Νέα απαγόρευση ψαρέματος - κυνηγίου

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
xareas
Συντονιστής

Re: Νέα απαγόρευση ψαρέματος - κυνηγίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 05 Ιαν 2021, 11:03

Σίγουρα το κάνει για προσωπικούς και πολιτικούς λόγους αλλά αν μπορέσουμε να κερδίσουμε κάτι μακροπρόθεσμα δεν θεωρώ κακή την χρησιμοποίησή του σαν "βάρκα" για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.
Κανείς δεν νομίζω ότι θα ασχοληθεί μαζί μας,όπως έχει φανεί ανά τα χρόνια.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Τρί 05 Ιαν 2021, 14:35

Οσοι φέρατε ως παράδειγμα την κατοχή θα σας θυμίσω ότι σημερα χρειάζεται μήνυμα για να βγούμε από το σπίτι μας!!!!!!Αλλά αυτά περί ελευθερίας είναι ανάλογα με τα πιστεύω του καθενός μας και το πως θεωρεί την ελεύθερη ζωη,την ζωή με κανόνες κτλ κτλ...Και το 21 οι περισσότεροι αυτής της άποψης ήταν,,ας κάνουμε υπομονή και ας ζήσουμε εστω και έτσι με φόρο στους Τούρκους,,,λίγοι ηθελαν την πραγματική ελευθερία,,,προτείνω σε νέους και παλιούς να ακούσουν στο YouTube εαν δεν έχουν διαβάσει ενα 7ωρο βίντεο με τα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη....

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 05 Ιαν 2021, 15:15

ARIS 1914 έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 14:35
Οσοι φέρατε ως παράδειγμα την κατοχή θα σας θυμίσω ότι σημερα χρειάζεται μήνυμα για να βγούμε από το σπίτι μας!!!!!!Αλλά αυτά περί ελευθερίας είναι ανάλογα με τα πιστεύω του καθενός μας και το πως θεωρεί την ελεύθερη ζωη,την ζωή με κανόνες κτλ κτλ...Και το 21 οι περισσότεροι αυτής της άποψης ήταν,,ας κάνουμε υπομονή και ας ζήσουμε εστω και έτσι με φόρο στους Τούρκους,,,λίγοι ηθελαν την πραγματική ελευθερία,,,προτείνω σε νέους και παλιούς να ακούσουν στο YouTube εαν δεν έχουν διαβάσει ενα 7ωρο βίντεο με τα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη....
Καλησπέρα φίλε μου.
Πάντα να ξέρεις υπάρχει και ο αντίλογος.

https://www.efsyn.gr/node/273590
εδω πχ εχουμε τα μετρα της Σουηδιας.

https://www.kathimerini.gr/world/561201 ... ki-agglia/
εδω εχουμε τα μετρα της Αγγλιας.

https://www.capital.gr/diethni/3500828/ ... tin-europi
Εδω σχεδον για ολη την ευρωπη.

Περα απο τα σεναρια τα οποια κατα καιρους διαβαζουμε ολοι μας , προσωπικα θα σου πω για την συνομιλια που ειχα με μια γειτονισσα , φορεα covid.

Πρωτη εβδομαδα ολα καλα δεκατα.
Δευτερη εβδομαδα , ανεβασε υψηλο πυρετο 2-3 μερες και μετα επανηλθε.
προς τα τελη του 10ημερου εγκλεισμου , και επειδη ενοιωθε δυσφορια -ατονια - πονους , μετα απο υποδειξη παθολογου και καταλληλες εξετασεις, στο παρα ενα προλαβε τη θρομβωση .Της επηζε το αιμα κοινως και δεν ειχε το παρει χαμπαρι.

παραθετω σχετικο λινκ
https://www.hygeia.gr/thromvosi-mia-syc ... olamvanei/

απο επιπλοκες covid.

Φιλη μου χρονια.
χωρις χρονια νοσηματα .
και χωρις να ειναι σε ενα κρεβατι σε ακινησια λογο της ιωσης.

Ενας θείος μου , ηλικιας , 60 ετων , χρειαστηκε αναπνευστικη υποστηριξη κατα τη διαρκεια της νοσου !
Αν θες να πιειτε ενα καφε να σου πει πως ενοιωθε, πιστεψε με θα ανατριχιασεις.
Η περιγραφη του ξεκιναει καπως ετσι: ( Δεν εχω ξαναζησει τετοιο πραγμα.Με δεκατα να νοιωθω σας να εχω φαει ξυλο σε ολο το κορμι μου)
Πρωην αθλητης.
Χωρις να βαλει ποτε τσιγαρο στο στομα του.
Υγειεστατος.

https://www.kathimerini.gr/society/9529 ... in-ellada/

εδω σου παραθετω μετρα που πηρε η Ελλαδα κατα τη διαρκεια της Ισπανικης γριπης
Κλεισιμο σχολειων.
Εκλεισαν καφετεριες.
Κλεισανε δικαστηρια.

Ενταξει , δέ νομιζω μετα το τελος της τοτε πανδημιας να μειωθηκαν οι ελευθεριες του κόσμου. :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Ιαν 2021, 16:13

ARIS 1914 έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 14:35
να προτείνω να βλεπουμε στο YouTube και τους μαζης ,Γ.φιλης,καρβουνοπουλος ,γριβας και σταυρο λυγερο,ειναι ποιο επίκαιροι :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Ιαν 2021, 16:18

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 21:43
Γιάννη μου και τον εαυτό μου το ίδιο συμβουλεύω, αλλά για κάποιο λόγο λουφάζω.. Αντιθέτως εσύ από τις αναρτήσεις σου βλέπω ότι έχεις δυνατή φωνή διαμαρτυρίας ως προς τα κακώς κείμενα και αυτή την φωνή χαίρομαι να την ακούω ακόμα και αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί της.
Τώρα ως προς τις απαγορεύσεις την γνώμη μου την έχω πει και την ξαναλέω: Η ανθρώπινη ζωή και η υγεία είναι πάνω απ' όλα και μετά έπονται όλα τ' άλλα. Διαβάζω περί καθολολικού lock down στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, ακούω και βλέπω πλέον πολλούς γνωστούς που όχι μόνο έχουν πρσβληθεί, αλλά και που βρίσκονται στα νοσοκομεία σε βαρειά κατάσταση. Ανεύθυνο κατά την γνώμη μου θα ήταν να αφήναμε τα πράγματα ως είχαν με την λογική του "όσα πάνε κι όσα έρθουν" και να κάναμε το σταυρό μας. Το εγχείρημα είναι εξαιρετικά δύσκολο, αλλά και το διακύβευμα μεγάλο. Όλα αυτα δεν είναι μία εικονική πραγματικότητα που προβάλλουν τα "βωθροκάναλα" (εγώ ούτε καν βλέπω τηλεόραση), αλλά μία κανονική πραγματικότητα που βρίσκεται στο κατώφλι μας. Όλοι εμείς εκφράζουμε βέβαια γνώμη από την ασφαλή θέση του καναπέ μας, αλλά αν είμασταν σε θέση να πάρουμε αποφάσεις δεν ξέρω αν αυτές θα ήταν και οι ενδεδειγμένες. Εγώ πχ θα επέτρεπα να ανοίξουν τα μαγαζιά με εξαιρετικά αυστηρούς κανόνες ως προς τον αριθμό των εισερχομένων και τις αποστάσεις, επίσης θα επέτρεπα κατά μόνας δραστηριότητες που δεν δημιουργούν συνωστισμό όπως το ψάρεμα και το κυνήγι, κάτι που νομίζω θα συνέβαλε και στη βελτίωση της ψυχολογίας των πολιτών.
Αν όμως όλα ο κόσμος πλημμύριζε τους δρόμους και τα μαγαζιά και η κατάσταση ξέφευγε από κάθε έλεγχο, τότε ποιός θα λογοδοτούσε γιαυτό που θα ακολουθούσε? Λάθη έχουν γίνει πολλά και χοντρά, αστοχίες επίσης ωστόσο έχω την αίσθηση ότι αυτοί που βρίσκονται στις θέσεις ευθύνης χειρίζονται τα πράγματα καλύτερα απ' ότι θα τα χειριζόμουν εγώ...Γιάννη καλή η επανάσταση, αλλά επαναστάτης χωρίς αιτία εγώ δεν γίνομαι.
Βλεπω δεν διαφωνουμε και πολυ :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Ιαν 2021, 16:23

michalis1958 έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 10:23
Εμείς οι λιιιιιίγο παλιότεροι , έχουμε μεγαλώσει με το απαξιωτικό σχόλιο των γονιών μας στα αυτιά:......"έπρεπε να περάσεις κατοχή"!!!!
Όταν μουτρώναμε γιατί δεν μας άρεσε το φαγητό , όταν μουτρώναμε γιατί αντί για καινούργια παπούτσια πηγαίναμε τα παλιά στον τσαγκάρη της γειτονιάς , όταν περνούσε ο παγωτατζής με το ποδήλατο-ψυγείο διαλαλώντας την πραμάτεια του και η μαμά μας έλεγε " ε , κάθε μέρα θα παίρνουμε παγωτό??"...........
Περνάμε μια φάση , αδιανόητη για την σύγχρονη ιστορία της χώρας. Θεωρούμε ότι καταπατώνται τα δικαιώματα και οι ελευθερίες μας , γιατί δεν μας επιτρέπεται ελεύθερα το κυνήγι και το ψάρεμα, για κάποιο ελάχιστο χρονικό διάστημα. Να σας θυμίσω ότι μέχρι πριν όχι πολλά χρόνια , δεν μπορούσες να διαβάσεις ελεύθερα την εφημερίδα ή το βιβλίο της αρεσκείας σου , να ακούσεις ένα τραγούδι του Μίκη ή να κάνεις το παραμικρό σχόλιο για το καθεστώς στη χώρα .
Λίγη υπομονή......και πειθαρχία!!!
:hello: :hello: :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 05 Ιαν 2021, 18:05

......τελικα θα καταφερουμε να οργανωθουμε ?
θα πολεμησουμε απο τον καναπε?
θ'αφησουμε το καθε λαμογιο να περνα οτι νομο τον δινουν οι σπονσορες του? :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 06 Ιαν 2021, 12:22

Καλημέρα και χρονια πολλά σε όλους .
Λογικά , από την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα ξανά επιστρέψουμε θάλασσα .

https://www.epiruspost.gr/psarema-kai-k ... trapoyn-k/

Βέβαια μέχρι να γίνουν επίσημες ανακοινώσεις , κάνουμε υπομονή .
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 06 Ιαν 2021, 14:21

χρονια πολλα
δεν ξερω αν επιτραπει την αλλη η παραλλη βδομαδα το ψαρεμα και κυνήγι που εχει απαγορευτει λογο οτι μπορει να μεταδωσει τον ιο??οπως ειχε απαγορευτει η διαδηλωση για το πολυτεχνειο για τους ιδιους λογους και οπως ειχε απαγορευτει και η διαδηλωση για τον γρηγοροπουλο παλι για τους ιδιους λογους ΑΛΛΑ Σήμερα, όμως,
– τώρα που η Εκκλησία ΔΕΝ εφάρμοσε το κυβερνητικό φιρμάνι για τα Θεοφάνια,
– τώρα που η κυβέρνηση του “νόμου και της τάξης” κάνει την πάπια,και γαυγίζουν απέναντι σε απεργούς και διαδηλωτές ότι “ο νόμος είναι νόμος”,το άνοιγμα των εκκλησιών δεν είναι “παρανομία”.
Τώρα είναι, απλώς, Τετάρτη. Είναι των Φώτων. Και χρόνια πολλά… :)
τα μισα ειναι αντιγραφη εχοντας αφαιρεσει καποιες λεξης απλα και μονον λογο της ημερας ιδαλιως δεν θα εκοβα τιποτα απολυτως :)
για οποιον ενδιαφερεται εδω το αρθρο το οποιο ψαρεψα

https://www.imerodromos.gr/quot-simera- ... -EOHu0lhHw
Χρονια πολλα

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 06 Ιαν 2021, 14:25

KOSTAS STI έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 18:05
......τελικα θα καταφερουμε να οργανωθουμε ?
θα πολεμησουμε απο τον καναπε?
θ'αφησουμε το καθε λαμογιο να περνα οτι νομο τον δινουν οι σπονσορες του? :evil:
θυμασε που πριν λιγα χρονια γεμιζαν η πλατειες της ισπανιας απο εκατονταδες χιλιαδες διαδηλωτες και κοροιδευαν εμας οτι κοιμομαστε εεεε ,το θυμασε ???
Ε ,μη μου τον υπνο ταρατε :D
:wave:

geosub
Ονοματεπώνυμο: geosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geosub » Παρ 08 Ιαν 2021, 14:29

Ανακοινώθηκαν σήμερα τα νέα μέτρα για την Κύπρο.
Νέο μερικό λοκταουν και επαναφορά των SMS για μετακινήσεις για τρείς βδομάδες.
Επιτρέπεται όμως η κολύμβηση και το ψάρεμα μέχρι δύο άτομα ως μέρος σωματικής άσκησης.
:good:

ΚΣΕΠ
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Πουλόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΣΕΠ » Παρ 08 Ιαν 2021, 18:46

Εδώ στην Ελλάδα τα νερά είναι πιο κρύα και ο ιός μεταδίδεται πιο εύκολα. Οπότε εξακολουθεί η απαγόρευση

ZTKostas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ZTKostas » Παρ 08 Ιαν 2021, 19:07

Επιβεβαιώνω. Σήμερα που πήγα για μπάνιο ήταν μια πέρκα που έβηχε. Και 2 νεαρα χταπόδια διασωληνωμένα στα θαλάμια. Ευτυχώς φορούσα μάσκα και κρατούσα αποστάσεις. Δεν είναι να παίζουμε με τέτοια πράγματα.

Άβαταρ μέλους
gpet78
Ονοματεπώνυμο: Γ. Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpet78 » Παρ 08 Ιαν 2021, 22:23

https://www.cnn.gr/ellada/story/249852/ ... ianoyarioy

Παράταση απαγόρευσης μέχρι 18/01 και όμως κάθε φορά που ακούω για την απαγόρευση εκπλήσσομαι, δε πήγα αυτές τις μέρες από τις 02/01 που έκανα το τελευταίο μου ψάρεμα και είχα διακοπές μέχρι χθες γιατί πίστεψα ότι θα ήταν για μια βδομάδα μόνο και είχα σκοπό αύριο να μην πάω για ψάρεμα μια που είχα την εναλλακτική του kitesurfing μετά από αυτό θα πάω σίγουρα για ένα ψαρεματάκι.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Σάβ 09 Ιαν 2021, 09:56

Μια χαρα,και ελπιζα να κανουν λαθος ολοι αυτοι που την εκραζαν (και εγω μαζι βεβαια)
Αλλα η κυβερνηση παπακια του νομου και της ταξης αφου περασε η γιορτη ελευθερα οπου δεν κινδύνευες απο τον ΙΟ ??αποφασισε την συνεχιση του λοκνταουν για αλλη μια βδομαδα γραφωντας στα παλαια της υποδηματα την οικονομια διοτι σε αυτην κολλας τον ιο ,αλλου δεν κολλα τον ιο
υγ.το μονο που δεν με νιαζει αυτη τη στιγμη ειναι οτι δεν θα παω για ψαρεμα η κυνήγι για αλλη μια βδομαδα ,το μονο που με νιαζει ειναι οτι εχουμε μια κυβερνηση τσιρκο σε ολα τα επιπεδα και οτι βλεπω τον κοσμακι να τα βγαζει παρα πολυ δυσκολα πλεον και οτι πολυ θα μεινουν στον δρομο με αυτα και μια δευτερη εξουσια που ζει στον μεσαιωνα και για την παρτη της και μονον .
Ας ελπιζω οτι θα διαψευτω αλλα δεν το βλεπω

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”