O Χατζηπαναγής της ρηχοπατιάς

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

O Χατζηπαναγής της ρηχοπατιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Οκτ 2021, 13:47

Ήταν το τελευταίο ψάρεμα μέχρι το επόμενο..., αρχές Οκτωβρίου κάπου στον Πόρο. Ήταν και πάλι βαθιά, αλλά για μένα το βάθος δεν αποτελεί τίτλο καταξίωσης, αλλά πολύ περισσότερο ομολογία ανικάνοτητος. Στην ερώτηση που μου κάνουν πολλοί φίλοι μου γιατί πηγαίνω σταθερά βαθιά, η αντανακλαστική απάντηση είναι ότι βουτάω εκεί γιατί απλά δεν μπορώ να πιάσω ψάρια στις ρηχότερες ζώνες. Κακά τα ψέμματα, ψάρια υπάρχουν παντού τόσο ρηχά όσο και ρηχά, ωστόσο χρειάζονται ιδιαίτερες ικανότητες, δεξιότητες και τέχνη για να κάνει κάποιος μία αξιόλογη ψαριά στα ρηχά. Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι είχαμε πάει με τον θείο μου στο γήπεδο της Λεωφόρου που έπαιζε ο Παναθηναϊκός με τον Ηρακλή. Στον Ηρακλή τότε έπαιζε ένας απίστευτος βιρτουόζος της μπάλας, ομογενής από κάποια Σοβιετική Δημοκρατία ονόματι Βασίλης Χατζηπαναγής. Αυτά που έκανε με την μπάλα είναι αδύνατον να περιγραφούν, με αποκορύφωμα ένα απίστευτο γκόλ που έβαλε από κόρνερ! Εγώ κυριολεκτικά μαγεύτηκα, από εκείνη την μέρα ονειρεύομουν να του μοιάσω, όμως όσο και να προσπάθησα στην ομάδα που έπαιζα με παρομοίαζαν μ' έναν άλλο θρύλο της εποχής, τον Νίκο τον Καρούλια. Ο Καρούλιας ήταν ένας "ξυλοκόπος" του δόγματος "περνάει ή ο παίκτης ή η μπάλα", ενίοτε βαρούσε και κανένα μύτο και έβαζε και γκολ. Για τους νεώτερους αυτά τα ονόματα δεν θα λένε απολύτως τίποτα, στους τους μεγαλύτερους όμως που ήταν νέοι τις δεκαετίες 70 και 80 πρέπει να ξυπνάνε μνήμες...

Όπως λοιπόν στην μπάλα, έτσι και στην θάλασσα, υπάρχουν οι Χατζηπαναγήδες της ρηχοπατιάς που έχουν την τέχνη να προσεγγίζουν και να συλλαμβάνουν τα λίγα αξιόλογα ψάρια που έχουν απομείνει στην ζώνη αυτή. Βουτάνε αθόρυβα, ξέρουν ακριβώς το σημείο που θα ψάξουν ή που θα καρτερέψουν, κινούνται σαν χέλια, επιλέγουν τις σωστές ημέρες ανάλογα με την εποχή και την θέση της σελήνης, καταφέρνουν να σπάσουν τις άμυνες των υποψιασμένων ψαριών και γυρνάνε με εκλεκτά θηράμτα στο καρφί τους. Εγώ αντιθέτως, είμαι όπως και στην μπάλα εφ' όσον δεν μπορώ να κάνω τα "μαγικά" στα ρηχά, προτιμώ να πάω στα βαθιά εκεί που θα βρώ όλο και κάποιο αφελές ψάρι να μου σώσει την εξόρμηση μου. Βαράω τον "μύτο" μου και μπορεί να πετύχω και κάποιο τέρμα. Η συγκεκριμένη σύλληψη μάλλον παραπέμπει σε κωμική σκηνή. Βουτιά σ' ένα πολλά υποσχόμενο σημείο, και προσγείωση σε μία συστάδα βράχων. Μικρή αναμονή, αλλά εκεί που ήμουν έτοιμος για άνοδο διακρίνω μία αναπαίσθητη κίνηση στα φύκια ακριβώς μπροστά μου. Κοιτάω καλύτερα και αντιλαμβάνομαι ότι όλη αυτή την ώρα η κούκλα ήταν σε απόσταση δύο μέτρων από την μούρη μου και με περιεργαζόνταν ακίνητη!! Η βολή έγινε ακαριαία και το ψάρι ούτε που πρόλαβε να κουνήσει. Σκέφτομαι ότι ίσως όπως μας αρέσει να παρατηρούμε τα ψάρια, έτσι αρέσει και σ' αυτά να παρατηρούν εμάς, μόνο που τα περισσότερα έχουν καταλάβει ότι αυτή η περιέργεια δεν ευνοεί την μακροζωία τους! Πάντως θα πρέπει να ομολογήσω ότι εκτός από τους καθαρά πρακτικούς λογους που καταφεύγω στην βαθιά ζώνη, υπάρχει και ένας ουσιαστικός. Η βαθιά βουτιά σου δίνει μία μοναδική αίσθηση ελευθερίας και αυτή η αίσθηση δεν έχει να κάνει καθόλου με τα ψάρια.

[image]https://postimg.cc/gXL4wRc4[/image]

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: O Χατζηπαναγής της ρηχοπατιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 20 Οκτ 2021, 15:27

"Ντριπλαρει αμυντικό και σε τηλεφωνικό θάλαμο.."
Αυτό μου θυμισες με την αναφορά στο Χατζηπαναγή... Καρούλιας..δεν μου είχε κάνει καμιά αίσθηση (τότε στα 80κατι που παρακολουθούσα κι εγώ μπάλα...μέχρι θυμάμαι τρίτη γυμνασίου...στο λύκειο ούτε μου έκανε αίσθηση το ποδόσφαιρο έως σήμερα.... )
Λες για αυτό να προτιμάω ρηχα???
Μπορεί... :D ...η αλλιώς όσα δε φτάνει η αλεπού...βρέθηκα Ταμελο το Σεπτέμβρη.. υποτίθεται ήμουν καλά ψαρευτικως...μπα...τα παιξα,ήρθε και μια φουρτουνιτσα και με διέλυσε...πρώτη φορά Κυκλάδες α-του-φε-κι-στος...και εις ανώτερα...
Ωραία η μπουμπού, χοντρή-χοντρη...μες το ξυγκι η κοιλιά να υποθέσω???
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 20 Οκτ 2021, 15:42

Στο εχω ξαναγραψει οτι το εχεις βρε φιλε το γραψιμο και πολυ μαλιστα ,και σημερα μαρεσε ποιο πολυ λογο του μαγου χατζηπαναγη που δυστυχως με αυτες της ....... κυβερνησεις δεν μπορεσε ποτε να μπει στην εθνικη οπου σιγουρα θα ειχε αναλαβει τον ποδοσφαιρικο ρολο που ειχε ο νικ δε γκρικ η αλλιως του νικου γκαλη στο μπασκετ :) ετσι με εναν χατζηπαναγη σιγουρα η εθνικη θα ειχε τεραστιες επιτυχιες ,αλλα ειπαμε ,κυβερνησεις για πολλες σφαλιαρες .
Στο ψαρεμα τωρα,θεωρω οτι ο καθεις οπως βολευετε και οπως εχει μαθει ,και σημερα η πλοιοψηφια ειναι τον ρηχων σχετικα νερων και μεγαλης απνοιας για καρτερια εξου και φανταζομαι σε ρωτανε γιατι επιμενεις βαθεια :D Δεν μπορουν μαλλον να καταλαβουν οτι καθε εποχη εχει τα δικα της και βεβαια οπως μαθει καποιος και οπως την βρισκει ;)
Εγω ημουν σαν εσενα ,βαθεια ,δεν την εβρισκα ποτε ρηχα και ουτε με καρτερι οταν ξεκινησε αυτος ο τροπος να επιβαλετε κατα καποιο τροπο παροτι και εγω ακουγα αλλους να μου λενε για το οτι ειναι ο μοναδικος τροπος πλεον για επιτυχιες κτλ.κτλ.,εγω εκει στο ψαχτιρι και στον ελεγχο σημειων κτλ.οπου θεωρουσα οτι θα εχει ψαρι και παντα οσο κατω ειχα βαλει το οριο μου ,οποτε σε νιωθω διοτι ειναι σαν να βλεπω τον εαυτο μου :)
Ομολογο οτι περιμενα στο τελος καλο ψαρι :D και επιβεβαιώθηκα :thumbsup:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Οκτ 2021, 15:55

stelarasA'MAK έγραψε:
Τετ 20 Οκτ 2021, 15:27
Αυτό μου θυμισες με την αναφορά στο Χατζηπαναγή... Καρούλιας..δεν μου είχε κάνει καμιά αίσθηση (τότε στα 80κατι που παρακολουθούσα κι εγώ μπάλα...μέχρι θυμάμαι τρίτη γυμνασίου...στο λύκειο ούτε μου έκανε αίσθηση το ποδόσφαιρο έως σήμερα.... )
Μπορεί... :D ...η αλλιώς όσα δε φτάνει η αλεπού...βρέθηκα Ταμελο το Σεπτέμβρη.. υποτίθεται ήμουν καλά ψαρευτικως...μπα...τα παιξα,ήρθε και μια φουρτουνιτσα και με διέλυσε...πρώτη φορά Κυκλάδες α-του-φε-κι-στος...και εις ανώτερα...
Χα, φίλε εγώ την μπάλα την έκοψα αρκετά αργότερα, όταν απαξιώθηκε πλήρως ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός και δεν άντεχα να βλέπω την κατρακύλα. Συνέχισα να παίζω ο ίδιος μπάλα έστω και στα 5Χ5 και στράφηκα στο μπάσκετ που η ομάδα μεσουρανούσε. Τώρα που είμαστε χάλια και στο μπάσκετ, βράστα Χαράλαμπε. Για να προτιμάς τα ρηχά, σημαίνει ότι εκεί μπορείς να πιάνεις και τα ψάρια και εκεί σ' αρέσει να βουτάς. Ατουφέκιστος έχω βγεί κι εγώ πλειστάκις, αλλά έτσι αποκτάει αξία η μεγάλη ψαριά που κάνουμε κάποια επόμενη φορά. Η μπουμπού απλά υπέροχη, εννοείται μες το ξύγκι... μήπως αυτό είναι που της δίνει την νοστιμιά? :D

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Οκτ 2021, 16:07

thalassa50 έγραψε:
Τετ 20 Οκτ 2021, 15:42
Στο εχω ξαναγραψει οτι το εχεις βρε φιλε το γραψιμο και πολυ μαλιστα ,και σημερα μαρεσε ποιο πολυ λογο του μαγου χατζηπαναγη που δυστυχως με αυτες της ....... κυβερνησεις δεν μπορεσε ποτε να μπει στην εθνικη οπου σιγουρα θα ειχε αναλαβει τον ποδοσφαιρικο ρολο που ειχε ο νικ δε γκρικ η αλλιως του νικου γκαλη στο μπασκετ :) ετσι με εναν χατζηπαναγη σιγουρα η εθνικη θα ειχε τεραστιες επιτυχιες ,αλλα ειπαμε ,κυβερνησεις για πολλες σφαλιαρες .
Στο ψαρεμα τωρα,θεωρω οτι ο καθεις οπως βολευετε και οπως εχει μαθει ,και σημερα η πλοιοψηφια ειναι τον ρηχων σχετικα νερων και μεγαλης απνοιας για καρτερια εξου και φανταζομαι σε ρωτανε γιατι επιμενεις βαθεια :D Δεν μπορουν μαλλον να καταλαβουν οτι καθε εποχη εχει τα δικα της και βεβαια οπως μαθει καποιος και οπως την βρισκει ;)
Εγω ημουν σαν εσενα ,βαθεια ,δεν την εβρισκα ποτε ρηχα και ουτε με καρτερι οταν ξεκινησε αυτος ο τροπος να επιβαλετε κατα καποιο τροπο παροτι και εγω ακουγα αλλους να μου λενε για το οτι ειναι ο μοναδικος τροπος πλεον για επιτυχιες κτλ.κτλ.,εγω εκει στο ψαχτιρι και στον ελεγχο σημειων κτλ.οπου θεωρουσα οτι θα εχει ψαρι και παντα οσο κατω ειχα βαλει το οριο μου ,οποτε σε νιωθω διοτι ειναι σαν να βλεπω τον εαυτο μου :)
Ομολογο οτι περιμενα στο τελος καλο ψαρι :D και επιβεβαιώθηκα :thumbsup:
Γιάννη ο Χατζηπαναγής εκτός απο μάγος της μπάλας ήταν και "επαναστάτης" αν θυμάσαι. Ποτέ δεν έπαιξε σε μεγάλη ομάδα παρ' ότι θα μπορούσε να πάει όπου ήθελε όχι μόνο στην Ελλάδα, παντού. Ήταν αυτός κι ο Κωφίδης οι δύο μακρυμάλληδες του Ηρακλή. Ενδοξες εποχές!! Δεν θα μπορούσα πάντως να τον φανταστώ σε κάποιο διοικητικό πόστο, δεν ήταν το στυλ του αυτό......
Τώρα ως προς τον τρόπο ψαρέματος, μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Κι εγώ ανδρώθηκα ψαρευτικά δίπλα στον πατέρα μου, τότε που δεν υπήρχε λόγος για καρτέρια και εξειδικευμένες τενχικές. Έβλεπες το ψάρι, κι απλά πήγαινες και το πιάνες, σε βάθη το πολύ μέχρι 15 μέτρα. Λυπάμαι πραγματικά που έχασα αυτά τα απαρχαιωμένα όπλα που ειχαμε τότε - μιλάμε για προ μπάλκο εποχές-. Μέχρι και αυτοσχέδιο όπλο είχε φτιάξει μόνο του ο πατέρας μου την δεκαετία του 60!! Αυτό και κάτι ισπανικά, θα ήταν τώρα πραγματικά για μουσείο. Οι καιροί άλλαξαν Γιάννη και τα ψάρια επίσης τόσο ως προς τις συμπεριφορές, όσο και στις ποσότητες. Αν λοιπόν κι εμείς δεν προσαρμοζόμαστε σ' αυτά τα νέα δεδομένα, θα είμαστε σαν να κυνηγάμε τα πουλιά με τις σφεντόνες!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τετ 20 Οκτ 2021, 21:06

Μ΄άρεσε! Πολύ μου άρεσε ... :)
Και η διάκριση του βαθύτη γκολτζή με τον ρηχατζή τεχνίτη και η καταγραφή της παρατήρησης για τα ψαρια που πολλές φορές, μας παρατηρούν όπως κι εμεις :thumbsup:

Νομίζω ότι σε αυτή την συνήθεια, τα πιό απολαυστικά είναι τα λαβράκια. Ο συνδυασμός της μεγάλης τους περιέργειας, με την κυριαρχικότητα που επιδεικνύουν και τον ΄΄τσαμπουκα΄΄ τους, με τη σιγουριά του δυνατού θηρευτή της ρηχοπατιάς που είναι σίγουρος για την ταχύτητά του, ειναι μοναδικός. :grin:
Για αυτό, πολλές φορές, έρχονται πίσω μας ή στο πλάϊ, ακινητούν και περνάει αρκετή ώρα για να τα αντιληφθούμε, ενω κάποιες φορές, ειδικά σε μεγάλα ψαρια, το σπάσιμο της ακινησίας μας εχει ως αποτέλεσμα την εκρηκτική φυγή τους και σε μας μένει μόνο ο ΄΄γδούπος΄΄ της δυνατής ουράς τους να στοιχειώνει τα όνειρά μας μεχρι την επόμενη φορά... :)

Όμορφο και το ψαρι και η ΄΄διαφορετική΄΄ εμπειρία της σύλληψής του :hello:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τετ 20 Οκτ 2021, 22:38

Aρη μου ο καθ' εις στον είδος του, περίμενα απο σένα ανάλογη αναφορά σε λαβράκια και τσιπούρες.... επιβεβαιώθηκα στο πρώτο :D Έχω διαβάσει και τις δικές σου ιστορίες και ξέρω ότι εκεί είναι το πεδίο δράσης σου. Βεβαίως και έχεις δίκιο με τα λαβράκια που όντως σου ανεβάζουν την αδρεναλίνη στο κόκκινο με τον τσαμπουκά τους. Εμένα μου έχει τύχει να καρτερεύω επί ώρα σε προθάλαμο τρύπας και σε κάποια στιγμή όταν γύρισα λίγο προς τα πίσω, είδα εμβρόνητος μία μεγάλη συναγρίδα που όλη αυτή την ώρα με παρατηρούσε (φυσικά και δεν την έπιασα).. Άρη μήπως ήρθε η ώρα να πάς κι εσύ για ένα ψαρεματάκι? #-o

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 20 Οκτ 2021, 23:42

Τα δικά σου Ψαρέματα,
είναι πάντα όμορφα και ζηλευτά για Ολους μας...
Ρηχά ή Βαθιά, ο Καθένας βρίσκει το Πού και Πώς,
θα μπορέσει να λειτουργήσει καλύτερα...
Η Θάλασσα δίνει σε Ολους μας,
ανάλογα με τις Ιδιαιτερότητές μας, διαφορετικές Διαδρομές...
Μείνε εκεί που είσαι, εκεί που το μπορείς,
εκεί που το απολαμβάνεις...

Υ.Γ. Ναί, στη Θεσσαλονίκη είχαμε κάποια Ασύγκριτα Ποδοσφαιρικά Αστέρια...
Ο Θεϊκός Κούδας, Ο Μάγος Χατζηπαναγής, Ο Χορευτής Αϊδινίου,
Ο Πάλλας, Ο Σπυρίδων, κι Αλλοι πάρα πολλοί...
Το έχει αυτό η Μοίρα των Ανθρώπων,
Κάποιοι να παίρνουν πολύ λιγότερα από όσο πραγματικά άξιζαν...

Φίλε Δημήτρη να είσαι πάντα καλά...
Εσύ ψάρευε, κι άς είναι καί Βαθιά...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Πέμ 21 Οκτ 2021, 08:02

dimitrikotz έγραψε:
Τετ 20 Οκτ 2021, 22:38
Aρη μου ο καθ' εις στον είδος του, περίμενα απο σένα ανάλογη αναφορά σε λαβράκια και τσιπούρες.... επιβεβαιώθηκα στο πρώτο Έχω διαβάσει και τις δικές σου ιστορίες και ξέρω ότι εκεί είναι το πεδίο δράσης σου. Βεβαίως και έχεις δίκιο με τα λαβράκια που όντως σου ανεβάζουν την αδρεναλίνη στο κόκκινο με τον τσαμπουκά τους. Εμένα μου έχει τύχει να καρτερεύω επί ώρα σε προθάλαμο τρύπας και σε κάποια στιγμή όταν γύρισα λίγο προς τα πίσω, είδα εμβρόνητος μία μεγάλη συναγρίδα που όλη αυτή την ώρα με παρατηρούσε (φυσικά και δεν την έπιασα).. Άρη μήπως ήρθε η ώρα να πάς κι εσύ για ένα ψαρεματάκι?
Kαλημερες :)
Με τον πόνο μου παιζεις, ετσι; :mrgreen:
Πάντως, σημερα περιμενω το οκ απο φιλο να παμε επιτελους για βουτια το απογευμα :yahoo:

Τωρα, στο θεμα μας. Εκανα αναφορα στα λαβρακια μονο γιατι εχουν τακτική τη συνηθεια που περιέγραψα...

Στις τσιπουρες τωρα, τα πράγματα ειναι σαφως διαφορετικα. Αυτές, οι ομορφούλες, κυρίες ουσες, δεν ενδιδουν στο φλερτάκι μας εύκολα και παρά το γεγονος οτι θέλουν..."παιχνίδι" \:D/ . Η προσέγγιση τους, εξαρταται απο το πόσο καλά κρυμένοι είμαστε, οπτικά αλλα και ηχητικά/ δονητικά. Εαν ειμαστε δυσδιακριτοι, ισως παρουν πορεια καρφι πάνω μας, έτοιμες βεβαια να ανακρούσουν πρύμνα στην πρώτη υποψία κινδυνου. Εαν μας ψιλομυριστουν, θα " έρθουν" πάλι, αλλά θα κινηθουν περιμετρικά, συνηθως σε ακτίνα που δεν επιτρεπει βολή, σαν να ξερουν τι βεληνεκές εχει το οπλο μας ;) Σχεδον παντα, σε αυτην την περιπτωση, θα συνεχισουν το...σουλάτσο ακριβως εκει που δεν τις φτανουμε και θαπαιρνα ορκο οτι το διασκεδάζουν κιόλας, στοιχηματίζοντας με τις φιλεναδες τους για το ποσο ακομη θα αντεξει ο ...μπλαβιασμενος φουκαρας " μνηστηρας" που ελπιζει ακομη λουφαγμενος πισω απ το βραχάκι :lol:
Καπως ετσι μας παιζουν οι χρυσοφρυδρες και μας αρεσει κιολας!!!
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Οκτ 2021, 08:57

CapetanThomas έγραψε:
Τετ 20 Οκτ 2021, 23:42
Τα δικά σου Ψαρέματα,
είναι πάντα όμορφα και ζηλευτά για Ολους μας...
Ρηχά ή Βαθιά, ο Καθένας βρίσκει το Πού και Πώς,
θα μπορέσει να λειτουργήσει καλύτερα...
Η Θάλασσα δίνει σε Ολους μας,
ανάλογα με τις Ιδιαιτερότητές μας, διαφορετικές Διαδρομές...
Μείνε εκεί που είσαι, εκεί που το μπορείς,
εκεί που το απολαμβάνεις...

Υ.Γ. Ναί, στη Θεσσαλονίκη είχαμε κάποια Ασύγκριτα Ποδοσφαιρικά Αστέρια...
Ο Θεϊκός Κούδας, Ο Μάγος Χατζηπαναγής, Ο Χορευτής Αϊδινίου,
Ο Πάλλας, Ο Σπυρίδων, κι Αλλοι πάρα πολλοί...
Το έχει αυτό η Μοίρα των Ανθρώπων,
Κάποιοι να παίρνουν πολύ λιγότερα από όσο πραγματικά άξιζαν...

Φίλε Δημήτρη να είσαι πάντα καλά...
Εσύ ψάρευε, κι άς είναι καί Βαθιά...

:hello:
Πόσο δίκιο έχεις Θωμά, η θάλασσα πάντα μας δίνει έστω κι αν βγούμε εντελώς άψαροι. Νομίζω δεν έχουμε και οι ίδιοι καταλάβει πόσο τυχεροί είμαστε που ζούμε σ' αυτή την χώρα, πόσο προνομιούχοι είμαστε που έχουμε την θάλασσα στα πόδια μας. Έχω ζήσει κόμποσα χρόνια στο εξωτερικό και αυτό ακριβώς είναι που μ' έφερε πίσω....
Η Θεσσαλονίκη ποδοσφαιρομάνα όπως το γράφεις... Απ' όλους όσους αναφέρεις μου έχει μείνει ο αέρινος Κούδας, καθόμουν κι έβλεπα τον ΠΑΟΚ μόνο γιαυτόν το παίκτη. Ίσως και να είναι ιδεοληψία άλλα είμαι πεπεισμένος ότι τόσο προικισμένοι τεχνίτες δεν υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα.. Να' σαι πάντα καλά καπετάνιε, το πόσο πολύτιμη είναι η παρουσία σου εδώ φαίνεται από τα διαστήματα που απουσιάζεις...

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Πέμ 21 Οκτ 2021, 11:03

Όλα καλά :hello:
Σταθερά ωραίος και Σταθερά χωρίς ζευγάρι όμως

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Οκτ 2021, 13:56

sparos έγραψε:
Πέμ 21 Οκτ 2021, 11:03
Όλα καλά :hello:
Σταθερά ωραίος και Σταθερά χωρίς ζευγάρι όμως
Σπάρε είχα μαζί το ζευγάρι της ζωής.... μετράει αυτό?? #-o

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Οκτ 2021, 14:03

stelarasA'MAK έγραψε:
ΤΑΜΕΛΟ Σεπτέμβρη ατουφέκιστος???? :shock: Πως το κατάφερες αυτό ρε Στέλιο?? Και οκ βολή δεν έκανες, οφθαλμόλουτρο τουλάχιστον δεν έκανες?? #-o

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 21 Οκτ 2021, 20:27

dimitrikotz έγραψε:
Πέμ 21 Οκτ 2021, 14:03
stelarasA'MAK έγραψε:
ΤΑΜΕΛΟ Σεπτέμβρη ατουφέκιστος???? :shock: Πως το κατάφερες αυτό ρε Στέλιο?? Και οκ βολή δεν έκανες, οφθαλμόλουτρο τουλάχιστον δεν έκανες?? #-o
Πως το κατάφερα Δημήτρη?
Απλά δεν είμαι dimitrikotz!!!! :D
Να το θέσω αλλιώς:
Τα μεταξωτά βρακιά θενε λέει επιδέξιους κ@λους!!!
Όταν έχω όλο το χρόνο επιχειρησιακό βάθος μέχρι τα 12-16 βαριά ,και τα ψάρια ξεκινούσαν από τα 24...το βαθύτερο σημείο που έφτασα,με αξιόλογα κομμάτια ,στηρες τι άλλο,να παίζουν 3-4 μέτρα βαθύτερα...το ζευγάρι που είναι πολύ βαθύτερος έπαιξε και με καλό ροφό,κοντά στα 30 και με σηκιους και με στηρες,αλλά τα θαλαμια ήταν απόρθητα...εγώ όπως καταλαβαίνεις ,πέρα από ασφάλεια,οπλιζα και ξεοπλιζα...και να μας καθόταν και κάτι ,πάει στα κομμάτια,τα θαλαμια ρε φίλε λες και τα είχαν..χτίσει τα κ@λοψαρα...Θερμοκλινες δε..άστο.
Ναι , λοιπόν,μπανιστήρι εννοείται,όταν όμως..μόνο οπλίζω -ξεοπλιζω,αυτό δεν το λες ψάρεμα...
Πάντως το μάθημα μου το πήρα,από δω και μπρος μόνο Κούνδουρο και Σπαθί -Χάλαρα,να βαραίνει λίγο και το βελόνι ,πέρα από το οφθαλμολουτρο...
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 21 Οκτ 2021, 22:23

[/quote]

Πως το κατάφερα Δημήτρη?
Απλά δεν είμαι dimitrikotz!!!! :D
Να το θέσω αλλιώς:
Τα μεταξωτά βρακιά θενε λέει επιδέξιους κ@λους!!!
Όταν έχω όλο το χρόνο επιχειρησιακό βάθος μέχρι τα 12-16 βαριά ,και τα ψάρια ξεκινούσαν από τα 24...το βαθύτερο σημείο που έφτασα,με αξιόλογα κομμάτια ,στηρες τι άλλο,να παίζουν 3-4 μέτρα βαθύτερα...το ζευγάρι που είναι πολύ βαθύτερος έπαιξε και με καλό ροφό,κοντά στα 30 και με σηκιους και με στηρες,αλλά τα θαλαμια ήταν απόρθητα...εγώ όπως καταλαβαίνεις ,πέρα από ασφάλεια,οπλιζα και ξεοπλιζα...και να μας καθόταν και κάτι ,πάει στα κομμάτια,τα θαλαμια ρε φίλε λες και τα είχαν..χτίσει τα κ@λοψαρα...Θερμοκλινες δε..άστο.
Ναι , λοιπόν,μπανιστήρι εννοείται,όταν όμως..μόνο οπλίζω -ξεοπλιζω,αυτό δεν το λες ψάρεμα...
Πάντως το μάθημα μου το πήρα,από δω και μπρος μόνο Κούνδουρο και Σπαθί -Χάλαρα,να βαραίνει λίγο και το βελόνι ,πέρα από το οφθαλμολουτρο...
[/quote]

Φίλε καλά να περνάμε, και να γυρνάμε σπίτι..., και αν πιάσουμε και κανα ψάρι έχει καλώς :good:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”