Και σε περίμενα....

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Panagpanag

Και σε περίμενα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Δευ 11 Οκτ 2021, 12:11

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
Σίγουρα τέτοια ψάρια θα έχετε ξαναδεί, αλλά για μενα είναι ο πρώτος μου σε τέτοιο μέγεθος. Σαν λάτρης της ρηχοπατιας, τον περίμενα πως και πως, ειδικά αφού τον λατρεύω σαν νοστιμιά. Οπότε είπα να μοιραστώ μια εικόνα από θάλασσα στον καφενέ μας.
Υ.Γ1: το ψάρι μετρήθηκε 28 πόντους, 400 γρ.
Υ.Γ2: είναι όντως το higlight της φωτογραφίας, αλλά και η καλαμογοπα δεν πάει καθόλου πισω... πεντανοστιμο ψάρι και τρελαίνομαι όταν τις πιάνω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Και σε περίμενα....

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 11 Οκτ 2021, 12:20

Panagpanag έγραψε:
Δευ 11 Οκτ 2021, 12:11
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
Σίγουρα τέτοια ψάρια θα έχετε ξαναδεί, αλλά για μενα είναι ο πρώτος μου σε τέτοιο μέγεθος. Σαν λάτρης της ρηχοπατιας, τον περίμενα πως και πως, ειδικά αφού τον λατρεύω σαν νοστιμιά. Οπότε είπα να μοιραστώ μια εικόνα από θάλασσα στον καφενέ μας.
Υ.Γ1: το ψάρι μετρήθηκε 28 πόντους, 400 γρ.
Υ.Γ2: είναι όντως το higlight της φωτογραφίας, αλλά και η καλαμογοπα δεν πάει καθόλου πισω... πεντανοστιμο ψάρι και τρελαίνομαι όταν τις πιάνω.

Μπράβο σου που το μοιράστηκες...
Πάντα τέτοια κι ακόμη Καλύτερα σου εύχομαι...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 11 Οκτ 2021, 12:36

Θα έρθεις στα μέρη μου , θα φορτωθούμε ενα 60αρακι με τρίαινα και θα μαζέψουμε καλαμογοπες να γεμίσει το τηγάνι :grin:

Παντα τετοια Παναγιωτη!!Καλοφαγωτα :hello:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 11 Οκτ 2021, 12:36

Μου θυμίζεις ένα ψάρεμα που μετά από επεισοδιακή και εξαντλητική σύλληψη συναγριδας (που αργότερα εξελίχτηκε σε αιμόπτυση,ναι έχω κάνει και τέτοιες μπούρδες..) μην έχοντας κουράγιο για άλλες βουτιές ,αλλά και μη θέλοντας να φύγω ακόμα,ξεκίνησα βολές εναντίον των γοπών που με κύκλωναν επιφανειακά...και κατάφερα δύο!!!! Αν κάπου βρω τη φωτό θα την βάλω...
Καλοφαγωτα!!!
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Δευ 11 Οκτ 2021, 12:50

matador23 έγραψε:
Δευ 11 Οκτ 2021, 12:36
Θα έρθεις στα μέρη μου , θα φορτωθούμε ενα 60αρακι με τρίαινα και θα μαζέψουμε καλαμογοπες να γεμίσει το τηγάνι :grin:

Παντα τετοια Παναγιωτη!!Καλοφαγωτα :hello:
Τετοια λεγε μου, έτοιμο το έχω το αερικο με την τρίαινα....

tankard

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tankard » Δευ 11 Οκτ 2021, 17:49

Καλοφάγωτα.
Πόσες φορές έχω σκεφτεί να βαρέσω γόπες ή μπαμπάτσικες μενουλες δεν λέγεται.
Ίσως την επόμενη επιδοθώ σε γόπινγκ

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 11 Οκτ 2021, 20:42

Μιά χαρά όλα!! Αλλά θέλουμε και περιγραφή, όπλο, βάθος, προσέγγιση, μέρος.. Η χαρά του ψαρέματος πάνω απ' όλα :good:

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 11 Οκτ 2021, 20:44

Ναι, ναι, όλα όμορφα αλλά δώσε και λίγο...στόρυ :)
Με αυτά τη βγάζουμε οι ...άψαροι :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 11 Οκτ 2021, 21:03

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 11 Οκτ 2021, 20:44
Ναι, ναι, όλα όμορφα αλλά δώσε και λίγο...στόρυ :)
Με αυτά τη βγάζουμε οι ...άψαροι :grin:
Που καταντήσαμε....άψαροι και άβρεχτοι!!

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 12 Οκτ 2021, 08:35

Μπραβο Παναγιωτη. Και με νεες επιτυχιες συντομα.

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Τρί 12 Οκτ 2021, 12:05

Πάμε λοιπόν για το story...
Ειχα πάει με το σκάφος Πόρτο Ράφτη, μπας και πετύχω κάτι καλό στις γύρω βραχονησίδες. Είχα στο χέρι το 100αρι ξυλινο μήπως έρθει κανα πελαγισιο. Μετά από λίγο κολυμπητο και χωρίς να έχω δει κάτι αξιόλογο, κάνω μια βουτιά στα 6 μέτρα σε κάτι πλάκες και τότε τον είδα....
Μια μεγάλη μουτσούνα να με κοιτάει. Ενας ροφος από τους μεγαλύτερους που ειχα δει με τα μάτια μου στα τρία χρόνια που βουτάω. Είχα καθαρή βολή για αρκετή ώρα και.....
Flashback: πριν ένα χρόνο, ταξίδι στην Παξιμαδα για διήμερο ψαροντουφεκο. Καθώς είμαι πάνω από 2 μεγάλα βράχια, μια σκιά πετάγεται από τον ένα βράχο στον άλλο. Νόμιζα ότι ήταν κάτι καλό. Έριξα. Το αποτέλεσμα ήταν ένα μισοκιλο ροφακι. Δάκρυσα. Μου χάλασε όλη η εκδρομή.
Παρον: Μεγάλη η μουτσουνα. Ήταν όμως...; Ή θα την ξαναπαταγα....; Ασε που και γενικα τους ροφους δεν θέλω να τους χτυπάω με αυτά που γενικά διαβάζω και μαθαίνω, για το πόσο σημαντικοί είναι για το οικοσύστημα τριγύρω. Για ένα άτομο σαν εμένα που του λείπουν εικόνες από μεγάλα βάθη και θηράματα (μέχρι 8 μέτρα πάω περίπου), ήταν δύσκολο να κρίνω. Καθόμουν και τον κοίταγα μέχρι που γύρισε το κορμί του και μπήκε στο θαλαμι. Βούτηξα να δω αν θα έβλεπα κάτι με τα μάτια μου, να μπορέσω να κρίνω καλύτερα. Και τότε είδα στα 10 μέτρα πιο πέρα, τον σαργο της φωτογραφίας να μπαίνει σε μια πλάκα. Ανάδυση, πήρα το 60αρι και κατεβηκα προς την πλακα, στα 4 μέτρα περίπου. Γυρισα όλο μου το σώμα για να μπορέσω να τον διακρίνω. Το αποτέλεσμα το βλέπετε.
Όσο αφορά την καλαμογοπα, γυρνώντας προς το σκάφος, είδα ένα μεγάλο κοπάδι από γόπες δίπλα στις αέρινες. Οπλισμένο ήδη το ξυλινο με τα 2 14αρια στην προοπλιση της βεργας, ήλπιζα να την πετύχω με μια απλή βουτιά στα 3 μέτρα. Όπως και έγινε.

Υ Γ: άνοιξα λίγο την ιστορία για 2 λόγους. Ο πρώτος και κύριος λόγος ήταν ότι ήθελα να βραχούν λίγο παραπάνω ο ΤΑΙΤΙΝΟΣ και ο dimitrikotz. Ο δεύτερος λόγος ήταν γιατί στην πραγματικότητα, αυτή η αλληλουχία σκέψεων ήταν που με οδήγησε στην σύλληψη του σαργου.
Έπειτα ποιος ξέρει.... Ίσως η ψαρευτικη μου ντροπή στην Παξιμαδα, γεννήσει τροφή για σκέψεις σε όλους μας.

Καλές αναδύσεις παιδιά.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 12 Οκτ 2021, 12:32

Βραχήκαμε λίγο παραπάνω με τον Ταϊτινό και έστω και νοητά, καλά ήτανε. Το κείμενο σου θα έλεγα εκτός από ενδιαφέρον ήταν και διδακτικό ιδιαίτερα στο μεγά θέμα του ροφού. Να ξέρεις ότι τα μεγάλα μαθήματα μας τα δίνουν τα μεγάλα αμαρτήματα. Όλοι έχουμε γευτεί αυτήν την απαίσια αίσθηση του μικρού ροφόπουλου στην βέργα μας, και όλοι θα θέλαμε να γυρίζαμε τον χρόνο ένα λεπτό πίσω και να μην είχαμε πατήσει την άτιμη σκανδάλη. Κάτι τέτοια ωστόσο μας δείχνουν τον ορθό δρόμο και μας αποτρέπουν απο μελλοντικά ατυχήματα. Εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια την μεγαλύτερη ψυχρολουσία την είχα πάρει όταν έπιασα έναν τέραστιο. Ήταν πριν από 5-6 χρόνια στην Σέριφο όπου εντελώς τυχαία και στο φτερό χτύπησα ένα ψάρι γύρω στα 20 κιλά και τον πήρα με την μία στην επιφάνεια. Εκεί άρχισε το μαρτύριο.... Με κοιτούσε με τα τεράστια μάτια του και είχα την αίσθηση ότι απέναντι μου είχα κάποια φώκια ή τέλος πάντως κάποιο θηλαστικό και όχι ροφό. Ούτε κι εγώ ξέρω πόση ώρα μου πήρε να τον θανατώσω. Επίσης περιττό να σου πω ότι όχι μόνο το σκυλομετάνιωσα αλλά άλλάξε όλη η ψαρευτική θέωρηση μου γιαυτό το ψάρι. Παρ' ότι είναι πεντανόστιμος τους αποφεύγω πλέον...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 12 Οκτ 2021, 14:21

Ωραιο στορυ φιλε μου ,το χαρηκα πραγματι για δυο λογους ,ο ενας οτι πλεον προσεχεις για να εχεις ,και δευτερον διοτι βραχηκαν η dimitrikotz και ΤΑΙΤΙΝΟΣ (οποτε αποφυγαμε της γκρινιες για σημερα τουλαχιστον :D :D )
Λοιπον ,δεν με ενδιαφερουν η ροφοι μα ουτε η σαργοι αν στην περιοχη υπαρχουν μπαμπατσικες γοπες που ειναι η αδυναμια μου :) μονο που εδω γιοκ
:oops:
Παντα τετια :thumbsup:

υγ.Απο την μια ο ζαχος απο την αλλη εσυ με το πορτο ραφτη (που δεν εχω παει ποτε ),μου φαινεται θα το βαλω στο προγραμμα για καμια εξορμηση :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 12 Οκτ 2021, 16:26

thalassa50 έγραψε:
Τρί 12 Οκτ 2021, 14:21
Ωραιο στορυ φιλε μου ,το χαρηκα πραγματι για δυο λογους ,ο ενας οτι πλεον προσεχεις για να εχεις ,και δευτερον διοτι βραχηκαν η dimitrikotz και ΤΑΙΤΙΝΟΣ (οποτε αποφυγαμε της γκρινιες για σημερα τουλαχιστον :D :D )
Λοιπον ,δεν με ενδιαφερουν η ροφοι μα ουτε η σαργοι αν στην περιοχη υπαρχουν μπαμπατσικες γοπες που ειναι η αδυναμια μου :) μονο που εδω γιοκ
:oops:
Παντα τετια :thumbsup:

υγ.Απο την μια ο ζαχος απο την αλλη εσυ με το πορτο ραφτη (που δεν εχω παει ποτε ),μου φαινεται θα το βαλω στο προγραμμα για καμια εξορμηση :D
Nα σου πω την αλήθεια Γιάννη, συναγρίδα πιάνω........, γόπα με τίποτα!!!

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 12 Οκτ 2021, 20:05

Φχαριστούμε :)

Χόρτασα θαλασσόνερο κι αρμύρα :lol:

Να εισαι καλά :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”