Νέα απαγόρευση ψαρέματος - κυνηγίου

Γιορτές, ευχές, ανακοινώσεις, εκδρομές, συγκεντρώσεις, σεμινάρια, σύλλογοι.
Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: Νέα απαγόρευση ψαρέματος - κυνηγίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 04 Ιαν 2021, 13:39

michalis1958 έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 10:07
Ξεκουράζεται η θάλασσα , δείτε το και έτσι. ΟΚ , όχι τελείως , αλλά μια ανάσα θα την πάρει. Υπομονή παίδες , εμείς χάνουμε το χόμπι μας , άλλοι τις δουλειές τους!!!
Στο μικρόκοσμο που ζούμε ( ψαροτουφεκο -ελευθερη καταδυση ) , η απαγόρευση μας προκαλεί εκνευρισμό ,αλήθεια είναι.

Αλλά αν δούμε την καταστροφή που συντελείται σε εκατομμύρια κόσμου ( ανεργία - εργασιακά- απολύσεις- πτωχεύσεις -κλείσιμο μαγαζιών - κατάθλιψη και λοιπές ψυχολογικές επιπτώσεις της καραντίνας στη κοινωνία ) θα έπρεπε να σταματήσουμε τη γκρίνια και να κάνουμε υπομονή!

Βεβαια σε ένα ελεύθερο φόρουμ, χρειάζεται η εκτόνωση.
Να πούμε τα δικα μας.
Να εκτονωθούμε.
Να προσπαθήσουμε να το ξεπεράσουμε.

Δύναμη αδέλφια.
Θα περάσει!
Η θάλασσα εκει ειναι.
Ξέρω άδικα μας την απαγορεύουν, αλλα δυστυχώς ο νομοθέτης ιστορικα, "πεταει χαρταετο σε θεματα λογικης " :P
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιαν 2021, 14:02

matador23 έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 13:39
michalis1958 έγραψε:
Ξεκουράζεται η θάλασσα , δείτε το και έτσι. ΟΚ , όχι τελείως , αλλά μια ανάσα θα την πάρει. Υπομονή παίδες , εμείς χάνουμε το χόμπι μας , άλλοι τις δουλειές τους!!!
Στο μικρόκοσμο που ζούμε ( ψαροτουφεκο -ελευθερη καταδυση ) , η απαγόρευση μας προκαλεί εκνευρισμό ,αλήθεια είναι.

Αλλά αν δούμε την καταστροφή που συντελείται σε εκατομμύρια κόσμου ( ανεργία - εργασιακά- απολύσεις- πτωχεύσεις -κλείσιμο μαγαζιών - κατάθλιψη και λοιπές ψυχολογικές επιπτώσεις της καραντίνας στη κοινωνία ) θα έπρεπε να σταματήσουμε τη γκρίνια και να κάνουμε υπομονή!

Βεβαια σε ένα ελεύθερο φόρουμ, χρειάζεται η εκτόνωση.
Να πούμε τα δικα μας.
Να εκτονωθούμε.
Να προσπαθήσουμε να το ξεπεράσουμε.

Δύναμη αδέλφια.
Θα περάσει!
Η θάλασσα εκει ειναι.
Ξέρω άδικα μας την απαγορεύουν, αλλα δυστυχώς ο νομοθέτης ιστορικα, "πεταει χαρταετο σε θεματα λογικης " :P
Συμφωνώ και με τους δύο σας. Άδικη μεν η απαγόρευση αλλά ας μην ξεχνάμε σε ποιά χώρα ζούμε και τι λαός είμαστε. Η λογική του 'πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" με ενοχλεί κι εμένα ιδιαιτέρως, αλλά έχει κάποια βάση όσο και να μας ενοχλεί. Δεν θα ψάξω να αναζητήσω τις γενεσιουργές αιτίες των παθογενειών μας, αλλά είναι γεγονός ότι σε κάθε νόμο που πάει να εφαρμοστεί ψάχνουμε παραθυράκια, ψιλά γράμματα, ερμηνείες που μας βολεύουν, γιατί εμείς είμαστε οι ξύπνιοι και όλοι οι υπόλοιποι οι "κουτόφραγκοι". Ενδεικτικά θυμάμαι στο πρώτο lock down, τους δρόμους άδειους και τα μέτρα να τηρούνται ευλαβικά. Στο δεύτερο lock down μέρα με την μέρα η κίνηση στους πύκνωνε όλο και περισσότερο μέχρι που έφτασε σε σημείο να αναρωτιέται κανείς αν όντως υπάρχει απαγόρευση. Δεν νομίζω ότι η πρεμούρα των υπευθύνων είναι να μην πάμε εμείς για ψάρεμα, νομίζω ότι η πρεμούρα τους είναι ότι με αφορμή (δικαιολογία) το δήθεν ψάρεμα, κυνήγι, και κάθε άλλη ευγενή αθλητική δραστηριότητα, όλοι θα ξεχύνονταν στους δρόμους με ολέθρια αποτελέσματα.

Μην ξεχνάμε ότι για πρώτη φορά ίσως στα χρονικά δεν διεκδικούμε καμία πρωτοτυπία. Το φαινόμενο είναι παγκόσμιο και τις συνέπειες του υφίσταται όλος ο πλανήτης. Όσοι ήταν μάγκες και αντισυστημικοί βλ. Τραμπ, Τζόνσον, Σουηδία κλπ, έβαλαν την ουρά κάτω από τα σκέλια όταν οι ίδιοι αλλά και οι λαοί τους κλήθηκαν να πληρώσουν τις συνέπειες της ανοησίας τους... Ας είμαστε λοιπόν ρεαλιστές και ας κάνουμε υπομονή. Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι σκέφτομαι το "μηδέν κακόν αμιγές καλού" και πιστεύω ότι με αυτή την αναγκαστική αγρανάπαυση, η θάλασσα θα ηρεμήσει και οι βυθοί μας θα είναι πολύ πιο πλούσιοι όταν θα έχουμε την χαρά να ξαναβουτήξουμε. Προσωπικά από κωλοφαρδία λίγο πριν την απαγόρευση έκανα μία σύντομη βουτιά στην Αττική και τα ψάρια που είδα δεν τα βλέπω ούτε στα πιο απομακρυσμένα νησιά της άγονης γραμμής. Μιλάμε για στήρες 2-3 κιλά σε ένα πρώην κρανίου τόπο.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 04 Ιαν 2021, 16:54

michalis1958 έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 11:51
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 11:32
michalis1958 έγραψε:
οπως? :-"
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ κατ αρχάς :hello:
Κώστα , αυτό θα φανεί κυρίως από το καλοκαίρι και μετά , όμως ξέρω πολύ κόσμο που φυτοζωεί αυτή την στιγμή. Έμποροι , τουριστικά καταλύματα , εστίαση , ταξιτζήδες ,έτσι πρόχειρα.
αααα!!!
γιατι ετσι οπως γραφτηκε φανηκε σαν <<οι αλλοι τον χαβα τους!!!!>>
μαλλον επρεπε να συνταχθει,......εμείς χάνουμε το χόμπι μας , αλλα άλλοι τις δουλειές τους !
τι να λεμε ?
εδω ο κοσμος καιγεται και ....αυτοι χτενιζονται !!!
....και παλι με τις υγειες μας !!! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 04 Ιαν 2021, 17:11

εγω διαφωνω στο οτι .......υπαρχουν και χειροτερα !!! [-X
ετσι βαδιζουμε πισω !!
εγω λεω υπαρχουν και καλυτερα !!! :rules:
γιατι να κοιταμε τα χειροτερα?
γιατι δεν απαιτουμε τα καλυτερα?
γιατι ετσι βολευει το συστημα?
αυτο θελουμε στην τελικη?
μηπως ειμαστε καλα επειδη ακομα δεν γιναμε δουλοι?
μηπως πρεπει να γινουμε πρωτα(οπως μας διδασκει η ιστορια) ,για να απαιτησουμε το καλυτερο?
εχετε ακουσει ποτε στα μεσα μαζικης αποβλακωσης να αναφερουν χωρες που δεν εχουν προβλημα με τον ιο?
επειδη δεν τ'αναφερουν θεωρειτε οτι ειμαστε καλα?
πρεπει παντα να μας συγκρινουν με τους χειροτερους?

...αν δεν ψαχναμε συνεχεια το καλυτερο,ακομα θα τρωγαμε ριζες !!!

....εχω πολλες ερωτησεις ακομα να κανω, αλλα .....φωνη βοωντος εν τη ερημω !!!

αααα!!! Δημητρη γιατι λες οτι εμεις ψαχνουμε παραθυρακια στον νομο ,αφου ξερεις πολυ καλα οτι τα παραθυρακια τα δημιουργουν οι κυβερνωντες για καποιους ημετερους και οι νομοθετες ειναι κατα πλειοψηφια νομικοι?
δηλαδη δεν δημιουργουντε τα παραθυρακια ,αλλα προκυπτουν κατα λαθος και ο κοσμακης ψαχνει να τα βρει?
...και παλι με τις υγειες μας !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιαν 2021, 17:19

KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 17:11
ετσι βαδιζουμε πισω !!
μηπως πρεπει να γινουμε πρωτα(οπως μας διδασκει η ιστορια) ,για να απαιτησουμε το καλυτερο?
εχετε ακουσει ποτε στα μεσα μαζικης αποβλακωσης να αναφερουν χωρες που δεν εχουν προβλημα με τον ιο?

αααα!!! Δημητρη γιατι λες οτι εμεις ψαχνουμε παραθυρακια στον νομο ,αφου ξερεις πολυ καλα οτι τα παραθυρακια τα δημιουργουν οι κυβερνωντες για καποιους ημετερους και οι νομοθετες ειναι κατα πλειοψηφια νομικοι?
δηλαδη δεν δημιουργουντε τα παραθυρακια ,αλλα προκυπτουν κατα λαθος και ο κοσμακης ψαχνει να τα βρει?
Φίλε Κώστα, ομολογώ έχω μεγαλώσει πολύ κι έχω χάσει κάθε επαναστατική διάθεση. Το μόνο που θέλω είναι να λήξει όλο αυτό, όσο το δυνατόν πιο ομαλά και να μπορούμε να πάμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει χωρίς να ενοχλούμε και χωρίς να μας ενοχλεί κανείς. Δεν σου κρύβω ότι αυτό το χόμπυ το επέλεξα γιατί δεν μου αρέσουν οι προστριβές, οι ίντριγκες, οι "διπλωματικοί ελιγμοί", θέλω να είμαι μακριά από τα εγκόσμια και αυτό μόνο το ψαροντούφεκο μου το εξασφαλίζει! Κατά βάση δεν διαφωνώ με όσα λες, αλλά οι εποχές που πίστευα ότι θα αλλάξω τον κόσμο έχουν προ πολλού παρέλθει!

ARIS 1914

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ARIS 1914 » Δευ 04 Ιαν 2021, 17:25

Αγαπητέ Δημήτρη τα ολέθρια αποτελέσματα που γράφεις είναι αυτά που θα ακολουθήσουν την καταστροφή της οικονομίας και κοινωνίας, οχι αυτά που περιγράφουν καθημερινά με στόμφο οι ιδιωτικοί κ κρατικοί σταθμοί ενημέρωσης, ας δούμε το δάσος επιτέλους και όχι το δέντρο. Η ελευθερία για πολλούς είναι ισάξια με την υγεία, καλύτερα ελευθερος κ (άρρωστος) παρά υγιής και φυλακισμενος.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 04 Ιαν 2021, 20:44

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 17:19
KOSTAS STI έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 17:11
ετσι βαδιζουμε πισω !!

Φίλε Κώστα, ομολογώ έχω μεγαλώσει πολύ κι έχω χάσει κάθε επαναστατική διάθεση. Το μόνο που θέλω είναι να λήξει όλο αυτό, όσο το δυνατόν πιο ομαλά και να μπορούμε να πάμε να κάνουμε αυτό που μας αρέσει χωρίς να ενοχλούμε και χωρίς να μας ενοχλεί κανείς. Δεν σου κρύβω ότι αυτό το χόμπυ το επέλεξα γιατί δεν μου αρέσουν οι προστριβές, οι ίντριγκες, οι "διπλωματικοί ελιγμοί", θέλω να είμαι μακριά από τα εγκόσμια και αυτό μόνο το ψαροντούφεκο μου το εξασφαλίζει! Κατά βάση δεν διαφωνώ με όσα λες, αλλά οι εποχές που πίστευα ότι θα αλλάξω τον κόσμο έχουν προ πολλού παρέλθει!
αχ δημητρη μου,πριν λιγο καιρο με συμβουλευες να εχω επαναστατικη διαθεση και να μπαινω μπροστα και να μην τα παραταω ποτε εγω ο γεροντας :) τι εγινε και εσυ μας γραφεις οτι μεγαλωσες και εχασες την επαναστατικη διαθεση ???? :)
STI ,για αλλη μια φορα με βρισκεις συμφωνο με την αποψη σου
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιαν 2021, 21:43

Γιάννη μου και τον εαυτό μου το ίδιο συμβουλεύω, αλλά για κάποιο λόγο λουφάζω.. Αντιθέτως εσύ από τις αναρτήσεις σου βλέπω ότι έχεις δυνατή φωνή διαμαρτυρίας ως προς τα κακώς κείμενα και αυτή την φωνή χαίρομαι να την ακούω ακόμα και αν δεν συμφωνώ πάντα μαζί της.
Τώρα ως προς τις απαγορεύσεις την γνώμη μου την έχω πει και την ξαναλέω: Η ανθρώπινη ζωή και η υγεία είναι πάνω απ' όλα και μετά έπονται όλα τ' άλλα. Διαβάζω περί καθολολικού lock down στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, ακούω και βλέπω πλέον πολλούς γνωστούς που όχι μόνο έχουν πρσβληθεί, αλλά και που βρίσκονται στα νοσοκομεία σε βαρειά κατάσταση. Ανεύθυνο κατά την γνώμη μου θα ήταν να αφήναμε τα πράγματα ως είχαν με την λογική του "όσα πάνε κι όσα έρθουν" και να κάναμε το σταυρό μας. Το εγχείρημα είναι εξαιρετικά δύσκολο, αλλά και το διακύβευμα μεγάλο. Όλα αυτα δεν είναι μία εικονική πραγματικότητα που προβάλλουν τα "βωθροκάναλα" (εγώ ούτε καν βλέπω τηλεόραση), αλλά μία κανονική πραγματικότητα που βρίσκεται στο κατώφλι μας. Όλοι εμείς εκφράζουμε βέβαια γνώμη από την ασφαλή θέση του καναπέ μας, αλλά αν είμασταν σε θέση να πάρουμε αποφάσεις δεν ξέρω αν αυτές θα ήταν και οι ενδεδειγμένες. Εγώ πχ θα επέτρεπα να ανοίξουν τα μαγαζιά με εξαιρετικά αυστηρούς κανόνες ως προς τον αριθμό των εισερχομένων και τις αποστάσεις, επίσης θα επέτρεπα κατά μόνας δραστηριότητες που δεν δημιουργούν συνωστισμό όπως το ψάρεμα και το κυνήγι, κάτι που νομίζω θα συνέβαλε και στη βελτίωση της ψυχολογίας των πολιτών.
Αν όμως όλα ο κόσμος πλημμύριζε τους δρόμους και τα μαγαζιά και η κατάσταση ξέφευγε από κάθε έλεγχο, τότε ποιός θα λογοδοτούσε γιαυτό που θα ακολουθούσε? Λάθη έχουν γίνει πολλά και χοντρά, αστοχίες επίσης ωστόσο έχω την αίσθηση ότι αυτοί που βρίσκονται στις θέσεις ευθύνης χειρίζονται τα πράγματα καλύτερα απ' ότι θα τα χειριζόμουν εγώ...Γιάννη καλή η επανάσταση, αλλά επαναστάτης χωρίς αιτία εγώ δεν γίνομαι.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 04 Ιαν 2021, 22:00

ARIS 1914 έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 17:25
Αγαπητέ Δημήτρη τα ολέθρια αποτελέσματα που γράφεις είναι αυτά που θα ακολουθήσουν την καταστροφή της οικονομίας και κοινωνίας, οχι αυτά που περιγράφουν καθημερινά με στόμφο οι ιδιωτικοί κ κρατικοί σταθμοί ενημέρωσης, ας δούμε το δάσος επιτέλους και όχι το δέντρο. Η ελευθερία για πολλούς είναι ισάξια με την υγεία, καλύτερα ελευθερος κ (άρρωστος) παρά υγιής και φυλακισμενος.
Άρη καλύτερα ελεύθερος και νεκρός ή πρόσκαιρα (λίγους μήνες) φυλακισμένος και υγιής και μετά και ελεύθερος?? Νομίζω ότι η γενιά μου και οι επόμενες γενιές από μένα μη έχοντας βιώσει την φρίκη ενός πολέμου και εθισμένη σε μία μακρά μεταπολιτευτική βολή έχει γίνει υπερ το δέον μαλθακή. Και εγώ ζορίζομαι οικονομικά, δουλειές δεν έχω, τα λειτουργικά τρέχουν, θέλω να βγώ και δεν μπορώ, θέλω να πάω για ψάρεμα, αλλά από την άλλη διαβάζω τα βιβλία μου, βλέπω τα ψαρευτικά βιντεάκια μου, μιλάω με τους φίλους μου και προσδοκώ σε καλύτερες ημέρες. Φίλε Άρη αυτό ακριβώς είναι το δάσος

Υ.Σ. Προ ετών είχε γίνει μία μεγάλη έρευνα στις ΗΠΑ μεταξύ βαρυποινιτών και θανατοποινιτών, σε αξιόπιστο δείγμα και όλοι αυτοί είχαν κληθεί να απαντήσουν τι θα προτιμούσαν, ισόβια κάθειρξη ή θανατική ποινή.. Ποσοστό άνω του 85% διάλεξε το πρώτο.. Όλοι ανεξαιρέτως οι θανατοποινίτες κάνουν αίτηση χάριτος, όχι για να βγούν αλλά για να γλιτώσουν την ζωή τους και να περάσουν το υπόλοιπο της σε κάποια φυλακή.

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:23

Εμείς οι λιιιιιίγο παλιότεροι , έχουμε μεγαλώσει με το απαξιωτικό σχόλιο των γονιών μας στα αυτιά:......"έπρεπε να περάσεις κατοχή"!!!!
Όταν μουτρώναμε γιατί δεν μας άρεσε το φαγητό , όταν μουτρώναμε γιατί αντί για καινούργια παπούτσια πηγαίναμε τα παλιά στον τσαγκάρη της γειτονιάς , όταν περνούσε ο παγωτατζής με το ποδήλατο-ψυγείο διαλαλώντας την πραμάτεια του και η μαμά μας έλεγε " ε , κάθε μέρα θα παίρνουμε παγωτό??"...........
Περνάμε μια φάση , αδιανόητη για την σύγχρονη ιστορία της χώρας. Θεωρούμε ότι καταπατώνται τα δικαιώματα και οι ελευθερίες μας , γιατί δεν μας επιτρέπεται ελεύθερα το κυνήγι και το ψάρεμα, για κάποιο ελάχιστο χρονικό διάστημα. Να σας θυμίσω ότι μέχρι πριν όχι πολλά χρόνια , δεν μπορούσες να διαβάσεις ελεύθερα την εφημερίδα ή το βιβλίο της αρεσκείας σου , να ακούσεις ένα τραγούδι του Μίκη ή να κάνεις το παραμικρό σχόλιο για το καθεστώς στη χώρα .
Λίγη υπομονή......και πειθαρχία!!!

GIANNELO
Ονοματεπώνυμο: Γιαννης Γιαννελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:31

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 22:00
ARIS 1914 έγραψε:
Δευ 04 Ιαν 2021, 17:25
Άρη καλύτερα ελεύθερος και νεκρός ή πρόσκαιρα (λίγους μήνες) φυλακισμένος και υγιής και μετά και ελεύθερος?? Νομίζω ότι η γενιά μου και οι επόμενες γενιές από μένα μη έχοντας βιώσει την φρίκη ενός πολέμου και εθισμένη σε μία μακρά μεταπολιτευτική βολή έχει γίνει υπερ το δέον μαλθακή. Και εγώ ζορίζομαι οικονομικά, δουλειές δεν έχω, τα λειτουργικά τρέχουν, θέλω να βγώ και δεν μπορώ, θέλω να πάω για ψάρεμα, αλλά από την άλλη διαβάζω τα βιβλία μου, βλέπω τα ψαρευτικά βιντεάκια μου, μιλάω με τους φίλους μου και προσδοκώ σε καλύτερες ημέρες. Φίλε Άρη αυτό ακριβώς είναι το δάσος

Υ.Σ. Προ ετών είχε γίνει μία μεγάλη έρευνα στις ΗΠΑ μεταξύ βαρυποινιτών και θανατοποινιτών, σε αξιόπιστο δείγμα και όλοι αυτοί είχαν κληθεί να απαντήσουν τι θα προτιμούσαν, ισόβια κάθειρξη ή θανατική ποινή.. Ποσοστό άνω του 85% διάλεξε το πρώτο.. Όλοι ανεξαιρέτως οι θανατοποινίτες κάνουν αίτηση χάριτος, όχι για να βγούν αλλά για να γλιτώσουν την ζωή τους και να περάσουν το υπόλοιπο της σε κάποια φυλακή.
Η έρευνα είναι εντελώς πλασματική, μιας και είναι στο DNA μας (όπως και κάθε ζωντανού οργανισμού, ακόμα και των αμοιβάδων), να κάνουμε τα πάντα για να επιβιώσουμε. Δεν έχω δει την έρευνα, αλλά είμαι σίγουρος ότι το 90+% του 15% που διάλεξαν θάνατο, είχαν παιδιά. Όπως επίσης το ποσοστό θα ήταν εντελώς διαφορετικό, εάν η ερώτηση γίνονταν κατά την καταδίκη και όχι 15+ χρόνια μετά (τόσο περίπου μένει στην φυλακή ένας θανατοποινίτης)

GIANNELO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:38

Όσο, αφορά τις απαγορεύσεις, νομίζω ότι όλοι μας εδώ μέσα έχουμε την λογική να κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι να περάσει ο "κακό". Τα παρατράγουδα αρχίζουν από τον παραλογισμό των μέτρων. Στο λεωφορείο δεν κολλάς, στην θάλασσα κολλάς, στην τάξη δεν κολλάς στο καφέ κολλάς, στην Πάρνηθα δεν κολλάς στο δρόμο κολλάς κ.ο.κ.
Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας θα προτιμούσαμε ένα κλείδωμα κάτω (χαχαχαχ) ΚΑΘΟΛΙΚΟ για 15-20 μέρες, όπως στην κίνα, παρά την τρέλα που ζούμε σήμερα με τις παπάτζες του Μωυσή.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:41

michalis1958 έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 10:23
Εμείς οι λιιιιιίγο παλιότεροι , έχουμε μεγαλώσει με το απαξιωτικό σχόλιο των γονιών μας στα αυτιά:......"έπρεπε να περάσεις κατοχή"!!!!
Όταν μουτρώναμε γιατί δεν μας άρεσε το φαγητό , όταν μουτρώναμε γιατί αντί για καινούργια παπούτσια πηγαίναμε τα παλιά στον τσαγκάρη της γειτονιάς , όταν περνούσε ο παγωτατζής με το ποδήλατο-ψυγείο διαλαλώντας την πραμάτεια του και η μαμά μας έλεγε " ε , κάθε μέρα θα παίρνουμε παγωτό??"...........
Περνάμε μια φάση , αδιανόητη για την σύγχρονη ιστορία της χώρας. Θεωρούμε ότι καταπατώνται τα δικαιώματα και οι ελευθερίες μας , γιατί δεν μας επιτρέπεται ελεύθερα το κυνήγι και το ψάρεμα, για κάποιο ελάχιστο χρονικό διάστημα. Να σας θυμίσω ότι μέχρι πριν όχι πολλά χρόνια , δεν μπορούσες να διαβάσεις ελεύθερα την εφημερίδα ή το βιβλίο της αρεσκείας σου , να ακούσεις ένα τραγούδι του Μίκη ή να κάνεις το παραμικρό σχόλιο για το καθεστώς στη χώρα .
Λίγη υπομονή......και πειθαρχία!!!
Μιχάλη , όπως είπα και νωρίτερα συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Απλά το να ακούγονται και κάποιες διαμαρτυρίες -γκρίνιες ποτέ δεν έκανε κακό σε κανενα κλάδο!
Είναι μια φυσιολογική αντίδραση , η οποια προφανώς και έχει κερδηθεί μέσα από αγώνες όπως είπες ( Ελευθερία λόγου)
Πιστεύω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου σε αυτή τη πρόταση.

πχ αναφερω Πολάκης : https://www.real.gr/politiki/arthro/pol ... gi-702310/

Οκ, ο συγκεκριμένος το κάνει για ψηφοθηρικούς σκοπούς.Αλλά γενικά κακό δέν κάνει να ακούγομαστε.
μέχρι ένα σημείο βέβαια, όχι να αρχισουμε να αγνοούμε θέματα υγεια και θανατους γυρω μας και να κανουμε επανασταση για το ψαρεμα.
:hello:

Φόρουμ για ψαροτουφεκο ειμαστε στο κατω κατω :D
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:53

matador23 έγραψε:
Τρί 05 Ιαν 2021, 10:41

Μιχάλη , όπως είπα και νωρίτερα συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Απλά το να ακούγονται και κάποιες διαμαρτυρίες -γκρίνιες ποτέ δεν έκανε κακό σε κανενα κλάδο!
Είναι μια φυσιολογική αντίδραση , η οποια προφανώς και έχει κερδηθεί μέσα από αγώνες όπως είπες ( Ελευθερία λόγου)
Πιστεύω να καταλαβαίνεις το πνεύμα μου σε αυτή τη πρόταση.

πχ αναφερω Πολάκης : https://www.real.gr/politiki/arthro/pol ... gi-702310/

Οκ, ο συγκεκριμένος το κάνει για ψηφοθηρικούς σκοπούς.Αλλά γενικά κακό δέν κάνει να ακούγομαστε.
μέχρι ένα σημείο βέβαια, όχι να αρχισουμε να αγνοούμε θέματα υγεια και θανατους γυρω μας και να κανουμε επανασταση για το ψαρεμα.

Φόρουμ για ψαροτουφεκο ειμαστε στο κατω κατω :D
Μην μου βάζεις κάποιον που βαράει ό,τι κινείται στο σινάφι μας.....καταλαβαίνεις ποιόν!!!
ΟΚ , αν μας βοηθά να εκτονώνουμε την πίεση από την στέρηση , να γράφουμε τα παράπονά μας!!!

GIANNELO

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GIANNELO » Τρί 05 Ιαν 2021, 10:59

Μπααα, στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Πολάκης το κάνει καθαρά για προσωπικούς λόγους μιας και είναι δεινός ψαροντουφεκάς (αυτός και η Πρωτοψάλτη χαχαχαχα)

Επιστροφή στο “Νέα-ειδήσεις”