το χρυσό βατόμουρο

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimitrikotz

το χρυσό βατόμουρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 29 Αύγ 2020, 17:53

Πρέπει να το κάνουμε κι αυτό, Διαγωνισμός 'Χρυσό βατόμουρο' στο ψαροντούφεκο. Κι αν το κάνουμε θέτω σοβαρή υποψηφιότητα! Από τις λίγες φορές που το αποτέλεσμα ήταν απολύτως μηδενικό, παρ' ότι ψάρια υπήρχαν και ήταν μάλιστα και πολύ δεκτικά στις προσεγγίσεις μου. Παρά την αποτυχία, είχα την ευκαιρία να εξάγω χρήσιμα συμπεράσματα που αν και δεν έχω αμφιβολία ότι τα ξέρετε, τα μοιράζομαι μαζί σας.

Πρώτον καθ' όλη την διάρκεια της παραμονής μου στην θάλασα υπήρχε ένα ισχυρότατο ρεύμα, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο να χαλαρώσω και να προετοιμαστώ για την κατάδυση. Ενώ έχω ένα ταλέντο να καταφέρνω να ρίχνω τους παλμούς μου και να κάνω ήρεμες βουτιές, στην συγκεκριμένη εξόρμηση, μου ήταν εντελώς αδύνατο. Η έλλειψη χαλάρωσης και η έκδηλη νευρικότητα είχαν ως αποτέλεσμα τις εντελώς άτσαλες προσεγγίσεις με βολές σε λάθος χρόνους.

Δεύτερο και κύριο: Ψυχολογικός παράγοντας. Από τις τελευταίες εξορμήσεις πριν την αναγκαστική επιστροφή και το μυαλό μου μόνο στην θάλασσα δεν ήταν. Ως δια μαγείας όλα τα θέματα που είχα τόσο καιρό καταφέρει να κλείσω σε ένα κουτί και να μην με απασχολούν, ξαφνικά επέστρεψαν δριμύτερα. Αρχισα να σκέφτομαι τα πάντα και γρήγορα διαπίστωσα ότι ήταν από τις σπάνιες φορές που δεν χαιρόμουνα στην θάλασσα. Την θάλασσα την έχω ως καταφύγιο γιατί καταφέρνω να αδειάζω το μυαλό μου απ' όλα τα επίγεια, αλλά εκείνη την φορά δεν λειτούργησε..

Ως προς τα ψάρια που έχασα, ειλικρινά δεν χαλάστηκα καθόλου, ειδικά στον ροφό μην πω ότι το χάρηκα κιόλας! Όλα όμως ήταν σε τέτοιο βαθμό χαζά που αργά ή γρήγορα τα βλέπω σε κάποιο φούρνο!
phpBB [video]

Κοτοπουλο

Re: το χρυσό βατόμουρο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κοτοπουλο » Σάβ 29 Αύγ 2020, 18:21

Δεν πειράζει την επόμενη φορά. ..Πάντως απ ότι βλέπω είδες αρκετά ψάρια :thumbsup: Τον τίτλο τον κέρδισες πάντως χεχε :D

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Σάβ 29 Αύγ 2020, 19:46

Καλά αν χαλιεσαι για αυτές τις αστοχίες και για μια μέρα μόνο να σου πω πως εγώ έπρεπε να έχω πάρει Grammy αστοχίας με τόσες χαμένες βολές..

ΥΓ..Εγώ πιστεύω φταίει το όπλο..δωστο μου εμένα να σου φτιαξει η ψυχολογία! :yahoo: :yahoo:

Πέρα από την πλάκα έχεις αποδείξει τι κυνηγός εισαι,μια μέρα ηταν..πάει!
Real eyes,realize,real lies..

Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Σάβ 29 Αύγ 2020, 19:48

Σε τέτοιο διαγωνισμό σίγουρα θα διεκδικούσα 2η - 3η θέση οπότε μη σκάς :mrgreen:
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Σάβ 29 Αύγ 2020, 20:04

Εμείς να είμαστε γεροί και η θάλασσα και τα ψάρια της εκεί είναι. Η μεγαλύτερη απόλαυση είναι να κολυμπάς σε βυθούς με ζωή, το αν θα πιάσεις είναι και θέμα μέρας, αλλά δεν είναι αυτό και το ζητούμενο. Όσο για το όπλο Τάκη κι εγώ το σκέφτηκα μήπως κάτι δεν έχω κάνει καλά, αλλά πάντα κάτι άλλο θα φταίει εκτός από μας!!! Πάντως ως βασικός διεκδικητής του τίτλου πραγματικα ζηλεύω ή μάλλον θαυμάζω κάτι συναδέλφους που βαράνε στα 4-5 μέτρα μικρούς στόχους και πετυχαίνουν κέντρο. Αυτοί πάνε για τα αντίθετα βραβεία!

Άβαταρ μέλους
mahladis
Ονοματεπώνυμο: Αχλαδής Μάνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mahladis » Δευ 31 Αύγ 2020, 11:04

Ωραίο βίντεο.

Ρε φίλε, μπας κι έχει στραβώσει καμιά βέργα?
No Fear

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 31 Αύγ 2020, 11:35

mahladis έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 11:04
Ωραίο βίντεο.

Ρε φίλε, μπας κι έχει στραβώσει καμιά βέργα?
Eυχαριστώ φίλε μου, η βέργα δύσκολο να έχει στραβώσει γιατί είναι φετινή εφτάρα και δεν την έχω ζορίσει με τρύπες ή κανένα μεγάλο ψάρι. Σκέφτηκα μπλεξίματα της πετονιάς με τις καμπάνες κλπ γιατί βλέπω ότι η βέργα δεν εξαντλεί το δραστικό βεληνεκές σύμφωνα με τις πολύ καλές δυνατότητες αυτού του όπλου. Θα πρέπει δοκιμάσω την διαδρομή της σε μία μεγάλη επιφάνεια εκτός νερού, να δω αν βρίσκει πουθενά. Δυστυχώς ο χρόνος πλέον ελάχιστος...

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Δευ 31 Αύγ 2020, 14:31

Άξιος νικητής του τίτλου!
Σε ωραία μεριά βουτάς, εγώ σπάνια βλέπω πάνω από ένα αξιόλογο ψάρι σε κάθε εξόρμηση.
Ποιο όπλο κρατάς, και πως το έχεις στημένο?

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 31 Αύγ 2020, 14:42

savvas έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 14:31
Σε ωραία μεριά βουτάς, εγώ σπάνια βλέπω πάνω από ένα αξιόλογο ψάρι σε κάθε εξόρμηση.
Χα χα με πολύ κόπο την σήκωσα την κούπα!! Όντως πανέμορφα μέρη, και αυτά βεβαρυμένα ψαρευτικά και γιαυτό μου έκανε εντύπωση που είδα τόσα ψάρια. Το όπλο είναι το κλασικό blue raptor 105 με δύο δεκαεπτάρια λάστιχα και εφτάρα βέργα. Εσχάτως που όλα μου φταίνε, έχει αρχίσει να με ενοχλεί η ανάκρουση του, ιδίως όταν είναι οπλισμένο στις ψηλές σκάλες, βλέποντας βέβαια και τα διάφορα πολύσπαστα κλπ. Πάντως είναι ωραίο όπλο, και εντελώς άδικο να αποδίδω εκεί τις αστοχίες μου!!

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 31 Αύγ 2020, 21:46

dimitrikotz έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 14:42
savvas έγραψε:
Δευ 31 Αύγ 2020, 14:31
Χα χα με πολύ κόπο την σήκωσα την κούπα!! Όντως πανέμορφα μέρη, και αυτά βεβαρυμένα ψαρευτικά και γιαυτό μου έκανε εντύπωση που είδα τόσα ψάρια. Το όπλο είναι το κλασικό blue raptor 105 με δύο δεκαεπτάρια λάστιχα και εφτάρα βέργα. Εσχάτως που όλα μου φταίνε, έχει αρχίσει να με ενοχλεί η ανάκρουση του, ιδίως όταν είναι οπλισμένο στις ψηλές σκάλες, βλέποντας βέβαια και τα διάφορα πολύσπαστα κλπ. Πάντως είναι ωραίο όπλο, και εντελώς άδικο να αποδίδω εκεί τις αστοχίες μου!!
απορω γιατι αναρωτιεσαι !!! [-(
αυτο ειναι ,τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια!! :-"

....μη πεις ο ελεφαντας !!!! [-X
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 31 Αύγ 2020, 23:26

απορω γιατι αναρωτιεσαι !!! [-(
αυτο ειναι ,τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια!! :-"

....μη πεις ο ελεφαντας !!!! [-X
[/quote]

Μήπως ο θαλάσσιος ελέφαντας?

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 01 Σεπ 2020, 18:59

dimitrikotz έγραψε:
Σάβ 29 Αύγ 2020, 17:53
ειδικά στον ροφό μην πω ότι το χάρηκα κιόλας!
Δημήτρη πρέπει να αποφασίσεις. Δεν γίνεται να προτείνεις απαγόρευση ροφού και να σημαδεύεις ροφό (το ότι έφυγε το ψάρι τραυματισμένο δεν έχει σημασία....) και μάλιστα με το φακό στο χέρι. Και να γράφεις ότι χάρηκες. Σε προηγούμενο βίντεο με μεγάλο ροφό που δεν τον είδαμε καν, έγραψες ότι είχε κεφάλι μέσα, αλλιώς....αλλιώς τι? θα τον μπουμπούναγες μέσα στην τρύπα με το φακό. Μην ρίξεις καθόλου. Δεν γίνεται να γράφεις για μαγιάτικο και το μαγιάτικο να είναι λίγο μεγαλύτερο από το φακό στο χέρι.
Δεν γίνεται να αναφέρεις σε βίντεο δικό μου προηγούμενο ότι ευτυχώς που είχα δουλειές αγροτικές και θα γλυτώσουν μερικοί (αρσενικό) εννοώντας ροφούς χωρίς να δεις υπόλοιπα είδη ψαριών (βλέπεις, πολύ ευγενικά δεν σχολίασα τη μπηχτή εκτός αν έκανες ορθογραφικό λάθος).
Γιατί έτσι δημιουργούνται συνειρμοί και τάσεις. Αποφάσισε πρώτα εσύ τι θες να κάνεις με το ψάρεμά σου, π.χ. στο ανοιχτό νερό, στην τρύπα, ροφός ή όχι ροφός και μετά το ξανασυζητάμε!
Αυτά στα γράφω καλοπροαίρετα γιατί θεωρώ ότι μπορείς να προσφέρεις στο φόρουμ.
:hello:

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 01 Σεπ 2020, 23:42

Σταύρο καλοπροαίρετα κι εγώ σου λέω ότι αυτό που σου' γραψα δεν για τους ροφούς δεν ήταν μπηχτή, χιούμορ ήταν ίσως κακό, αλλά δεν υπήρχε κακή πρόθεση. Τα ψάρια που πιάνεις, τα πιάνεις με τεχνική και ικανότητες και πραγματικά μαγκιά σου, αυτά που κάνεις εσύ δεν μπορώ να τα κάνω εγώ, οπότε δεν με παίρνει και να σε ειρωνευτώ.
Τώρα ως προς τα υπόλοιπα. Με τους ροφούς γενικά έχω μία αμφιθυμία, αλλά κατηγορηματικά είμαι υπέρ της απαγόρευσης, έστω κι αν αυτό θα έχει επίδραση και στα δικά μου ψαρέματα. Ο συγκεκριμένος που χτύπησα, ευτυχώς δεν τραυματίστηκε καν, αστόχησα τόσο απελπιστικά που απ'ότι κατάλαβα η βέργα δεν πρέπει να τον άγγιξε καθόλου. Για τον φακό καλά κάνεις και μου την λες, δεν θα επικαλεστώ το γνωστό επιχείρημα ότι με αυτόν τον τρόπο αποφεύγουμε την σύλληψη μικρών ψαριών, αυτό είναι καθαρή υπεκφυγή, σπανίως τον χρησιμοποιώ πλέον αλλά από την άλλη δύσκολα και τον αποχωρίζομαι!
Τέλος το μαγιάτικο δεν ήταν μαγιάτικο, μάλλον καρβούνι ήταν, αλλά και αυτό μικρό δεν το αρνούμαι.
Ειλικρινά δεν θέλω να κάνω τον τιμητή των πάντων εδώ πέρα, ιδίως όταν παίρνω τόσες πολλές λάθος επιλογές και κάνω τόσα πολλά φάουλ όπως πολύ σωστά επεσήμανες. Πάντως σε διαβεβαιώ ότι αυτά που υποστηρίζω δεν τα υποστηρίζω υποκριτικά υπό την έννοια ότι άλλα λέω και άλλα κάνω, ίσως είναι μία φωνή αγωνίας και τίποτα άλλο.
Αυταπάτες δεν τρέφω, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει και σιγά σιγά κάθε χρόνο η θάλασσες μας θα γίνονται όλο και πιό φτωχές. Αυτό με θλίβει όπως και όλους μας, όχι γιατί δεν πιάνω πια ψάρια αλλά γιατί είναι κρίμα τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας να ζήσουν σε ένα χειρότερο κόσμο απ' ότι ζούμε εμείς. Και γιαυτά που γίνονται δεν βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω. Και έτσι θα γράφουμε, θα γράφουμε και θα λέμε λόγια για το τίποτα!

Άβαταρ μέλους
mitsosub

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Δευ 07 Σεπ 2020, 12:05

μιλαμε για γκίνια...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 07 Σεπ 2020, 14:25

mitsosub έγραψε:
Δευ 07 Σεπ 2020, 12:05
μιλαμε για γκίνια...
Συμβαίνουν συνονόματε, να είμαστε καλά να βουτάμε!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”