Θα ήθελα την άποψη σας ….

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Re: Θα ήθελα την άποψη σας ….

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Δευ 26 Ιούλ 2021, 10:41

Δεν υπάρχει ουδεμία αμφιβολία στο μυαλό μου, οτι έγινε απο χέρι επαγγελματία.
Οποιος εχει παρακολουθήσει συζητήσεις τους, θα ξέρει οτι δελφινια, χελώνες, φώκιες είναι χειρότερες απο σκουπίδια γι' αυτούς.
Εχω υπάρξει μάρτυρας τέτοιων συζητήσεων, είναι γνωστό οτι πάρα πολλοί απο αυτούς έχουν στα καίκια ψαροντούφεκα/καραμπίνες.

Δεν είναι όλοι έτσι, αλλα δυστυχώς μια μεγάλη πλειοψηφία η οποία νομίζει οτι η θάλασσα τους ανήκει κι οτιδήποτε υπάρχει μέσα σε αυτήν είναι κτήμα τους.

Ενας ψαροντουφεκάς όσο κάφρος και να είναι, δεν θα χτυπούσε ποτέ ενα τέτοιο πλάσμα.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Δευ 26 Ιούλ 2021, 13:17

Κρίμα να μισούμε τη θάλασσα τόσο ώστε να μην καταλαβαίνουμε ότι όπως τρώμε εμείς και βγάζουμε το μεροκάματο, κι άλλα πλάσματα έχουν δικαίωμα στα ίδια μέρη.
Όπως δε θα έριχνα στον μπάρμπα Ανέστη με το καΐκι επειδή ψαρεύει το μέρος μου, δε θα έριχνα στην Φώκια που κάνει το ίδιο.
[/quote]

Αν βάλουμε στην θέση του μπάρμπα Ανέστη που λες τον κύριο Βαλυράκη και αποδειχθεί πως έγινε από χέρι επαγγελματία δεν βλέπω να έχουν και πολλούς ενδοιασμούς για τέτοιες πράξεις..
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
Απρόθυμος
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Μανούσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απρόθυμος » Δευ 26 Ιούλ 2021, 13:32

takis o fetas έγραψε:
Δευ 26 Ιούλ 2021, 13:17
Κρίμα να μισούμε τη θάλασσα τόσο ώστε να μην καταλαβαίνουμε ότι όπως τρώμε εμείς και βγάζουμε το μεροκάματο, κι άλλα πλάσματα έχουν δικαίωμα στα ίδια μέρη.
Όπως δε θα έριχνα στον μπάρμπα Ανέστη με το καΐκι επειδή ψαρεύει το μέρος μου, δε θα έριχνα στην Φώκια που κάνει το ίδιο.

Αν βάλουμε στην θέση του μπάρμπα Ανέστη που λες τον κύριο Βαλυράκη και αποδειχθεί πως έγινε από χέρι επαγγελματία δεν βλέπω να έχουν και πολλούς ενδοιασμούς για τέτοιες πράξεις..
[/quote]

Δυστυχώς η εντύπωση του γενικού συνόλου πως ο κόσμος της Ψαροσύνης είναι γεμάτος κακεντρέχεια, κακία , μίσος και φθόνο δεν είναι αβάσιμη και προκύπτει απο περιστατικά σαν και αυτά.
Προφανώς και τα κακώς κείμενα είναι βαρύτερα στην κοινή γνώμη απο τα καλώς κείμενα, όμως είναι εντελώς δυνατόν στις δικές μας γενιές και στις επόμενες να γυρίσουμε την πλάστιγγα απο την άλλη.
Ελάχιστοι απο τους νέους που γνωρίζω θα επέλεγαν είτε το επάγγλεμα είτε το χόμπι του Ψαρά.
Έχουμε πλέον όλοι καί τις γνώσεις και την πρόσβαση σε πληροφορίες για να μάθουμε και να διδαχθούμε το σωστό, το πρέπον και το μακροχρόνια συμφέρον του τόπου μας.
Η αλλαγή στα μυαλά και στις πεποιθήσεις μόνο απο εμάς μπορεί να έρθει ή τουλάχιστον να ξεκινήσει.
:)
Αν κοιτάξεις για πολλή ώρα την άβυσσο, στο τέλος και η άβυσσος θα κοιτάξει εσένα.
~Φ. Νίτσε~

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 26 Ιούλ 2021, 14:10

Μπράβο για το δελτίο τυπου παιδες!
Αν είναι δυνατόν, στείλτε το και στον τύπο, σε μορφή κειμένου, για να το δημοσιεύσουν όσα περισσότερα σαιτ γίνεται.
Συγχαρητήρια! :hello:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 26 Ιούλ 2021, 14:18

ωρες ωρες και με αυτα που εχω ακουσει και δει ο ιδιος απο επαγγελματιες και απο λιμενικους σε τοσες δεκαετιες στο χομπυ απλα σεφτομαι οτι ειναι ολοι μεσα στον βουρκο και δεν συμφαιρει πολλες φορες ο ενας να κατηγορησει τον αλλον διοτι και ο αλλος θα εχει κατι ,ετσι ειναι ολοι μια ωραια παρεα και περνανε η μερες -βδομαδες-μηνες μεχρι να ξεχαστει το καθε θεμα ,πως ειχε πει ο αημνηστος επιτημος δρακουμελ τοτε με το μακεδονικο???ποιος θα θυμαται μετα απο δεκα χρονια το ονομα :hello:
υγ.ψαξτε στο διαδυκτιο μια ανακοινωση που ειχε βγαλει το αρχιπελαγος πριν λιγα χρονια οπου πιεζε επι αρκετη ωρα εναν λιμενικο να ανεβει σε τρατα να κανει ελεγχο και εκεινος αρνιόταν :rotfl: :rotfl:
Και οπως λεει ο κουτσουμπας σε βιντεακια τον αμαν <<<αυτοι ειμαστε >>>
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Δευ 26 Ιούλ 2021, 15:10

Ας δούμε λιγο και τι σημαινει "ομερτα" , τι σημαινει "αλητεία" και τι σημαινει "ριχνω λασπη στον ανεμιστηρα".

Καταρχάς , βγήκε ο Κ.Μαυρίκης (συγγραφέας, ιδρυτής του Μουσείου Αλοννήσου , ανακαλυψε το ναυάγιο της Περιστερας που εγινε περσι το πρωτο υποβρυχιο μουσειο κλπ) και ειπε προς τιμην του τα αυτονοητα που βλεπουμε ολοι : "Ο τρόπος που θανατώθηκε η φώκια δείχνει καθαρή πρόθεση να σκοτώσει το ζώο. Δεν υπάρχουν σημάδια άμυνας από άνθρωπο, δηλαδή, πάνω στη βέργα δεν υπήρχε σχοινί που να δείξει κάποιος ας το πούμε αμύνθηκε επειδή φοβήθηκε και χτύπησε το ζώο. Αυτό που έκανε είναι καθαρή δολοφονία. Το γεγονός πως ήταν σκέτη η βέργα και μάλιστα από πάνω προς τα κάτω βεβαιώνει την πρόθεση του δράστη να σκοτώσει το ζώο και ξεκάθαρα το χτύπησε πάνω από σκάφος". https://www.ethnos.gr/ellada/167700_org ... o-prothesi

Και ακολουθως , ανελαβε να καθαρισει τη μπουγαδα ο δημαρχος Π.Βαφινης ξεπλενοντας τους επαγγελαμτιες αλιεις και στοχοποιώντας ανοιχτά τους ψαροντουφεκάδες : "«Δεν πιστεύω ότι ήταν επαγγελματίας ψαράς αυτός που σκότωσε τον Κωστή» δίνει την άποψη του ο δήμαρχος για αυτή τη δολοφονία και συνεχίζει να μας εξηγεί τις συνθήκες θανάτωσης της φώκιας: «κατ’ αρχάς, εκείνο το συγκεκριμένο σημείο δεν έχει ψάρια και δεν το επισκέπτονται επαγγελματίες ψαράδες. Είναι ένα σημείο μέσα στο θαλάσσιο πάρκο κι όπως όλα δείχνουν, η φριχτή πράξη έγινε από ερασιτέχνη ψαροντουφεκά, άλλωστε σε αυτή τη περιοχή συχνάζουν ερασιτέχνες ψαροντουφεκάδες. Δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω το κίνητρο σε αυτό το πρωτοφανές περιστατικό." https://www.newsbeast.gr/environment/ar ... anthropous

Συμπεράσματα : Οι ψαροντουφεκάδες είναι παράνομα κατακάθια που ψαρεύουν σε απαγορευμένο μερος εντος του θαλασσιου παρκου , ηλίθιοι γιατι ψαρευουν συστηματικα σε μερος που δεν εχει ψαρια και ψυχοπαθεις γιατι σκοτωνουν φωκιες χωρις κινητρο.

Πάντα πιστευα οτι οι κοινωνιες εχουν τους πολιτικους που τους αξιζουν οποτε δεν εκπλησσομαι. Εεε Καρολάιν ; :)

ΥΓ Εξαιρετικη η ανακοινωση αλλα μαλλον δεν αρκει απ ο,τι φαινεται εφοσον δεν δημοσιοποιειται.
ΥΓ2 Εξαιρετικο και το βιντεο που σηκωσε ο φιλος εχθες. Αντιπροσωπευτικο της νοοτροπιας του ελληνα νταβατζη απελεκητου πλιατσικολογου νησιωτη. Και το λεω μετα λογου γνωσεως και μετα λυπης μου ως νησιωτης ο ιδιος.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 26 Ιούλ 2021, 15:35

Αλήθεια ρε μάγγες όλοι εδωμέσα?

Σας την έχει πέσει ποτέ φώκια 200 - 250 - 300 κιλών ποτέ μέσα στο νερό με τα ψάρια στη ζώνη?
Σκέφτεστε τι ισως σε καμιά σπηλιά εκεί που ψάχνετε τους σαργούς ξαφνικά να ακούσετε το πνιχτό κλάμα δύο μωρών και να δείτε τη μάνα τους να έρχεται σίφουνας πάνω σας?
Ξέρετε οτι η φώκια και η αρκούδα είναι βιολογικά από τον ίδιο κλάδο?

Πρίν πείτε οτιδήποτε, σκεφτείτε.
Δεν επικροτώ σε καμία περίπτωση το τί έγινε.

Έχω όμως βρεθεί και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις και πραγματικά δε θέλω να τις θυμάμαι.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 26 Ιούλ 2021, 16:12

Αν μπόρεσε και απέφυγε την φώκια σε κατά μέτωπο επίθεση ανέβηκε και της έριξε από πάνω μάλλον μιλάμε για τον Aquaman.
Μιλάμε για την συγκεκριμένη περίπτωση.
Η διαφωνία να έχει λόγο ύπαρξης όχι απλά για να διαφωνήσουμε.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

T-hunter

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από T-hunter » Δευ 26 Ιούλ 2021, 16:24

Συμφωνώ κι εγώ ότι η πιο πάνω ενέργεια δεν εκφράζει κανεναν ψαροντουφεκά και ότι είναι πολύ πιθανή η σκόπιμη ενοχοποιηση του χόμπι. :-k

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 26 Ιούλ 2021, 17:10

mike_m έγραψε:
Δευ 26 Ιούλ 2021, 15:35

Σας την έχει πέσει ποτέ φώκια 200 - 250 - 300 κιλών ποτέ μέσα στο νερό με τα ψάρια στη ζώνη?
Σκέφτεστε τι ισως σε καμιά σπηλιά εκεί που ψάχνετε τους σαργούς ξαφνικά να ακούσετε το πνιχτό κλάμα δύο μωρών και να δείτε τη μάνα τους να έρχεται σίφουνας πάνω σας?

Έχω όμως βρεθεί και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις και πραγματικά δε θέλω να τις θυμάμαι.

Μιχαλιό .......................... έχω πολλά χρόνια στη θάλασσα .............................. έχω συναντήσει πάρα πολλές κολυμπώντας και πάντα έμενα και μένω με το θαυμασμό και ένα χαμόγελο για αυτή την απίστευτη μούρη με τα τεράστια μουστάκια που γυρνάει να σε δεί .............................................

Τις έχω δεί πως κυνηγάνε ανάμεσα στις πέτρες και έχω μείνει μ@λ@κ@ς για την χάρη τη ταχύτητα και την τεχνική τους ......................................

Κίνδυνο δεν έχω νιώσει ποτέ ......................... σε σημαδούρα εποχές που τα ψάρια ήταν αρκετά δεν έχουν πάει ποτέ ....................................

Αλλά τις έχω δεί να καθαρίζουν τα παραγάδια με μαεστρία ......................................................

Τι να πώ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δε νομίζω ότι κάποιος από μάς ( και βάζω μέσα τους παράνομους η μεροκαματιάριδες όπως τους λέμε ) ....................................

Κρατάω επιφυλάξεις μόνο για τίποτα καθάρματα που δε κολλάνε πουθενά ..........................................

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την επιστολή ........................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 26 Ιούλ 2021, 19:01

mike_m έγραψε:
Δευ 26 Ιούλ 2021, 15:35

Γι αυτο τα ψαρακια στη σημαδουρα αχαχαχαχαχ
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
kamakis
Ονοματεπώνυμο: Makis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kamakis » Δευ 26 Ιούλ 2021, 20:30

Χθες το βραδυ η Κα Τουντα, εκπροσωπος της Μοm Aλοννησου....
https://www.megatv.com/2021/07/25/alonn ... ou-nisiou/

Σημερα το πρωι ο Κος Δενδρινος, προεδρος της Μοm Aλοννησου, βαζει τα πραγματα στη σωστη τους βαση,
https://youtu.be/6yxGD3fCUOY

....ειδωμεν
LIVE AND LET LIVE

Φόρουμ ψαροντούφεκου που υπαινίσσεται/προτείνει/υποστηρίζει περαιτέρω περιορισμούς, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 26 Ιούλ 2021, 21:33

Γενικά είναι λίγο εκνευριστική η όλη κατάσταση και δε ξέρω πως έχει δημιουργηθεί η εντύπωση σε μερικούς (να μη τους χαρακτηρίσω) πως εμείς οι ψαροτουφεκαδες θα τα ανεχόμαστε και φορτωνόμαστε όλα.

Αποφασίσαμε ίσως μια δεύτερη συμπληρωματική ανακοίνωση πιο στοχευμένη. Θα δούμε. Τα δύο έγγραφα θα αποσταλούν αύριο σε όσο περισσότερα ειδησιογραφικα sites μπορέσουμε και από εμένα προσωπικά στο γραφείο του δημάρχου Αλλονήσου.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 26 Ιούλ 2021, 22:01

mojo έγραψε:
Δευ 26 Ιούλ 2021, 21:33
Γενικά είναι λίγο εκνευριστική η όλη κατάσταση και δε ξέρω πως έχει δημιουργηθεί η εντύπωση σε μερικούς (να μη τους χαρακτηρίσω) πως εμείς οι ψαροτουφεκαδες θα τα ανεχόμαστε και φορτωνόμαστε όλα.

Αποφασίσαμε ίσως μια δεύτερη συμπληρωματική ανακοίνωση πιο στοχευμένη. Θα δούμε. Τα δύο έγγραφα θα αποσταλούν αύριο σε όσο περισσότερα ειδησιογραφικα sites μπορέσουμε και από εμένα προσωπικά στο γραφείο του δημάρχου Αλλονήσου.
Σωστές αυτές οι κινήσεις και δείχνουν αντανακλαστικά...
Δυστυχώς για πολλά χρόνια υπομέναμε αδιαμαρτύρητα -και αδιάφορα θα έλεγα- οτι μας ΄΄φόρτωνε΄΄ ο κάθε άσχετος ή κακόβουλος, όπως η ταυτιση του υ/β ψαροκυνηγου με τον ΄΄απλό΄΄ μπουκαλάκια, τον νυχτομπούκαλο, τον ψαρομανάβη κλπ στην πλειονότητα των φωτογραφιών και σκίτσων που συνόδευαν άρθρα γραμμένα από τους ξερόλες της σκουπιδογραφίας...
Το ιδιαίτερα εκνευριστικό είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις που έστειλα emails διαμαρτυρίας και αποκατάστασης της αλήθειας, οχι μόνο δεν ανασκεύασαν τις μπουρδες που δημοσίευσαν αλλά ουτε καν μπηκαν στον κόπο να απαντήσουν...
Όχι χάρες και ανοχή λοιπόν. Φτάνει ως εδώ. Σε κάθε ευκαιρία που μας δίνεται και από κάθε ΄΄βήμα΄΄ πρέπει να ενημερώνουμε για το ποιοί είμαστε και τι κάνουμε και εξίσου σημαντικό: ποιοί ΔΕΝ είμαστε και τι ΔΕΝ κάνουμε...
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 26 Ιούλ 2021, 23:49

Αηδία, αποτροπιασμός, απογοήτευση στο μέγιστο βαθμό. Όχι μόνο για το συμβάν αυτό καθ' εαυτό, αλλά και για το "μετά", πως η εκεί μικροκοινωνία επιχειρεί να ξεπλύνει τα δικά της παιδιά και να ρίξει αλλού τις ευθύνες. Υποκρισία στο μέγιστο βαθμό, την ίδια στιγμή που οι ντόπιοι επαγγελματίες δηλώνουν αυτόκλητοι προστάτες της φώκιας, ψαρεύουν στα ίδια μέρη με αυτή, δηλαδη τις βλέπουν να τους τρώνε τα ψάρια και να τους καταστρέφουν τα εργαλεία, αλλά παρ' όλα αυτά ως καλοί κ' αγαθοί που είναι τις προστατεύουν. Και ο δήμαρχος Αλοννήσου πρωτοστάτης στην υποκρισία, ακούστε συλλογισμό: Δεν πάνε λέει επαγγελματίες εκεί γιατί δεν έχει ψάρια, άρα είναι ψαροντουφεκάς!! Δηλαδή ο ψαροντουφεκάς θα πάει σε μία περιοχή που δεν έχει ψάρια και που ούτως ή άλλως απαγορεύεται το ψάρεμα γιαυτόν -αλλά βεβαίως επιτρέπεται στον επαγγελματία-!! Η συντριπτική πλειοψηφία των εγκλημάτων αγαπητοί συμφορουμίτες διαπράττεται για κάποιο κίνητρο, σπανιως κάποιος εγκληματεί έτσι για το κέφι του. Ο ψαροντουφεκάς ούτε κίνητρο ούτε και λόγο έχει να χτυπήσει φώκια, να βάλει σε κίνδυνο την ζωή του και να χάσει τον εξοπλισμό του. Αντιθέτως ο επαγγελματίας έχει τεράστιο κίνητρο να εξοντώσει τον ανταγωνιστή και εγώ προσωπικά έχω γίνει μάρτυρας περιστατικών απίστευτης βαρβαρότητας σε δελφίνια και φώκιες, χωρίς μάλιστα οι δράστες να το κρύβουν καν.

Και βεβαίως τσιμουδιά για τον τρόπο που χτυπήθηκε η φώκια (από πάνω προς τα κάτω) όπερ σημαίνει ότι η βολή έγινε από ψηλά από καϊκι, ούτε και για το ότι δεν υπήρχε στην βέργα σχοινί ή μισινέζα, γεγονός που αποδεικνύει ότι δεν έγινε από ψαροντουφεκά, αλλά από ασυνείδητο επαγγελματία, "επί τούτου". Δυστυχώς επιβεβαιώνω αυτό που ήδη πιστεύω από αμέτρητα περιστατικά βίας σε ανυπεράσπιστα ζώα. Είμαστε καφρολαός, τεμπέληδες, μοχθηροί, θρασύδειλοι που βγάζουμε την μαγκιά μας εκεί που μας παίρνει. Δεν μας αξίζει αυτή η χώρα, δεν μας αξιζει καν να υπάρχουμε. Είμαστε η ντροπή της οικουμένης

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”