Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Παράλογοι περιορισμοί ζητούν οι επαγγελματίες!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 17 Ιαν 2021, 00:25

Ρε παιδιά, τι δεν καταλαβαίνετε;
Έχετε ακουστά τα 'διαίρει και βασίλευε' και 'ισχύς εν τη ενώσει';

Ποια σελίδα στο fb....Εδώ λέμε να εξαφανιστούν όλα αυτά και να ενισχύσουμε το μοναδικό και αναγνωρισμένο σωματείο των ερασιτεχνών αλιεων. Ας κανουν όλοι οι σύλλογοι της Ελλάδας και μια ομάδα στο φεισμπουκ. Για φτύσιμο θα 'μαστε... Βούτυρο στο ψωμί των καλοθελητων.

treliAnemona

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από treliAnemona » Κυρ 17 Ιαν 2021, 01:52

To facebook ειναι αρρωστια ρε παιδια, μακρυα! Ενα χρονο τωρα χωρις αυτο και ηρεμησε το κεφαλι μου. Αφου το σταματησα ειδα ποσο ελευθερο χρονο μου ετρωγε και αν δεν το δουλευα πολυ και ποσο ηρεμησα μιας και σταματησα να διαβαζω και να βλεπω τοση πληροφορια που η περισσοτερη μου ειναι αχρηστη. Για το ψαροτουφεκο εχω το φορουμ εδω περα, ειναι τεραστια βιβλιοθηκη!!!!! Ειναι σαν βιβλιοθηκη, στο φβ σε βορβανδιζουν με οτι αχρηστη πληροφορια θες δεν θες.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 17 Ιαν 2021, 02:00

Γειά σας παίδες.
Αφού ο Ταιτινος αποσαφηνισε το θέμα, προχωράω παρακάτω.
Ακούστηκαν πολλά. Περί ενότητας, περί συστρατευσης και υπεράσπισης του χόμπι μας και συγκεκριμένα της Υποβρύχιας αλιείας.
Θέλω να σας πω πως με την ολοκλήρωση της Διακύρηξης ΕΥΑ την οποία και ασπάστηκε η συντριπτική πλειοψηφία του φόρουμ, εδώ και περίπου 3 μήνες κάνουμε διερευνητικές επαφές σε μια προσπάθεια να οργανωθούμε, να ενωθούμε και να ενισχύσουμε όπου μπορούμε.
Χωρίς προαπαιτήσεις, χωρίς αναζήτηση δόξας και επιβολής ιδεών. Με συνομιλητές ολους αυτούς που δηλώνουν ότι θελουν να οργανωθούμε και να παλέψουμε εάν επιτεθούν στο χόμπι μας.
Με διαχειριστές σελίδων στο fb, με προέδρους σωματείων, συλλογών, με επαγγελματίες του χώρου, με παλιούς ψαροντουφεκαδες... Με πάρα πολλούς.
Αυτό απαίτησε χρόνο και συντονισμό.Δεν ήταν εύκολο.

Μιας και αναφερθηκε, με τον πρόεδρο της ΠΕΕΑ Συναντήθηκα εγώ προσωπικά πριν από δύο μήνες και συζητήσαμε εκτενώς για τέσσερις ώρες εφ όλης της ύλης. Υπήρξαν κοινοί τόποι υπήρξαν και διαφωνίες. Η ΠΕΕΑ έχει ένα δικό της σκεπτικό το οποίο διακατέχεται από άλλους, γενικότερους κανόνες και άλλους γενικότερου στόχους.
Ειπώθηκε ότι η ΠΕΕΑ είναι το μοναδικό αναγνωρισμενο από το κράτος σωματείο για την ερασ. Αλιεία.
Αυτό δεν ισχυει. Όλοι οι σύλλογοι και τα σωματεία είναι ισότιμα και ισοδυναμα.
Δεν υπάρχει αποκλειστηκότητα στην εκπροσώπηση. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που δεν είναι επί του παρόντος να αναλυθούν σε αυτό το θέμα, για τους οποίους καλούν οι κρατικοι φορείς στις διαβουλεύσεις το συγκεκριμένο σωματείο.
Αλλά για να μην καλπάζει η φαντασία αναφέρω ενδεικτικα: Κατ αρχήν ο κυριότερος είναι γιατί δεν προσφέρεται κάποιος άλλος. Δεύτερος γιατί είναι καταρτισμενοι στην τεχνοκρατικη αντιμετώπιση των πραγμάτων, κάτι που αρέσει στους κρατικούς φορείς. Μίλανε την ίδια γλώσσα εν ολίγοις.

Στα υπ όψιν ότι και εγώ και ο matandor, ο tsaounlee και άλλοι , είμαστε ήδη εγγεγραμμένα μέλη στην ΠΕΕΑ.(και δεν εννοώ το like στη σελίδα)
Και εννοείται πως ειδικά αυτές τις ώρες το να στηρίξει κάποιος οποιοδήποτε σύλλογο, είναι το ζητούμενο και το καλύτερο που μπορεί να κάνει.
Από εκει και πέρα, δεν υπάρχουν μοναδικές λύσεις όπως επίσης ειπώθηκε.
Όπως δεν υπάρχουν μοναδικά πόστα για ενέδρα. Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς και από που το βλέπει. Τι προσδοκά και πως αποτιμά.
Μετά από όλες αυτές τις επαφές λοιπόν έχουμε να προτείνουμε και εμείς κάτι. Εντός των επόμενων ημερων
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 17 Ιαν 2021, 10:29

Να πω κάτι αφελές. Στο φόρουμ υπάρχει πλήθος αξιόλογων ανθρώπων με αυθεντικό ενδιαφέρον για την θάλασσα χωρίς σκοπιμότητες και υστεροβουλίες. Δεν ξέρω πως θα σας φαίνονταν η ιδέα για την σύσταση ενός αθλητικού σωματείου, με μέλη όσα μέλη του φόρου το επιθυμούν και μοναδικό σκοπό/τμήμα την υποβρύχια αλιεία?

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 17 Ιαν 2021, 11:47

dimitrikotz έγραψε:
Κυρ 17 Ιαν 2021, 10:29
Να πω κάτι αφελές. Στο φόρουμ υπάρχει πλήθος αξιόλογων ανθρώπων με αυθεντικό ενδιαφέρον για την θάλασσα χωρίς σκοπιμότητες και υστεροβουλίες. Δεν ξέρω πως θα σας φαίνονταν η ιδέα για την σύσταση ενός αθλητικού σωματείου, με μέλη όσα μέλη του φόρου το επιθυμούν και μοναδικό σκοπό/τμήμα την υποβρύχια αλιεία?
Καλημέρα Δημήτρη .................................

Κι αυτό καλό είναι .........................αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα μας δεν είναι άλλος ένας σύλλογος ..........................................

Το πρόβλημα μας είναι ότι έχουμε 400 συλλόγους και περίπου 5000 προέδρους και γραμματείς με καμία δυνατότητα συνεννόησης μεταξύ τους ...........................

Αν υπήρχε ο τρόπος να είμαστε ΕΝΑ τα πράγματα θα ήταν αλλιώς ....................................................

Μπορούμε ας πούμε να γυρίσουμε και να ενεργοποιηθούμε στον Γλαύκο όσοι έχουμε περάσει από εκεί κα αρκετοί που δεν έχουν περάσει που είναι αμιγώς σύλλογος ΨΤ ......................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 17 Ιαν 2021, 12:18

Καλημέρα Νίκο, κι εγώ αυτό το αμιγώς είχα στο μυαλό μου, αλλλά είχα ξεχάσει τελείως τον Γλαύκο! Δεν έχεις άδικο, το θέμα είναι αυτό που έγραψε κι ο γιατρός, οι άλλοι είναι οργανωμένοι και ασκούν συστηματική πίεση στα κέντρα αποφάσεων κι εμείς λίγο πολύ παρακολουθούμε σαν παθητικοί δέκτες. Το μέλλον δεν είναι ευοίωνο για μας.. :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 17 Ιαν 2021, 14:24

καποιοι απομακρυνθήκαν απο το πληκτρολογιο :thumbsup:

πορεία διαμαρτυρίας για την “παράλογη” όπως τη χαρακτηριζουν απαγόρευση του ψαρέματος έκαναν σήμερα στο Ηράκλειο περισσότεροι από 100 ερασιτέχνες ψαράδες

https://www.zarpanews.gr/aganaktismenoi ... keFVlfmADg
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Κυρ 17 Ιαν 2021, 19:05

Το ΦΒ μπορεί να λειτουργήσει για φόρουμ ως μέσο επικοινωνίας και συντονισμού ενεργειών λόγω επισκεψιμότητας. Φόρουμ μαμά, σελίδα ΦΒ διαφημιστικό τρικ :lol: :lol:
Φόρουμ είναι κινητή βιβλιοθήκη-παρακαταθήκη γνώσεων και ψυχών. Δεν αλλάζει ο ρόλος του. Εμείς εδώ ακλόνητοι!
Έτσι κι αλλιώς όπως λέει διαχείρας από πάνω αναμένονται εξελίξεις :cool: :cool:

kostas-sub
Ονοματεπώνυμο: kostas kogios

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas-sub » Τρί 19 Ιαν 2021, 15:24

...βγαλτε τα μελη στο δρομο....!!!!.....κατι θα ειναι κ αυτο....!!

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”