Τι γυρευει η αλεπου στον ψαρα?

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Τι γυρευει η αλεπου στον ψαρα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 13 Νοέμ 2022, 22:15

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ψες λοιπον πεταχτηκα για ενα 3ωρο απογευματινο. Απο ψαρια σχεδον τιποτα. Η σφυριδα που ειχα σταμπαρει, και για αυτην ουσιαστικα πηγα, ελλειπε. Οποτε οταν ειδα 3 μεγαλους κεφαλους επιασα τον ενα με σκοπο να τον δωσω στον φιλο που ειχε ελθει μαζι μου (εμενα μου μυριζουν και δεν τους τρωω) . Οταν βγηκα εξω, προς το σουρουπο, βλεπω οτι το ψαρι ηταν μυξιναρι. Ηταν πανω απο 1,5 κιλο και δεν ειχα ξαναδει τοσο μεγαλο μυξιναρι και γιαυτο μπερδευτηκα και το θεωρησα μπαφα. Μολις το ειδα, χαρηκα, γιατι ειδικα αυτα τα ψαρια τα βρισκω αρκετα νοστιμα. Οποτε αποφασισα οτι δεν θα το φαει ο φιλος μου αλλα εγω. Στο λυκοφως λοιπον που λετε αρχιζω το καθαρισμα πανω στα βραχια και παω να το ξεπλυνω στη θαλασσα. Δεν ειδα μια λακουβα και πεφτει το αριστερο μου ποδι μεσα. Εμεινα να 2-3 λεπτα παγωτο απο τον πονο. Τελος παντων μολις συνηλθα, κουτσα-στραβα ανεβαινω τον ανηφορο για το αυτοκινητο , οπου με περιμενε ο φιλος. Φτανω κουτσαινοντας απανω και αφου αφηνω το ψαρι με τον εξοπλισμο διπλα μας σε ενα χαμηλο βραχο, πιανω συζητηση στο ημιφως, διεκτραγωγοντας τα βασανα μου. Ξαφνικα συνειδητοποιω μια τριτη παρουσια 1-2 μετρα στα δεξια μου. Κυταω καλυτερα και βλεπω μια αλεπου να εχει αρπαξει το ψαρακι μου και να ειναι ετοιμη μα την κανει στην ανηφορα. Παω καταπανω της να της παρω το ψαρι αλλα μενω για δευτερη φορα παγωτο απο τον πονο. Ο φιλος τρεχει αυτος πισω απο την αλεπου, που τρομαζει και της πεφτει το ψαρι. Ομως και αυτος , λογω τηε σκοτεινιας, φοβαται να τρεξει στα κατσαβραχα και ετσι η τυπισα γυριζει παιρνει το ψαρακι μου και την κανει για το βουνο.Να λοιπον τι γυρευει η αλεπου στον ψαρα: Ενα νοστιμο , φρεσκο, καλα καθαρισμενο ψαρι να το φαει στη υγεια του κοροιδου, που κουραστηκε να το πιασει και τσακιστηκε να το καθαρισει.
Ενταξι χαλαλι της, εχουμε να λεμε μια ωραια ιστορια ακομα.
Κατα τα λοιπα ο Οκτωβρης ειχε ψαρια . Ειδα αρκετα μαυρα και συναγριδες επιασα και κανα δυο , ετσι για την τιμη των οπλων.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Τι γυρευει η αλεπου στον ψαρα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 13 Νοέμ 2022, 22:52

Μπράβο ρε Τάσο,για την αφήγηση, δεν ξέρω,ήταν σα να το έζησα εγώ έτσι που τα περιεγραψες..
Περαστικά το διάστρεμμα....
Προ ετών,ψαρευα Αττική σε γκρεμούς..
Βλέπω την τύπισσα να κατεβαίνει ένα βράχο, κρατώντας στο στόμα ένα.. γλάρο..
Τον αφήνει κάτω,πίνει νερό από μια πηγουλα, τον ξαναπιάνει, και χωνεται στα βράχια της παραλίας..
Ξαναβγαίνει άδεια!!
Που σημαίνει ότι εκει ήταν η φωλιά της με τα μικρά...
Εικόνες που μόνο εμείς τις ζούμε...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 14 Νοέμ 2022, 11:52

Φοβερή ιστορία Τάσο, χαλάλι της όπως είπες κι εσύ, πλάσματα του Θεού είναι κι αυτά! Δεν σου κρύβω ότι προσωπικά θα ήμουν και ευχαριστημένος αν είχα συμβάλει μ' αυτό τον τρόπο σ' ένα ωραίο γεύμα :D Όπως και να το κάνουμε τέτοιες εικόνες σπανίζουν πλέον, και όταν μας συμβαίνουν μάλλον πρέπει να μακαρίζουμε τη τύχη μας, παρά την ατυχία μας.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τρί 15 Νοέμ 2022, 10:54

Οι φωτο σου με τρελενουν περισσοτερο απο τις περιγραφες σου χααχαχχααχ
Μια φορα ειχα δει και εγω μια αλεπου. ειχε κατεβει τα κατσαβραχα και ενω εγω ημουν μεσα στη θαλασσα!
Το ζωντανο ηταν κατσιασμενο σαν τα παιδια της μπιαφρας . Το λυπηθηκα. ΕΚανα μερικες βουτιες εκει στα κοντινα, χτυπησα 1-2-3 σαργουδακια μικρα (ναι παρανομα για εμας) και της τα πεταξα να τα φαει.
Αν μου επερνε ομως το ψαρι στη ξηρα ... μαλλον θα την εκανα σουβλακι
χααχχαχααχχαχα
ΥΓ - χτυπησες ρε συ κοκκινη? Τις βρηκες ? τα καταφερες?
Εγω ειμαι 2 βδομαδες off με αντιβιωση .. και θα παλεψω μη χασω τη σεζον ... ισα ισα προλαβαινω το νοεμβρη να παρει!
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

tas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 15 Νοέμ 2022, 12:53

θενκς γκαϊς.
Η αλήθεια είναι ότι με τις ιστορίες και τις αναρτήσεις μας παρατείνουμε λίγο ακόμα την απόλαυση της θαλάσσιας απόδρασης.
Χαίρε Κώστα και περαστικά. Η αλήθεια είναι ότι τον Οκτώβρη είδα πολλές συναγρίδες (όχι μεγάλες από 1 μέχρι 3 κιλά το πολύ) αλλά είτε επειδή ήταν ακατάδεχτες είτε από κακή συγκυρία δεν έπιασα κάποια. Σου δίνω ακόμα μια ωραία ιστορία για να καταλάβεις: Εχω εντοπίσει νωρύτερα ένα πολύ υποψιασμένο ροφό και τον επισκέπτομαι προς το σούρουπο μήπως τον προλάβω στο προθαλάμι. Πράγματι τον βλέπω αλλά αμυδρά μέσα στο σκοτάδι του θαλαμιού και η βολή από το 75άρι είναι άστοχη. Με το που ανεβαίνω βλέπω στα δέκα μέτρα να τριγυρνάει μια 2κιλη συναγρίδα. Χωρίς να αλλάξω το μικρό όπλο κάνω σχεδόν αμέσως βουτιά. Η συναγρίδα πλησιάζει στα 6-7 μέτρα και κάνει να φύγει. Βάζω τις φωνές και γυρίζει έρχεται στα 3 μέτρα και κάνω βολή. Μόλις που την ακούμπησε η βέργα. Πάει και αυτή. Αν πήγαινα 20 μέτρα παραπέρα που είχα το 105 , και αυτή δεν έιχε εν τω μεταξύ φύγει, δεν γλύτωνε με τίποτα. Μετά από 1 βδομάδα ακριβώς επισκέπτομαι το ίδιο μέρος για τον ροφό αλλά έλειπε . Αρχίζω καρτέρια για συναγρίδες πάλι. Αυτές εμφανίζονται συνεχώς αλλά σε απόσταση ασφαλείας. Προς το σούρουπο πάλι σε ένα από τα τελευταία καρτέρια στα 8 μέτρα στο κεφάλι ενός μονόπετρου, βλέπω ένα ροφό να με παρατηρεί απο την αποχή, καμιά 10ριά μέτρα μπροστά μου. Επειδή είδα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πλησιάσει βγήκα από το καρτέρι και κατευθύνομαι σιγά-σιγά πάνω του. Τότε αυτός τραβάει ένα ξαφνικό σπιντ, περνάει ακριβώς από κάτω μου και χώνεται στη βάση του βράχου που έκανα καρτέρι προηγουμένως. Πάλι επάνω αλλαγή όπλου πάλι μήπως τον πετύχω στην τρύπα. Φτάνω στην τρύπα κοιτάω μέσα και βλέπω χάος. Με το που κάνω να ανεβω βρίσκω ότι από πάνω μου καμιά 10 συναγρίδες (2 με 3 κιλά όλες) με παρατηρούσαν τί κάνω χωμένος κάτω από το βράχο. Αυτή τη φορά δεν δοκίμασα να κάνω βολή με το 75αρι., γιατί παρόλο που πέρασα μέσα από το κοπάδι, μέχρι να ευθυγραμμίσω το όπλο. ήδη είχαν γυρίσει και έφευγαν. Τελικά πάνε και οι ροφοί πάνε και οι συναγρίδες. Δεν πειράζει καλά να είμαστε να λέμε ιστοριες.

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Τρί 15 Νοέμ 2022, 22:47

Τάσο ωραία ιστορία!!! Η αλεπού κυριολεκτικά έκλεψε την παράσταση!!! Έχω κάνει εικόνα όλη την φάση!!!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 16 Νοέμ 2022, 11:22

Το σημειο που θα κανεις το καρτερι ειναι αυτο που ευθυνεται κατα 90% κατα τη γνωμη μου για τη συναγριδα. Εκτος αν τις πετυχεις σε τρελη μερα και ερθουν στα 10 δευτερα. (μου εχει σκασει προσωπικα ψαρι πριν φτασω
στο πατο και το ειδα μπροστα στη μουρη μου με το που σηκωσα το κεφαλι.
Αλλα γενικα θελει πολυ καλο κρυψιμο ολο το σωμα αλλα και το κεφαλι και το οπλο . Συνηθως εγω προσωπικα κρυβομαι και καρτερευω ενα μικρο κενο αναμεσα σε βραχια και περιμενω να περασουν απο εκει . Δεν σηκωνομαι ποτε να με δουνε
ουτε κουνιεμαι.
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 24 Νοέμ 2022, 00:41

tas έγραψε:
Κυρ 13 Νοέμ 2022, 22:15
πιανω συζητηση στο ημιφως, διεκτραγωγοντας τα βασανα μου.
:-k
Τάσο... Θα πρέπει να γκουγκλαρουμε κάθε φορά που σε πιάνει το αγορευειν;
:D

Αμ τον έριξες τον φίλο. Ήθελες να του το πάρεις πίσω το ταγμένο.
Η αλεπού όμως πονηροτερη του πονηρου
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 25 Νοέμ 2022, 09:10

Απίστευτη ιστορία... :D

Το πόδι καλά;

tas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Δευ 28 Νοέμ 2022, 19:31

Θενκς για τα σχολια σας στην ιστοριουλα μου. Προεδρε τί δεν καταλαβες? Διεκτραγωδω: παραθετω τα γεγονοτα μιας τραγωδιας (σκοπτικα στην προκειμενη περιπτωση) . Αγαπητε gsim δυστυχως το ποδι ποναει ακομα, γιατι δεν ειναι μονο το χτυπημα αλλα και ενα προβλημα ακανθας που απεκτησα τους τελευταιους μηνες και ετυχε στη πτωση να χτυπησω αυτο ακριβως το σημειο. Ειναι σαν να σου χωνουν στη φτερνα ενα μεγαλο καρφι. Δυστυχως το γηρας ουκ ερχεται μονον.
ΑΣΧΕΤΟ: Καμια συναξη θα γινει φετος?

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”