φυσάει αγέρας που με πάει...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Re: φυσάει αγέρας που με πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 05 Οκτ 2021, 22:32

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 05 Οκτ 2021, 11:23
Άπαικτος!! Είσαι η ζωντανή διαφήμιση του αερικού, βαράς τις συναγρίδες λες και πρόκειται για σκάρους, αλλά στο έχω ξαναπεί: αυτά τα όπλα στα χέρια οποιουδήποτε άλλου δεν θα ήταν τα ίδια... Εσύ το' χεις σπουδάσει τα θέμα, έχεις πάρεις PHD!
να σαι καλα για τα καλα σου λόγια. Κακα τα ψέματα ,ολα τα σύγχρονα οπλα καλα είναι και με ολα μπορούμε να πιάσουμε ψαρια. Για πολύ καιρο βέβαια πίστευα οτι εγω με αεροβόλο δε υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να ψαρέψω λογο σκόπευσης. Αυτο που με έκανε να δοκιμάσω και να επιμείνω ηταν το οικονομικό. Τις δυνατότητες και τα προτερήματα τα ήξερα για χρονια, το κόστος απόκτησης και συντήρησης ομως ηταν αυτο που με έπεισε. Αν επιμείνεις σε κατι το μαθαίνεις και το συνηθίζεις :hello:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 06 Οκτ 2021, 01:05

Κρίμα να μην είναι καθαρά τα νερά να φαίνονται καλύτερα τα ψάρια!!!
Τα αερικά είναι γερά και γρήγορα τουφέκια. Εσύ Τρύφωνα τα έχεις σπουδάσει σε βάθος και μεταφορικά και κυριολεκτικά!!!
:hello:

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τετ 06 Οκτ 2021, 13:54

Ωωπ ινοκς κάννη; Για λέγε που την τρακάρισες; Θέλει τόρνο; :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 06 Οκτ 2021, 19:26

Psarogiatros έγραψε:
Τετ 06 Οκτ 2021, 01:05
Τα αερικά είναι γερά και γρήγορα τουφέκια. Εσύ Τρύφωνα τα έχεις σπουδάσει σε βάθος και μεταφορικά και κυριολεκτικά!!!
Έχουμε και εμείς τα ντοκτορά μας γιατρέ μου :D
Αντε να δουμε ποτε θα καθαρίσει :cry:

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τετ 06 Οκτ 2021, 19:28

ichthyologist έγραψε:
Τετ 06 Οκτ 2021, 13:54
Ωωπ ινοκς κάννη; Για λέγε που την τρακάρισες; Θέλει τόρνο; :thumbsup:
τις φτιάχνει ενας τρελος Ιταλος σε τόρνο σε μια υπόγα

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 06 Οκτ 2021, 20:02

Ακόμα φυσάει ρε;

Εγώ ένα αεροβόλο που είχα, το πούλησα την επόμενη μέρα. Από τους 20 πόντους αστοχούσα. :banghead: :mrgreen:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.. .

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Πέμ 07 Οκτ 2021, 12:48

hariska έγραψε:
Τετ 06 Οκτ 2021, 20:02
Ακόμα φυσάει ρε;

Εγώ ένα αεροβόλο που είχα, το πούλησα την επόμενη μέρα. Από τους 20 πόντους αστοχούσα. :banghead: :mrgreen:
εσυ ετσι και αλλιώς δε κρατάς όπλο πάνω απο 6μηνο, ασε που μπορεις να πουλήσεις μεχρι και ψυγεία σε εσκιμώους. Τώρα που το σκεφτομαι εχω κατι οπλα για πούλημα ,να σου τα φέρω;

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 07 Οκτ 2021, 20:06

Psarogiatros έγραψε:
Τετ 06 Οκτ 2021, 01:05
+1 :good:

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Πέμ 07 Οκτ 2021, 20:56

fireman έγραψε:
Τρί 05 Οκτ 2021, 22:16
vaggelakis έγραψε:
Τρί 05 Οκτ 2021, 10:51
Μπράβο Τρύφωνα, μάστορα της συναγρίδας!
Για πες δύο πράγματα για το σετάρισμα του όπλου (βέργα, bar) και τι δοκιμές έχεις κάνει.

Υ.Γ. Το σύστημα με την τρόμπα το ξεπατίκωσα και δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ :hello:
Μπράβο ρε Βαγγελάκη, χαίρομαι που έπιασε τόπο η ανάρτηση. Εμένα μετά απ αυτή τη τρόμπα λύθηκαν τα χέρια μου, δε το σκέφτομαι καθόλου πια για να λύσω ένα όπλο

Για το σετ απ τωρα. Το έχω με 26-27 μπαρ νομίζω και με 7,5αρα βέργα 1,45-47 κάτι τέτοιο. Και με λιγότερα μπαρ πιστεύω οτι θα βάραγε καλα, αλλά επειδή μπορώ να το οπλίζω με αυτά, λεω γιατί οχι. Έβαλα πλευρικά πτερύγια για καλύτερη ρύθμιση της πλευστότητας και μεγαλύτερη σταθερότητα στο σημάδι και κατά το πάτημα της σκανδάλης.
Δοκιμές σε στόχο δεν εχω κανει εκτός μιας βολής σε νταου στα 4,5 μετρα, όταν το πρωτοπήρα και του φόραγα μια 7,2. Πέρασε το 10αρι το νταου και έπεσε 2 μέτρα πισω απ το στόχο. Δε ξαναδοκίμασα :D . Η 8αρα του πέφτει κάπως βαριά απο άποψης πλευστότητας, με τη δύναμη δεν εχει θέμα. Ένας απ τους λόγους που εβαλα τα πτερύγια.
Αυτά σε γενικές γραμμές απο δοκιμές.
Σήμερα παράγγειλα ινοξ 14mm κάνη με βάκουμ να το δυναμώσω λίγο :D . Κατά τον Δεκέμβρη πιστευτώ θα είναι έτοιμο
Θα σου ζαλίσω πάλι τα π@π@ρι@, γιατί και εγώ εδώ και κάτι μήνες πήρα το πρώτο μου αερικό και ακόμα ψάχνομαι.
Έγω έχω το 100αρι και το έχω με 23 bar για την ώρα, αλλά επειδή μπορώ να το οπλίσω θα του βάλω 2-3 ακόμα.
Βέργα, πέραν από την δική του 7χιλ 115εκ, έχω και μία 7,5χιλ 115εκ, με την 7,5αρα είναι λίγο πιο αργό. Επίσης η ιδέα μου είναι, ή οι salvimar βέργες είναι λίγο μαλακές, σε βολή με την μικρή σκάλα άμα βρουν βράχο η μύτη γίνεται σκατά. 7,2 βέργα από που βρήκες?
Τα πτερύγια φαντάζομαι θα βοηθάνε αρκετά και μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή θα την κάνω και εγώ την προσθήκη με λίγο dow & fiberglass.
Ωραία και ιδέα της ανοξείδωτης κάνης, θα το έχω στα υπόψιν για μετά.
Η τρόμπα είναι απαραίτητη, με λιγότερες από 100 τρομπαρισιές φτάνω 25 ατμ εκεί που ήθελα κοντά 1000 :amen:
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Παρ 08 Οκτ 2021, 15:42

vaggelakis έγραψε:
Πέμ 07 Οκτ 2021, 20:56
Θα σου ζαλίσω πάλι τα π@π@ρι@, γιατί και εγώ εδώ και κάτι μήνες πήρα το πρώτο μου αερικό και ακόμα ψάχνομαι.
Έγω έχω το 100αρι και το έχω με 23 bar για την ώρα, αλλά επειδή μπορώ να το οπλίσω θα του βάλω 2-3 ακόμα.
Βέργα, πέραν από την δική του 7χιλ 115εκ, έχω και μία 7,5χιλ 115εκ, με την 7,5αρα είναι λίγο πιο αργό. Επίσης η ιδέα μου είναι, ή οι salvimar βέργες είναι λίγο μαλακές, σε βολή με την μικρή σκάλα άμα βρουν βράχο η μύτη γίνεται σκατά. 7,2 βέργα από που βρήκες?
Τα πτερύγια φαντάζομαι θα βοηθάνε αρκετά και μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή θα την κάνω και εγώ την προσθήκη με λίγο dow & fiberglass.
Η τρόμπα είναι απαραίτητη, με λιγότερες από 100 τρομπαρισιές φτάνω 25 ατμ εκεί που ήθελα κοντά 1000 :amen:
Δε ζαλίζεις τίποτα, γι αυτο φτιάχτηκε το θέμα, για να ανταλλάσσουμε γνώσεις για τα αερικά. Μπορεί κατι που θα δεις αύριο εσυ , να το μοιραστείς εδω και να με βοηθήσει.
Λοιπόν, την 7,2 την εφτιαξα. Είχα μια για το λαστιχοβόλο, της έβγαλα τα καρχαριάκια, εκανα πασο στην ουρά και έτοιμη. Για το 7 ή 7,5 πάχος βέργας . Εγω στο 1.20 εχω 7αρα. Αν δεν υπάρχει προβλημα με τη πλευστότητα, δε θα έλεγα όχι. Η 7,5 έχει κάποια προτερήματα και κάποια μειονεκτήματα. Δε στραβώνει εύκολα, είτε απο ψάρι ,είτε απο βράχο, είτε κατα το όπλισα. Ιδικά τα μακριιά αεροβόλα όταν τα πουσάρεις πολύ θέλουν προσοχή στην όπλιση, γιατί αν γίνει άτσαλη μπορεί να στραβώσεις τη βέργα. Εχει μεγαλύτερη αδράνεια, χάνει σε ταχύτητα όμως και θα πρέπει να δουλεύει με κάποια παραπάνω πίεση. Αφού την έχεις κάνε καμιά δοκιμή .Να ξέρεις οτι στα αεροβόλα, το όριο της πίεσης που θα βάλουμε, δεν ορίζεται μόνο απ τη δύναμη που μπορούμε να ασκήσουμε για να το οπλίσουμε, αλλά και απ την αντοχή του στόπερ και του πιστονιού. Όταν κάποια στιγμή ανοίξεις το όπλο, ρίξε μια ματιά στο στόπερ να δεις αν ζουν τα o-ring που εχει πάνω και ίσως χρειαστεί να τα αλλάξεις βάζοντας πιο σκληρά μιας και λειτουργούν σαν αμορτισέρ απόσβεσης.
Η 7,5αρα η βέργα που εχω πάνω salvimar είναι. Ναι δε θα την έλεγες σκληρή, αν και αποφύγω να κάνω βολές ακόμα και με την υποψία οτι θα βρω πέτρα. Δε τσαλακώνει απλά η μύτη, αλλά στραβώνει στον πύρο. Είχε και τραγικά φτεράκια, τα άλλαξα. Έχω αφαιρέσει και το σύστημα των ταχυτήτων μιας και θεωρώ πως είναι περιττό στο 130, οπότε οχι πολλες συγκρούσεις. Στο 115 που θα ετοιμάσω, θα βάλω ταχύτητες.
Αυτο με τα πτερύγια και το υαλόνημα να το κάνεις, αλλά θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα μια πρόχειρη κατασκευή, έτσι ώστε να κατασταλάξεις στο σχήμα που θες και τη λειτουργικότητα και μετά το ντύνεις. Κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ να γίνει λίγο όμορο.
Με τι τρόπο, δένεις τη βέργα, οδηγούς και τα συναφή;

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Παρ 08 Οκτ 2021, 16:26

fireman έγραψε:
Παρ 08 Οκτ 2021, 15:42
vaggelakis έγραψε:
Πέμ 07 Οκτ 2021, 20:56
Δε ζαλίζεις τίποτα, γι αυτο φτιάχτηκε το θέμα, για να ανταλλάσσουμε γνώσεις για τα αερικά. Μπορεί κατι που θα δεις αύριο εσυ , να το μοιραστείς εδω και να με βοηθήσει.
Λοιπόν, την 7,2 την εφτιαξα. Είχα μια για το λαστιχοβόλο, της έβγαλα τα καρχαριάκια, εκανα πασο στην ουρά και έτοιμη. Για το 7 ή 7,5 πάχος βέργας . Εγω στο 1.20 εχω 7αρα. Αν δεν υπάρχει προβλημα με τη πλευστότητα, δε θα έλεγα όχι. Η 7,5 έχει κάποια προτερήματα και κάποια μειονεκτήματα. Δε στραβώνει εύκολα, είτε απο ψάρι ,είτε απο βράχο, είτε κατα το όπλισα. Ιδικά τα μακριιά αεροβόλα όταν τα πουσάρεις πολύ θέλουν προσοχή στην όπλιση, γιατί αν γίνει άτσαλη μπορεί να στραβώσεις τη βέργα. Εχει μεγαλύτερη αδράνεια, χάνει σε ταχύτητα όμως και θα πρέπει να δουλεύει με κάποια παραπάνω πίεση. Αφού την έχεις κάνε καμιά δοκιμή .Να ξέρεις οτι στα αεροβόλα, το όριο της πίεσης που θα βάλουμε, δεν ορίζεται μόνο απ τη δύναμη που μπορούμε να ασκήσουμε για να το οπλίσουμε, αλλά και απ την αντοχή του στόπερ και του πιστονιού. Όταν κάποια στιγμή ανοίξεις το όπλο, ρίξε μια ματιά στο στόπερ να δεις αν ζουν τα o-ring που εχει πάνω και ίσως χρειαστεί να τα αλλάξεις βάζοντας πιο σκληρά μιας και λειτουργούν σαν αμορτισέρ απόσβεσης.
Η 7,5αρα η βέργα που εχω πάνω salvimar είναι. Ναι δε θα την έλεγες σκληρή, αν και αποφύγω να κάνω βολές ακόμα και με την υποψία οτι θα βρω πέτρα. Δε τσαλακώνει απλά η μύτη, αλλά στραβώνει στον πύρο. Είχε και τραγικά φτεράκια, τα άλλαξα. Έχω αφαιρέσει και το σύστημα των ταχυτήτων μιας και θεωρώ πως είναι περιττό στο 130, οπότε οχι πολλες συγκρούσεις. Στο 115 που θα ετοιμάσω, θα βάλω ταχύτητες.
Αυτο με τα πτερύγια και το υαλόνημα να το κάνεις, αλλά θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα μια πρόχειρη κατασκευή, έτσι ώστε να κατασταλάξεις στο σχήμα που θες και τη λειτουργικότητα και μετά το ντύνεις. Κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ να γίνει λίγο όμορο.
Με τι τρόπο, δένεις τη βέργα, οδηγούς και τα συναφή;
Το ίδιο ήθελα να σε ρωτήσω εσένα Τρύφωνα

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 08 Οκτ 2021, 19:59

Τα διαόλια της ΜΑΡΕΣ χαλάνε τη βολή και στραβώνουν την πορεία. Έχει ένα μεταλλικό της ΟΜΕΡ που λειτουργεί και σαν στόπερ στην ουρά-δεν χρειάζεται δαχτυλίδι. Βαρέως τύπου. Το πήρα αλλά αναμένεται δοκιμή.
Και ο κόμπος ή θηλειά επηρεάζει, δώστε κάποιο καλό δέσιμο....

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Παρ 08 Οκτ 2021, 22:51

https://photos.app.goo.gl/6eJYRtVEjTHD9M27A
https://photos.app.goo.gl/f8TDQbx1WrEQd42p7
https://photos.app.goo.gl/N4DKsdDZJhqV7ovg8

Δοκίμασα τα πάντα κατέληξα εδώ. Απλό ανθεκτικό και αποτελεσματικό. Για τούνες βάζω 2αρι καθαρό dynnema, για τα υπόλοιπα αυτο https://www.scubastore.com/%CE%BA%CE%B1 ... 37916239/p

Δένεις με μια χαλαρή καντηλίτσα μπροστα απ το δαχτυλίδι έτσι ώστε να τρέχει πάνω στη βέργα αλλά να μη χωράει να περάσει απ το δαχτυλίδι και τέλος αυτο ήταν.

Άβαταρ μέλους
paranoia
Ονοματεπώνυμο: giorgos t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paranoia » Σάβ 09 Οκτ 2021, 10:20

Πειραματιζομαι με κατι αρκετα παραπλήσιο σα τρόπο δεσιματος αυτό τον καιρο, αλλά εντελώς διαφορετικό σαν υλικά. Όταν ολοκληρώσω τις δοκιμές και διαπιστώσω ότι είναι λειτουργικό και συνάμα ανθεκτικό και αξιζει, θα το δείξω.

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Σάβ 09 Οκτ 2021, 18:24

paranoia έγραψε:
Σάβ 09 Οκτ 2021, 10:20
Πειραματιζομαι με κατι αρκετα παραπλήσιο σα τρόπο δεσιματος αυτό τον καιρο, αλλά εντελώς διαφορετικό σαν υλικά. Όταν ολοκληρώσω τις δοκιμές και διαπιστώσω ότι είναι λειτουργικό και συνάμα ανθεκτικό και αξιζει, θα το δείξω.
βάλτε να βλέπουμε κολπάκια, μας ανοίγουν τα μάτια και κερδίζουμε χρόνο και χρήμα.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”