ιδίως αφού δεν κάνεις ακόμα πολλά καρτέρια.

Αν παρολαυτά επιμείνεις να πάρεις όπλο, μην πάρεις 85-86 μήκος, δεν θα έχει τεράστια διαφορά από το 75 σου, πήγαινε σε 90-95, αλλά μην περιμένεις ότι θα αλλάξει πολλά στην αποτελεσματικότητά σου το μεγαλύτερο όπλο...
Ανεφερα και στη προηγουμενη απαντηση τον λογο που θα ηθελα κατι καλυτερο. Εκτος και αν καποιος μπορει να με βοηθησει να στησω αυτο το οπλο καλυτερα οπου οικονομικα θα ειναι αρκετα λιγοτερα σε σχεση με αγορα αλλου οπλου που θα ειναι ετοιμομαχο. Προς το παρων μονο μια σπαστη καμπανα εχω βαλει κ αλλαξα το αθλιο του σχοινακι με μισινεζα 100αρα. Τα υπολοιπα ειναι μαμα (λαστιχο 16μμ ρακορ βιδωτο, βεργα σπειρωτη 6,25 η 6,5 δεν ειμαι σιγουρος). Αλλιως θα κινηθω σε ενα 90-95 οπως ειπες.

Για το θεμα στολης θα ειναι σιγουρο το επομενο που θα παρω, θα μου δωσει πιο πολυ ανεση και ασφαλεια και αυτο θα συνεσφερει και στην ηρεμια μυαλου κατα το ψαρεμα. Προς το παρων ειμαι απλα προσεκτικος.

Δυστυχως δεν εχω μεταφορικο, και η δυνατοτητα να ελεγξω τις λαβες ειναι ολιγο δυσκολο μιας που οι πωλητες ειναι διασπαρτοι. Εαν καποιος γνωριζει ποια απ αυτα τα οπλα εχει σχετικα μεγαλη λαβη ( αυτη του sting με βολευει -η την συνηθησα- ).

Σας ευχαριστω και παλι ολους, καλες αναδυσεις οπως ειδα οτι λετε εδω μεσα! :hello:

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 23 Ιουν 2020, 13:51

Ωραια εισαι σε μια ηλικια αρκετα καλη.

Αρα παμε πλεον συγκεκριμενα:
Δεν χρειαζεται να ξοδευτεις για το οπλο που ηδη εχεις.
Το κρατας σημαδουρα για κανα δευτερωμα, ή για ωρα αναγκης αν κατι παθει το βασικο σου οπλο.
Το οποιο βασικο οπλο πλεον πρεπει να ειναι ενα συμβατικο 90 +
Δέν μιλαμε για ρολλερ , πολυσπαστα ή πολυλαστιχα για την ωρα.

Κλασσικα οπλα σε αυτη τη κατηγορια με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα.
Pathos,Apnea,Seac , Meandros, Buca ,Bluetec,Omer, υπαρχουν αρκετα.

Θα μιλησω καθαρα σαν Κωστας, για να σε βοηθησω χωρις να κανω διαφημιση καπου.
Αν επαιρνα εγω ενα οπλο σημερα σε αυτα τα μηκη , για κατι οικονομικο θα επερνα το seac blue gun το 110
ή μετα σε λιγάκι ποιο ακριβο θα δοκιμαζα ΡΑΥΟ, ιδιο μηκος
και MEANDROS το οποιο περαν του οτι ειναι πανεμορφο ειναι και πολυ καινουργιο σαν μοντελο.

Επαναλαμβανω , γιατι ειναι και δημοσια συζητηση, οτι στα μηκη 90-110, πανω κατω όλα τα οπλα σε καλύπτουν.
Στο τελος να διαλεξεις αυτο που θα σου αρεσει ΕΣΕΝΑ !
Ειναι σαν τα ρουχα ενα πραμα.Να το εχεις μαζι και να γουσταρεις να το ψαρευεις!!

Στο μελλον με διαφορα setup πειραματιζεσαι ανετα .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τρί 23 Ιουν 2020, 14:44

Όπως σωστά σου είπαν το πρώτο που χρειάζεται είναι ένα σακάκι ίσως 3mm και μια σημαδουρα μακρόστενη απλή αλλά μαζί πάει πακέτο ζώνη με 3 βαρίδια του κιλού το ένα αποσπωμενο δηλαδή έχει κλιπ για να βγαίνει γρήγορα από τη ζώνη δύο inox γαντζους ένας για να πιάνει στη σημαδουρα και ένας στο αποσπωμενο βαριδι και βέβαια μια ανεμη με κορδόνι ειδικά για σημαδουρα πήγαινε σε ένα καλό μαγαζί να τα πάρεις όσο για το όπλο αν το φτιάξεις θέλει μια βέργα ταιτης (όχι βιδωτή) 6.25 και ένα ζευγάρι λάστιχα υπολόγισε 35 ευρώ περίπου για σημαδουρα κορδόνι ανεμη γύρω στα 20-25 τώρα ζώνη προς το παρόν μια απλή κάνει 10 ευρώ μια ελαστική όπως omer περίπου 20 αν δεν πάρεις σακάκι 1 αποσπωμενο μόνο και ψαροκρεμαστρα!

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τρί 23 Ιουν 2020, 14:51

Επίσης η πετονιά είναι πολύ λεπτή θες μία 1.40-1.60 αλλιώς κάθε λίγο θα κόβεται πάλι σε εξειδικευμενο κατάστημα όπως Αποστολίδης κέντρο Καρτελιας Άλιμος Ζωνομεσης προς Αιγάλεω νομίζω τέλος πάντων βλέπεις στο Google όπου σε βολεύει.

GiorgosS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τρί 23 Ιουν 2020, 15:03

Τώρα είδα ότι έχεις σημαδουρα οπότε πάρε μια ελαστική ζώνη αν δεν έχεις ζώνη και η απλή ιμάντας κάνει για βουτιές έως 10 μέτρα αλλά η ελαστική μένει εκεί που την βάζεις και έχει άλλη άνεση. Οι βολές είναι αργές λόγω βεργας και αδυναμων λαστιχων θες ένα 17.5-18 για βολές γύρω στα 2-2.5 μέτρα οριακά με βέργα ταιτης βέβαια.

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 23 Ιουν 2020, 15:17

Καλησπέρα Άρη καλώς ήρθες και καλές θάλασσες εύχομαι.

Προσωπικά την seacsub την έχω πολύ ψηλά ποιοτικά σαν εταιρία,το πρώτο μου όπλο ήταν seacsub thunder ή bolt δεν θυμάμαι ακριβώς πάνε χρόνια.
Αν θες άλλο όπλο να παίξεις ανάμεσα σε 90-100 εκατοστά απλό συμβατικό.
Προτεραιότητα έχει η στολή για μένα,θα σε προστατεύει από τον βυθό και από τον ήλιο και όχι για να μπορείς να μπαίνεις όπως έγραψες κάτω απο βράχους ή μέσα σε βράχους,άκρως επικίνδυνο.

Το όπλο αν δεν έχει ευθυβολία,βγάλε την βέργα ακούμπα την άκρη σε ένα σταθερό σημείο και φέρε την ουρά της κοντά στο ένα σου μάτι έχοντας κλειστό το άλλο και γυριζέ την σιγά σιγά,θα φανεί αν είναι κάπου στραβή.
Αν είναι άλλαξε μια βέργα και εγώ θα άλλαζα και λάστιχο,ένα μαλακό 19άρι με την βέργα που λογικά θα είναι 6,5 από την μάνα του.
Ότι άλλο θες ρωτάς,εδώ είμαστε.
ΥΓ:Τα όπλα δεν πιάνουν ψάρια,η τεχνική τα πιάνει που έρχεται σιγά σιγά με την τριβή με το νερό και τα θηράματα.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τρί 23 Ιουν 2020, 15:34

Για σου Άρη και καλώς ήρθες.Για τα περισσότερα νομίζω τα παιδιά σε έχουν καλύψει πιο πάνω.Εγω θα σου πω για τα όπλα που πρότεινες στο αρχικό σου ποστ, φαντάζομαι μιλάς για μεταχειρισμένα,πρώτα από όλα να τα δεις και να κοιτάξεις κατά πόσο είναι σε καλή κατάσταση,οι μηχανισμοι,το μουλινε,η βέργα,τα λάστιχα.Προσωπικη μου άποψη,πήγαινε προς 90αρι,όχι πιο μικρό,ούτε για ρόλερ από τώρα,πολύ πολύπλοκο για αρχή.Για μένα όπλο που καλύπτει μεγάλο εύρος είναι το Ομέρ hf που ανέφερες,εάν είναι σε καλή κατάσταση,το ψάρεψα αρκετά και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Με ένα δεκαενιαρι λάστιχο η δύο δεκατεσαρια με τη μαμά 6,5 βέργα έχει γλυκές και ευθύβολες βολές

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 23 Ιουν 2020, 16:45

για το ψαρεμα που διαβαζω οτι κανεις σιγουρα θα βολεψει να χτυπας καλυτερα και απο αποσταση τα ψαρια το ρολλερ(αν ειναι απλο ρολλερ ) και ας θες τον διπλασιο χρονο να οπλισεις (αρκει να βγαζεις ψαρια και εξαλου θα μαθεις και να το οπλιζεις ,ολα μια ιδεα ειναι )μετα ακολουθουν τα 90-95αρια σε μηκος οπλα ,και εκει θα συμφωνησω με τον geosub για το Ομέρ hf που εχω δει να ψαρευει και μου εχουν πει τα καλυτερα .
Η δικια μου συμβουλη ειναι το μεταχειρισμενο να το ξερεις η να το δεις επεξεργαστης πριν το παρεις διοτι τα λαστιχα θα εχουν 20+ ευρω στανταρ αν χρειαστεις μετα απο λιγα ψαρεματα και μια βεργα ενα 30αρι αν δεν ειναι εντελως οκ οποτε μην πεις αργοτερα γιατι δεν το αγορασες καινουργιο .
Τα υπολοιπα στα ειπαν πολυ σωστα τα παιδια πανω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Arvan

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arvan » Τρί 23 Ιουν 2020, 18:15

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας και την αμεση ανταποκριση. Ολοι εχετε και απο ενα κομματι δικιο και βρισκω πολυ σωστα τα λεγομενα σας.
Αρχικα μιλησα με ενα φιλο που εκανε windsurf και θα μου δωσει ενα μονοσορτς κρεσσι 3μμ που εχει και δεν φοραει πια. Οποτε το θεμα στολης λυθηκε.

Περι οπλων (τα οποια ειναι μεταχειρισμενα), απ'οτι βλεπω εβγαλα 3 πιθανα συμπερασματα, κ εαν γινετε θα ηθελα μερικες πληροφοριες πανω σ'αυτα, τα συν και πλην του καθενως.

1ον, επενδυω στο 75αρι λαστιχα και βεργα. Τι μηκος βολης θα μου προσφερει αυτο? Θα πρεπει να ρυθμισω πλευστοτητα με βαρυδακια? Ηδη το οπλο πλεει με τη μυτη προς τα κατω. Θα εχω πολυ ανακρουση με αποτελεσμα χαμενες βολες? απ'οσο ξερω αυτο το 75αρι δεν σηκωνει βαρια σεταπ. Εκτος αυτου θα πρεπει να βαλω και ενα μουλινε, πραγμα που συνολικα θα μου παει κανα 100ρικο οποτε γιατι να μη παρω απλα ενα αλλο σεταρισμενο? -Αυτο ειναι το λιγοτερο πιθανο σεναριο μιας και με τα ιδιο λεφτα παιρνω αλλο και εχω αυτο για 2ο.

2ον, επιλεγω το ομερ το 90αρι. Ηδη εχω πληροφορηθει απ' τον πωλητη οτι θελει λαστιχα οποτε εχω υπολογισει +20ε εκτος κ αν θελει παραπανω για δετα που σκοπευω να βαλω για να μην ξυνει τον σωληνα κ ξεβαφει (ειναι ωραιο οπλο και ειναι κριμα). Κατα τ'αλλα θεωρητικα ειναι πενα η βεργα, μηχανισμος κτλ. Σηκωνει και 2λαστιχα για πιο μετα αν θελω πιο πολυ δυναμη και γενικα δεχετε πειραματισμους. Πως μπορω να βεβαιωθω για την κατασταση του οτι ειναι πληρως λειτουργικο εκτος νερου? Με ενα καλο σεταπ πχ 19αρι δετο οπως ο geosub ανεφερε και την μαμισια βεργα ταιτης 6,5 για τη μηκη βολης και ταχυτητα μιλαμε?

3ον, και το πιο εξτριμ, το ρολλερ. Ο χρονος οπλισης δεν με αφορα ιδιαιτερα, οσο για την δυσκολια πιστευω αν ειναι να μαθω ρολλερ καλυτερα να μαθω τωρα που δεν εχω παρασυνηθησει το συμβατικο. Καποιος που ειχα ρωτησει εκτος φορουμ μου συμβουλεψε να το αποφυγω γιατι για να το πουλαει κατι δεν πηγε καλα στο σεταπ, ειναι ενα πιθανο σεναριο. Οπως και για το ομερ πως μπορω να βεβαιωθω για τη λειτουργικοτητα του? Ειναι 105, και λογο ρολλερ μπροστηβαρο, βαση αυτου σιγουρα εχει επιπτωσεις στο στριψιμο και γενικα την ευκινησια του στο νερο, ειναι πολυ σημαντικες αυτες οι επιπτωσεις? Επισης σε χαμηλη σκαλα σεμιρολλερ η πιο κατω θα μπορω και παλι να βαραω σε καποια τρυπα εαν χρειαστει η καπου που μπορει η βεργα να ερθει σε επαφη με πετρα, σωστα? (βραχωδεις βυθους).

Πρακτικα, κ αν θεωρησουμε οτι το ρολλερ και το ομερ ειναι χωρις ζημιες, μου φαινονται τα πιο all-around οπλα που μπορουν να ανταπεξελθουν σε πολλες καταστασεις και θυραματα.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Τρί 23 Ιουν 2020, 19:55

καλως ηρθες φιλε στον μπλέ πλανήτη :D
Σου εχουν γράψει πολυ ωραίες απαντήσεις απο πάνω :hello:
Εγω λεω, (με βαση τα στοιχεία που μας εδωσες) οτι για αρχή το 75αρι ειναι υπεραρκετο.
Οι βολές ετσι κι αλλιώς στην αρχή πρέπει να ειναι κοντινές.
Αν παρεις 100 αρι μην πιστεύεις οτι μπορείς να ριξεις επιτυχώς στα 3 μήκη ευκολά (μακάρι). Θελει τριβή το οπλο και οσο ποιο μικρό στην αρχή, τοσο ποιο ευκολο.
Ποιο βασικο κομμάτι για μένα ειναι η στολή, για να μπορεις να χαλαρωνεις και να αποκτάς υδροβιότητα.
Ενω πλέον ψαρεύω αποκλειστηκα με 2 πολύσπαστα, δεν θα σου συνιστούσα οτιδηποτε αλλο, απο 1 απλό λαστιχοβόλο με 1 ζευγάρι λάστιχα (17,5 ή 19αρια)
Η εξελιξη σου θα φέρει αυτόματα και εξελίξεις στον εξοπλισμό σου.
Στην φάση που εισαι η απλότητα ειναι κλειδί.
Αλλος κοσμος εκει κάτω που το σωμα μας και το μυαλό θελει χρόνο κοπο και σκέψη για να τον ξεκλειδώσει.
Δοκίμασε φέτος απλά, βουτα, χαλάρωσε, περνα καλά και εδω ειμαστε για τα παρακάτω βήματα. :wave:

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Τρί 23 Ιουν 2020, 20:40

1.Το να επενδύσεις στο 75αρι,τα είπες και μόνος σου.Φτιαξε το όμως με ένα καλό λάστιχο και άμα μπορέσεις στο μέλλον,του βάζεις και ένα μικρό μουλινε και έχεις οπλακι για δευτερωματα,για τα θολά,και για άμα χρειαστεί.
2.Το Ομέρ αφού θέλει λάστιχα,αν είναι με τη μαμά βέργα θα σου πρότεινα ένα μαλακό 19αρι,η δύο δεκατεσαρια,πάντα δετες καμπάνες,είναι μια χαρά για βολές σε άσπρα στα τρία μήκη.
3.Ο λόγος που θα σου πρότεινα να μην πάρεις τώρα ρόλερ δεν είναι για ότι δεν θα είναι καλό σαν όπλο.Απλα τα ρόλερ είναι πολύ πιο περίπλοκα όπλα,όχι μόνο για το θέμα όπλισης αλλά γιατί, ακριβώς επειδή είναι περίπλοκα,με πολλές λεπτομέρειες,που πολύ δύσκολα μπορείς να τα σεταρεις, βγάζουν εύκολα τα λάθη τους και πολλοί έχουν απογοητευτεί, ακριβώς για αυτό το λόγο.Θελει αρκετή εμπειρία να μπορέσεις να στρώσεις το όπλο στα μέτρα σου.Ενω ένα απλό συμβατικό όπλο,θα μπορέσεις εύκολα να το μάθεις,και να σε μάθει κιόλας,να σε εξελίξει στα θέλω σου και στα μπορώ σου.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”