Τεστ θετικό, μέτωπο οκ.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Τεστ θετικό, μέτωπο οκ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Τετ 20 Οκτ 2021, 10:57

Καλημέρα σε όλη την παρέα,
χθες κατάφερα και πήρα ρεπό από την εργασία μου και μαζί με τον κουμπάρο πήγαμε να δοκιμάσουμε κάποια μέρη εκτός Αττικής.
Η έννοιά μου σαφώς ήταν πως θα συμπεριφερθούν οι μετωπιαίοι και αν θα εξισώνουν κανονικά.
Πρώτη βουτιά μόλις 3 μέτρα. Όλα καλά , συνεχίζω δέυτερη στα 5 και τρίτη στα 8 . Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δεν είχα κανένα πρόβλημα.Βέβαια δεν πίεσα καθόλου
τις βουτίες-εξισώσεις και πήγα μέχρι τα 15. Εκεί έβλεπα και αρκετές συναγρίδες των 2-3 κιλών οι οποίες ήταν πολύ καχύποπτες.Κάποιες πολύ μεγάλες άνω των 8 κιλών
απλά ήταν σαν φαντάσματα,ίσα που τις έβλεπα και μετά χάνονταν στο μπλε.
Σε μία στιγμή χαλάρωσης κοντά στα βράχια είδα την σκορπίνα να φεύγει από ένα βράχο , για να βραχώσει λίγο πιο κάτω.
Με συνοπτικές διαδικασίες κατέβηκα και την πήρα.Έχω και το βιντεάκι πιο κάτω.Λίγα λιανά (σκάροι και σαργοί) συμπλήρωσαν την εξόρμηση μας .
Να είστε όλοι και όλες καλά.

https://www.youtube.com/watch?v=ATyt0dzec5E

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Re: Τεστ θετικό, μέτωπο οκ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Παρ 22 Οκτ 2021, 11:39

Και μία φώτο που ξέχασα....
εικόνα_Viber_2021-10-19_16-50-56-083.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Κοτοπουλο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Παρ 22 Οκτ 2021, 12:10

Πολύ ωραία η σκορπίνα σου ! Από τα πιο γευστικά ψάρια για μένα .. δυστυχώς έχω πάρα πολύ καιρό να πιάσω μια... :cry:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 22 Οκτ 2021, 15:43

Ωραία σκορπίνα, ωραίοι σκάροι αν και το κοτόπουλο έχει δίκιο, .... σπανίζουν πλέον οι σκορπίνες. Ίσως η λύση να βρίσκεται στο περίφημο λεοντόψαρο, του οποίου η παρουσία θέλουμε δεν θέλουμε, τείνει να μονιμοποιηθεί. Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει αλλά νομίζω ότι πρέπει ν' ανήκουν στην ίδια οικογένεια, και αν κάπως εξοικειωθούμε με την ανώδυνη σύλληψη τους, ίσως ν' αξίζει το κόπο

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Κυρ 24 Οκτ 2021, 13:05

Καλοφάγωτα φίλε Χ.Α , ορε θα κάνουν μία σούπα τα αλιεύματα αυτά μούρλια!!!
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”