φυσάει αγέρας που με πάει...

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Re: φυσάει αγέρας που με πάει...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:49

Το βίντεο με την στήρα πραγματικά με εντυπωσίασε. Δεν είμαι καθόλου επαϊων στο θέμα αεροβόλου αλλά η εντύπωση που έχω είναι την 'βρώμικη' δουλειά την έκανες εσύ με την εξαιρετική βουτιά και το όπλο απλά υποβοήθησε την διεκπεραίωση του έργου. Παλιά θυμάμαι είχαμε ένα 'μότο' ότι 'το ΄όπλο δεν κάνει τον ψαρά', αλλά βεβαίως με όλες αυτές τις εξελίξεις της τεχνολογίας αυτό ακούγεται κάπως παρωχημένο πλέον. Δεν ξέρω αν οποιοσδήποτε άλλος κρατώντας το ίδιο όπλο θα μπορούσε να πετύχει αυτή την εντυπωσιακή σύλληψη, πάντως σίγουρα ο συνδιασμός όπλου - κυνηγού ήταν το κλειδί για την επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:15

Πλάκα με κάνετε ρε;
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το ποστ... :shock:
Που να διαβάζω τώρα......... :mrgreen:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.. .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:53

hariska έγραψε:
Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:15
Πλάκα με κάνετε ρε;
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό το ποστ... :shock:
Που να διαβάζω τώρα......... :mrgreen:
....μετα απορουμε που δεν διαβαζουν οι μαθητες !! [-(
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:54

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσΑΝτα :mrgreen:
πΑΝτως είναι μεγάλη μαγκιΑ Ν΄ αλλάζεις όπλο για βολές στο ΑΝοιχτό νερό. Ο Βλάχος έλεγε σε ένα άρθρο ότι χΑΝεις μία σεζόν μέχρι να μάθεις τα τερτίπια του αεροβόλου και να το ψαρεύεις σωστά. Εσύ το έμαθες πολύ πιο γρήγορα, ΕΥΓΕ!!! :hello:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Παρ 31 Ιούλ 2020, 12:48

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:
Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:54
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσΑΝτα :mrgreen:
πΑΝτως είναι μεγάλη μαγκιΑ Ν΄ αλλάζεις όπλο για βολές στο ΑΝοιχτό νερό. Ο Βλάχος έλεγε σε ένα άρθρο ότι χΑΝεις μία σεζόν μέχρι να μάθεις τα τερτίπια του αεροβόλου και να το ψαρεύεις σωστά. Εσύ το έμαθες πολύ πιο γρήγορα, ΕΥΓΕ!!! :hello:
Και λίγο λέει. Τα άοπλα τα έχω στα χέρια απο πέρσι το καλοκαίρι. Βέβαια έτυχαν κάποιες αναποδιές που δε με επέτρεπαν να πάω στη θάλασσα οσο θα ήθελα άλλα και πάλι δεν είναι ο μόνος λόγος που δυσκολεύτηκα . Η αγορά στην Ελλάδα γύρω απ τα ανταλλακτικά των αεροβόλων είναι πολύ πίσω. Κάθε φόρα που εμφανιζόταν κάποιο προβλημα ή βελτίωση που ήθελες να κάνεις, το όπλο έμενε εκτός. Έτσι μειωνόταν ο χρόνος που το είχες στα χέρια ακόμα παραπάνω. Το καλό είναι οτι τα σύγχρονα όπλα έχουν λυμένα κάποια απο τα βασικά τους προβλήματα απο μαμά και έτσι κάπου την έκανες τη δουλειά σου. Εγώ με το που τα πήρα στα χέρια, προσπάθησα να επικεντρωθώ στο θέμα σκόπευση και κάνοντας κάποιες βελτιώσεις με τα σκοπευτικά θεωρώ οτι έχω ΑΡΧΊΣΕΙ να το βρίσκω
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 27 Απρ 2021, 20:55

Μετά απο καιρό κατάφερα να ολοκληρώσω ένα συστηματάκι φουσκώματος των αερικών, που μου κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη. Είναι μια τρόμπα για αεροβόλα όπλα προσυμπιεσμένου αέρα (PCP airguns), μαζί με τους κατάλληλους αντάπτορες, βανάκια και ταχυσυνδέσμους για να προσαρμόζεται στα αεροβόλα ψαροντούφεκα. Σαν τρόμπα έχει τη δυνατότητα να γεμίζει φιάλες εως και 250 bar, οπότε τα 20 με 30 bar που χρησιμοποιούμε στα ψαροντούφεκα δε της δημιουργούν απολύτως κανένα πρόβλημα.
Ενδεικτικά για να φουσκώσω το Mares HF 120 με την τρόμπα της εταιρίας χρειάζεται 1600 τρομπαρισιές για να φθάσει τα 30 bar, με αυτή τη τρόμπα φθάνεις τα 30bar με 150 τρομπαρισιές. Το cyrano 85 έφτασε τα 22 bar με 50 τρομπαρισιές :hello:

https://photos.app.goo.gl/PmmVMSZncyfRVrhN7
https://photos.app.goo.gl/4tfwomMyntGsf5bc7

Άβαταρ μέλους
mezger
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mezger » Τρί 18 Μάιος 2021, 22:42

Πολύ καλό!

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Παρ 02 Ιούλ 2021, 19:26

fireman έγραψε:
Τρί 27 Απρ 2021, 20:55
Μετά απο καιρό κατάφερα να ολοκληρώσω ένα συστηματάκι φουσκώματος των αερικών, που μου κάνει τη ζωή πολύ πιο εύκολη. Είναι μια τρόμπα για αεροβόλα όπλα προσυμπιεσμένου αέρα (PCP airguns), μαζί με τους κατάλληλους αντάπτορες, βανάκια και ταχυσυνδέσμους για να προσαρμόζεται στα αεροβόλα ψαροντούφεκα. Σαν τρόμπα έχει τη δυνατότητα να γεμίζει φιάλες εως και 250 bar, οπότε τα 20 με 30 bar που χρησιμοποιούμε στα ψαροντούφεκα δε της δημιουργούν απολύτως κανένα πρόβλημα.
Ενδεικτικά για να φουσκώσω το Mares HF 120 με την τρόμπα της εταιρίας χρειάζεται 1600 τρομπαρισιές για να φθάσει τα 30 bar, με αυτή τη τρόμπα φθάνεις τα 30bar με 150 τρομπαρισιές. Το cyrano 85 έφτασε τα 22 bar με 50 τρομπαρισιές :hello:

Αν μπορείς ρε Τρύφωνα για γράψε τι ακριβώς χρησιμοποίησες, γιατί θέλω να φτιάξω ακριβώς το ίδιο (τρόμπα έχω). Αν στείλεις και λινκ από eshop είσαι ο καλύτερος του χωριού.
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Σάβ 03 Ιούλ 2021, 20:59

vaggelakis έγραψε:
Παρ 02 Ιούλ 2021, 19:26
fireman έγραψε:
Τρί 27 Απρ 2021, 20:55

Αν μπορείς ρε Τρύφωνα για γράψε τι ακριβώς χρησιμοποίησες, γιατί θέλω να φτιάξω ακριβώς το ίδιο (τρόμπα έχω). Αν στείλεις και λινκ από eshop είσαι ο καλύτερος του χωριού.
Αυτο είναι το μαγαζί που πήγα εγώ. https://www.airblock.gr/
πήγα απο το μαγαζί με το μανόμετρο και τον αντάπτορα για το ψαροντούφεκο. Αντάπτορα μπορείς να βρεις εδώ, ανάλογα τη μάρκα του όπλου που έχεις. Εγω έχω αλλάξει ολες τις βαλβίδες στα οπλα σε Μαρες για να μην ψάχνομαι με ανταπτορες. https://www.scubastore.com/%CE%BA%CE%B1 ... /1244316/p
Μανόμετρο δε χρειάζεται να πάρεις απο το μαγαζί με τα καταδυτικά, τα μαγαζιά με εργαλεία πεπιεσμένου αερα έχουν καλύτερα και φθηνότερα. Θες μανόμετρο να δείχνει μεχρι 40 bar.
Τώρα για τα υπόλοιπα θα σου πω τα υλικά αλλά δε μπορώ να σου πω τις ίντσες γιατί δε τις θυμάμαι και με μπερδεύουν, να μη πω καμιά μαλακια.
Λοιπόν πάνω στο φίλτρο της τρόμπας άλλαξα το θηλυκό ταχυσύνδεσμο που είχε ο Κινέζος και εβαλα έναν της airblock για να ταιριάζει γάντι με το συστηματάκι που ακολουθεί. Ακολουθεί αρσενικός ταχυσύνδεσμος ο οποίος είναι βιδωμένος πάνω σε βαλβιδάκι. Το βαλβιδάκι χρειάζεται οπωσδήποτε. Το βαλβιδάκι κουμπώνει πάνω σε ΤΑΦ για να μπει το μανόμετρο. Μετά ακολουθεί προέκταση. Είναι πολύ σημαντική γιατί χωρίς αυτή αμα πας να βιδώσεις ή να ξεβιδώσεις το σύστημα πάνω στο όπλο βρίσκει το μανόμετρο πάνω στη λαβή. Η προέκταση τέλος βιδώνει πάνω στον ανταπτορα. Όλα αυτά τα ενώνεις μεταξύ τους με τεφλον αερος οχι νερού, αερος υψηλής πίεσης. Μπορείς και με φλατζόκολα , αλλά αν θες κάποια στιγμή να το λύσεις αφήνει υπολείμματα που δε μου αρέσουν. Το τεφλον κανει μια χαρά δουλειά. Σορυ που δε μπορώ να σου πω ίντσες. Αν πάρεις τον αντάπτορα, βρεις τις ιντσες του και στείλεις μια απ τις φωτογραφίες στην airblock και τους πεις θέλω αυτα τα κομμάτια ,πιστεύω οτι θα σε εξυπηρετήσουν. Τώρα πως δουλεύει. Κλίνεις το βανάκι και βιδώνεις το σύστημα. Κουμπώνεις τον ταχυσύνδεσμο και αρχίζεις να τρομπάρεις με κλειστό το βανάκι, Αφου ανεβάσει bar η τρόμπα, ανοίγεις το βανάκι. Αυτο για να μη σου στείλει αέρα με λαδια μέσα στη τρόμπα. Ανεβάζεις την πίεση που θες και κανα δυο bar παραπάνω, Κλείνεις το βανακι, απελευθερώνεις τον αερα απ τη τρόμπα και βγάζεις το ταχυσύνδεσμο. Μετα απλα ξεβιδώνεις το σύστημα χάνονται και 1 με 2 bar που είχες βάλει πριν παραπάνω. Αυτα ελπίζω να βοήθησα

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Δευ 04 Οκτ 2021, 20:54

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 04 Οκτ 2021, 21:41

Μέσα στα Χλωμοπράσινα Νερά,
κι ανάμεσα απο Σύννεφα Μεδουσών,
φύσηξε ο Αγέρας και με πήγε,
στα υπέροχα Ψαρέματα του Τρύφωνα...
Υπέροχες, η Ειδικότητά σου, οι Συναγρίδες σου Φίλε...
Και το Αεροβόλο - Σουπιά που μας έδειξες, μιλάει,
τα λέει, και τα λέει πάρα πολύ Σωστά τα Λόγια του...

Φίλε Τρύφωνα ένα μεγάλο Μπράβο σε Ολα,
όπως πάντα...

Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
...αν δεν μπορείς να φερθείς με Σεβασμό,
φέρσου τουλάχιστον με την υποτυπώδη Ανθρωπιά…

CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

vaggelakis
Ονοματεπώνυμο: vaggelis zervos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vaggelakis » Τρί 05 Οκτ 2021, 10:51

Μπράβο Τρύφωνα, μάστορα της συναγρίδας!
Για πες δύο πράγματα για το σετάρισμα του όπλου (βέργα, bar) και τι δοκιμές έχεις κάνει.

Υ.Γ. Το σύστημα με την τρόμπα το ξεπατίκωσα και δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ :hello:
There's perfect harmony
In the rising and the falling of the sea

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 05 Οκτ 2021, 11:23

Άπαικτος!! Είσαι η ζωντανή διαφήμιση του αερικού, βαράς τις συναγρίδες λες και πρόκειται για σκάρους, αλλά στο έχω ξαναπεί: αυτά τα όπλα στα χέρια οποιουδήποτε άλλου δεν θα ήταν τα ίδια... Εσύ το' χεις σπουδάσει τα θέμα, έχεις πάρεις PHD!

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 05 Οκτ 2021, 21:49

CapetanThomas έγραψε:
Δευ 04 Οκτ 2021, 21:41
Μέσα στα Χλωμοπράσινα Νερά,
κι ανάμεσα απο Σύννεφα Μεδουσών,
φύσηξε ο Αγέρας και με πήγε,
στα υπέροχα Ψαρέματα του Τρύφωνα...
Υπέροχες, η Ειδικότητά σου, οι Συναγρίδες σου Φίλε...
Και το Αεροβόλο - Σουπιά που μας έδειξες, μιλάει,
τα λέει, και τα λέει πάρα πολύ Σωστά τα Λόγια του...

Φίλε Τρύφωνα ένα μεγάλο Μπράβο σε Ολα,
όπως πάντα...

Να είσαι πάντα καλά...

καπετάνιε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλα σου λόγια
τα σέβη μου

Άβαταρ μέλους
fireman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 05 Οκτ 2021, 22:16

vaggelakis έγραψε:
Τρί 05 Οκτ 2021, 10:51
Μπράβο Τρύφωνα, μάστορα της συναγρίδας!
Για πες δύο πράγματα για το σετάρισμα του όπλου (βέργα, bar) και τι δοκιμές έχεις κάνει.

Υ.Γ. Το σύστημα με την τρόμπα το ξεπατίκωσα και δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ :hello:
Μπράβο ρε Βαγγελάκη, χαίρομαι που έπιασε τόπο η ανάρτηση. Εμένα μετά απ αυτή τη τρόμπα λύθηκαν τα χέρια μου, δε το σκέφτομαι καθόλου πια για να λύσω ένα όπλο

Για το σετ απ τωρα. Το έχω με 26-27 μπαρ νομίζω και με 7,5αρα βέργα 1,45-47 κάτι τέτοιο. Και με λιγότερα μπαρ πιστεύω οτι θα βάραγε καλα, αλλά επειδή μπορώ να το οπλίζω με αυτά, λεω γιατί οχι. Έβαλα πλευρικά πτερύγια για καλύτερη ρύθμιση της πλευστότητας και μεγαλύτερη σταθερότητα στο σημάδι και κατά το πάτημα της σκανδάλης.
Δοκιμές σε στόχο δεν εχω κανει εκτός μιας βολής σε νταου στα 4,5 μετρα, όταν το πρωτοπήρα και του φόραγα μια 7,2. Πέρασε το 10αρι το νταου και έπεσε 2 μέτρα πισω απ το στόχο. Δε ξαναδοκίμασα :D . Η 8αρα του πέφτει κάπως βαριά απο άποψης πλευστότητας, με τη δύναμη δεν εχει θέμα. Ένας απ τους λόγους που εβαλα τα πτερύγια.
Αυτά σε γενικές γραμμές απο δοκιμές.
Σήμερα παράγγειλα ινοξ 14mm κάνη με βάκουμ να το δυναμώσω λίγο :D . Κατά τον Δεκέμβρη πιστευτώ θα είναι έτοιμο

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”