Ψυχικα αρρωστο scooter

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
thanos5180

Re: Ψυχικα αρρωστο scooter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Σάβ 04 Αύγ 2018, 16:35

georgesa έγραψε:Δε ξέρω πως μπορεί να ξεχυλωσει ένα ελατήριο,από ότι γνωρίζω η φθορά ειναι στην εξωτερική πλευρά και μετριέται με ειδικό παχυμετρο η προληπτικά τα αλλάζεις οπότε κανεις γενική επισκευή.Οσον αφορά το λαστιχένιο λαιμό αν συμπιέζεται λιγο με τα δάχτυλα είναι οκ,αν όχι θέλει αλλαγή.Και να θυμάσαι κάθε τόσο να ελέγχεις αν είναι σφιχτές οι βίδες στους σφιγκτήρες του λαιμου,κάποιες φορές χαλαρώνουν
Τα δικά μου Εδειχναν και με το μάτι, το ενα ήταν πιο μικρό απο το αλλο. Όντως με παχύμετρο μετριούνται και στο 650 που παιρνει τα 40αρια και η συμπίεση άλλαξε δραματικα. Μένει να ρυθμιστεί και παλι... μάλλον απο φθινόπωρο.

John82

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John82 » Τρί 19 Μαρ 2019, 13:12

Καλημέρα σε όλους!
Έχω μια ερώτηση προς κατόχους σκούτερ.
Παρατήρησα ότι κάτω από το τεποζιτο εκεί που έχει μια βίδα είδα ότι χάνει λίγη βενζίνη, ελάχιστη ναι μεν αλλά χάνει.
Ξέρετε τι φταίει ή είναι φυσιολογικό, πράγμα που δε νομίζω!
Να το πάρω αύριο που θέλω να πάω για βουτιά ή καλύτερα να το αφήσω μην το πνίξω?
Ευχαριστώ πολύ

Εικόνα

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Τρί 04 Φεβ 2020, 17:56

Έχω και εγώ ένα σκούτερ που μάλλον αρρώστησε ψυχικά ….
2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.10-12 ντεπόζιτα όλο και όλο. Κάποια στιγμή άρχισε να «βήχει» και ενιοτε να σβήνει. Έπαιρνε όμως αμέσως και δούλευε. Επειδή όμως το φοβούμουνα, το πήγα για γενικό σέρβις σε κάποιον (ειδικό !!) μηχανικό , ότι σημαίνει αυτό ,και έκτοτε δεν δουλεύει πια κανονικά.
Κλασσικά έξω από το νερό παίρνει αμέσως. Μέσα σε μικρή βούτα με γλυκό νερό επίσης δουλεύει κανονικά …..όμως με το που πέφτει στη θάλασσα σταματά.
Έγινε και 2 φορές τεστ στεγανότητας, και φαίνεται εντάξει. Άλλαξα τάπα εξάτμισης. (βγάζει όμως πάρα πολύ μούργα από την εξάτμιση στο τέλος κάθε ολιγόλεπτης λειτουργιάς του..)
Το μπουζί κατά τον οπτικό έλεγχο είναι στεγνό από λάδι .
Τρεις φορές επέστρεψε στο ‘μηχανικό’ για ρύθμιση του καρμπυρατέρ- που κατά την γνώμη του έφταιγε…. Αλλά τίποτα.
Σε μια προσπάθεια να το ρυθμίσω μόνος στη θάλασσα, παίζοντας χιλιοστό χιλιοστό τις δυο βίδες το έκανα να δουλέψει –μου φάνηκε .– Πράγματι πήρε και με πήγε για 8-10 λεπτά κανονικά. Στη συνέχεια το άφησα 30 λεπτά σβηστό και ξαναδοκίμασα. Πήρε μεν με την πρώτη , αλλά σύντομα –σε 1-2 λεπτά – άρχισε να βήχει , μετά έπεσε η απόδοση για 2-3 λεπτά , και σύντομα έσβησε. Δεν ξαναπήρε πάρα μόνο έξω από το νερό. Ότι ακριβώς συμπτώματα είχε πριν το πάω στο «μάστορα»!
Τώρα αποφάνθηκε ότι είναι χαλασμένο και θέλει αλλαγή ολόκληρο το καρμπυρατέρ!!!.
Βοήθεια αδέλφια! Τι να κάνω?

ccho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ccho » Τετ 05 Φεβ 2020, 16:52

Μπορείς να κάνεις τις δοκιμές μέσα σε μια λεκάνη γεμάτη με νερό, ακολούθα προσεκτικά τις οδηγίες ρύθμισης που γράφει το manual για το καρμπυρατέρ όσο αφορά το Low και το High.
Tην μούργα από την εξάτμιση μπορείς να την αφαιρέσεις αν ρίξεις βενζίνη στην τάπα εξάτμισης σιγά-σιγά και αρκετές φορές μέχρι να βγαίνει καθαρή η βενζίνη.
Ελπίζω να σε βοήθησα..... :)

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 05 Φεβ 2020, 19:02

savvas έγραψε:Έχω και εγώ ένα σκούτερ που μάλλον αρρώστησε ψυχικά ….
2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΛΑ.10-12 ντεπόζιτα όλο και όλο. Κάποια στιγμή άρχισε να «βήχει» και ενιοτε να σβήνει. Έπαιρνε όμως αμέσως και δούλευε. Επειδή όμως το φοβούμουνα, το πήγα για γενικό σέρβις σε κάποιον (ειδικό !!) μηχανικό , ότι σημαίνει αυτό ,και έκτοτε δεν δουλεύει πια κανονικά.
Κλασσικά έξω από το νερό παίρνει αμέσως. Μέσα σε μικρή βούτα με γλυκό νερό επίσης δουλεύει κανονικά …..όμως με το που πέφτει στη θάλασσα σταματά.
Έγινε και 2 φορές τεστ στεγανότητας, και φαίνεται εντάξει. Άλλαξα τάπα εξάτμισης. (βγάζει όμως πάρα πολύ μούργα από την εξάτμιση στο τέλος κάθε ολιγόλεπτης λειτουργιάς του..)
Το μπουζί κατά τον οπτικό έλεγχο είναι στεγνό από λάδι .
Τρεις φορές επέστρεψε στο ‘μηχανικό’ για ρύθμιση του καρμπυρατέρ- που κατά την γνώμη του έφταιγε…. Αλλά τίποτα.
Σε μια προσπάθεια να το ρυθμίσω μόνος στη θάλασσα, παίζοντας χιλιοστό χιλιοστό τις δυο βίδες το έκανα να δουλέψει –μου φάνηκε .– Πράγματι πήρε και με πήγε για 8-10 λεπτά κανονικά. Στη συνέχεια το άφησα 30 λεπτά σβηστό και ξαναδοκίμασα. Πήρε μεν με την πρώτη , αλλά σύντομα –σε 1-2 λεπτά – άρχισε να βήχει , μετά έπεσε η απόδοση για 2-3 λεπτά , και σύντομα έσβησε. Δεν ξαναπήρε πάρα μόνο έξω από το νερό. Ότι ακριβώς συμπτώματα είχε πριν το πάω στο «μάστορα»!
Τώρα αποφάνθηκε ότι είναι χαλασμένο και θέλει αλλαγή ολόκληρο το καρμπυρατέρ!!!.
Βοήθεια αδέλφια! Τι να κάνω?
θα παρεις ενα γενικο καθαριστικο βενζινης ,για να πιασει και τα νερα.
θα βαλεις την διπλασια αναλογια απ'οτι λεει και θα το δουλεψεις.
λογικα εχουν βουλωσει οι τρυπουλες στο καρμπυρατερ και δεν αφηνει να περασει η βενζινη!
οταν το αφηνεις να καθεται,θ'αφηνεις το καρμπυρατερ αδειο.αν κατσει μεγαλο διαστημα,θα προσθεσεις καθαριστικο σε κανονικη αναλογια.
τα καυσιμα εχουν προσθετο χρωμα,εχουν βερνικια,θειαφι + οτι δημιουργουνται νερα απο την εξατμιση και υγροποιηση των ατμων. ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

savvas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Τετ 05 Φεβ 2020, 19:20

Δουλεύει στη βούτα. Στη θάλασσα δεν με πάει!
Ρελαντί κραταει αλλά μόλις πατήσω γκάζι να φύγω , σβήνει.
Η μούργα είναι υπερβολική τώρα, μετά το «σέρβις » που του έγινε.
Νερό δεν έχει σίγουρα.
Γίνεται να καθαρίσουν τα μπεκ με υπερήχους η πρέπει να ανοίξει και να αλλαχτούν οι μεμβράνες?

ccho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ccho » Πέμ 06 Φεβ 2020, 09:43

Καλημέρα αυτό που περιγράφεις "Ρελαντί κρατάει αλλά μόλις πατήσω γκάζι να φύγω , σβήνει."
είναι καθαρά ρύθμιση καρμπυρατέρ, δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το Low και μπερδεύει για αυτό σου σβήνει.

Όσο αφορά την μούργα θέλει καθάρισμα με βενζίνη.....

Τις μεμβράνες τις άλλαξα φέτος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο....θέλουν προσοχή να τις βάλει σωστά
και έκανα και ένα καθαρισμό στο καρμπυρατέρ με βενζίνη...

Ελπίζω να βοήθησα.... :)

diostraous
Ονοματεπώνυμο: koutent.Antony

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diostraous » Πέμ 06 Φεβ 2020, 16:15

savvas έγραψε:Δουλεύει στη βούτα. Στη θάλασσα δεν με πάει!
Νερό δεν έχει σίγουρα.
Γίνεται να καθαρίσουν τα μπεκ με υπερήχους η πρέπει να ανοίξει και να αλλαχτούν οι μεμβράνες?
Γεια και απο μενα.
Ποιο μοντελο ειναι ? Θα υποθεσω οτι εχεις το AS650 .
Τι λαδι του βαζεις? Πόση αναλογια?
Το πιο πιθανο ειναι ελειπης τροφοδοσια καυσιμου.
Πριν ασχοληθείς με τη ρύθμιση του καρμπ ,σιγουρευσου οτι ειναι καθαρό. Δυσκολο να καθαρισει με καθαριστικο προσθετο στην βενζινη , αφου δεν μπορεις να το λειτουργησεις για αρκετη ωρα.
Συνιστω να το ανοιξεις και αφου δεις τι ειδους βρομια εχει , τριψιμο ή σπρευ καθαρισμου καρμπ.
Αν ειναι καθαρο ,ρυθμισετο οπως γραφει το manual :
-Την high 1 και 3/4 στροφες (από τελειως βηδωμενη) .
-Την low ενω το manual λεει 2 στροφες , θα σου συνηστουσα 1,5 .
Με αυτες τις ρυθμισεις σιγουρα θα δουλεψει , αλλα την βελτιστη αποδωση θα την πετυχεις με δικες σου μικρορυθμισεις.

Αν θες μιλαμε και τηλεφωνικως

savvas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Πέμ 06 Φεβ 2020, 17:27

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Το μοντέλο είναι το Α 650, λάδι έβαζα πράσινο τις STIHL , αλλά το άλλαξα σε Quicksilver και σε BARDAHL για εξωλέμβιες δίχρονες σε αναλογία 1.5 -2%, μετά από προτροπή του «μηχανικού» που μου έκανε το σέρβις, ο όποιος …. τρεις(3) φορές έκανε ρύθμιση του καρμπυρατέρ!!
Είναι δύσκολο να ανοίξει κάνεις το καρπμ. για καθάρισμα? Πρέπει να γίνει από ειδικό?

diostraous

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diostraous » Πέμ 06 Φεβ 2020, 18:05

savvas έγραψε:Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Το μοντέλο είναι το Α 650, λάδι έβαζα πράσινο τις STIHL , αλλά το άλλαξα σε Quicksilver και σε BARDAHL για εξωλέμβιες δίχρονες σε αναλογία 1.5 -2%, μετά από προτροπή του «μηχανικού» που μου έκανε το σέρβις, ο όποιος …. τρεις(3) φορές έκανε ρύθμιση του καρμπυρατέρ!!
Είναι δύσκολο να ανοίξει κάνεις το καρπμ. για καθάρισμα? Πρέπει να γίνει από ειδικό?
Το καρμπ ανοιγει ευκολα (προσοχη μη σκιστουν οι μεβρανες του) αρκει να γινει με προσοχη , αργα και με λιγη χρηση WD - 40 για να εισχωρήσει στις μεβρανες και να βοηθησει να ξεκολησουν απο το καρμπ.

Όχι πανω απο 2% . 1.5% βαζω εγω. STIHL ULTRA (ιαπωνικες προδιαγραφες JASO-FD ).
Πιστευω οτι ο μηχανικος σου δεν μπορει να κανει σωστα την ρυθμιση , καθως η πιο σωστη ρυθμιση του High στο καρμπ γινεται μεσα στο νερο, δηλαδη με τον κινητηρα υπο φορτιο.
Απο εδω με μυνηματα δε μπορω να σου εξηγησω τα μυστικα του aquascooter . Σου εστειλα και ΠΜ , αν μπορεις μιλαμε .

savvas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Πέμ 06 Φεβ 2020, 20:56

Το καρμπ ανοιγει ευκολα (προσοχη μη σκιστουν οι μεβρανες του) αρκει να γινει με προσοχη , αργα και με λιγη χρηση WD - 40 για να εισχωρήσει στις μεβρανες και να βοηθησει να ξεκολησουν απο το καρμπ.

Όχι πανω απο 2% . 1.5% βαζω εγω. STIHL ULTRA (ιαπωνικες προδιαγραφες JASO-FD ).
Πιστευω οτι ο μηχανικος σου δεν μπορει να κανει σωστα την ρυθμιση , καθως η πιο σωστη ρυθμιση του High στο καρμπ γινεται μεσα στο νερο, δηλαδη με τον κινητηρα υπο φορτιο.
Απο εδω με μυνηματα δε μπορω να σου εξηγησω τα μυστικα του aquascooter . Σου εστειλα και ΠΜ , αν μπορεις μιλαμε .[/quote]
Ευχαριστω. Στελνω προσωπικο μηνυμα.
Αλλα θα τα λεμε και εδω να μαθαινουν ολοι...

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Δευ 30 Μαρ 2020, 15:43

an mporei kapoios na voithisei parakalw.

to scooter pairnei mprosta alla otan paei sth thesh run svinei!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Δευ 30 Μαρ 2020, 15:54

Ατροφία...
Δηλαδή δεν τρώει ψωμί ο κινητήρας.
Το είχες αφήσει με μίγμα μέσα;
Η φίλτρο βενζίνης βουλωμένο (δύσκολο) η' καρμπυρατέρ καθάρισμα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

diostraous

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diostraous » Δευ 30 Μαρ 2020, 15:55

Maradona έγραψε:
Δευ 30 Μαρ 2020, 15:43
an mporei kapoios na voithisei parakalw.

to scooter pairnei mprosta alla otan paei sth thesh run svinei!
καλησπερα
Ποιο μοντελο εχεις? 650 απλο ή το magnum ?
Δοκιμαζεις εκινιση την πεταλουδα σε θεση στοπ και γκαζι φουλ πατημενο ή χωρις να πατας γκαζι?

Maradona
Ονοματεπώνυμο: Nikos Stamos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maradona » Δευ 30 Μαρ 2020, 16:14

einai to supermagnum 2018 mono perisi dulepse. pote den afina venzini mesa sto tepozito.

pernei opos eipa alla meta apo ligo svinei, eite patao gkazi eite oxi alla me to pou paei sth thesh run svinei eite patao gkazi eite oxi.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”