Με δική τους άδεια κυκλοφορίας τα τρέιλερ

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Με δική τους άδεια κυκλοφορίας τα τρέιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Ιαν 2021, 10:25

το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Με δική τους άδεια κυκλοφορίας τα τρέιλερ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 20 Ιαν 2021, 18:17

αμα καταλαβε κανεις τι ισχυει ,να με χεσει !!! :evil:
θα πας στην υπηρεσεια,θα σε πουν αλλα και ο τροχονομος που
θα σε γραψει θ
α πει αλλα !!! ](*,)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τετ 20 Ιαν 2021, 18:20

Έλα ντε...
Τελικά τι ισχύει; Από Οκτώβρη πρεπει τρέιλερ και μπαγαζιερες να βγάλουν άδεια; Όλες ακόμα και αυτές που είναι σε κυκλοφορία;

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Ιαν 2021, 18:44

το μονο που κρατησα ειναι οτι το τρειλερ θα ειναι πλεον ανεξαρτητο απο το ιχ .η καταλαβα λαθος :-k :D

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Τετ 20 Ιαν 2021, 20:06

Α ωραία..στο τέλος θα θέλουν και ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας..βάλτου και ένα μοτέρ να τελειώνουμε!!

https://youtu.be/8FBozV_K37U
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 20 Ιαν 2021, 21:24

thalassa50 έγραψε:
Τετ 20 Ιαν 2021, 18:44
το μονο που κρατησα ειναι οτι το τρειλερ θα ειναι πλεον ανεξαρτητο απο το ιχ .η καταλαβα λαθος :-k :D
Κάτι τέτοιο λέγεται εδώ και καιρό ................... και για μένα σωστό είναι .........................................

Άλλο όχημα το οποίο μπορείς να πάρεις και με το αυτοκίνητο του φίλου σου και όχι το δικό σου ......................................

Παλιότερα που ταξιδεύαμε αρκετά σχεδόν κάθε εβδομάδα ..............όταν μας σταματούσαν με το αμάξι το δικό μου και τη βάρκα του κουμπάρου η το αντίθετο ................. έπρεπε να κάνουμε μαγικά μήπως και δε μας γράψουν ................................................

Και ασφάλεια θα πρέπει να έχει δικιά του ..................................................

Όλα αυτά βέβαια ..........πονάνε λίγο στην τσέπη ....... αλλά πρέπει να γίνουν για την ασφάλεια .............................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Ιαν 2021, 00:03

Εμένα όλο αυτό μου φαίνεται ότι το προσεγγίζουν ως ευκαιρία για να αυξήσουν τα ταμεία... Το τρείλερ θα αντιμετωπίζεται πλέον ως όχημα αυτόνομο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πινακίδες, άδεια κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ και δεν θα εκπλαγώ αν βάλουν και τέλη. Δεν ξέρω αν είναι για την ασφάλεια μας, ξέρω ότι δεν θα είναι καθόλου καλό για την τσέπη μας και για την ηρεμία μας.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 11:59

CARPENTER έγραψε:
Τετ 20 Ιαν 2021, 21:24
thalassa50 έγραψε:
Τετ 20 Ιαν 2021, 18:44
Κάτι τέτοιο λέγεται εδώ και καιρό ................... και για μένα σωστό είναι .........................................

Άλλο όχημα το οποίο μπορείς να πάρεις και με το αυτοκίνητο του φίλου σου και όχι το δικό σου ......................................

Παλιότερα που ταξιδεύαμε αρκετά σχεδόν κάθε εβδομάδα ..............όταν μας σταματούσαν με το αμάξι το δικό μου και τη βάρκα του κουμπάρου η το αντίθετο ................. έπρεπε να κάνουμε μαγικά μήπως και δε μας γράψουν ................................................

Και ασφάλεια θα πρέπει να έχει δικιά του ..................................................

Όλα αυτά βέβαια ..........πονάνε λίγο στην τσέπη ....... αλλά πρέπει να γίνουν για την ασφάλεια .............................

:hello:
συμφωνω ,και εγω το βλεπω σωστο ,αλλα μεχρι τωρα με ενα πολυ μικρο ποσοστο εβαζες το τρειλερ στην ασφαλεια του ιχ σου ,τωρα να δουμε τι θα πληρωνουμε (που σαφεστατα πρεπει να ειναι ασφαλισμενο).Αρκει να ειναι σε λογικο πλαισιο και τιμη ,ιδαλιως????
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thalassa50 την Πέμ 21 Ιαν 2021, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 12:04

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 00:03
Εμένα όλο αυτό μου φαίνεται ότι το προσεγγίζουν ως ευκαιρία για να αυξήσουν τα ταμεία... Το τρείλερ θα αντιμετωπίζεται πλέον ως όχημα αυτόνομο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Πινακίδες, άδεια κυκλοφορίας, ΚΤΕΟ και δεν θα εκπλαγώ αν βάλουν και τέλη. Δεν ξέρω αν είναι για την ασφάλεια μας, ξέρω ότι δεν θα είναι καθόλου καλό για την τσέπη μας και για την ηρεμία μας.
ελπιζω να μην το παρακανουν και αρχισει ο κοσμος να τα πουλαει οπως τον καιρο που ανακαλυψαν τον φορο πολυτελειας μετα τα 5 μετρα ,η μετα τα 1600 cc στα ιχ :) Ειδη εχουμε ενα 40αρι καθε χρονο για ασφαλεια φουσκωτου για της λιγες φορες που το ριχνω ,αν ερθουν και αλλα ??με βλεπω μονον κολυμβητο :lol:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Ιαν 2021, 13:39

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 12:04
dimitrikotz έγραψε:
ελπιζω να μην το παρακανουν και αρχισει ο κοσμος να τα πουλαει οπως τον καιρο που ανακαλυψαν τον φορο πολυτελειας μετα τα 5 μετρα ,η μετα τα 1600 cc στα ιχ :) Ειδη εχουμε ενα 40αρι καθε χρονο για ασφαλεια φουσκωτου για της λιγες φορες που το ριχνω ,αν ερθουν και αλλα ??με βλεπω μονον κολυμβητο :lol:
Και μένα το ίδιο με βλέπω Γιάννη, έχω ένα πεντάμετρο φουσκωτό, από τις λίγες απολαύσεις που μου έχουν μείνει πλέον αλλά αν τα πράματα ζορίσουν με γραφειοκρατία και παράλογες απαιτήσεις δεν το'χω σε τίποτα να το περιορίσω στο κολυμπητό. Άντε τώρα να μπλέκουμε με Υπουργεία, πινακίδες και το κακό συναπάντημα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 16:03

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 13:39
thalassa50 έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 12:04
dimitrikotz έγραψε:
Και μένα το ίδιο με βλέπω Γιάννη, έχω ένα πεντάμετρο φουσκωτό, από τις λίγες απολαύσεις που μου έχουν μείνει πλέον αλλά αν τα πράματα ζορίσουν με γραφειοκρατία και παράλογες απαιτήσεις δεν το'χω σε τίποτα να το περιορίσω στο κολυμπητό. Άντε τώρα να μπλέκουμε με Υπουργεία, πινακίδες και το κακό συναπάντημα.
ετσι δημητρη,δεκα χρονια (κρισης) μας εχουν αλλαξει τα φωτα ,ειδικα εμας τους συνταξιουχους,αν ερθει και αυτο????θα βαλω μπαλονια στυλ κανο στην μηχανη :rotfl:

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 19:27

thalassa50 έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 16:03

ετσι δημητρη,δεκα χρονια (κρισης) μας εχουν αλλαξει τα φωτα ,ειδικα εμας τους συνταξιουχους,αν ερθει και αυτο????θα βαλω μπαλονια στυλ κανο στην μηχανη :rotfl:
Γιάννη , οι κρίσεις έρχονται και παρέρχονται. Στην δική μας περίπτωση έχουμε υποβάθμηση και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ' αυτό. Έπαιζες φαντάζομαι φιδάκι. Πέσαμε στο στόμα του βόα και η σκάλα είναι ακόμα μακριά!!
Σε ό,τι αφορά τα κόστη που θα προκύψουν απ' τις αλλαγές , δεν θα είναι μεγάλα. Το ΚΤΕΟ θα είναι ένα θέμα , θα πρέπει να συντηρούμε σχολαστικά τα τρέιλερ , αλλά ας δούμε την θετική πλευρά. Ουσιαστικά μπαίνει μια τάξη σε μια άναρχη κατάσταση. Αυτό που ίσως τσούξει οικονομικά , είναι η αγορά αποσπώμενου κοτσαδόρου , για όσους δεν έχουν ήδη. Ακόμα τσούζουν τα 619 που έδωσα εγώ για τον δικό μου!!!

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 21:26

michalis1958 έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 19:27
thalassa50 έγραψε:
Πέμ 21 Ιαν 2021, 16:03

Γιάννη , οι κρίσεις έρχονται και παρέρχονται. Στην δική μας περίπτωση έχουμε υποβάθμηση και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε μ' αυτό. Έπαιζες φαντάζομαι φιδάκι. Πέσαμε στο στόμα του βόα και η σκάλα είναι ακόμα μακριά!!
Σε ό,τι αφορά τα κόστη που θα προκύψουν απ' τις αλλαγές , δεν θα είναι μεγάλα. Το ΚΤΕΟ θα είναι ένα θέμα , θα πρέπει να συντηρούμε σχολαστικά τα τρέιλερ , αλλά ας δούμε την θετική πλευρά. Ουσιαστικά μπαίνει μια τάξη σε μια άναρχη κατάσταση. Αυτό που ίσως τσούξει οικονομικά , είναι η αγορά αποσπώμενου κοτσαδόρου , για όσους δεν έχουν ήδη. Ακόμα τσούζουν τα 619 που έδωσα εγώ για τον δικό μου!!!
μιχαλη,στην κριση καποιοι κερδιζουν καποιοι χανουν και ερχονται και παρερχονται οπως σωστα γραφεις ,απο την αλλη ειμαι υπερ του κτεο και στα τρειλερ ωστε να υπαρχουν ασφαλης τρειλερ στους δρομους αν γινει αυτο .Βεβαια καλη η αποσπωμενη ,αλλα για ποιο λογο (εχω και ειχε κοστισει 160 ευρω με τοποθετηση και καλωδια σετ )εφοσον πλεον αποζημιωνεσε πληρως σε περιπτωση που πεσει καποιος πισω σου και εχεις την μπιλια επανω αρα δεν ισχυει πλεον η συνυπαιτιότητα οπως παλαια ???τεσπα ας περιμενουμε να δουμε τι ακριβως θα γινει και βεβαια τα καλα και σωστα να λεγονται αλλα να μην ανεβαζουν το κοστος ζωης του ελλην πολιτη στα υψη δδιοτι αυτοι που κυβερνουν νομιζουν οτι νομοθετουν για γερμανικα - αγγλικα και λοιπα βορειοευρωπαικα πορτοφολια κτλ. :)

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Πέμ 21 Ιαν 2021, 22:41

Δυστυχώς αυτή η προσπάθεια να μπεί μια τάξη με τα ρυμουλκούμενα , εκτός από τα όσα θετικά φέρνει , φέρνει και αυξημένο κόστος χρήσης. Το πόσο , θα το μάθουμε σύντομα. Ελπίζω όχι πολύ , γιατί αυτό θα φέρει νεο πλήγμα στους κλάδους της οικονομίας που σχετίζονται με τα ρυμουλκούμενα , αλλά και τα σκάφη. Ένα πρόβλημα που υπήρχε , είναι το ότι ελάχιστα μεγάλα τρέιλερ είχαν πιστοποίηση για φερόμενο βάρος άνω των 750 κιλών και δεν ξέρω αν υπάρχει πρόνοια στον νέο νόμο για πιστοποίηση μεγαλύτερου βάρους.

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 22 Ιαν 2021, 09:53

Ετσι είναι στις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.
Άδεια και ΚΤΕΟ το ρυμουλκούμενο, αν θα καλύπτεται από την άσφάλεια του οχήματος ή από επιπλέον εξαρτάται από το νομοθέτη. Τα άνω των 750 κ άλλη κατηγορία οδήγησης, άλλη ασφάλεια και φρένα στο ρυμουλκούμενο.
Πρέπει να εφαρμοστεί το μέτρο. Έτσι θα μπορείτε να πηγαίνετε με τις βάρκες στο εξωτερικό αν μας το κόψουν. Μετά το εμβολιασμό φυσικά.

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”