Μονόφτερη VS δίφτερη και ανάλογο πάχος.

Ψαροτούφεκο, πέδιλα, στολή, σημαδούρα, λάστιχα, βέργες και πατέντες.
Άβαταρ μέλους
GEORGE FLOROS GR

Μονόφτερη VS δίφτερη και ανάλογο πάχος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GEORGE FLOROS GR » Παρ 26 Ιουν 2020, 15:13

Γειά σε όλους !

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να αναλύσει τα πλεονέκτήματα και τα μειονέκτήματα , καθώς και την ορθή επιλογή ( κτλ) ;

Ευχαριστώ πολύ .

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Re: Μονόφτερη VS δίφτερη και ανάλογο πάχος.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Παρ 26 Ιουν 2020, 15:33

Μονολαστιχα και διφτερες δεν ταιριαζουν γιατί χρειάζεται περισσότερη ισχυ. Διφτερη σε τρύπα με τιποτα γιατι θα χάσεις την βεργα. Σε ψαρια που σκιζονται ευκολα (πχ συναγριδες) η κακοχτυπημενα οπωσδηποτε η διφτερη υπερτερει.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 26 Ιουν 2020, 15:54

tas έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 15:33
Μονολαστιχα και διφτερες δεν ταιριαζουν γιατί χρειάζεται περισσότερη ισχυ. Διφτερη σε τρύπα με τιποτα γιατι θα χάσεις την βεργα. Σε ψαρια που σκιζονται ευκολα (πχ συναγριδες) η κακοχτυπημενα οπωσδηποτε η διφτερη υπερτερει.
Δεν έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα...
Στη διφτερη ,μας σώζει συνήθως το κάτω φτερό που ανοίγει άμεσα...άρα θεωρητικά και με μονοφτερη με το φτερό κάτω, ίδια δουλειά κάνεις...
Ψαχνομαι βασικά αν με φτερό από κάτω, ρίχνει απόλυτα ίσια, όπως έχω εξακριβώσει για τη διφτερη, ή ρίχνει "ψηλά"....
Το βασικότερο πλεονέκτημα μιας μονοφτερης, είναι ότι στο φτεράκι δεν είναι χωνεμενη,άρα αδύνατη... έτσι σε βολή σε βράχο είναι ανθεκτικότερη...όσες διφτερες έχω καταστρέψει είναι από αυτό το λόγο....κάτι που στις μονοφτερες δεν υφίσταται.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Παρ 26 Ιουν 2020, 16:31

Υπάρχουν υπέρ και κατά, αλλά έχει να κάνει με τον τρόπο που ψαρεύει κανείς.

Δίφτερη αποκλειστικά για καρτέρια και ανοιχτά νερά, εμφανώς πλεονεκτείς σε περίπτωση κακής βολής, ή σε ψάρια που έχουν λεπτή σάρκα πχ μαγιάτικο και ξεψαρίζουν εύκολα. Τους βράχους απλά τους ξεχνάς εκτός αν έχει από κάτω το τέρας. Σε κάθε άλλη περίπτωση το πιο πιθανό είναι να χάσεις ένα ποσό που αντιστοιχεί στην αξία ενός ψαροντούφεκου.

Μονόφτερη, πολύ πιο μανιτζέβελη, μπορείς να την έχεις σε κάθε τρόπο ψαρέματος, δεν θα φοβηθείς την τρύπα, αλλά θα κάνεις και τα καρτέρια σου.
Προσωπικά μετά από πολλές αμφιταλαντεύσεις, τείνω να χρησιμοποιώ περισσότερες μονόφτερες βέργες καθαρά για λόγους πρακτικούς.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Παρ 26 Ιουν 2020, 17:28

....και επισης η δφτερη μπορει να κλεισει και να πεσει αν ερθει η βεργα σε καθετη θεση.αντιθετα η μονοφτερη οταν ανοιγει ,το φτερακι σφηνωνει ανοιγμενο και θεωρητικα δεν εχει τετοιο θεμα (εκτος αν το φτερακι δεν καθεται οταν ανοιγει ! ](*,)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
GEORGE FLOROS GR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GEORGE FLOROS GR » Τρί 14 Ιούλ 2020, 02:56

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους !

*Θα κάνω όμως μία ακόμα ερώτηση !
Στη μονόφτερη είναι καλύτερα το φτεράκι από πάνω ή κάτω ?

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 14 Ιούλ 2020, 10:16

GEORGE FLOROS GR έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 02:56

Συνήθως από πάνω στα συμβατικά μέχρι 95 εκ.. Ομως σε μεγαλύτερα όπλα με πιο βαρειές όπλα συνηθέστερα από κάτω. Εξαρτάται από τη γεωμετρία του όπλου και πως αυτό είναι στημένο. Αυτό καλύτερα να το δοκιμάσεις μόνος σου και να δεις πως ρίχνει (απόλυτα ευθεία, ψηλά, χαμηλά) οπότε κανονίζεις που θα βάλεις το φτεράκι.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 14 Ιούλ 2020, 10:46

GEORGE FLOROS GR έγραψε:

Η demka ήταν φαν του από κάτω :D
Και η αλήθεια είναι ότι βρήκα πάρα πολύ λογική την απάντηση του κυρίου καταποτη της δεμκα σε ερώτηση μόυ για άυτο σε μιά έκθεση κάποτε .
Το φτερακι κάτω όπως έλεγε λειτουργεί σαν σποιλερ όταν φεύγει από το οπλο και κρατάει την βέργα σε ευθεία για μεγαλύτερη απόσταση αφού την σπρώχνει προς τα πάνω η αντίσταση του νερού πάνω στο φτερακι

Εγώ όμως παρότι το θεωρώ σωστό :) θα έλεγα να μην δίνεις και πολύ σημασία στο πάνω η κάτω ;όλα στο να φέρεις τα ψάρια κοντά ,αν όμως ??¿?τότε σκέψου και την άποψη της ĎEMKA
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:10

thalassa50 έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 10:46
GEORGE FLOROS GR έγραψε:

Και η αλήθεια είναι ότι βρήκα πάρα πολύ λογική την απάντηση του κυρίου καταποτη της δεμκα σε ερώτηση μόυ για άυτο σε μιά έκθεση κάποτε .
Το φτερακι κάτω όπως έλεγε λειτουργεί σαν σποιλερ όταν φεύγει από το οπλο και κρατάει την βέργα σε ευθεία για μεγαλύτερη απόσταση αφού την σπρώχνει προς τα πάνω η αντίσταση του νερού πάνω στο φτερακι

Εγώ όμως παρότι το θεωρώ σωστό :) θα έλεγα να μην δίνεις και πολύ σημασία στο πάνω η κάτω ;όλα στο να φέρεις τα ψάρια κοντά ,αν όμως ??¿?τότε σκέψου και την άποψη της ĎEMKA
Καταποτης ,μεγαλη μορφη.και εμενα μου ειχε πει το ιδιο.μαλιστα ειχα παει στην αταλαντη στη βιοτεχνια ,γυρνωντας απο επαγγελματικο ταξιδι.κατσαμε αρκετη ωρα μιας και επεσα στην δοκιμη ενος νεου οπλου που ηθελε να λανσαρει σε μια στενομακρη στερνα.δοκιμαζε τα λαστιχα φυτεμενα μεσα σε σωληνα δεξια και αριστερα του σωληνα,να δουλευουν σε κενο,κατι τετοιο.μαλιστα μου ειπε οτι προσπαθουσε να βγαλει το οπλο την ιδια δυναμη στα 5 μετρα βαθος,ιδια δυναμη στα 30.κριμα που εκλεισε η ντεμκα.
στο θεμα τωρα με αυτο που ειχε πει,το κατω φτερο υπαρχει περιπτωση,εαν το σετ απ δεν ειναι και σωστο να φευγει σουζαριστη η βεργα.το σποιλερ που λεει ειναι μπροστα και οχι πισω.τις επομενε μερες θα δοκιμασω την βεργα με κωνο.νομιζω οτι λυνει αυτα τα θεματα,αλλα δινει και επιλεον πλεονεκτημα στην διατρηση και υδροδυναμικη.σε καποια φορουμ του εξωτερικου λενε οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να επενδυσεις σε βεργα.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:42

tas έγραψε:
Παρ 26 Ιουν 2020, 15:33
:thumbsup:
το φτεράκι από πάνω ή από κάτω εξαρτάται και από την υπόλοιπη γεωμετρία του όπλου. αν είναι μονολάστιχο περαστό ή βιδωτό, κλπ. Μπορείς ως ένα βαθμό να αλλάξεις μικρά προβλήματα στη σκόπευση, δηλαδή αν ρίχνει λίγο χαμηλά φτεράκι από κάτω. Αν ρίχνει λίγο ψηλά φτεράκι από πάνω.
Ναι, κρίμα που έκλεισε η Δέμκα. Με τον Καταπότη έχουμε φιλία πολλών χρόνων πέρα από την κοινή καταγωγή. Συναντιόμαστε ακόμη καμιά φορά και πίνουμε κανένα καφέ ή μιλάμε τηλέφωνο. Είναι κλασσική περίπτωση ανθρώπου που ήθελε πριν πουλήσει και πει στον πελάτη ότι θα πάρεις αυτό που δουλεύει έτσι ακριβώς, να το έχει μετρήσει, δοκιμάσει, τεστάρει με συσκευές μεγάλης ακρίβειας. Η μακρόστενη στέρνα και η κάμερα υπερυψηλής ταχύτητας και ανάλυσης ήταν παγκόσμια πρωτοτυπία. Επίσης το σκληρόμετρο, η συσκευή accelerated aging, η συσκευή εφελκυσμού, κλπ, κλπ μόνο σε πολυτεχνείο μπορούσες να τα βρεις. Δεν μπορούσε να λέει παπάντζες και το πλήρωσε. Επίσης τι κέρδος να κάνει αν σου δίνει ένα τουφέκι και το παίρνεις μαζί σου....... Βρέθηκε σε κακή συγκυρία της παγκόσμιας αγοράς γιατί αν δεν το ξέρετε είχε φτάσει να δίνει σε όλο τον κόσμο τουφέκια, λάστιχα, βέργες, κλπ, σε μεγάλα νούμερα λίγο πριν την παγκόσμια κρίση! Είχε αρκετές πατέντες που δεν είχε κατοχυρώσει ποτέ και μου έλεγε, δεν πειράζει, άσε να μας αντιγράφουν!

dimitrikotz

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:51

Ναι, κρίμα που έκλεισε η Δέμκα. Με τον Καταπότη έχουμε φιλία πολλών χρόνων πέρα από την κοινή καταγωγή. Συναντιόμαστε ακόμη καμιά φορά και πίνουμε κανένα καφέ ή μιλάμε τηλέφωνο. Είναι κλασσική περίπτωση ανθρώπου που ήθελε πριν πουλήσει και πει στον πελάτη ότι θα πάρεις αυτό που δουλεύει έτσι ακριβώς, να το έχει μετρήσει, δοκιμάσει, τεστάρει με συσκευές μεγάλης ακρίβειας. Η μακρόστενη στέρνα και η κάμερα υπερυψηλής ταχύτητας και ανάλυσης ήταν παγκόσμια πρωτοτυπία. Επίσης το σκληρόμετρο, η συσκευή accelerated aging, η συσκευή εφελκυσμού, κλπ, κλπ μόνο σε πολυτεχνείο μπορούσες να τα βρεις. Δεν μπορούσε να λέει παπάντζες και το πλήρωσε. Επίσης τι κέρδος να κάνει αν σου δίνει ένα τουφέκι και το παίρνεις μαζί σου....... Βρέθηκε σε κακή συγκυρία της παγκόσμιας αγοράς γιατί αν δεν το ξέρετε είχε φτάσει να δίνει σε όλο τον κόσμο τουφέκια, λάστιχα, βέργες, κλπ, σε μεγάλα νούμερα λίγο πριν την παγκόσμια κρίση! Είχε αρκετές πατέντες που δεν είχε κατοχυρώσει ποτέ και μου έλεγε, δεν πειράζει, άσε να μας αντιγράφουν!
[/quote]

Όπως τα λες γιατρέ ακριβώς!! Κι εγώ λυπήθηκα πάρα πολύ που έκλεισε, ήταν για μένα το τέλος μίας εποχής. Τίμιος, αξιοπρεπέστατος, ο άνθρωπος ήταν επιστήμονας, δεν ήταν έμπορος. Έχω ακόμα τα όπλα του.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 14 Ιούλ 2020, 21:54

jimmy76gr έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:10
thalassa50 έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 10:46
GEORGE FLOROS GR έγραψε:

Καταποτης ,μεγαλη μορφη.και εμενα μου ειχε πει το ιδιο.μαλιστα ειχα παει στην αταλαντη στη βιοτεχνια ,γυρνωντας απο επαγγελματικο ταξιδι.κατσαμε αρκετη ωρα μιας και επεσα στην δοκιμη ενος νεου οπλου που ηθελε να λανσαρει σε μια στενομακρη στερνα.δοκιμαζε τα λαστιχα φυτεμενα μεσα σε σωληνα δεξια και αριστερα του σωληνα,να δουλευουν σε κενο,κατι τετοιο.μαλιστα μου ειπε οτι προσπαθουσε να βγαλει το οπλο την ιδια δυναμη στα 5 μετρα βαθος,ιδια δυναμη στα 30.κριμα που εκλεισε η ντεμκα.
στο θεμα τωρα με αυτο που ειχε πει,το κατω φτερο υπαρχει περιπτωση,εαν το σετ απ δεν ειναι και σωστο να φευγει σουζαριστη η βεργα.το σποιλερ που λεει ειναι μπροστα και οχι πισω.τις επομενε μερες θα δοκιμασω την βεργα με κωνο.νομιζω οτι λυνει αυτα τα θεματα,αλλα δινει και επιλεον πλεονεκτημα στην διατρηση και υδροδυναμικη.σε καποια φορουμ του εξωτερικου λενε οτι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να επενδυσεις σε βεργα.
νομιζω οτι ειχε προηγηθεί δοκιμη του μπαλκο πριν δεκαετιες βεβαια και πριν δεμκα με σωληνα τυπου αεροβολου με στρογγυλο λαστιχο σαν σωληνας οπου η βεργα οπλιζε σαν σε αεροβολο
Εντελει πρωτοποροι μαζι με τους ιταλους στα ψαροτουφεκα εμεις με μπαλκο δεμκα :)

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 14 Ιούλ 2020, 22:02

dimitrikotz έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:51
Όπως τα λες γιατρέ ακριβώς!! Κι εγώ λυπήθηκα πάρα πολύ που έκλεισε, ήταν για μένα το τέλος μίας εποχής. Τίμιος, αξιοπρεπέστατος, ο άνθρωπος ήταν επιστήμονας, δεν ήταν έμπορος. Έχω ακόμα τα όπλα του.
[/quote]

και να φανταστεις τον ειχα περασει για υπαλληλο τοτε και ελεγα τι ευγενικος και εργατικος αλλα και γνωστης υπαλληλος που ειναι , ειμασταν μιση ωρα να μου εξηγει να μου δειχνει την δεξαμενη (νομιζω και την καμερα )τα οπλα της βεργες σε εμενα εναν απλο πελατη .Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση :) και ποιο πολυ οταν στο τελος εμαθα ποιος ειναι ,εκει επεσα απο τα συνεφα :D νομιζα οτι μου κανει πλακα :)
Ρεσπεκτ :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 14 Ιούλ 2020, 22:04

thalassa50 έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 22:02
dimitrikotz έγραψε:
Τρί 14 Ιούλ 2020, 16:51
και να φανταστεις τον ειχα περασει για υπαλληλο τοτε και ελεγα τι ευγενικος και εργατικος αλλα και γνωστης υπαλληλος που ειναι , ειμασταν μιση ωρα να μου εξηγει να μου δειχνει την δεξαμενη (νομιζω και την καμερα )τα οπλα της βεργες σε εμενα εναν απλο πελατη .Μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση :) και ποιο πολυ οταν στο τελος εμαθα ποιος ειναι ,εκει επεσα απο τα συνεφα :D νομιζα οτι μου κανει πλακα :)
υγ.Ο μηχανισμος δεμκα ηταν σαν μηχανισμος beuchat που εγω θεωρω στην κλαση του σαν τον ποιοτικότερο μηχανισμο εβερ

Ρεσπεκτ :hello:
[/quote]

Άβαταρ μέλους
GEORGE FLOROS GR

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GEORGE FLOROS GR » Τετ 15 Ιούλ 2020, 15:14

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες !

Η συζήτηση όσων αφορά τη Demka , έχει πολύ ενδιαφέρον και όπως καταλαβαίνω πρέπει σίγουρα να είναι κρίμα που έκλεισε.

Επιστροφή στο “Εξοπλισμός και φτιάξτο μόνος σου”