Ψυχικα αρρωστο scooter

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
diostraous
Ονοματεπώνυμο: koutent.Antony

Re: Ψυχικα αρρωστο scooter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diostraous » Δευ 30 Ιούλ 2018, 19:13

thanos5180 έγραψε:Diostraous χρησιμοποιώ το ίδιο λάδι που χρησιμοποιείς και εσύ.
Η μούργα που μάζευε τουλάχιστον στο δικό μου ήταν σαν λάσπη. Να βγάζει ένας διχρονος κινητήρας λάσπη από μόνος του μου φαίνεται δύσκολο, τι καύση είναι αυτή?
Νομίζω πως είναι το νερό που μπαίνει μέσα στην εξάτμιση και αναμιγνύεται με τα κατάλοιπα της καύσης.
ειναι οπως τα λες, ειναι σαν λασπη. Αλλα δεν εχει νερο η μουργα. Δοκιμασα να την ανακατεψω με νερο και δεν γινοταν μιξη ακριβως επειδη ειναι λιπαρη. Επισης οταν αλλαξα λαδι μιξης απο κοκκινο σε πρασινο , αλλαξε και ο χρωματισμος της μουργας απο καπως κεραμυδι σε πιο πρασινοπο. Για αυτο πιστευω (οχι απολυτα) οτι ειναι περίσσευμα λαδιου.
Υπόψιν πως το σκουτερ μας διατηρει πολυ χαμυλοτερες θερμοκρασιες σε ολα τα μερη του σε συγκριση με τους αλλους διχρονους.
Ειναι ιδιαιτερος κινητηρας και ισως ο μοναδικος διχρονος που λειτουργει ολος μεσα στο νερο, για αυτο συμπεριφερεται διαφορετικα απο ολους τους αλλους.
Ολοι οι διχρονοι βγαζουν λαδι απο την εξατμιση τους σε μορφη ατμου λογω της υψηλης θερμοκρασιας καυσαεριων. Επιπλεων τα εξαρτηματα της εξατμισης τους γρηγορα πιανουν μεγαλες θερμοκρασιες και ετσι το λαδι σαν ατμος δεν υγροποιειται μεσα σε αυτην . το λαδι οπως ολα τα υγρα βραζει στην καταλληλη θερμοκρασια και γινεται ατμος.
Στο σκουτερ, ομως, υγροποιειται το λαδι που υπαρχει στα καυσαερια μεσα στον θαλαμο της εξάτμισης του επειδη αυτος ο θαλαμος ειναι αρκετα πολυ πιο κρυος σε συγκριση με αλλους διχρονους κινητηρες.

Αυτα εχω διαπιστωσει μεχρι τωρα αλλα δεν ειμαι απολυτος ,παντα μαθαινουμε ή διορθωνουμε οτι ξερουμε και για αυτο κανουμε αυτη τη συζητηση.

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Δευ 30 Ιούλ 2018, 19:42

Καποιος μηχανικος σε γενικη κουβεντα για τις διχρονες μηχανες, ανεφερε οτι αν 'πνιξουμε' τα αερια της
εξατμισης ( οπως με την πατεντα αυτη) ισως αλλαξει η σχεση συμπιεσης -η κατι τετοιο - και μεσοπροθεσμα κανουμε ζημια.
Ξερει κανεις τιποτα?

diostraous
Ονοματεπώνυμο: koutent.Antony

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από diostraous » Δευ 30 Ιούλ 2018, 19:46

savvas έγραψε:Καποιος μηχανικος σε γενικη κουβεντα για τις διχρονες μηχανες, ανεφερε οτι αν 'πνιξουμε' τα αερια της
εξατμισης ( οπως με την πατεντα αυτη) ισως αλλαξει η σχεση συμπιεσης -η κατι τετοιο - και μεσοπροθεσμα κανουμε ζημια.
Ξερει κανεις τιποτα?
Πιστευω οτι η μανισια ταπα που εχει στην εξατμιση πνιγει λιγο τα καυσαερια και η πατεντα θα κανει το αντιθετο , θα την κανει πιο ελευθερη

Άβαταρ μέλους
avaraki7
Ονοματεπώνυμο: Μπελιμπασάκης Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από avaraki7 » Τρί 31 Ιούλ 2018, 13:25

savvas έγραψε:Καποιος μηχανικος σε γενικη κουβεντα για τις διχρονες μηχανες, ανεφερε οτι αν 'πνιξουμε' τα αερια της
Ξερει κανεις τιποτα?

αυτο εγραψα παραπανω, δεν αλλαζουμε εισαγωγη αερα και εξατμιση, μετα δυσκολευεσαι να το ρυθμισεις και αν το ρυθμισεις δεν εχει την αποδοση σε τραβηγμα που εχει με τα μαμα πραγματα

Άβαταρ μέλους
jorz21

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jorz21 » Τρί 31 Ιούλ 2018, 16:02

Αφου ελευθερωθει η εξατμιση με την πατεντα "Λορεντζο77" ο κανονας λεει οτι θα χρειαστει αλλες ρυθμισεις στο καρπυρατερ(ζιγλερ-ρυθμισεις αερα) :banghead: Γενικα ο κινητηρας ειναι πολυ παλιας τεχνολογιας ,θα χρειαστει σχεδιασμο θαλαμου αντηχησης γιατι αυτος που εχει μονο θαλαμος δεν λεγεται,να μην μιλησουμε για βαλβιδες reed που κυριαρχουν στα διχρονα απο τη δεκαετια του '80...
ΥΓ. Αν η μουργα ειναι παχυρευστο υγρο μαλλον βαζει νερο στον κυλινδρο και γινεται αναμιξη με το λαδι...

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τρί 31 Ιούλ 2018, 17:31

avaraki7 έγραψε:
αυτο εγραψα παραπανω, δεν αλλαζουμε εισαγωγη αερα και εξατμιση, μετα δυσκολευεσαι να το ρυθμισεις και αν το ρυθμισεις δεν εχει την αποδοση σε τραβηγμα που εχει με τα μαμα πραγματα
Αντιλαμβανόμαστε ελπίζω ότι αν είχα κάνει ζημιά στο σκούτερ δε θα εβγαινα να παρουσιάσω μια αποτυχημένη δουλειά, είναι κοινή λογική , δεν είναι? Ωστόσο δεν ήταν εύκολη δουλεια και όπως είπα ξανά δεν παροτρύνω κανέναν.

Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει ή μιλάς θεωρητικά, μπορώ να σου πω ότι εμένα πέτυχε η παρέμβαση στην πράξη. Δεν δυσκολεύτηκα να το ρυθμίσω και η ώθηση αυξήθηκε κάτι που εγώ το αποδίδω στην καθαρή εξάτμιση. Και για να μην μακρυγορώ, δουλεύει 2 χρόνια , δύο χειμώνες για την ακρίβεια αφού καλοκαίρι δεν το δουλεύω!!!

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τρί 31 Ιούλ 2018, 17:39

Ξερει κανεις τιποτα?
Σάββα, η αίσθηση που έχω είναι πως όχι μόνο δεν πνίγονται τα αέρια της εξάτμισης αλλά το αντίθετο. Μην ξεχνάς πως καταργήθηκε η τάπα με το ελατήριο και είναι ελευθερη η εξάτμιση κατι που φαίνεται και στην ώθηση που είναι πιο άνετη. Δεν ξέρω αν ε΄χει να κάνει και με την εξάτμιση που είναι πια πάντα καθαρή...
Τώρα αν το πάρω στο χέρι μια μέρα από τις παρεμβάσεις , θα σε γελάσω, 2 χρόνια τωρα δεν τα πάει και ασχημα. Αν σκάσει καποια στιγμή θα ανεβάσω φωτό :D

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Τρί 31 Ιούλ 2018, 20:15

[urlhttps://youtu.be/KcHdbfiHiqo][/url] εκανε την παραπανω πατεντα και μετα εδειξε αυτο...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
tsoperi
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsoperi » Πέμ 02 Αύγ 2018, 14:33

Εγώ χρησιμοποιώ το castrol biodegradable για δίχρονα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παλιά έβαζα 2% κ έβγαζε πολύ καπνα κ τώρα πια βάζω 1,5% κ έχω βρει την υγεία μου. Αλλάζω τάπα κάθε εξάμηνο κ όταν την αλλάζω καθαρίζω κ την εξάτμιση με βενζίνη. Δεν πιστεύω ότι θέλει υπερβολές απλά περιποίηση κ καλό πλύσιμο κ ψέκασμα με wd40 μετά για να διατηρούνται όλα πένα.
Το σκούτερ είναι του 14 αν είχε να πει κάτι
Έλα στο βυθό, είναι ωραία

vdrak
Ονοματεπώνυμο: ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΡΑΚΩΝΑΚΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vdrak » Πέμ 02 Αύγ 2018, 17:45

Καλησπέρα σε όλους.
Σε αντίστοιχο πρόβλημα αρκετά χρόνια πριν, ανακάλυψα ότι το σκούτερ έπαιρνε νερά από την εξάτμιση. Συγκεκριμένα η τάπα αντί βεντούζα είχε γίνει μανιτάρι, αν το περιγράφω καλά.
Το σχήμα άλλαξε, υποθέτω από τη διαρκή πίεση του ελατηρίου στη τάπα.
Άλλαξα τάπα και όλα οκ, τουλάχιστον από αυτό το θέμα. Έκτοτε μετά από κάθε ψάρεμα βγάζω την τάπα και όλα καλά.

georgesa
Ονοματεπώνυμο: Σακκαδακης Γιωργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgesa » Πέμ 02 Αύγ 2018, 22:26

χρησιμοποιω το motul powerjet 2T εδω και 3 χρονια σε αναλογια 1,5%.Δε ξερω αν το μπουζι φαινεται λαδωμενο,παντως το σκουτερακι δουλευει αψογα.Προσφατα του εκανα και γενικο σερβις (μονος μου).Η κατασταση σε κυλινδρο,πιστονι,στροφαλο ηταν πολυ καλη.Φυσικα και αλλαξα ολα τα ρουλεμαν,τσιμουχες,γρασσο,ελατηρια,λαιμο,σωληνακια,μπουζι,μεμβρανες κτλ.
https://photos.app.goo.gl/3rrTXdfBbdUyWKoM7

https://photos.app.goo.gl/SCmTTm1Vuf4PZQHn6

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Πέμ 02 Αύγ 2018, 23:34

georgesa έγραψε:χρησιμοποιω το motul powerjet 2T εδω και 3 χρονια σε αναλογια 1,5%.Δε ξερω αν το μπουζι φαινεται λαδωμενο,παντως το σκουτερακι δουλευει αψογα.Προσφατα του εκανα και γενικο σερβις (μονος μου).Η κατασταση σε κυλινδρο,πιστονι,στροφαλο ηταν πολυ καλη.Φυσικα και αλλαξα ολα τα ρουλεμαν,τσιμουχες,γρασσο,ελατηρια,λαιμο,σωληνακια,μπουζι,μεμβρανες κτλ.
https://photos.app.goo.gl/3rrTXdfBbdUyWKoM7

https://photos.app.goo.gl/SCmTTm1Vuf4PZQHn6
Τα ελατήρια τα άλλαξες προληπτικά ή είχες θεμα με τη συμπίεση ; Φαντάζομαι μιλάς για τα ελατήρια του κυλίνδρου.
Οταν λες λαιμό;;;;;

georgesa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgesa » Παρ 03 Αύγ 2018, 07:38

Τα ανεφερα συνοπτικα.Τα ελατηρια του πιστονιου τα αλλαξα αν και ειχαν ελαχιστη φθορα,αλλα αφου εκανα το κοπο να ανοιξω τη μηχανη,γιατι οχι.Ο λαιμος ειναι η λαστιχενια γωνια στο καρμπυρατερ που την αλλαζω παντα μολις αρχιζει να σκληραινει και χανει σε ελαστικοτητα,περιπου καθε χρονο.

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Παρ 03 Αύγ 2018, 17:11

georgesa έγραψε:Τα ανεφερα συνοπτικα.Τα ελατηρια του πιστονιου τα αλλαξα αν και ειχαν ελαχιστη φθορα,αλλα αφου εκανα το κοπο να ανοιξω τη μηχανη,γιατι οχι.Ο λαιμος ειναι η λαστιχενια γωνια στο καρμπυρατερ που την αλλαζω παντα μολις αρχιζει να σκληραινει και χανει σε ελαστικοτητα,περιπου καθε χρονο.
Πράγματι, ο λαιμός ειναι πέτρα, νόμιζα πως έτσι ειναι . Αυτο φαντάζομαι το παραγγέλνεις απο Ιωάννου;;;;

Και μιας και είπες για τα ελατήρια χθες κοίταξα και τα δικά μου και σήμερα τα αντικατέστησα. Το πάνω ελατήριο, αυτο που ειναι κοντα στο μπουζί ήταν "ξεχειλωμένο", υποθέτω λόγω θερμοκρασίας . Μένει να το κλείσω τώρα με προσοχή και πιθανότατα θα δω διαφορά στη συμπίεση.

georgesa

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgesa » Σάβ 04 Αύγ 2018, 16:03

Δε ξέρω πως μπορεί να ξεχυλωσει ένα ελατήριο,από ότι γνωρίζω η φθορά ειναι στην εξωτερική πλευρά και μετριέται με ειδικό παχυμετρο η προληπτικά τα αλλάζεις οπότε κανεις γενική επισκευή.Οσον αφορά το λαστιχένιο λαιμό αν συμπιέζεται λιγο με τα δάχτυλα είναι οκ,αν όχι θέλει αλλαγή.Και να θυμάσαι κάθε τόσο να ελέγχεις αν είναι σφιχτές οι βίδες στους σφιγκτήρες του λαιμου,κάποιες φορές χαλαρώνουν

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”