Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Re: Για να μην ξεχνιόμαστε!!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:22

Ανδρέας spearfishing έγραψε:
Τετ 09 Ιουν 2021, 17:57
Και να ήθελα να πω το αντίθετο, να μου πάει βλέποντας την μάχαιρα..!
:lol: :lol:
:hello:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:23

mkoume έγραψε:
Τετ 09 Ιουν 2021, 20:42
peskandritsas έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 19:13
:shock: :shock:

ρε τσόνα, ρε τσόνα,
που τα ξεσηκώνεις τούτα βρε,
στα τσοντοφορουμ που μπάινεις..? :D
Ρε Μάνο, ρε Μάνο, πάνω που πάμε να τον ηρεμήσουμε του το ξαναθυμίζεις? :lol: :lol:

gpag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpag » Πέμ 10 Ιουν 2021, 10:34

Ντοκ τα σέβη μου!!!!
:hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Πέμ 10 Ιουν 2021, 10:42

Psarogiatros έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:12
gsim έγραψε:
Τρί 08 Ιουν 2021, 08:50

Μιλάμε το εργαλείο είναι φονικό... :shock:
Γιώργο πρέπει να δεις πως κόβει μπριζόλες. θα το πάμε για δοκιμή πυλωτή του sexy agori :lol: :lol:
Ωωωωω, με έφτιαξες τώρα.... \:D/

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 10 Ιουν 2021, 12:11

Γιατρέ μου σωστές κουβέντες για ακόμα μια φορά.
Το δίδυμο Μάστορας-Γιατρός είναι άπαιχτο όποιος τους έχει ζήσει στις μαζώξεις τυχερός.
Όσο για τη σπάθα πάλι καλά που είσαι οδοντίατρος... :rotfl:
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Πέμ 10 Ιουν 2021, 12:24

Psarogiatros έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 09:10
dimitrikotz έγραψε:
Δευ 07 Ιουν 2021, 22:54
Πολύ σωστή τοποθέτηση, συμφωνώ σε όλα! Ωραίες ψαριές και πολύ καλά κάνεις και δημοσιεύεις τις φωτογραφίες, γιαυτό άλλωστε είμαστε εδώ, για να μοιραζόμαστε εμπειρίες, ιστορίες και εικόνες. Βεβαίως εγώ δεν μπορώ να μην ξεχωρίσω την φωτό με την στήρα που είναι και η μεγάλη μου αδυναμία. :hello:

Επί τη ευκαιρία Σταύρο, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που μ' απασχολεί χρόνια τώρα, και που όπου έχω απευθυνθεί, δεν έχω πάρει πειστική απάντηση. Ξέρω ότι κι εγώ,- όπως κι οι περισσότεροι απο μας - θα πηγαίνω στην θάλασσα και θα χαίρομαι του βυθούς, όσο με κρατάνε τα πόδια μου ανεξαρτήτως ηλικίας. Ωστόσο δεν σου κρύβω ότι αγαπάω τις 'μεγάλες' γεμάτες βουτιές στο μπλε, κάτι που ακόμα και σ' αυτήν την ηλικία μπορώ να το πραγματοποιώ με ασφάλεια. Βεβαίως δεν τρέφω και αυταπάτες, τα χρόνια περνάνε, ήδη πλησιάζω τα εξήντα, ο χρόνος δυστυχώς τρέχει αντίστροφα και πάντα αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα μπορώ να επιδίδομαι σε απαιτητικές βουτιές. Φυσικά δεν θεωρώ συμβιβασμό την μετάβαση στην ρηχή ζώνη που και εκεί υπάρχουν ψάρια και συγκινήσεις, αλλά απ' την άλλη όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου, ξέρω ότι θα μου κοστίσει.. Οταν ήμουν 50 είχα ρωτήσει τότε ένα οικογενειακό μας φίλο και άριστο γιατρό, και μου είχε δώσει τρία χρόνια - μέχρι τα 53- μου είπε, αλλά βλέπω ότι ευτυχώς διαψεύστηκε! Εσύ ως καθ' ύλην αρμόδιος υπό την διπλή ιδιότητα του ψαροκυνηγού και του γιατρού πιστεύω ότι θα έχεις μια πολύ πιο αξιόπιστη απάντηση, την οποία θα εκτιμήσω δεόντως.
Δημήτρη εμπεριστατωμένη τέτοια απάντηση δεν υπάρχει με την έννοια να υπάρχει μελέτη που να συσχετίζει την ηλικία με τις επιδόσεις του ελεύθερου δύτη και την επίδραση της ηλικίας και των παραγόντων συσχέτισης.
Όμως καθαρά εμπειρικά θα σου πω ότι μπορεί οι παράμετροι που σχετίζονται με την πρόσληψη οξυγόνου (αριθμός ερυθρών, αιματοκρίτης, φερετίνη, κλπ) και την ανταλλαγή αερίων στους πνεύμονες αρχίζουν να γίνονται δυσμενείς για μας με την πάροδο της ηλικίας, όμως υπάρχουν άλλοι παράμετροι που ενώ φθίνουν π.χ. μυική μάζα, επηρεάζουν θετικά το ισοζύγιο. Αυτό που θέλω λοιπόν να πω είναι ότι η ισορροπία αυτή, είναι που θα μας επιτρέπει να καταδυόμαστε σε βάθη ικανοποιητικά (αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι σχετικό για τον καθένα) μέχρι τα "βαθιά" γεράματά μας. Αυτό που μπορεί να επηρεάζει περισσότερο είναι η φυσική κατάσταση που όλοι γνωρίζουμε ότι επηρεάζει πολύ σημαντικά. Προσωπικά θεωρώ ότι η καλύτερη άσκηση είναι το υγρό στοιχείο και μόνο στην περίπτωση που δεν γίνεται τότε επιλέγουμε κάποια γυμναστική. Και το γρήγορο περπάτημα, ας πούμε 6-7 χιλιόμετρα αυξάνει πολύ την αντοχή μας. Αυτός είναι και ο λόγος που επιλέγω χειμώνα καλοκαίρι το ίδιο μοτίβο ψαρέματος. Για να κρατάω καλή φυσική κατάσταση. Η ισορροπία στο σωματικό βάρος είναι παράγοντας που μπορούμε να ελέξουμε καλύτερα και που επηρεάζει αντοστρόφως ανάλογα και εκθετικά τις επιδόσεις μας. Το λίπος είναι κακός γείτονας.
Θα σου πω λοιπόν τι έχω δει με τα μάτια μου και από κει και πέρα θεωρώ ότι θα αναθαρρήσεις. Άνθρωπος που ασχολήθηκε βέβαια σε όλη τη ζωή μου με το υποβρύχιο κυνήγι, 70 χρόνων βούτηξε μπροστά μου 30 μέτρα για να δει το ροφό που του έδειχνα. Για να γυρίσει απάνω και να μου πει χωρίς δεύτερη ανάσα, τρελός είσαι Σταυρή, αφού το ψάρι κοιτάζει προς τα μέσα. Αυτή επίσης την περίοδο σε ένα βάθος περίπου 20 μέτρα έψαξε μια πλάκα με την πεντάενα και όταν γύρισε προς τα πάνω τον βλέπω να ξανακάθεται και να περιμένει. Πλησίασε ένα σαργός, τον χτύπησε και ανεβαίνοντας του λέω. Ήντα κάνεις βορέ Μανώλη. Μου λέει, είπα να κάνω ένα καρτέρι όπως εσύ. Εκεί τα είδα όλα.
Οπότε μη φοβάσαι. Θα "ακούμε" το σώμα μας και θα προχωράμε με προσοχή.

ΥΓ. Μετά τα 80, πρώτα ο Θεός θα δείξουμε σε μερικά γατάκια εδώ μέσα πως ψαρεύονται τα λαβράκια :lol: :lol:
Όχι μόνο εμπεριστατωμένη, αλλά και απάντηση που με γέμισε αισιοδοξία και χαμόγελο! Μπορώ να πω ότι μου έφτιαξες την μέρα, να' σαι πάντα καλά εύχομαι και την ιστορία σου με τον εβδομηντάρη θα την τυπώσω και θα την κάνω κορνίζα!! :hello: :hello:

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Πέμ 10 Ιουν 2021, 14:29

Γεια σου βρε Σταύρο με τα ωραία σου.
Συμφωνώ κι εγώ με όσα λες. Και στην καραντίνα βούτηξα 2 φορές και φέτος τον Μαϊο έτοιμος ήμουν.
Δεν κρύβω όμως πως κι εγώ ένιωσα υποσυνείδητες ενοχές με όλα αυτά που έγιναν-γίνονται.
Απόρησα κι εγώ που ενώ σίγουρα πολλά άτομα της όμορφης παρέας μας σίγουρα έχουν προλάβει να ψαρέψουν και να βγάλουν τα ψαράκια τους
δεν τα ανέβασαν -μοιράστηκαν.
Νομίζω οτι επειδή εδώ ως επί το πλείστων έχουμε μείνει άτομα που πραγματικά αγαπάμε και σεβόμαστε τη θάλασσα, που ψαρεύουμε με σύνεση, χωρίς απληστία και ματαιοδοξία, είμαστε τελικά πιο συγκρατημένοι από τους περισσότερους.
Στα γνωστά σόσιαλ μύδια, με το που μπήκε 1η Ιούνη...αράδες οι φωτογραφίες με ψάρια που πιάστηκαν 1η Ιούνη..... :^o
Οι παράνομοι...όχι οτι δεν το περιμέναμε..ακάθεκτοι..
Δεν τους αρκεί που κάνουν ότι ζημιά κάνουν...θέλουν και την πρέζα τους..τα λάικ.
Καμία ενοχή για τα προβλήματα που δημιουργούν στους υπόλοιπους.
Φταίει και ο ερασιτέχνης χομπίστας βεβαίως. Θα το κάνει το λάικ, θα το βαρέσει το παλαμάκι.
Εγώ απο προσωπική απόφαση σταμάτησα να επικροτώ οποιαδήποτε σύλληψη γνωρίζω πως προέρχεται απο παράνομους και ας ξέρω κάποιους προσωπικά.
Και ας ξέρω οτι είναι καλοί άνθρωποι.
Το να επικροτώ την επιζήμια παρανομία εις γνώση μου με κάνει συνένοχο στο δικό μου μυαλό. Τόσο απλά.
Συμφωνώ όμως μαζί σου. Πρέπει να ανεβάζουμε εδώ μέσα τις ψαριές μας. Όχι φυσικά για να δειχτούμε αλλά για να μοιραστούμε τη χαρά και τα συναισθήματα με τα φιλαράκια της παρέας. :hello:

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 10 Ιουν 2021, 16:17

Μπράβο ρε Σταύρο. Ποσταρε εσύ τα ψάρια του ψηλου. Εεε τα δικά σου εννοώ :taunt:

Τώρα που περνάς κ τα μαγιάτικα πετονιά, δε σε ξαναβλέπω να πιάνεις τριλαστιχο :D

Greek-Blue έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 14:29
Εγώ απο προσωπική απόφαση σταμάτησα να επικροτώ οποιαδήποτε σύλληψη γνωρίζω πως προέρχεται απο παράνομους και ας ξέρω κάποιους προσωπικά.
Και ας ξέρω οτι είναι καλοί άνθρωποι.
Το να επικροτώ την επιζήμια παρανομία εις γνώση μου με κάνει συνένοχο στο δικό μου μυαλό. Τόσο απλά.
Συμφωνώ όμως μαζί σου. Πρέπει να ανεβάζουμε εδώ μέσα τις ψαριές μας. Όχι φυσικά για να δειχτούμε αλλά για να μοιραστούμε τη χαρά και τα συναισθήματα με τα φιλαράκια της παρέας. :hello:
=D>
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Πέμ 10 Ιουν 2021, 17:22

Ο γιατρος περα απο δεινος ψαρας ειναι και δεινος στα λογια.
Σκεφτεται απλα και πολλες φορες τον πιανω να κανει λιανα αυτο ππυ στριφογυριζει στο μυαλο μου χωρις λογικο ειρμο.
Και απο τσ αλλα παιδια εξαιρετικες τοποθετησεις.
Ας λειπει το αυτομαστιγωμα, δεν εχουμε κατι να κρυψουμε.
Οι ενοχες ανηκουν στους μαναβηδες και τους αχορταγους.
Ομορφα ψαρια ομορφα πιασμενα ειναι το χομπι μας.
Ας τα δειχνουμε στο σωστο μεγεθος ,στις σωστες ποσοτητες,
Οσο μας αναλογουν.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:20

Greek-Blue έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 14:29

Νομίζω οτι επειδή εδώ ως επί το πλείστων έχουμε μείνει άτομα που πραγματικά αγαπάμε και σεβόμαστε τη θάλασσα, που ψαρεύουμε με σύνεση, χωρίς απληστία και ματαιοδοξία, είμαστε τελικά πιο συγκρατημένοι από τους περισσότερους.

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:21

xareas έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 12:11
:lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:24

mojo έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 16:17

Τώρα που περνάς κ τα μαγιάτικα πετονιά, δε σε ξαναβλέπω να πιάνεις τριλαστιχο :D
Μέχρι στιγμής δεν έχει κάτσει ψάρι στη βέργα. Συνέχεια λέω δεν το πέτυχα, μέχρι να δω ότι είναι πετονιά!!!

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:26

thodoris981 έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 17:22
αυτο ππυ στριφογυριζει στο μυαλο μου χωρις λογικο ειρμο.
Έτσι είναι Θοδωρή. Όταν βγάζεις το γίγαντα που έβγαλες όλα θολώνουν στο μυαλό. :lol: :lol: :rotfl:

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 12 Ιουν 2021, 14:14

Psarogiatros έγραψε:
Σάβ 12 Ιουν 2021, 11:24
mojo έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 16:17

Μέχρι στιγμής δεν έχει κάτσει ψάρι στη βέργα. Συνέχεια λέω δεν το πέτυχα, μέχρι να δω ότι είναι πετονιά!!!
:rotfl:
Φαντάζομαι:
- Ωνα σου ...
- Όι , το πέτυχα

:lol:
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Κυρ 13 Ιουν 2021, 11:14

xareas έγραψε:
Πέμ 10 Ιουν 2021, 12:11
....
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”