Tο "βραχωμένο" μαγιάτικο !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
thodoris981

Re: Tο "βραχωμένο" μαγιάτικο !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Παρ 18 Ιουν 2021, 09:30

Γεια σου Γιωργο με τα ωραια σου.
Και τη βολτα σου πηγες και τα ψαρια σου επιασες ...
Πληρης.
Ωραια ψαρια ,κριμα για τα χαμενα αλλα τι να κανεις.
Καλο καλοκαιρι :hello:
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 18 Ιουν 2021, 10:24

Οσο για την τσιπουρα που πεταλωσες, το λαθος μαλλον ειναι δικο σου. Αφησες τοψαρι να κτυπιεται, μαλλον για το ωραιο πλανο, και αυτο σηκωσε καθετα τη βεργα με αποτελεσμα να κλεισει το φτερο και να φυγει. Επρεπε η αμεσως να τραβηξεις το σχοινι ωστε να σηκωθει η ουρα της βεργας ή να πας βολιδα στο ψαρι να το ασφαλισεις. Τα ιδια εχω παθει και εγω με μεγαλα ψαρια καλα χτυπημενα που ακομα τα κλαιω ( μεγαλα γιατι αυτα μπορουν να σηκωσουν καθετα τη βεργα. Μεταξυ αυτων και ενα 5ακιλο λαυρακι που εφυγε αφηνοντας ενα ποταμι αιμα πισω χωρις πιθανοτητα επιβιωσης).

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Παρ 18 Ιουν 2021, 14:52

Πρωτος σε εξορμησεις και ψαρια! :good:

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Παρ 18 Ιουν 2021, 19:44

xareas έγραψε:
Πέμ 17 Ιουν 2021, 09:29
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησες Γιώργη,εκδρομούλα για ψάρεμα.
Όντως είναι κρίμα για τα ψάρια που μας ξεψαρίζουν γιατί πεθαίνουν άσκοπα αλλά δυστυχώς είναι και αυτό στο παιχνίδι όσο σίγουρη και αν είναι η βολή.
Πλέον σε βλέπω με ΟΒ ακόμα και για λαβράκια μετά από τη συναγρίδα.
Αλλά θα έπρεπε να ντρέπεσαι εκεί που είχε κάτσει να ξαποστάσει το μαγιάτικο ήσυχο,δεν πείραζε κανέναν,κοίταγε τη δουλίτσα του τσαααααακ ένας Σίλβερ.
Καλό καλοκαίρι Γιώργη.
Κάθε χρόνο Χάρη βάζω 1 Ιούνη άδεια... το έχω συνήθειο τοσα χρονια... όσο για το ΟΒ στην σκέψη μου είσαι, μεγάλο όπλο παντού απο εδώ και μπρος...Δεν λες που πηρα το "κοιμισμενο" και χαλαρωσα λιγο... :D :hello:
Psarogiatros έγραψε:
Πέμ 17 Ιουν 2021, 17:58
Καλώς το Τζώρτζ μπόι!!!
Ε μόλις διάβασα για βραχωμένο μαγιάτικο ψάρωσα!!!
να πω όμως κάτι. Είναι κάτω στη πατρίδα μου μια μεγάλη υποβρύχια σπηλιά με πάτο στα 30 ενώ από πάνω έχει ένα μεγάλο παράθυρο 2-3 τετραγωνικά μέτρα στα 15 μέτρα βάθος. Κάποτε έμπαιναν μέσα μεγάλοι ροφοί, αλλά ένεκα ευρύχωρη σπηλιά μπαίναν και οι μπουκαλάδες οπότε δεν έμεινε τίποτα. Όμως έτυχε δύο φορές να δω μέσα κοπάδι μεγάλα μαγιάτικα να μπαίνουν και να βγαίνουν από κάτω, από πάνω. τρομερό θέαμα. Δεν ξέρω τι γύρευαν μέσα. Έχει μυστήρια η θάλασσα γι αυτό μας κρατάει πάντα σε εγρήγορση!!!
Το εκανα εικονα Σταυρο! Απιστετο σκηνικο και ειναι ακριβως οπως το εγραψες στην τελευταια φραση, αν δεν ηταν τοσο αινιγματικη δεν θα ηταν τοσο γλυκια και θα την ειχαμε βαρεθει..! :hello:
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Πέμ 17 Ιουν 2021, 18:34
Μαγιάτικο να'ναι κι ας είν και... βραχωμένο :mrgreen:
Ωραίο το ψάρι σίγουρα, αλλά αυτό που χαίρομαι είναι ότι κόντρα στην όλη κατάσταση και τις συνθήκες, καταφέρνεις και πας στη θάλασσα οπότε κάθε βουτιά σε αφήνει λίγο καλύτερο, εμπειρότερο κλπ για την επόμενη!
Δεν μπορω να μην παω φιλε ΤΑΙΤΙΝΕ, ειναι η ζωη μου η ιδια..! Σε ευχαριστω πολυ! :hello:
KOSTAS STI έγραψε:
Πέμ 17 Ιουν 2021, 22:46
ωωωω!!!! ρε Γιωργη !!!...........μυριζω φετα στη σχαρα !!!
Κωστα θα σε ξενερωσω αλλα αυτο θα γινει σουσι χαχαχα
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Παρ 18 Ιουν 2021, 19:51

thodoris981 έγραψε:
Παρ 18 Ιουν 2021, 09:30
Και τη βολτα σου πηγες και τα ψαρια σου επιασες ...
Πληρης.
Ωραια ψαρια ,κριμα για τα χαμενα αλλα τι να κανεις.
Καλο καλοκαιρι
Σε ευχαριστω πολυ Θοδωρη! Ε χανουμε και πιανουμε ετσι ειναι το ξερω φιλε...Καλο καλοκαιρι και καλες αναδυσεις!
tas έγραψε:
Παρ 18 Ιουν 2021, 10:24
Οσο για την τσιπουρα που πεταλωσες, το λαθος μαλλον ειναι δικο σου. Αφησες τοψαρι να κτυπιεται, μαλλον για το ωραιο πλανο, και αυτο σηκωσε καθετα τη βεργα με αποτελεσμα να κλεισει το φτερο και να φυγει. Επρεπε η αμεσως να τραβηξεις το σχοινι ωστε να σηκωθει η ουρα της βεργας ή να πας βολιδα στο ψαρι να το ασφαλισεις. Τα ιδια εχω παθει και εγω με μεγαλα ψαρια καλα χτυπημενα που ακομα τα κλαιω ( μεγαλα γιατι αυτα μπορουν να σηκωσουν καθετα τη βεργα. Μεταξυ αυτων και ενα 5ακιλο λαυρακι που εφυγε αφηνοντας ενα ποταμι αιμα πισω χωρις πιθανοτητα επιβιωσης).
Καλησπερα Τασο μου, η τσιπουρα αν ειδες στο βιντεο σκιστηκε σε κλασματα, σκεψου οτι ετρεξα (περπατησα στο νερο ρε) να την μαζεψω σε χρονο dt..Τωρα να την τραβηξω εκει που ειχε χτυπηθει δεν γινοταν γιατι θα κοντραρε παλι, ηταν να χαθει...Δυστυχως ολοι τα εχουμε παθει και θα το ξαναπαθουμε, παντως στα καρτεροπλα η διφτερη σωνει..! :hello:
spearjgeo7 έγραψε:
Παρ 18 Ιουν 2021, 14:52
Πρωτος σε εξορμησεις και ψαρια!
Να εισαι καλα φιλε! Εγω ομως τρεχω μακρια ενω εσυ μας βαζεις τα γυαλια στα κοντινα! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
VIPER
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Σάβ 19 Ιουν 2021, 11:56

Όμορφα πλάνα Γιώργο. =D> Ψαρεύω τόσα χρόνια πρώτη φορά είδα μαγιάτικο λουφαγμένο στα βράχια!
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”