Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Ανδρέας spearfishing
Ονοματεπώνυμο: Ανδρέας αυγουστινατος

Re: Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανδρέας spearfishing » Τετ 09 Ιουν 2021, 17:57

Πολύ ωραίες τοποθετήσεις και αξιοζήλευτα θηράματα!
Και να ήθελα να πω το αντίθετο, να μου πάει βλέποντας την μάχαιρα..! Χαχαχαχ αστειεύομαι φυσικά! Συμφωνώ απόλυτα σε όλα! Δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας για τίποτα, θεωρώ ότι όλοι έχουμε κοινό σκοπό και στόχο! Καλές αναδύσεις να έχετε και καλές θάλασσες! :hello:
Λίγα δευτερόλεπτα ασφυξίας για μια ανάσα ελευθερίας!

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τετ 09 Ιουν 2021, 20:35

Psarogiatros έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 22:21

Δεν είναι απαραίτητο να ψαρεύουν όλοι ή να ψαρεύουν με τον ίδιο ρυθμό. Ακόμη και αυτοί που σταμάτησαν να ψαρεύουν για οποιοδήποτε λόγο (υγεία, ηλικία, κλπ) μπορούν να συνεισφέρουν όμορφα και ωραία σε μια συζήτηση με τις εμπειρίες τους και τις ιδέες τους. ...
:hello:

Psarogiatros έγραψε:
....... Από τη στιγμή όμως που έχουμε χαράξει μια πορεία, μπορεί κάποιος να εκφράσει και κάποια άλλη άποψη γιατί πάντα οι πορείες χρειάζονται επαναπροσδιορισμό και βελτιώσεις, αλλά δεν μπορεί με το καλημέρα να έχουμε αντιρρήσεις, γκρίνια και απόψεις χρακ, κλπ, κλπ. Ακόμη δεν ξεκινήσαμε. Πώς να έχεις αντιρρήσεις πριν φανούν οι κινήσεις και τα αποτελέσματα. Στο κάτω κάτω ένα χόμπι κάνουμε όλοι και πολύ περισσότερο αυτοί που ανέλαβαν τα κοινά. Μην τους σπάμε και τα @@@@@@@. Ας πούμε ένα ευχαριστώ που καταναλώνουν χρόνο από τον ελεύθερό τους χρόνο....
:hello: :hello:

Psarogiatros έγραψε:

Επίσης ακούγεται η άποψη να μην βάζουμε φωτογραφίες κλπ, από ψάρια. Γιατί? Τι είναι πάλι αυτό το καινούργιο? ....Αλλιώς τι να κάνουμε? Να ξεκινήσουμε πλέξιμο?
:lol: :lol:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τετ 09 Ιουν 2021, 20:42

peskandritsas έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 19:13

...μοιραζομαστε εδω μέσα μια κοινή αγάπη για την θάλασσα. εχουμε κοινούς στοχους και παίρνουμε χαρα απο αυτο που κάνουμε.
δεν κανουμε ολοι το ιδιο ακριβώς ομως, ουτε ειμαστε στην ιδια φάση ολοι (ηλικιακα και ψαρευτικά)
αλλος παιρνει χαρά απο βαθειά καρτέρια, αλλος απο ψαρια ξεγελασμένα στον αφρό.
Αλλος ξεκινάει τώρα να ψάχνεται, αλλος εχει φτασει σε σημείο να βαράει 1 ψάρι να καλυπτεται και να βγαινει γεμάτος.
Δεν υπάρχει μοναδική αλήθεια δεν υπάρχει απολύτο. Ο καθένας εχει την δικια του ματιά και αληθεια. Ας μην την βλεπει ως μοναδική..
:shock: :shock:

ρε τσόνα, ρε τσόνα,
που τα ξεσηκώνεις τούτα βρε,
στα τσοντοφορουμ που μπάινεις..? :D
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 08:52

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 22:36
Κάπως έτσι μάλλον είναι τα πράγματα ψαρογιατρέ μου :)

Ας φροντίσουμε η επιστροφή μας στην ΄΄κανονικότητα΄΄ της θάλασας και του ψαρέματός μας αλλά και το πως μοιραζόμαστε τις στιγμές, εμπειρίες, επιτυχίες, αποτυχίες κλπ, να είναι ομαλή, βελτιωμένη εί δυνατόν και σίγουρα, όχι τραυματισμένη και με φοβικά σύνδρομα παθητικής άμυνας...

Καλό καλοκαίρι! :wave:

Ά, η μαχαίρα τα σπάει :grin:
:amen:
Κάποια στιγμή θα γράψω για τη μανία που έχω με τα μαχαίρια :shock:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:10

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 22:54
Πολύ σωστή τοποθέτηση, συμφωνώ σε όλα! Ωραίες ψαριές και πολύ καλά κάνεις και δημοσιεύεις τις φωτογραφίες, γιαυτό άλλωστε είμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε εμπειρίες, ιστορίες και εικόνες. Βεβαίως εγώ δεν μπορώ να μην ξεχωρίσω την φωτό με την στήρα που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία. :hello:

Επί τη ευκαιρία Σταύρο, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που μ' απασχολεί χρόνια τώρα, και που όπου έχω απευθυνθεί, δεν έχω πάρει πειστική απάντηση. Ξέρω ότι κι εγώ,- όπως κι οι περισσότεροι απο μας - θα πηγαίνω στην θάλασσα και θα χαίρομαι του βυθούς, όσο με κρατάνε τα πόδια μου ανεξαρτήτως ηλικίας. Ωστόσο δεν σου κρύβω ότι αγαπάω τις 'μεγάλες' γεμάτες βουτιές στο μπλε, κάτι που ακόμα και σ' αυτήν την ηλικία μπορώ να το πραγματοποιώ με ασφάλεια. Βεβαίως δεν τρέφω και αυταπάτες, τα χρόνια περνάνε, ήδη πλησιάζω τα εξήντα, ο χρόνος δυστυχώς τρέχει αντίστροφα και πάντα αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα μπορώ να επιδίδομαι σε απαιτητικές βουτιές. Φυσικά δεν θεωρώ συμβιβασμό την μετάβαση στην ρηχή ζώνη που και εκεί υπάρχουν ψάρια και συγκινήσεις, αλλά απ' την άλλη όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, ξέρω ότι θα μου κοστίσει.. Οταν ήμουν 50 είχα ρωτήσει τότε ένα οικογενειακό μας φίλο και άριστο γιατρό, και μου είχε δώσει τρία χρόνια - μέχρι τα 53- μου είπε, αλλά βλέπω ότι ευτυχώς διαψεύστηκε! Εσύ ως καθ' ύλην αρμόδιος υπό την διπλή ιδιότητα του ψαροκυνηγού και του γιατρού πιστεύω ότι θα έχεις μια πολύ πιο αξιόπιστη απάντηση, την οποία θα εκτιμήσω δεόντως.
Δημήτρη εμπεριστατωμένη τέτοια απάντηση δεν υπάρχει με την έννοια να υπάρχει μελέτη που να συσχετίζει την ηλικία με τις επιδόσεις του ελεύθερου δύτη και την επίδραση της ηλικίας και των παραγόντων συσχέτισης.
Όμως καθαρά εμπειρικά θα σου πω ότι μπορεί οι παράμετροι που σχετίζονται με την πρόσληψη οξυγόνου (αριθμός ερυθρών, αιματοκρίτης, φερετίνη, κλπ) και την ανταλλαγή αερίων στους πνεύμονες αρχίζουν να γίνονται δυσμενείς για μας με την πάροδο της ηλικίας, όμως υπάρχουν άλλοι παράμετροι που ενώ φθίνουν π.χ. μυική μάζα, επηρεάζουν θετικά το ισοζύγιο. Αυτό που θέλω λοιπόν να πω είναι ότι η ισορροπία αυτή, είναι που θα μας επιτρέπει να καταδυόμαστε σε βάθη ικανοποιητικά (αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικό για τον καθένα) μέχρι τα "βαθιά" γεράματά μας. Αυτό που μπορεί να επηρεάζει περισσότερο είναι η φυσική κατάσταση που όλοι γνωρίζουμε ότι επηρεάζει πολύ σημαντικά. Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη άσκηση είναι το υγρό στοιχείο και μόνο στην περίπτωση που δεν γίνεται τότε επιλέγουμε κάποια γυμναστική. Και το γρήγορο περπάτημα, ας πούμε 6-7 χιλιόμετρα αυξάνει πολύ την αντοχή μας. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγω χειμώνα καλοκαίρι το ίδιο μοτίβο ψαρέματος. Για να κρατάω καλή φυσική κατάσταση. Η ισορροπία στο σωματικό βάρος είναι παράγοντας που μπορούμε να ελέξουμε καλύτερα και που επηρεάζει αντοστρόφως ανάλογα και εκθετικά τις επιδόσεις μας. Το λίπος είναι κακός γείτονας.
Θα σου πω λοιπόν τι έχω δει με τα μάτια μου και από κει και πέρα θεωρώ ότι θα αναθαρρήσεις. Άνθρωπος που ασχολήθηκε βέβαια σε όλη τη ζωή μου με το υποβρύχιο κυνήγι, 70 χρόνων βούτηξε μπροστά μου 30 μέτρα για να δει το ροφό που του έδειχνα. Για να γυρίσει απάνω και να μου πει χωρίς δεύτερη ανάσα, τρελός είσαι Σταυρή, αφού το ψάρι κοιτάζει προς τα μέσα. Αυτή επίσης την περίοδο σε ένα βάθος περίπου 20 μέτρα έψαξε μια πλάκα με την πεντάενα και όταν γύρισε προς τα πάνω τον βλέπω να ξανακάθεται και να περιμένει. Πλησίασε ένα σαργός, τον χτύπησε και ανεβαίνοντας του λέω. Ήντα κάνεις βορέ Μανώλη. Μου λέει, είπα να κάνω ένα καρτέρι όπως εσύ. Εκεί τα είδα όλα.
Οπότε μη φοβάσαι. Θα "ακούμε" το σώμα μας και θα προχωράμε με προσοχή.

ΥΓ. Μετά τα 80, πρώτα ο Θεός θα δείξουμε σε μερικά γατάκια εδώ μέσα πως ψαρεύονται τα λαβράκια :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:10

GoRaN έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 22:55
Γειά σου ψαρογιατρέ μερακλή!!!
Γειά σου φιλαράκι!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:12

gsim έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 08:50

Μιλάμε το εργαλείο είναι φονικό... :shock:
Γιώργο πρέπει να δεις πως κόβει μπριζόλες. θα το πάμε για δοκιμή πυλωτή του sexy agori :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:13

VIPER έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 09:03
Μια χαρά DOC.Καλή επάνοδο καλό καλοκαίρι.Καλοφαγωτα. =D>
Καλό καλοκαίρι Άλεξ!!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:14

stelarasA'MAK έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 09:37
Γιατρε, τέτοιες φωτογραφίες τιμούν το ψαροντούφεκο και την ερασιτεχνική αλιεία γενικότερα.Τα σέβη μου.
Όλες από Απρίλη?
Συναγρίδες Απρίλη Ιούνη? Νο?? :D
Απρίλη μόνο αυτή που ανέβασα viewtopic.php?f=1&t=68218.
Ιούνιο μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι που να αξίζει να πατήσω σκανδάλη. Βγαίνουν ψάρια ανά την Ελλάδα. Εγώ δεν έχω ακόμη πιάσει κάτι.
Κάτσε να βάλω καταψύκτη καβάτζα πρώτα :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:16

andrianblue έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 09:46
Ετσι!
Σιγα σιγα να επανελθουμε στους ρυθμους μας!
Το μαχαιρι πανεμορφο!!
:good:
Να σαι καλά φιλαράκι!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:17

hariska έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 09:54

Υ. Γ. Ρε τι σπάθα είναι αυτή; :shock:
Για όλες τις δουλειές. Μέχρι και μπράτσα κάνεις άμα τη δουλεύεις!! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:19

matador23 έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 11:00
καλημερα Γιατρε!!!

Οταν βλεπεις το Μαστορα και το Γιατρο μαζι , το μονο που απομενει ειναι να ζηλεψεις τη παρεα!!

Θα ηθελα ειλικρινα, να ειμαι μαζι σας.
Δεν χρειαζεται να ψαρεψω.
Απλα να αραζω και να κουβεντιαζουμε στη βαρκα πριν ή μετα τις βουτιες!!

Ειστε φοβερη παρεα!! :hello:

( Αν ειναι καλο παιδι μπορει να παρουμε και το Μαλλια μαζι ) :mrgreen:
Ο μάστουρας λείπει ταξίδι αναψυχής.... :lol:
Μετά θα λέει ότι έχει πάει για δουλειά :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:20

chrissfak έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 12:04
Κρατάτε γερά!
Ναιιιιιι!!!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:21

peskandritsas έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 19:13

σορρυ γιατρε ξεκινησα και δε μπορουσα να σταματησω :wave:
γράψε ρε Αντρέα, γράψε ελεύθερα. Αφού γράφεις μέσα από τη ψυχή σου και όλοι το καταλαβαίνουμε!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:21

Navaho έγραψε:
Τετ 09 Ιουν 2021, 17:43
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψη σου. Το άκουσα και γω αυτό να μη βάζουμε λέει φωτό. Όχι. Να βάζουμε. Να γεμίσουμε φωτό. Αλλά φωτό νόμιμες και όμορφες που εξυμνούν την ερασιτεχνική αλιεία όχι φωτο που να δημιουργούν προβλήματα. Κατά τα άλλα ο γνωστός γιατρός με όμορφες και ζηλευτες ψαριες και πλέον και μαχαίρι!
γειά σου φιλιοτσάκι!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”