Το δώρο του ρηχοπατιά

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Το δώρο του ρηχοπατιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 10 Ιουν 2021, 20:22

Με αφορμή το πολύ ωραίο "Για να μη ξεχνιόμαστε" του φίλου μας του ψαρογιατρού, αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας ένα ωραίο ψαράκι που έπιασα
στο πρώτο ψάρεμα του Ιούνη το σκ που μας πέρασε.
Γενικώς ανάμεικτα συναισθήματα φέτος με όλα όσα ζήσαμε και ζούμε.
Απο τη μία τα γνωστά με τον ιό και όλες τις απαγορεύσεις και ψυχοπλάκωμα που έφερε σε όλους μας ιδίως με την αποχή απο την πολυαγαπημένη μας θάλασσα,
απο την άλλη το φανταστικό αυτό νομοσχέδιο που θέλουν να περάσουν .... :banghead:
Σε αντίθεση με τα αρνητικά συναισθήματα που μου έφεραν τα δύο παραπάνω με την υπομονή μου να δοκιμάζεται και την ψυχολογία μου ενίοτε πολύ πεσμένη, τα Χριστούγεννα που πέρασαν έμαθα πως θα γίνω για πρώτη φορά πατέρας....στα 40 μου.. 8-[
Πολύ χαρά μου έδωσε αυτό το νέο και περιμένω την κοράκλα πώς και πώς.
Δεν σας κρύβω όμως πως μετά απο όλη αυτή την καραντίνα-αποχή απο την θάλασσα που είναι το ναρκωτικό μου , συνειδητοποίησα πως στα καπάκια θα ξαναζήσω μια πολύ μεγάλη αποχή λόγο της μπέμπας. ΟΚ, δεν θα βάλω το ψάρεμα πάνω απο το παιδί μου, ούτε και θα επισκιάσει τη μεγάλη επερχόμενη χαρά.
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν αγχώθηκα λίγο για το να προλάβω να χαρώ μερικά ψαρέματα όσο προλαβαίνω.
Έχοντας ετοιμάσει τα 2 πολύσπαστα τα οποία και δεν είχα προλάβει να ψαρέψω και με τον Ιούνη στο κατώφλι περίμενα με αγωνία.
Δυστυχώς τα φιλαράκια με τα οποία ψαρεύω για διάφορους λόγους δεν μπορούσαν.Σίγουρα δεν ήταν και η καλύτερη μου να ψαρέψω μόνος, ήθελα τα φιλαράκια μου μαζί αλλά αφού δεν γινόταν, είχα αποφασίσει πως θα πάω.
Επειδή και η γυναίκα μου πέρασε όλους αυτούς τους μήνες κλεισμένη μέσα, μακρυά απο φίλους, βόλτες και οτιδήποτε θα βοηθούσε κι εκείνη να ξεσκάσει, προσέχοντας μέχρι τρέλας για τον άτιμο ιό, δεν ήθελα να την παρατήσω και να της πω κάτσε εσύ πάλι σπίτι, πάω εγώ να κάνω τις βουτιές μου.
Ήταν η ώρα για ένα 2ήμερο στην εξοχή, κάπου με λίγο κόσμο όπου θα μπορούσαμε και οι 2 να πάρουμε μια ανάσα, πάνω και κάτω απο την επιφάνεια.
Με συνοπτικές διαδικασίες κανονίστηκε και μαζί μας ήρθε και μια φίλη η οποία θα πρόσεχε το κορίτσι τις ελάχιστες ώρες που εγώ θα βουτούσα.
Δεν θα ήταν το ψάρεμα όπως το θέλω, αυτό που μπαίνω χάραμα και βγαίνω σούρουπο καλύπτοντας χιλιόμετρα ρηχοπατιάς.
Θα έπεφτα ξημέρωμα για 1,5 ώρα και σούρουπο για 1,5 ακόμα επιλέγοντας έτσι τις καλύτερες ώρες τις μέρας δίνοντας μου χρόνο στο ενδιάμεσο να περάσω και λίγο χρόνο μαζί της.
Ο στόχος μου ήταν οι συναγρίδες. Μεγάλο άχτι να πιάσω μια καλή. Δύσκολο αν σκεφτεί κανείς οτι είμαι αυστηρώς ρηχοπατιάς, σε κάκιστη φυσική κατάσταση και θα ψάρευα μόνος. Το να πιάσω μεγάλη συναγρίδα σε βάθος μέχρι 10 μέτρα και με χρόνους άπνοιας αστείους θα ήταν πολύ δύσκολο εαν όχι ακατόρθωτο αλλά εγώ ήλπιζα.
Πρώτη βουτιά χάραμα Σαββάτου. Μπαίνω στο νερό, οπλίζω το μεγαλύτερο απο τα 2 πολύσπαστα, δεν προλαβαίνω να κάνω 5 πεδιλιές...μπαμ.
Όχι δεν έπιασα συναγρίδα, είχε φύγει όλος ο κόμπος απο το ενα βασικό 19άρι λάστιχο.
Λέω μέσα μου, Βαγγελάκη, μην ξενερώσεις, μην σου χαλάσει τη διάθεση. Είσαι εδώ, απόλαυσε το.
Φτάνω στο σημείο το καλό. Λουτσακια και κέφαλοι παντού. Ωραίο λέω, καλό σημάδι. Κάπου εδώ θα είναι και οι κόκκινες.
Μόνο λουτσάκια και κέφαλοι..συναγρίδες πουθενά. Στο τέλος αυτής της μίαμισης ώρας, πήρα ένα λουτσάκο του κιλού αφού πήρα το δρόμο της επιστροφής ξέροντας πως δεν θα δω συναγρίδα.
Μέσα μου ευχόμουν να τις βρώ εκεί αργά το απόγευμα. Φτάνω το κομμάτι πάλι, 1,5 ώρα πρίν δύσει ο ήλιος.
Αυτή τη φορά δεν είχα ούτε τα λουτσάκια και τους κέφαλους. Καρτέρι εδώ, καρτέρι εκεί, τίποτα.
ΟΚ λέω μέσα μου, δεν ήταν γραφτό. Παίρνω το δρόμο για έξω.
Σε κάποιο σημείο, βρισκόμενος στο αβυσσαλέο βάθος των 7 μέτρων, βλέπω απο κάτω μου μια στήρα.
Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι σε μέγεθος που να δικαιολογεί τη σύλληψη.
Σίγουρα δεν είναι κανένα τέρας αλλά λόγο χαμηλού φωτισμού μιας και ο ήλιος έδυε αποφασίζω να προσγειωθώ στο βυθό σε μία απόσταση και να ανάψω το τηλεκαντάρι. Αν δεν είναι μικρή, ίσως ρίξω σκέφτομαι.
Καταδύομαι και προσγειώνομαι στον βυθό 7-8 μέτρα μακρυά από εκεί που είχα δει το ψάρι.
Με το που την εντοπίζω, τραβάει την προσοχή μου ένα ψάρι στα αριστερά το οποίο ήρθε πίσω απο ένα βράχο λίγο πιο μακρυά και αρχίζει να έρχεται προς τα εμένα. Έρχεται γρήγορα. Συμπεριφορά λαβρακιού για να είμαι ειληκρινής.
Το ψάρι κεφαλωμένο κανονικά. Έχω βολή αλλά περιμένω, θέλω η βολή να είναι καλή και σίγουρη.
Φτάνει σε απόσταση περίπου 4 μέτρων απο τη μύτη της βέργας και κάνει να στρίψει.
Αυτή τη φορά το μπάμ ήταν εσκεμμένο και προήλθε απο τη βολή.
Σε ελάχιστο χρόνο είχα μαζέψει το ψάρι στην επιφάνεια και του είχα κάνει την απαιτούμενη ευθανασία για να μην υποφέρει το καημένο.
Χαρούμενος αλλά χωρίς τα φιλαράκια μου να μοιραστώ αυτή τη στιγμή βγήκα έξω γρήγορα προτού σκοτεινιάσει.
2 φωτογραφίες στα γρήγορα για να κάνω την απαραίτητη καζούρα στο ζευγάρι μου (Trelos) και πίσω στο κορίτσι.
Την επόμενη μέρα που ήταν και να επιστρέψουμε, το ξυπνητήρι είχε ρυθμιστεί πάλι για τις 5 το πρωί αλλά η κούραση με έκανε να το κλείσω και να αλλάξω πλευρό. ΄Οταν πλέον ξύπνησα, το είχα ήδη μετανιώσει. Σκέφτηκα, το περίμενες τόσο καιρό ρε βλάκα και δεν την πάλεψες να σηκωθείς?
Να δω τι θα λες όταν θα επιστρέψεις στην μαγευτική Αθήνα στα τσιμέντα.
Με γρήγορες κινήσεις αποφάσισα να πέσω έστω και 2 ώρες μέσα στο μεσημέρι.
Σε άλλο σημείο αυτή τη φορά. Κίνηση δεν είχε καθόλου αλλά είδα κάτι που χρόνια περίμενα και δεν είχα ξαναδεί.
Σερνόμενος στα βράχια έξω έξω σε ενα σημείο που έκανε ένα σήκωμα περίπου 6-7 μέτρα απο εμένα, είδα τα ψαράκια να κάνουν μια απότομη κίνηση.
Εγώ τα τρόμαξα σκέφτηκα στιγμιαία. Ξαφνικά πίσω απο το σήκωμα, πετάγονται 3 μαγιάτικα μεγάλα. Θα ήταν κανα 15άρι κιλά το καθένα όπως τα έκοψα.
Τρόμαξα λίγο, αυτά τρόμαξαν πολύ περισσότερο μόλις με είδαν και εξαφανίστηκαν τόσο γρήγορα που δεν το πίστευα.
Και μόνο που είδα αυτά τα πλάσματα, χαλάλι. Μου υπενθύμισαν πως ποτέ δεν πρέπει να προσπερνάμε ευκαιρία για βουτιά.
Μου υπενθύμισαν και πόσο μα πόσο πολύ λατρεύω το να είμαι στη θάλασσα.
Δεν ξέρω γιατί δεν είχα αρχικά σκοπό να φτιάξω το πόστ και να μοιραστώ τις σκέψεις και τα συναισθήματα με την παρέα μας αλλά χαίρομαι που ο Ψαρογιατρός
μας "μάλωσε" και μας επανέφερε στην τάξη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

thodoris981

Re: Το δώρο του ρηχοπατιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Παρ 11 Ιουν 2021, 08:37

Βαγγελη!!!!
1..το οπλο δουλευει :)
2..η κορακλα δεν θα σου κοψει το ψαρεμα....κι εγω ετσι πιστευα πριν το γιο μου ,θα βρισκεις χρονο :thumbsup:

Μια χαρα η στηρα σου καλοφαγωτη.
Ολα τ αλλα που ζησαμε να φυγουν κ να μην ξαναρθουν.
Μπραβο ρε Βαγγελη δεν πειραζει να πεφτουμε κ μονοι μας που κ που.
Διαλογιζομαστε ;)
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Παρ 11 Ιουν 2021, 08:41

Ασχετο ...τι ξυλο ειναι το τουφεκι?
Νιαγκον?
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Παρ 11 Ιουν 2021, 09:02

ελα εμείς τα εχουμε πει δεν θα γράψω πολλά... :D
και πολύ ωραία βουτιά και βολη ρε φίλε :mrgreen:
αυτην παντος ειναι πράγματι η ιδανική εποχή για σπάνιες συναντήσεις στα ρηχα
δικαίωση και μεγάλη χαρά να παρεις το πρώτο ψάρι (και να ναι και τοσο ομορφο) με ενα οπλο δικο σου που του εχεις αφιερώσει τοσο ενέργεια, χρονο και σκέψη :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Παρ 11 Ιουν 2021, 11:17

Κι εμείς τα έχουμε πει, αλλά ευκαιρία να σου ξαναπώ πόσο χαίρομαι για αυτά που έρχονται!

Πολύ ωραίο ψάρι μαν!! =D>

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Παρ 11 Ιουν 2021, 13:31

:hello: μπράβο σου για τη συνολική τοποθέτηση και με γεια όλα!!!!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Παρ 11 Ιουν 2021, 18:07

εύγε φίλε με το καλό ο ερχομός της κόρακλας σου να σαι καλά :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Παρ 11 Ιουν 2021, 18:16

Πανεμορφη Στηρα μπραβο σου οπως και υπεροχο κειμενο. Αυτες οι Συναγριδες στα ρηχα με εχουν γλεντησει απιστευτα.... :banghead:
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 11 Ιουν 2021, 19:05

Όντως πολύ ωραίο το στόρυ και βγάζει όλη τη λαχτάρα για τη θάλασσα και το ψάρεμα μετά από την τραγική αποχή που μας επέβαλαν, συν όλα τα άλλα που ροκανίζουν την επαφή μας με το υγρό στοιχείο...
Όμορφο το ψάρι, άτιμα τα πολύσπαστα με τους πολλούς κόμπους δεσίματα κλπ αλλά, τελος καλό όλα καλά :)
Άντε και με μια ροζ κυρία τώρα... :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Παρ 11 Ιουν 2021, 21:20

thodoris981 έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 08:41
Ασχετο ...τι ξυλο ειναι το τουφεκι?
Νιαγκον?
Nαι Θόδωρε. Και τα 2. Το λατρεύω το νιαγκόν.
Εννοείται πως και το μοναχικό το λατρεύω. Αυτό κάνω άλλωστε συνήθως κατα μία έννοια.
Απλά είναι ωραίο στις χαρές και τις λύπες να τις μοιράζεσαι με φίλους.
peskandritsas έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 09:02
δικαίωση και μεγάλη χαρά να παρεις το πρώτο ψάρι (και να ναι και τοσο ομορφο) με ενα οπλο δικο σου που του εχεις αφιερώσει τοσο ενέργεια, χρονο και σκέψη :hello:
Με το μικρό έριξα, το πρώην ρόλλερ αλλά και πάλι το ίδιο ωραία φάνηκε σε εμένα τουλάχιστον
gsim έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 11:17
Κι εμείς τα έχουμε πει, αλλά ευκαιρία να σου ξαναπώ πόσο χαίρομαι για αυτά που έρχονται!

Πολύ ωραίο ψάρι μαν!! =D>
Φαντάζεσαι να είμασταν καβάλα στο τρανσάλπ σε κάνα ψάρεμα μακρινό και ονειρεμένο την ημέρα που το έμαθα?
ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 13:31
μπράβο σου για τη συνολική τοποθέτηση και με γεια όλα!!!!
Γειά σου Βασίλαρε μεγαλοπρεπές δελφίνι των 7 θαλασσών.
YDRAYLIKOS έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 18:07
εύγε φίλε με το καλό ο ερχομός της κόρακλας σου να σαι καλά :hello:
Ευχαριστώ πολύ. Επίσης.
Navaho έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 18:16
Πανεμορφη Στηρα μπραβο σου οπως και υπεροχο κειμενο. Αυτες οι Συναγριδες στα ρηχα με εχουν γλεντησει απιστευτα....
Δεν τις βρίσκω να με γλεντήσουν αλλά να κάνω μπανιστήρι.
Καλώς ήλθες κι εσύ στον κόσμο των πολύσπαστων απ'ότι πρόλαβα να δω. ;)
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 19:05
Όντως πολύ ωραίο το στόρυ και βγάζει όλη τη λαχτάρα για τη θάλασσα και το ψάρεμα μετά από την τραγική αποχή που μας επέβαλαν, συν όλα τα άλλα που ροκανίζουν την επαφή μας με το υγρό στοιχείο...
Όμορφο το ψάρι, άτιμα τα πολύσπαστα με τους πολλούς κόμπους δεσίματα κλπ αλλά, τελος καλό όλα καλά :)
Είναι πολύπλοκα στο να τα φτιάξεις και να τα στήσεις σωστά.
Την πρώτη φορά.
Μετά είναι θέμα ελάχιστου χρόνου να συνηθίσει στο να τα οπλίζεις γρήγορα. Ακόμα και το συμβατικό μονολάστιχο όταν το πρωτοπιάσαμε.
Ο κόμπος μέσα απο το λάστιχο θα μου έφευγε και σε συμβατικό. Δεν είμαι κανένας μάγος με τα δεσίματα.
Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Παρ 11 Ιουν 2021, 21:40

Greek-Blue έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 21:20
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 19:05
Είναι πολύπλοκα στο να τα φτιάξεις και να τα στήσεις σωστά.
Την πρώτη φορά.
Μετά είναι θέμα ελάχιστου χρόνου να συνηθίσει στο να τα οπλίζεις γρήγορα. Ακόμα και το συμβατικό μονολάστιχο όταν το πρωτοπιάσαμε.
Ο κόμπος μέσα απο το λάστιχο θα μου έφευγε και σε συμβατικό. Δεν είμαι κανένας μάγος με τα δεσίματα.
Ευχαριστώ για την ευχή και ανταποδίδω.
Θα υπενθυμίσω την εύκολη λύση για τις περιπτώσεις που κόβεται σχοινοκαμπάνα ή γλυστράει κόμπος μέσα από το λάστιχο: δένουμε εξωτερικά από το λάστιχο, με άλλο σχοινάκι, με ψαλιδιά και κάνουμε τη δουλειά μας κατά 99% για το συγκεκριμενο ψάρεμα. :grin:
Μετά, στο σπίτι το φτιάχνουμε σωστά :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:44

Βάγγο τι να πρωτοσχολιασω τώρα?
Θα ξεκινήσω από την είδηση. Με το καλό? Αυτό θεωρώ από τα πιο σημαντικά στη ζωή μας!!! Θα φρενάρει λίγο το ψάρεμα αρχικά αλλά μετά πρέπει το μωρό να τρώει φρέσκο ψάρι. Εσύ θα τονίζεις από τώρα πόσο καταπληκτική τροφή είναι το ψάρι!
Τώρα για τα υπόλοιπα.....ΣΤΗΡΑΚΛΑ.
:hello:

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 12 Ιουν 2021, 12:47

Ο Βαγγελακης είναι μαέστρος !
Κατι σαν τον συνονόματό του vagelis.

Παίρνει δυο τρεις νότες όλες κ όλες και φτιάχνει αριστουργήματα. Κ σε μια κλίμακα.. Αυστηρά ρηχά. ΚΑι βγάζει τα πάντα.
Ροφούς ,στήρες ... τα πάντα...

:hello: :hello:

Με το καλό το κοριτσάκι σου φίλε!
ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Παρ 11 Ιουν 2021, 21:40
Θα υπενθυμίσω την εύκολη λύση για τις περιπτώσεις που κόβεται σχοινοκαμπάνα ή γλυστράει κόμπος μέσα από το λάστιχο: δένουμε εξωτερικά από το λάστιχο, με άλλο σχοινάκι, με ψαλιδιά και κάνουμε τη δουλειά μας κατά 99% για το συγκεκριμενο ψάρεμα. :grin:
Μετά, στο σπίτι το φτιάχνουμε σωστά :)
Και δε "γλυστράει" η ψαλιδιά να φύγει απ το λάστιχο; :-k
Πολύ ενδιαφέρον. Δε το είχα σκεφτεί ποτέ.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 12 Ιουν 2021, 13:49

Μπράβο Ευάγγελε, πολύ ωραία όλα, όπλα, ψάρι, εμπειρία, εύγε! :hello:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το πιάσει, είναι εύκολο θαρρώ...

brwmogazos
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brwmogazos » Σάβ 12 Ιουν 2021, 14:30

Ερωτηση αν και μαλλον ηδη ξερω την απαντηση.

Για εμας τους κολυμπητους που ψαρευουμε κυριως καλοκαιρι και βουταμε πχ 8.00 + στην θαλασσα, να υποθεσω εχουμε χασει το χαραμα οπου θεωρητικα τα πιο μεγαλα ψαρια καθε ειδους ειναι δραστηρια-πεινασμενα αρα ρηχαινουν?

Ειναι σωστος ο συλλογισμος παραπανω η γραφω μπαρουφες?

Δηλαδη απο τη στιγμη που βουταω 8+ το πρωι και κολυμπω για να φτασω πχ σε πιο βαθια-κοφτα κομματια, μακρια απο τις παραλιες με τους λουομενους, εχω χασει πιθανες συναντησεις με μαυροψαρα πχ η ΟΧΙ?

Στη ρηχη ζωνη μεχρι τα 10 μετρα δηλαδη που συνηθως βουτας αν εντοπισεις καποιο ψαρι απο την επιφανεια, πιθανοτατα να προσπερναω μεγαλυτερα ψαρια βραχωμενα ισως που δεν "σουλατσαρουν¨ "μεσημεριατικο¨" ?

Ευχαριστω
Δημητρης

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”