ΤΕΣΤ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ 18650 ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ TOOLSMANIA.GR:ΦΥΚΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ;

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
gba
Ονοματεπώνυμο: ΜΠΑΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Re: ΤΕΣΤ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ 18650 ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ TOOLSMANIA.GR:ΦΥΚΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Παρ 12 Ιουν 2020, 22:08

Eπι τη ευκαιρια , να πω οτι του Αγιου Πνευματος, δοκιμασα αυτο τον φακο ,
Εικόνα
, που φαινεται και στο 2o test, με λαμπακι led μεταξυ 3Watt και 4Watt ,( οπως φαινεται και στο 2o τεστ η συνολικη ισχυς του κυκλωματος ειναι τασηVxεντασηI=4,08Vx0,99A=4W)
που ειχα παραγγειλει απο wish.com , απο το καταστημα kc-fire στην καραντινα,
σε πολυ καλη τιμη, οπως βλεπετε και στην φωτο.
Επειδη για να τα δεις στο wish.com χρειαζεται εγγραφη , πιθανοτατα , χωρις να ειμαι σιγουρος , ειναι ο ιδιος με αυτον και το ιδιο καταστημα στο ebay
https://www.ebay.com/itm/XM-L2-Waterpro ... SwDVtaVGwI
Πιθανοτατα ο καλυτερος φακος , που εχω δοκιμασει.
Το μονο που θελει προσοχη ειναι πριν την χρηση , θελει γρασο σιλικονης στα oring,
γιατι με τα oring βιδωνει πολυ σφιχτα και χωρις γρασο σιλικονης , τα τραυματιζει.
Εχει ομως στην συσκευασια και εφεδρικα oring.
Μετα απο 6 ωρες βουτιας , η panasonic ειχε πεσει μονο στα 3,8V απο 4,1V.

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Re: ΤΕΣΤ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ 18650 ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ TOOLSMANIA.GR:ΦΥΚΙΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΕΣ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Σάβ 13 Ιουν 2020, 10:13

Μακάρι να αξιολογούσαν και άλλοι τόσο ολοκληρωμένα διάφορα είδη εξοπλισμού και υλικά που χρησιμοποιούμε. Έτσι πρέπει να γίνονται …αντικειμενικά ,με φωτογραφίες και με επεξήγηση σε βάθος.
Πολύ ωραία η δουλεία σου! Συνέχισε , μας βοηθάς όλους!

Άβαταρ μέλους
mpourasg
Ονοματεπώνυμο: Γεώργιος Μπούρας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpourasg » Κυρ 14 Ιουν 2020, 14:56

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Παλαιότερα κι εγώ αγόραζα από Κινέζους μπαταρίες. Ωστόσο εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ, χρησιμοποιημένες μπαταρίες από laptop. Έχω καταλήξει (πρακτικά πάντα)στο συμπερασμα από μια μπαταρία λάπτοπ που έχει συνήθιως 6 μπαταρίες 18650, η μία είναι πεσμένη, και οι άλλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν μια χαρά και μάλιστα είναι πολύ ποιο αξιόπιστες από τις Κινεζιές που κυκλοφορούν. Έχεις άποψη περι αυού?

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 14 Ιουν 2020, 16:25

mpourasg έγραψε:
Κυρ 14 Ιουν 2020, 14:56
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Παλαιότερα κι εγώ αγόραζα από Κινέζους μπαταρίες. Ωστόσο εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ, χρησιμοποιημένες μπαταρίες από laptop. Έχω καταλήξει (πρακτικά πάντα)στο συμπερασμα από μια μπαταρία λάπτοπ που έχει συνήθιως 6 μπαταρίες 18650, η μία είναι πεσμένη, και οι άλλες μπορούν να χρησιμοποιηθούν μια χαρά και μάλιστα είναι πολύ ποιο αξιόπιστες από τις Κινεζιές που κυκλοφορούν. Έχεις άποψη περι αυού?
περιμενωντας την απαντηση του φιλου gba σαν ειδικος που ειναι
Απλα να πω την αποψη μου οτι ειναι για αλλη δουλια απο οσο ξερω μιας και ειναι φτιαγμενες για μεγαλη δυναμη και διαρκεια(εργαλεια ηλεκτρικα οπως δραπανοκατσαβιδα μπαταριας και για ηλεκτρονικα τσιγαρα κτλ.οπου θελουν διαρκεια και δυναμη )οπου εκει δεν μπαινουν απλες μπαταριες φακων και εχουν πολλα αμπερ (10-20-30 )και ειναι και ποιο ακριβες συνηθως αλλα σαφως τελειες για φακο
Το θεμα ειναι οτι και μεταχειρισμενες του λαπτοπ η ακομα και απο δραπανοκατσαβιδο εινα πολυ ακριβες ,πχ εδω στο παζαρι του σχοιστου της κυριακες της βλεπεις να πωλουνται απο 20 ευρω και πανω μεταχειρισμενες απο δραπανοκατσαβιδο η μπαταρια που ει σως εχει απο 4 και πανω ??αλλα δεν ξερεις και τι θα σου βγει ??
Τωρα βεβαια αν της βρισκεις τσαμπα ειναι η καλυτερη λυση σαφεστατα διοτι ειναι και επωνυμες :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
mpourasg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpourasg » Κυρ 14 Ιουν 2020, 20:49

thalassa50 έγραψε:
Κυρ 14 Ιουν 2020, 16:25
mpourasg έγραψε:
Απλα να πω την αποψη μου οτι ειναι για αλλη δουλια απο οσο ξερω μιας και ειναι φτιαγμενες για μεγαλη δυναμη και διαρκεια(εργαλεια ηλεκτρικα οπως δραπανοκατσαβιδα μπαταριας και για ηλεκτρονικα τσιγαρα κτλ.οπου θελουν διαρκεια και δυναμη )οπου εκει δεν μπαινουν απλες μπαταριες φακων και εχουν πολλα αμπερ (10-20-30 )και ειναι και ποιο ακριβες συνηθως αλλα σαφως τελειες για φακο
Το θεμα ειναι οτι και μεταχειρισμενες του λαπτοπ η ακομα και απο δραπανοκατσαβιδο εινα πολυ ακριβες ,πχ εδω στο παζαρι του σχοιστου της κυριακες της βλεπεις να πωλουνται απο 20 ευρω και πανω μεταχειρισμενες απο δραπανοκατσαβιδο η μπαταρια που ει σως εχει απο 4 και πανω ??αλλα δεν ξερεις και τι θα σου βγει ??
Τωρα βεβαια αν της βρισκεις τσαμπα ειναι η καλυτερη λυση σαφεστατα διοτι ειναι και επωνυμες :)
Δεν είναι και τόσο δύσκολο να βρεις τελειωμένες μπαταρίες για λάπτοπ. Και οι γνήσιες έχουν και επώνυμες μπαταρίες με προστασία

gba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Κυρ 14 Ιουν 2020, 21:32

mpourasg έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
Κυρ 14 Ιουν 2020, 16:25
mpourasg έγραψε:
Καλησπέρα σε ολους.
καταρχας να διευκρινισω οτι δεν θεωρω τον εαυτο μου ειδικο, απλα λογω επαγγελματος μπορω να ερμηνευσω καποιες ενδειξεις,
που μπορει να το κανει και οποισδηποτε εχει βασικες γνωσεις ηλεκτρισμου ακομα και απο το λυκειο.
Θα ειμαι αναλυτικος , ωστε να μπορειτε και μονοι σας να κανετε τους υπολογισμους.
Ας παρουμε για παραδειγμα αυτην εδω την μπαταρια του λαπτοπ
https://www.batteries.gr/gr/hp-business ... gJ4-_D_BwE
διαβαζω τις ενδειξεις ταση 10,8V , φορτιο 4400mAh , ενεργεια 48Wh και οτι αποτελειται απο 6 στοιχεια.
Ας υποθεσουμε οτι τα 6 στοιχεια ειναι 6 μπαταριες ιοντων Λιθιου 18650 με ενδεικτικη ταση 3,7V.

Για να εχουμε ταση 10,8V χρειαζομαστε 3 μπαταριες στην σειρα 3,7V+3,7V+3,7V=11,1V η ταση στα ακρα της συστοιχιας , οταν δεν περνα ρευμα.
Οταν περνα ρευμα , λογω της εσωτερικης αντιστασης των μπαταριων εχουμε πτωση τασης (απωλεια ενεργειας ανα μοναδα φορτιου) μεσα στις μπαταριες
και πιθανον για αυτο αναφερει 10,8V , μικροτερη ταση απο 11,1V .

Για να εχουμε φορτιο 4400mAh (πχ ρευμα 1000mΑ=1A για 4,4h) με δεδομενο οτι μια μπαταρια 18650 δεν μπορει να δωσει 4400mAh, χρησιμοποιει και δευτερη συστοιχια 3 μπαταριων συνδεδεμενες μεταξυ τους σε σειρα και η συστοιχια παραλληλα με την πρωτη.Ετσι υποθετω οτι καθε μπαταρια ειναι 2200mAh.

Η παρεχομενη ενεργεια στο εξωτερικο κυκλωμα , απο τις παραπανω 6 μπαταριες ειναι τασηχενταση ρευματοςχχρονος =10,8Vx1Ax4,4h=47,52Volt.Amper.hour=47,52Watt.hour=47,52Wh , κατα προσεγγιση 48Wh
και αφου εχουμε 6 μπαταριες , η καθε μια δινει 48Wh/6=8Wh.

Αρα το καθε ενα απο τα 6 στοιχεια -η καθε μπαταρια 18650 απο τις 6 , του λαπτοπ ειναι 2200mAh , 8Wh , που φθανουν για 2-3 ψαρεματα αναλογα με την χρηση.

Να διευκρινισω εδω οτι πιθανοτατα στα λαπτοπ οι μπαταριες στοιχεια δεν χαλανε ολες μαζι και καποιες μπορουν να χρησιμοποιηθουν μονες του
ή μπορει να χαλασε το κυκλωμα προστασιας υπερφορτωσης και εκφορτισης και να να ειναι ολες καλες.

Ελπιζω να βοηθησα να κανετε μονοι σας υπολογισμους ,
γιατι οπως ελεγε και ο κομφουκιος , αν δεν κανω λαθος:μην μου δινεις ψαρια , μαθε με να ψαρευω :hello:

gba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Κυρ 14 Ιουν 2020, 23:29

Ευκαιρια να μαθουμε ενα τροπο να εχουμε μια πρωτη ενδειξη για τις fake 18650, οταν αναγραφουν και φορτιο και ενεργεια ,
χωρις να χρειαζεται να κανουμε καποια πειραματικη μετρηση .

1ο παραδειγμα: Ας παρουμε την παραπανω μπαταρια 18650 απο το λαπτοπ , που εξατασαμε:
2200mAH , περιπου 8Wh
Με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα εντασης 1000mAh=1A για 2,2h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =2200mAh =2,2Ah
οποτε η ενεργεια που δινει ειναι τασηχενταση ρευματοςχχρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx2200mAh =3,6Vx2,2Ah =7,92VAh =7,92Wh , περιπου 8Wh .
Δεν υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις , οποτε ειναι μια ενδειξη οτι δεν ειναι fake.
Θεωρω απιθανο ο κατασκευαστης fake battery , να εκανε υπολογισμους :D

Πρακτικα για να βρειτε την ενεργεια(Wh) , θα διαιρειτε το φορτιο σε mAh με το 1000 και θα πολλαπλασιαζετε με την μεση ταση 3,6V:
2200mAH , περιπου 8Wh : (2200/1000)χ3,6= 7,92

2ο παραδειγμα: Ας παρουμε την παραπανω μπαταρια Qulit fire , που μετρησα και πειραματικα:
4000mah και 9,6Wh : (4000/1000)χ3,6= 14,4Wh
Αναλυτικα: με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα 1000mAh=1A για 4h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =4000mAh =4Ah
οποτε η ενεργεια που δινει ειναι ταση χ ενταση ρευματος χ χρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx4000mAh =3,6Vx4Ah =14,4VAh =14,4Wh
Υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις 9,6Wh με 14,4Wh, οποτε ειναι μια μια ενδειξη οτι ειναι fake,
που επιβεβαιωθηκε απο αυτα που εβγαλε η πειραματικη μετρηση : 617mAh, 2Wh.

Αν μας διαβασουν οι fake κατασκευαστες , θα αρχισουν να προσθετουν μολυβι για βαρος
και θα αρχισουν και τους υπολογισμους για να ταιριαζουν το φορτιο και η ενεργεια :D

gba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Δευ 15 Ιουν 2020, 01:22

maimouth έγραψε:
Δευ 08 Ιουν 2020, 05:47
Θα στο εγραφα αλλα ειδα το εγραψες πρωτος πιο κατω. Δεν παιρνουμε μαρουλια απο σαιτ που ειδικευονται στις μπυρες και παει λεγοντας.
Ευτυχως προς τιμην τους τα δεχτηκαν πισω και θα επρεπε να σου κανουν δωρο κατιτις για το κοπο σου που τους ανοιξες τα ματια.
:hello:
ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ TOOLSMANIA.GR ,
ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΝΤΙΤΙΜΟ ΑΞΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ , ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ,
ΔΙΑΣΑΦΗΝΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.
Θεωρω οτι τους αξιζουν τα ευσημα, που δεχτηκαν την επιστροφη των προιοντων.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 15 Ιουν 2020, 11:48

gba έγραψε:
Κυρ 14 Ιουν 2020, 23:29
Ευκαιρια να μαθουμε ενα τροπο να εχουμε μια πρωτη ενδειξη για τις fake 18650, οταν αναγραφουν και φορτιο και ενεργεια ,
χωρις να χρειαζεται να κανουμε καποια πειραματικη μετρηση .

1ο παραδειγμα: Ας παρουμε την παραπανω μπαταρια 18650 απο το λαπτοπ , που εξατασαμε:
2200mAH , περιπου 8Wh
Με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα εντασης 1000mAh=1A για 2,2h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =2200mAh =2,2Ah
οποτε η ενεργεια που δινει ειναι τασηχενταση ρευματοςχχρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx2200mAh =3,6Vx2,2Ah =7,92VAh =7,92Wh , περιπου 8Wh .
Δεν υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις , οποτε ειναι μια ενδειξη οτι δεν ειναι fake.
Θεωρω απιθανο ο κατασκευαστης fake battery , να εκανε υπολογισμους :D

Πρακτικα για να βρειτε την ενεργεια(Wh) , θα διαιρειτε το φορτιο σε mAh με το 1000 και θα πολλαπλασιαζετε με την μεση ταση 3,6V:
2200mAH , περιπου 8Wh : (2200/1000)χ3,6= 7,92

2ο παραδειγμα: Ας παρουμε την παραπανω μπαταρια Qulit fire , που μετρησα και πειραματικα:
4000mah και 9,6Wh : (4000/1000)χ3,6= 14,4Wh
Αναλυτικα: με μεση ταση 3,6V τροφοδοτει το κυκλωμα με ρευμα 1000mAh=1A για 4h(ωρες) , δηλαδη με φορτιο =εντασηχ χρονος =4000mAh =4Ah
οποτε η ενεργεια που δινει ειναι ταση χ ενταση ρευματος χ χρονος =ταση χ φορτιο =3,6Vx4000mAh =3,6Vx4Ah =14,4VAh =14,4Wh
Υπαρχουν συγκρουομενες ενδειξεις 9,6Wh με 14,4Wh, οποτε ειναι μια μια ενδειξη οτι ειναι fake,
που επιβεβαιωθηκε απο αυτα που εβγαλε η πειραματικη μετρηση : 617mAh, 2Wh.

Αν μας διαβασουν οι fake κατασκευαστες , θα αρχισουν να προσθετουν μολυβι για βαρος
και θα αρχισουν και τους υπολογισμους για να ταιριαζουν το φορτιο και η ενεργεια :D
Ερώτηση
Η μπαταρίες του λάπτοπ είναι κοινές μπαταρίες σαν αυτές που παίρνουμε από ebay η από καταστήματα ιντερνετικό εδώ για φακούς ???η είναι μπαταρίες που κάνουν και για εργαλεία που διαβάζω ότι η τιμή εκφόρτισης είναι πολλά αμπέρ (15-20-30-)κάτι που δεν έχουν η μπαταρίες που αγοράζουμε για τους φακούς ????μήπως γνωρίζεις ??διότι πριν λίγα χρόνια είχα διαβάσει ότι μάλλον είναι η δεύτερες αν θυμάμαι καλά σε κάποιο σάιτ

gba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Δευ 15 Ιουν 2020, 12:10

thalassa50 έγραψε:
Δευ 15 Ιουν 2020, 11:48
Ερώτηση
Η μπαταρίες του λάπτοπ είναι κοινές μπαταρίες σαν αυτές που παίρνουμε από ebay η από καταστήματα ιντερνετικό εδώ για φακούς ???η είναι μπαταρίες που κάνουν και για εργαλεία που διαβάζω ότι η τιμή εκφόρτισης είναι πολλά αμπέρ (15-20-30-)κάτι που δεν έχουν η μπαταρίες που αγοράζουμε για τους φακούς ????μήπως γνωρίζεις ??διότι πριν λίγα χρόνια είχα διαβάσει ότι μάλλον είναι η δεύτερες αν θυμάμαι καλά σε κάποιο σάιτ
Φιλε μου thalassa , δεν το γνωριζω αυτο.
Υποθετω οτι ειναι οι δευτερες , ειδικα σε λαπτοπ , που σηκωνουν και παιχνιδια και εχουν ενεργοβορα καρτα γραφικων και ενεργοβορο επεξεργαστη
πχ αν υποθεσουμε οτι σε αυτα τα λαπτοπ η μπαταρια ειναι 21,6Volt και οταν παιζεις ενα απαιτητικο παιχνιδι οπου η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης δουλευουν στο φουλ για μια καταναλωση ισχυος 200Watt , θα περνα ρευμα γυρω στα 10Αmber και αν η μπαταρια ειναι 10,8V τοτε θα περνα ρευμα 20Α
Ολα αυτα με υποθεσεις , γιατι δεν το γνωριζω το θεμα :scratch:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 15 Ιουν 2020, 16:12

gba έγραψε:
Δευ 15 Ιουν 2020, 12:10
thalassa50 έγραψε:
Δευ 15 Ιουν 2020, 11:48
Ερώτηση
Φιλε μου thalassa , δεν το γνωριζω αυτο.
Υποθετω οτι ειναι οι δευτερες , ειδικα σε λαπτοπ , που σηκωνουν και παιχνιδια και εχουν ενεργοβορα καρτα γραφικων και ενεργοβορο επεξεργαστη
πχ αν υποθεσουμε οτι σε αυτα τα λαπτοπ η μπαταρια ειναι 21,6Volt και οταν παιζεις ενα απαιτητικο παιχνιδι οπου η καρτα γραφικων και ο επεξεργαστης δουλευουν στο φουλ για μια καταναλωση ισχυος 200Watt , θα περνα ρευμα γυρω στα 10Αmber και αν η μπαταρια ειναι 10,8V τοτε θα περνα ρευμα 20Α
Ολα αυτα με υποθεσεις , γιατι δεν το γνωριζω το θεμα :scratch:
με καλυψες σε αυτο που με ενδιεφερε :hello:

ftsak
Ονοματεπώνυμο: fil tsak

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ftsak » Τετ 17 Ιουν 2020, 23:44

Τελικά τι προτείνετε, νιτεκορ, πανασονικ ή σαμσουνγκ; Πολύ ακριβές οι νιτεκορ... Αξίζει να επιλέξει κανείς τις ακριβές;

gba

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gba » Πέμ 18 Ιουν 2020, 02:50

ftsak έγραψε:
Τετ 17 Ιουν 2020, 23:44
Τελικά τι προτείνετε, νιτεκορ, πανασονικ ή σαμσουνγκ; Πολύ ακριβές οι νιτεκορ... Αξίζει να επιλέξει κανείς τις ακριβές;
Ειμαι ευχαριστημενος απο τις panasonic
https://www.skroutz.gr/s/4707480/Panaso ... CF%87.html
Εδειξαν πολυ καλες στο τεστ.

Τις samsung δεν τις εχω δοκιμασει, θεωρω οτι και αυτες ειναι εξισου καλες.

Κατα την γνωμη μου οι nitecore ειναι πολυ ακριβες για ενα κυκλωμα προστασιας , που εχουν παραπανω, σε συγκριση με τις αλλες.

Και μιας και μου το θυμισες μολις παρηγγειλα 4 panasonic απο το discountstore που ειχα παρει και την αλλη φορα ,
αυτην που εκανα το τεστ παραπανω, μιας και τις εχει σε προσφορα και εννοειται οτι μολις τις παραλαβω θα κανω και το τεστ :D
https://www.discountstore.gr/shop/mpata ... v-3400mah/

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mpourasg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mpourasg » Πέμ 18 Ιουν 2020, 15:43

Προσωπικά έχω χρόνια να αγοράσω 18650 μπαταρία και προτρέπω όλους να βρουν τελειωμένος ή μεταχειρισμένες ή ακόμη και καινούργιες μπαταρίες απο λάπτοπ, να τις ανοίξουν με ένα κατσαβίδι ή μια πενσα και να αποκτήσουν 6 επώνυμες μπαταρίες σε πολύ χαμηλή τιμή. Η διαδικασία είναι πανευκολη αν τυχόν φοβίζει καποιον σας. Οπότε δε βρίσκω το λόγο προμήθειας αποκλειστικά μπαταριών που ακόμη και οι Κινεζικές κοστίζουν ακριβά. Αυτή τη στιγμή έχω στη κατοχή μου 2 μπαταρίες λάπτοπ η μία εκ των οποίων είναι και καινούργια, και όταν ξαναχρειαστω μπαταρίες θα τις ανοίξω. Θα πρέπει απλά να έχετε το νου σας και όταν βρεθεί η κατάλληλη στιγμή παίρνετε τη μπαταρία που θα πήγαινε για ανακύκλωση ή ακόμη χειρότερα στα σκουπίδια για όταν τη χρειαστείτε

Άβαταρ μέλους
miker
Ονοματεπώνυμο: Tsako

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από miker » Πέμ 18 Ιουν 2020, 20:22

οπως λεει το μελος mpourasg πηρα απο μια φιλη ενα pack απο τα ηλεκτρικα πατηνια με 18 τετοιες μπαταριες! Το ανοιξα και αφου τις φορτισα ολες ειδα ποιες πιανουν ταση και ποιες οχι! Κατεληξα με 10 μπαταριες εξτρα!!!

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”