Καθαρισμός,απολύμανση,αποθήκευση στολής,..

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
learner
Ονοματεπώνυμο: learner

Re: Καθαρισμός,απολύμανση,αποθήκευση στολής,..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Δευ 16 Νοέμ 2015, 22:29

Οκ. Ευχαριστω :)

Demka7
Ονοματεπώνυμο: Tasos gewrgiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Demka7 » Πέμ 12 Μάιος 2016, 12:11

Παιδιά γυρίζετε την στολή από την εσωτερική πλευρά και την πλένετε η μόνο απ έξω?

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Πέμ 12 Μάιος 2016, 12:14

Demka7 έγραψε:Παιδιά γυρίζετε την στολή από την εσωτερική πλευρά και την πλένετε η μόνο απ έξω?

Εγω την πλενω μεσα -εξω παντα.
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Δευ 19 Δεκ 2016, 16:22

Ειναι κανεις που πλενει στολη λεια/ξυρισμενη σε πλυντηριο; Εαν ναι, εχει παρατηρησει καποια φθορα ή οτιδηποτε αλλο;

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 20 Δεκ 2016, 12:53

learner έγραψε:Ειναι κανεις που πλενει στολη λεια/ξυρισμενη σε πλυντηριο; Εαν ναι, εχει παρατηρησει καποια φθορα ή οτιδηποτε αλλο;
Καπου ειχα διαβασει εδω μεσα , οτι το εχουν κανει.
Αν θες την αποψη μου, μή το δοκιμασεις.Οτιδηποτε ερχεται σε επαφη (ακομα και ο καδος του πλυντηριου ) συχνα με το νεοπρεν , του μειωνει το χρονο ζωης.

Αφιερωσε λιγο χρονο ή ακομα καλυτερα βρες το κουμπι της γυναικας σου να κανει αυτη την αχαρη δουλεια μετά απο καθε εξορμηση :D
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 20 Δεκ 2016, 14:35

Demka7 έγραψε:Παιδιά γυρίζετε την στολή από την εσωτερική πλευρά και την πλένετε η μόνο απ έξω?
όπως την βγάζεις την βάζεις μέσα σε βαρελάκι η αδιάβροχη τσάντα με νερό βρύσης και την αφήνεις όλη μέρα (εγώ την αφήνω μέχρι το επόμενο ψάρεμα έτσι :D ,δεν την στεγνώνω ποτέ απλά από βραδύς την βγάζω και την βάζω στον σάκο διότι έτσι υγρή είναι πολύ ποιο ελαστική από ότι στεγνή ,μόνο αν είναι εφικτό την βάζεις κάτω από το καλοριφέρ του αμαξιού για αποφυγήν του πρωτου ΣΟΚ στο φόρεμα της :D )κάπου κάπου βάζεις και dettol για απολύμανση(όλη μέρα )και μετά καλό ξέπλυμα .
Για πλυντηριο δεν γνωρίζω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Τρί 20 Δεκ 2016, 18:47

Εγώ μόλις την βγάλω την ξεπλένω λίγο στη θάλασσα και μετά σπίτι την βυθίζω για κανένα δεκάλεπτο σε χλιαρό νερό με σαμπουάν και την τριβω όσο μπορώ. Μετά καλό ξέπλυμα και την αφήνω να στεγνώσει σε σκιερό μέρος.
Όλα αυτά από την μέσα πλευρά. Απέξω που και που την γυρνάω και την τριβω με σαμπουάν αλλα όχι κάθε φορά, κάθε 5 ψαρέματα δηλαδή..

Γενικά ο μεγαλύτερος εχθρός του νεοπρεν και της κόλλας που μπαίνει στις κολλήσεις είναι ο ήλιος και η υπεριώδης ακτινοβολία! Ακόμα και σε αντηλια πιστεύω δεν είναι καλό να μένει..
Η καλύτερη λύση είναι να στεγνώνει βράδυ ή μέρα σε δωμάτιο με αφυγραντήρα!

Έχω σκεφτεί να της βάζω και αντηλιακό τους καλοκαιρινούς μήνες (απέξω) αλλά δεν ξέρω αν θα καθαρίζει εύκολα μετά..
One breath
One dive
One shot
One life...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 20 Δεκ 2016, 18:52

thalassa50 έγραψε:
όπως την βγάζεις την βάζεις μέσα σε βαρελάκι η αδιάβροχη τσάντα με νερό βρύσης και την αφήνεις όλη μέρα (εγώ την αφήνω μέχρι το επόμενο ψάρεμα έτσι :D ,δεν την στεγνώνω ποτέ απλά από βραδύς την βγάζω και την βάζω στον σάκο διότι έτσι υγρή είναι πολύ ποιο ελαστική από ότι στεγνή ,μόνο αν είναι εφικτό την βάζεις κάτω από το καλοριφέρ του αμαξιού για αποφυγήν του πρωτου ΣΟΚ στο φόρεμα της :D )κάπου κάπου βάζεις και dettol για απολύμανση(όλη μέρα )και μετά καλό ξέπλυμα .
Για πλυντηριο δεν γνωρίζω
εσενα Γιαννη μ' θα βγαλει και χορτα !! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 20 Δεκ 2016, 19:26

Όχι ρε παιδιά και στο πλυντήριο η στολή,είπαμε.
Τις φόδρα/ξυρισμένες που έχω μπορεί να τις πλύνω μια φορά στα 10 ψαρέματα αν δεν κάνει κρύο ώστε να αναγκαστώ να την βάλω/βγάλω στο μπάνιο.
Την λεία μιας και καθαρά χειμωνιάτικη στολή μετά το ψάρεμα ένα πέρασμα με λίγο νεράκι και είναι μια χαρά,ούτε αλλεργίες και σπυράκια έχω βγάλει και
είναι σαν καινούρια.
Καλό είναι βέβαια κάθε 4-5 ψαρέματα καμμία ωρίτσα βούτηγμα σε νερό με λίγο dettol αλλά μην το παρακάνετε.
Χρησιμοποιώ καθετήρα βέβαια και δεν κατουράω μέσα στην στολή.
ΥΓ:Την τριάρα που έχω καλοκαιρινή και καλά έχω να την πλύνω 2 χρόνια :mrgreen:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

learner

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από learner » Τρί 20 Δεκ 2016, 22:51

Τις φοδρες μετα απο κουβεντα με αλλα παιδια τελος της σεζον και ισως καμια φορα και ενδιαμεσα τις βαζω πλυντηριο με detol και δεν παθαινουν τιποτα. Τις βαζω απο την μερια της φοδρας και οχι του ξυρισμενου. Μετα φυσικα της βαζω να στεγνωσουν πρωτα απο το ξυρισμενο και επειτα απο την φοδρα.
Για αυτο ρωτησα εαν συμβαινει το ιδιο και με τις λειες.

dlamprou
Ονοματεπώνυμο: Λάμπρου Δημήτρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dlamprou » Τετ 21 Δεκ 2016, 10:52

Βασικά βρίσκεις ένα σημείο εκκίνησης του κολυμπητού που έχει εγκατάσταση ντουζιέρας!!!!
Βγαίνεις από το ψάρεμα, ξεπλένεσαι ΚΥΡΙΟΣ, εσύ και ο εξοπλισμός μαζί και έτοιμος για άπλωμα! :D

Στο σπίτι πλέον, λίγο dettol από την μέσα πλευρά, μαζί με μια στάλα απορρυπαντικό ρούχων, ιδανικά βάλτε ¨αρκάδι¨, το υποαλλεργικό από πράσινο σαπούνι που κάνει για μωρά. Ξέπλυμα και στέγνωμα ξάπλα στην απλώστρα.

Εμένα το πρόβλημα δεν ήταν ποτέ το εσωτερικό. Με το συνδυασμό ελαφριού απολυμαντικού και σαπουνιού είναι πάντα λαμπίκο. Το κακό είναι η εξωτερική φόδρα, που άμα πασαλειφτείς και με κανένα χταπόδι... δεν ξεβρωμίζει με τίποτα! Θέλει απορρυπαντικό πλυντηρίου και τρελό τρίψιμο!
Το πιο ωραίο ψάρι είναι το παϊδάκι, αλλά δεν πιάνεται με ψαροντούφεκο...

Zacg
Ονοματεπώνυμο: Zac Giorgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 14 Μάιος 2020, 12:25

καλησπέρα παιδια μιας και εγω την κατουραω την στολή μου ειπα να παρω ενα dettol αλλα στο φαρμαρκείο (τους εξηγησα το λογο που το θελω)μου δώσανε αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/6219274/Dettol ... 500ml.html αλλα λεει για επιφανειες αυτο ειναι η λαθος πήρα? https://images.app.goo.gl/s1mgzagxjbfVaiUcA

Άβαταρ μέλους
profil3r_
Ονοματεπώνυμο: Agathangelou Angelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από profil3r_ » Πέμ 14 Μάιος 2020, 13:58

Μια χαρά είναι και εγώ με αυτό τις πλένω... :good:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."

Zacg
Ονοματεπώνυμο: Zac Giorgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zacg » Πέμ 14 Μάιος 2020, 14:32

profil3r_ έγραψε:
Πέμ 14 Μάιος 2020, 13:58
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες να σε ρωτησω κατι ακομα..ποσα καπακια βαζεις σε μια λακανη και ποση ώρα αφηνεις τις στολές μέσα?

Άβαταρ μέλους
profil3r_
Ονοματεπώνυμο: Agathangelou Angelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από profil3r_ » Παρ 15 Μάιος 2020, 14:38

Zacg έγραψε:
Πέμ 14 Μάιος 2020, 14:32
profil3r_ έγραψε:
Πέμ 14 Μάιος 2020, 13:58
σε ευχαριστω για τις πληροφοριες να σε ρωτησω κατι ακομα..ποσα καπακια βαζεις σε μια λακανη και ποση ώρα αφηνεις τις στολές μέσα?
Φίλε δεν το μετράω να σου πώ την αλήθεια. Γεμίζω ένα πλαστικό κάδο που έχω μέχρι την μέση, ρίχνω με το μάτι αρκετό Dettol και βάζω μέσα την στολή (και τα καλτσάκια) με την εσωτερική μεριά απ'έξω. Συνήθως βάζω και την ζώνη με τα βάρη μέσα για να κρατάει την στολή βυθισμένη. Την αφήνω μέσα από το μεσημέρι που έρχομαι απ' το ψάρεμα μέχρι το απόγευμα που πέφτει ο ήλιος και την απλώνω. Καλό στέγνωμα από την έσω μεριά και μετά την γυρνάω να στεγνώσει και απ' έξω... :good:
"When we go to the ground, you are in my world. The ground is the ocean, I am the shark, and most people don't even know how to swim."

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”