Στα πέριξ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Στα πέριξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 14 Ιουν 2021, 11:57

Διαβάζοντας τα πολύ ωραία θέματα που αναρτήθηκαν τις τελευταίες μέρες απο όλους στην ενότητα αυτή, πραγματικά μου ήρθε έντονη επιθυμία να πάω και γω για βουτιά.
Όχι τόσο για να πιάσω ψάρια όσο για τις όμορφες εικόνες και την ελπίδα να δω κάποια όμορφα αγριόψαρα να ζουν και να κινούνται στο ζωτικό τους χώρο και ας μη τα πιάσω.

απογευματινό μετα τις 17:00 εδω στα πέριξ του σπιτιού. Για τις όμορφες εικόνες τα μέρη εγγυημένα , για την παρουσία ψαριών όμως, ΑΝ είμαι τυχερος.
Απο το σημείο εισόδου μέχρι τον τελικό προορισμό 1 χιλιόμετρο κολύμπι .

Η άνοδος της θερμοκρασίας του νερού αισθητή , όπως η παρουσία μικρόψαρων .Η ορατότητα μέτρια.
Διανύοντας πάνω απο τα μισά της διαδρομής, έχω φτάσει πια στα κοφτά γκρέμια με κρεμάσματα και σκαλοπάτια στο βυθό. Μακριά απο την ανθρώπινη παρουσία και η σκιά του βουνού μοιράζει απλόχερα τη σκοτεινιά σε όλο το οπτικό πεδίο.
Πολλές φρεσκοανεβασμένες στήρες ενδίδουν χωρίς πολλές επιφυλάξεις στα πρώτα καρτέρια αλλά κρίνονται όλες οριακά ανάξιες βολής.

Φτάνοντας προς το τελικό μέρος , σε ένα γνώριμο καλό πανοραμικό πόστο στα -15 περίπου μέτρα ήρθε η εικόνα που έμελλε να σημαδέψει το υπόλοιπο της μέρας για τα καλά.
Μια πελώρια Στήρα να κάνει κύκλους πάνω απο το κεφάλι του βασιλιά της αποχής.Ήρεμος και νωχελικός ο δυνατός μεγάλος ροφός απλά γύριζε το βλέμμα του προς διάφορες κατευθύνσεις επιθεωρώντας το βασίλειό του.
STHRA K ROFOS.jpg
Αυτά 10 μέτρα πιο βαθειά και ενώ όλα έμοιαζαν πιθανά, το ίδιο πιθανός είναι και ο πνιγμός.

Ποντίζω σημαδούρα και αρχίζω ψάρεμα πιο ρηχά στα τριγύρω. Ένας τροφαντός σκάρος με επίμονες αυτοκτονικές τάσεις θα εξασφαλίσει το γεύμα των παιδιών.
SKAROS.jpg
Επιμένω στο ίδιο πόστο για μερικά καρτέρια . Είναι ενα ρηχό γείσο σε κομβικό σημείο που μπορεί να κρύψει ολόκληρο τον ψαροτουφεκά μέσα του.
Ένας Καλός σαργός προσπαθεί πολύ να αντισταθεί στην περιέργειά του αλλα μετα το ελαφρύ ξύσιμο του βράχου , αργά και βασανιστικά θα μπεί εντός βολής και θα κάνει παρέα στο σκάρο.
Σε όλη τη διάρκεια του ψαρέματος φυσικά δεν έχω σταματήσει να ανακαλώ στη μνήμη μου την μαγική αυτή εικόνα με τη στήρα και το ροφό.
Ήθελα να υπάρξει κάποια "τριβή" ακόμα με κάποιο μαυρόψαρο μιας και η εμπειρία μου με αυτά είναι σχετικά μικρή. Δεν είναι απο τα θηράματα που κυνηγάω. Αυτές οι σκέψεις ενω κρεμούσα το σαργό στη σημαδούρα διεκόπησαν με πανικό όταν δυο μπαρμπάδια πέρασαν στην κυριολεξία 20 μετρα απο τη σημαδούρα μου με τερμα γκάζια.
Χαιρετώντας με φιλικά ,δεν αντιλήφθηκαν καν το λόγο που ανταποκρίθηκα νευρικά ! Ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα τυχερός που είμαι μόνος μου. Τι να πω...

Με έμφαση στην ησυχία ,την ηρεμία των κινήσεων και την κάλυψη , ξεκίνησα μια σειρά απο ρηχά συρτά που κατέληγαν σε μεσαία βάθη με σκοπό να αιφνιδιάσω ίσως κάποιο. Σε ένα απο αυτά, ξεπροβάλλοντας μέσα απο χαράκια και βράχια , την είδα μπροστά μου .
Είναι μια ντίβα της σκηνής. Καταμεσής με όλα τα φώτα πάνω της ακινητοποιημένη και ντυμένη το πιο εντυπωσιακό φόρεμα.
STHRA.jpg
Αποδείχθηκε πιο προφητική για την κατάληξη της συνάντησής μας και πιο γρήγορη κατα ένα δευτερόλεπτο , ενώ εγώ έμεινα να κάνω τον σκηνοθέτη-ποιητή - περιηγητή...
Κανονικά θα έπρεπε να φύγω γιατί είχα και δρόμο αλλα το ψιλό που πύκνωνε σε διάφορους χώρους , η "φασαρία" που επικρατούσε στο βυθό σε συνδιασμό με το σκοτάδι που ενισχύονταν , συνέθεταν ένα ελκυστικό και συνάμα πολλά υποσχόμενο περιβάλλον.
Ήξερα όμως που μπορεί να βρω αλλη μια. Αυτή τη φορά πιο συγκεντρωμένος και χαλαρός .
Την έβλεπα όσο σερνόμουν καλυμμένος. Ήταν κολλημένη στην κορυφή ενός πολύ μικρού βράχου όπως αρέσκονται . Ακίνητη, παραλλαγμένη μαυροκίτρινη.
Παραμένοντας ακίνητη κουνούσε το μάτι της μόνο προς όλες τις κατευθύνσεις . Σημάδι πως με είχε ακούσει αλλα δε μπορούσε να μ εντοπίσει.
Οταν την πλησίασα τόσο ωστε να αποκαλυφθώ , μάζεψε το απλωμένο εκτεθειμένο της κορμί για να γυρίσει κατά μέτωπο . Να έχει τον δήθεν έλεγχο.
Ήμουν σίγουρος για την επικείμενη σύλληψη καθώς και χρόνο είχα και το ψάρι είχε ενδώσει για τα καλα και είναι εντός βολής , ώσπου ξαφνικα....
Αντιλαμβάνομαι πως απο τα δεξιά μου τόση ώρα κυκλοφορούν σε μικρή αποσταση 2-3 συναγρίδες ,πιθανόν απο την αρχή της υπόθεσης.
Πολύ εκνευρισμένες απο το απόλυτο σνομπάρισμα που υπέστησαν αφού σχεδόν πέφτουν πάνω μου φωνάζοντας πως είναι και αυτες εδω!
STHRA K SYNAGRIDA.jpg
Ποτέ μα ποτέ δε χαλάμε χατήρι στις βασίλισσες.
Ήμουνα υπέρκομπλέ και ξεκίνησα άρον άρον για επιστροφή . Σκεφτόμουνα πόσο τυχερός ήμουνα που ήρθα για ψάρεμα τελικά , παρακινούμενος απο τις δικές σας ιστορίες, όλα όσα έζησα και πόσο πολύ το απόλαυσα. Οτι θα γυρίσω σπίτι πραγματικά ωφελημένος σε πολλά επίπεδα.
PSARIA.jpg
Αυτά σκεφτόμουν συνεχώς στο γρήγορο κολύμπι του γυρισμού , όσπου σε μια στιγμή απ τον παράδεισο βρέθηκα στην κόλαση!
Τα ρεύματα τόση ώρα είχαν μεταφέρει αμέτρητες πλαστικές σακούλες στον αφρό σε όλη την ακτογραμμη όσο κολυμπούσα.
Όπου γύριζα το κεφάλι μου έβλεπα δεκάδες πλαστικά και εκατοντάδες μικροπλαστικά απο εκείνες που ήδη είχαν αρχίσει την διάσπαση. Μετά τις πρώτες δέκα σακούλες που μάζεψα κατάλαβα οτι ήταν μια σταγόνα στον ωκεανό. Δεν είχαν τελειωμό! Δε πίστευα ποτέ οτι θα έβλεπα τέτοια εικόνα τόσο κοντά. Το πρόβλημα μας χτυπάει την πόρτα και ο πλανήτης δε χάνει ευκαιρία να μας υπενθυμίζει οτι ο πιο ευφυής οργανισμός εξακολουθεί να δρα σαν παράσιτο ροκανίζοντας αργά αλλά σταθερά τα θεμέλια του σπιτιού του .

Καλές αναδύσεις και πολλή προσοχή στους "καπεταναίους" απο δω και στο εξης
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Re: Στα πέριξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Δευ 14 Ιουν 2021, 13:12

Και τα περιξ εχουν ψαρακια. δυσκολα μεν ομορφα δε.
Στη βολτα μου στα μερη αυτα ειδα και εγω πολλα μαυρα... κατηφοριζαν στα πολυ βαθεια ...
Και απο τωρα αρχιζει η πιεση τους ....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Δευ 14 Ιουν 2021, 13:22

Όμορφες εικόνες και ακόμα ομορφότερη η περιγραφή σου. Όσο για τα πλαστικα γενικά οι ευσυνειδητοι είμαστε πολλοί λίγοι και αυτό είναι που πρέπει να αλλάξει σε πρώτη φάση και όλα τα άλλα θα έρθουν αλλά είναι μεγάλη κουβέντα αυτή τώρα και θα έπρεπε από τα σχολικά χρόνια να γαλουχειται η συνειδηση του καθένα.

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 14 Ιουν 2021, 13:26

@ xareas , οι κόκκινες που έλεγες εχτές :lol: :lol: :lol:

Σου έβαλε τα γυαλιά ο Ζάχος. :grin:
ΛΑΔΙΑΣ:Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 14 Ιουν 2021, 14:27

Πολύ ωραία περιγραφή, σαν να διαβάζεις εικονογραφημένο βιβλίο απ' αυτά που αγοράζαμε στα παιδικά μας χρόνια! Για τις σακκούλες και τα πλαστικά εν γένει, τα' χουμε πει και θα τα ξαναλέμε, αλλά προκοπή δεν νομίζω ότι θα δούμε. Στις ΗΠΑ δεν υπάρχουν πλέον πλαστικές σακκούλες σούπερ μάρκετ, αλλά και η χρήση του ως υλικού συσκευασίας έχει περιοριστεί σημαντικά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος.... Περιμένουμε την επόμενη φωτοιστορία!!

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Δευ 14 Ιουν 2021, 14:57

Αυτό με τα καλώδια που βάζετε ορισμένοι για ψαροβελόνες να το κοιτάξετε... :unsure:

Ωραία πσάργια μπρε!

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Δευ 14 Ιουν 2021, 15:32

mojo έγραψε:
Δευ 14 Ιουν 2021, 11:57
Αυτά 10 μέτρα πιο βαθειά και ενώ όλα έμοιαζαν πιθανά, το ίδιο πιθανός είναι και ο πνιγμός.
Πολύ καλό πόστ. Όντως απο αυτά που σε μεταφέρουν και σε βάζουν στο νερό.
Εμένα μου έμεινε περισσότερο η παραπάνω φράση.
Η δύναμη, αυτογνωσία, κάκαλα να ξέρεις πότε πρέπει να αφήσεις ένα ψάρι στην ησυχία του.
Πολλές φορές έχω ξεκινήσει ανάδυση την ώρα που έχει αρχίσει να ζυγώνει ενα καλό ψάρι.
Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ.
Καλό είναι να το θυμούνται οι παλιοί και να το διαβάζουν και ενστερνίζονται οι νέοι.
Κανένα ψάρι, καμία ποσότητα like και views δεν αξίζει όσο το να γυρνάμε πάντα σπίτι σε αυτούς που αγαπάμε και μας αγαπούν.
Επειδή όλοι μας βουτάμε καμιά φορά μόνοι, θα πρέπει να μην κάνουμε παλικαριές και να περιορίζουμε τις βουτιές μας στο 60% των δυνατοτήτων μας.
Μία φορά θα συμβεί η στραβή και τέλος.
Εγώ Ζάχο περισσότερο σε θαυμάζω, που Δεν τον επιχείρησες.
Ωραία ψάρια έκανες, ξέσκασες, μια χαρά σε βρίσκω.
Για τα πλαστικά ας μη σχολιάσω...

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 14 Ιουν 2021, 17:33

Τα ίδια και γω χθες. Ένας μπάρμπας ήρθε να με κούρεψει και μου ευχήθηκε να πάω να πνιγώ κιόλας όταν του είπα τι κάνει εδώ, και ένα σωρό πλαστικά και σακούλες βγαίνοντας. Μόνο που εγώ δεν είδα τόσο όμορφες εικόνες και βγήκα αψαρος μιας και οι Συναγριδες που ήρθαν ήταν μικρές. Όμορφο ποστ
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 14 Ιουν 2021, 18:02

Αν από τις περιγραφές αντελήφθην σωστά το μέρος, τότε υπηρξες όντως ΠΟΛΥ ευλογημένος...τόσο για τα ψάρια που είδες κι έπιασες,όσο και για τα γεροντια που απεφυγες... :thumbsup:
ΕΊΜΑΙ ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΆΦΩ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΊΝΟΥΝ ΚΆΠΟΙΟΙ......

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Δευ 14 Ιουν 2021, 18:48

Δεν θα σταθώ στο όμορφα και εκλεκτά ψάρια που κατάφερες για το τραπέζι σου....!
Θα σταθώ στις όμορφες εικόνες που μας δείχνεις αλλά πολύ περισσότερο στον τρόπο έκφρασης που μας τις μεταφέρεις!!!
Να είσαι καλά φίλε mojo , με ταξίδεψες...
Είναι λες και ήμουν εκεί!!!

Όσο για τα κακώς κείμενα , ακόμα και αυτή η σταγόνα στον ωκεανό θεωρώ ότι είναι πολύτιμη! :hello:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 14 Ιουν 2021, 21:06

Πολύ όμορφη Αφήγηση,
μας πήρες μαζί σου και μας ταξίδεψες...

Μεγάλης Αξίας για Ολους, τα Μηνύματα για Αυτοσυγκράτηση...

Πάντα να χαίρεσαι τόσο όμορφα Ψαρέματα...
Να είσαι πάντα καλά Φίλε Ζάχο...

Σου αφιερώνω ένα Τραγούδι που πιστεύω ότι θα σου αρέσει…

phpBB [video]

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 15 Ιουν 2021, 00:37

Οταν συμβει στα περιξ...... φωτιες να καααααιιιιινεεεεεεεε....
Ψηνει ο Ζαχος την ψαριαααααααα :-" :-"

Η Αττικη παρολο που ειναι πολυψαρεμενη και ....και.....ειναι πανεμορφη.
Ειναι η πιο ανατολικη κυκλαδα.
Με την εννοια του τοπιου και της ξηρας και του βυθου.
Εξω πετρα θυμαρι και φρυγανα ,μεσα.... κατα τοπους παντα..... κατηφορες ορατοτητες και σκαλοπατια.
Σε καποια σημεια τα κοφτα ειναι απλα μαγευτικα.
Οταν τυχει και εχει και ψαρια ακομα καλυτερα.
Πολυ ωραιο φωτορεπορταζ γειτονα.
Ωραια η ψαρια ,ωραιο το χαζι στα μαυροψαρα.
Σκατα η πλαστικουρα δυστυχως.Τεραστιο προβλημα.
Ουτε εγω θελω να το πιασω αλλο αυτο...
Για το βαθος καλα κανεις και θετεις ορια και το λες.
Τα δικα μου ειναι ακομα πιο μικρα στο μοναχικο ...
Οπως ειπε κι ο Βαγγελης ειναι μαγκια να αφησεις ενα ψαρι που ερχεται....
Αντε παμε καλοκαιρακι να φορτσαρουμε να χορτασουμε λιγη θαλασσα που τοσο μας στερησαν :hello:
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 15 Ιουν 2021, 01:44

Οπου ανατολικη γραψε δυτικη :roll:
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
VIPER
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Τρί 15 Ιουν 2021, 08:14

Oι υποβρύχιες εικόνες είναι αυτές που γαληνεύουν την ψυχή και ηρεμούν το πνεύμα. Είναι αυτό το κάτι που δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις ...οι συλλήψεις όμορφων θηραμάτων απλώς ολοκληρώνουν την ευτυχία.Χρειάστηκε να περάσουν δεκαετίες μέχρι να το συνειδητοποιήσω......
Καλές και ασφαλείς αναδύσεις. Καλοφάγωτα τα ψάρια.
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 15 Ιουν 2021, 09:54

Κόκκινε της καρδιάς μας ωραία ψάρια έκανες.
Για το σκεπτικό τα ξέρουμε από παλιότερα και για αυτό σε (αγα)πάμε.
Το φρένο στον εαυτό μας είναι το πιο δύσκολο πράγμα προσωπικά.
matador23 έγραψε:
Δευ 14 Ιουν 2021, 13:26
@ xareas , οι κόκκινες που έλεγες εχτές

Σου έβαλε τα γυαλιά ο Ζάχος.
Πόσα έδωσες στον προδότη για να μου κάνει καζούρα;
Αρνί ολόκληρο;
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”